۸ مورد از بهترین کتاب های خودشناسی برای بهبود تفکر

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

هر چند وقت یک بار به تفکر در باره‌ی اندیشه‌ها و احساسات خود می‌پردازید؟ آیا تا به حال، دلایل اصلی نحوه‌ی رفتار خود را بررسی کرده‌اید؟ خودشناسی ما را به خودمان نزدیکتر می‌کند. به ما امکان شفاف‌سازی احساساتمان را می‌دهد و به شناسایی نقاط قوت و ضعف موجود در ما کمک می‌کند. ما نمی توانیم بدون تمرکز بر آنچه اکنون برای ما اتفاق می افتد و نحوه‌ی پاسخگویی به آن، خود آگاهی و خودشناسی داشته باشیم. برای رسیدن به خودآگاهی در این پست با ما با معرفی بهترین کتاب های خودشناسی همراه باشید.

بهترین کتاب های خودشناسی

خودشناسی نوع نگاه ما به خود و دیگران را تغییر می دهد. این پدیده از دیرباز وجود داشته است. ضرب‌المثل قدیمی یونانی ((خود را بشناس))، صرف نظر از دوران، خودآگاهی را در تمام زمینه‌های مطالعه، مورد توجه قرار داده است.

۱. ۷عادت مردمان موثر: درس‌هایی قدرتمند از تغییر خود

۷ عادت افراد مردمان موثر، مطالعه‌ی دائمی زندگی افراد مثبت است که به هزاران خواننده کمک کرده است تا دریابند که در کدام قسمت از زندگی دچار اشتباه شده اند.

 این کتاب‌ها زمینه‌ی خوشبختی ما را فراهم می‌کند. آن‌ها خصوصیاتی را بررسی می کنند که افراد موفق و خوشبخت تعریف کرده اند و همچنین جهت درک این که چه اتفاقی می‌افتد هنگامی که یاد می گیریم زندگی را در جهتی درست هدایت کنیم.

کتاب انگیزشی برای موفقیت کسب و کار
کتاب هفت عادت مردمان موثر

 این کتاب منبعی فراگیر برای پذیرش خود و ایجاد ذهنیتی مثبت است. مولفه‌های اضافه شده‌ی موفقیت، آن را برای خوانندگان جذاب‌تر و تطبیق‌پذیرتر می‌کند.این کتاب شامل اطلاعات دگرگون‌کننده‌ی زندگی در مورد شناخت خود و استفاده از دانش برای تغییر زندگی‌مان برای همیشه است.

 ۲.هوش هیجانی: چرا می تواند بیشتر از ضریب هوشی اهمیت داشته باشد

کار دنیل گلمن، درهای جدیدی برای خودآگاهی گشوده است. وی اهمیت هوش هیجانی را رواج داد و نشان داد که داشتن IQ بالا به تنهایی برای موفقیت در دنیای امروز کافی نیست.

این کتاب شامل نمونه های اساسی است که با یافته های پیشرفته ای در مورد خودسازی از طریق خودآگاهی عاطفی همراه است. این بخشی از تئوری، بخشی از برنامه‌ها و بخشی دیگر راهنمای خودیاری برای درک و توسعه خودآگاهی در مراحل مختلف زندگی است.

هوش هیجانی

خودآگاه شدن کاملاً وابسته به دانشی نیست که بتوانیم به آن دسترسی پیدا کنیم، بلکه نتیجه‌ی چگونگی نزدیک بودن ما به تجارب حسی نیز هست.

کتاب‌های ذکر شده در این مقاله می‌توانند سرآغاز شناخت بیشتر شما از خود باشند.  خودآگاهی به معنای ایده آل بودن یا اشتباه نکردن در زندگی نیست. همچنین تضمین کننده‌ی محافظت از ما در برابر غم و اندوه نیز نیست. اما فرایند خودآگاهی، ما را از موانع ذهنی رها می‌کند که ممکن است تاکنون از آنها بی‎اطلاع بوده‌ایم.

۳. ۱۰ مقاله که درباره مدیریت خود باید خواند

شرح کتاب با این جمله آغاز می‌شود: “مسیر موفقیت حرفه‌ای شما، با نگاهی انتقادی در آینه آغاز می شود”. هر بخش این کتاب باعث می‌شود که شما بیشتر درباره‌ی مأموریت، چشم انداز، نقاط قوت، ضعف و چگونگی پیشرفت در حرفه خود فکر کنید.

۱۰ مقاله که درباره مدیریت خود باید خواند

۴. ایگو دشمن من است

این کتاب نمونه عالی کسی است که ایگوی خود را تحت کنترل دارد. از آنجا که باید واقعی باشیم، همه دارای یک ایگو هستند. سوال این است: چگونه آن را مدیریت می کنید؟ ایگو دشمن است، در این کار به شما کمک می‌کند.

ایگو دشمن من است

هم چنین بخوانید: معرفی کتاب ایگو دشمن من است

۵. موهبت کامل نبودن

موهبت کامل نبودن، به شما کمک می‌کند تا درک کنید که به اندازه کافی خوب هستید. ما اغلب نسبت به خود سخت‌گیر هستیم و این برای خودآگاهی و خودشناسی ما مضر است.

وقتی یاد بگیرید که چیزی برای اثبات ندارید، در واقع زندگی را شروع می‌کنید.

۶. سرگذشت مک دونالد

آیا احساس بدی دارید که هنوز شانس بزرگ خود را دریافت نکرده‌اید؟ اگر چنین است، این کتاب را بخوانید. احساس متفاوتی نسبت به آن پیدا خواهید کرد. ری کراک ، که مک دونالد را به یک تجارت میلیارد دلاری تبدیل کرد، مجبور شد تا پنجاه سالگی صبر کند تا نوعی از موفقیت را به دست بیاورد. این فقط یک داستان الهام بخش نیست. همچنین به شما کمک می‌کند تا همه چیز را در منظر قرار دهید. این یک جنبه اصلی از خودآگاهی است. همچنین خواندن نظر یک تاجر خوب است. شما  نمی‌توانید با مدیتیشن در تمام روز، زندگی خود را تأمین کنید.

سرگذشت مک دونالد

هم چنین بخوانید: ۴ کتاب موفقیت در کسب و کار که باید بخوانید

۷. مدیر اثربخش

این کتاب دیدگاه عملی در مورد بهره‌وری ارائه می‌دهد که به نظر می رسد هر دانشمندی باید آن را بخواند. مهمترین درسی که در مورد کار آموخته‌ام این است: این مربوط به کاری نیست که انجام می دهید، بلکه در مورد نتایجی است که به دست می‌اورید. این تفاوت بین کارایی و اثربخشی است.

کتاب مدیر اثربخش

ارسال ۱۰۰ ایمیل در ساعت، ممکن است استفاده بسیار مناسب از وقتتان باشد. اما چه نتایجی برای شما به همراه دارد؟ این بیشترین اهمیت را دارد.

 ۸. وقتی در مورد دویدن صحبت می‌کنم، در مورد چه چیزی صحبت می کنم

ممکن است فکر کنید ، “کتابی در مورد دویدن چه ارتباطی با خودآگاهی دارد؟” برای آن است که می‌گویم: این کتاب را بخوانید.

وقتی در مورد دویدن صحبت می‌کنم، در مورد چه چیزی صحبت می کنم

این خیلی دشوار است که وقتی در مورد دویدن صحبت می‌کنم، در مورد چه چیزی صحبت می‌کنم، را خلاصه کنیم. حتی اگر دویدن یا موراکامی(نویسنده کتاب) را دوست ندارید، باز هم ارزش خواندن را دارد.

کلام پایانی

در این پست لیستی از بهترین کتاب های خودشناسی را معرفی کردیم اما حقیقت امر این است که بهترین راه برای رشد خودشناسی نگاه به درون است. این کار را به اندازه کافی انجام دهید و خودتان را بهتر خواهید شناخت. بله، شما می‌توانید افکار دیگران را برای الهام گرفتن از آن‌ها مطالعه کنید اما به خاطر داشته باشید آنها شما نیستند. برای اینکه خودتان را بشناسید، باید صدای آرام درون خود را دنبال کنید.

شما چه کتابی در زمینه خودشناسی مطالعه کرده اید؟

منابع: POSITIVEPSYCHOLOGY

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *