۶‌تمرین کاربردی برای تقویت تناسب ذهنی

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

امروزه ما از صبح تا شب با اطلاعات بمباران می شویم. سر و صدای بسیاری از تلویزیون و رسانه های اجتماعی و رادیو و حتی اینترنت وجود دارد که ما اغلب اوقات فعالیت های ساکت‌تر که تاثیر فوق العاده‌ای بر تناسب ذهنی و مغزمان دارند را نادیده می گیریم. خوشبختانه مغز انسان یکی از سازگارترین و پاسخگوترین اندام های بدن است. مغز این چالش های جدید را مانند اسفنج جذب کرده و در طول زندگی آن‌ها را ادامه می‌دهد. اما برای انجام این کار نیاز به توجه خاصی دارد.

بسیاری از چیزهایی که می توانید برای نگه داشتن مغز استفاده کنید عبارتند از همه چیز از خواندن کتاب و بازی کردن شگفتی برای حافظه، مهارت‌های حل مشکل، توانایی‌های تمرکزی و خیلی چیزهای دیگر. ادامه مطلب را بخوانید تا در مورد روش های مختلفی که می توانید مغز خود را ورزش دهید اطلاعات کسب کنید.

تمرینات مغزی برای تقویت تناسب ذهنی

روش های مختلفی برای تمرین مغز وجود دارد:

۱٫ یک برنامه روزمره ثابت ایجاد کنید

اگر به دنبال چیزی هستید که بیشترین تاثیر را بر سلامت مغز شما داشته باشد، باید یک روال عادی روزانه‌ی عادی ایجاد کنید.

یک برنامه‌ی روزانه از فعالیت های مداوم مغز بیش از هر چیز دیگری برای شما مفید خواهد بود. این بدان معناست که برنامه ای داشته باشید که هر روز زمان مشخصی را به تمرینات مغزی مورد علاقه خود اختصاص دهید. حتی فقط ۱۰ دقیقه در روز می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

سپس اطمینان حاصل کنید که با استفاده از زمان عاقلانه با تمرکز بر روی تمرینات کشش ذهن خود را در راه های جدید مثلا خواندن یک رمان و یا گوش دادن به یک کتاب صوتی به کار می‌گیرید.

۲٫ کتاب بخوانید

کتاب خواندن

ممکن است صد بار این توصیه را شنیده باشید اما آن را نادیده نگیرید. خواندن یکی از ساده ترین و لذت بخش ترین روش ها برای ورزش مغز است. علاوه بر این یک روش اثبات شده برای بهبود حافظه، تمرکز و مهارت های حل مشکل است.

ژانرهای مختلفی برای انتخاب وجود دارد، بنابراین می توانید مغز خود را به روش های مختلف ورزش دهید. به عنوان مثال یک رمان با تعداد زیادی زبان توصیفی به بهبود فرهنگ لغت کمک می‌کند در حالی که یک داستان علمی تخیلی و یا کتاب فانتزی درک خود را از دنیای جدید تست می کند.

خواندن همچنین به شما این فرصت را می دهد که از برخی از بزرگترین ذهن های جهان بیاموزید. شما می توانید زندگینامه افراد موفق در هر صنعتی را بخوانید یا کارهای فیلسوفان و شاعران و رمان نویسان را بخوانید – این به خود شما بستگی دارد!

۳٫ یادگیری یک زبان جدید

یادگیری یک زبان جدید می تواند فواید زیادی برای مغز شما داشته باشد. این کار ذهن شما را به روش های جدیدی توسعه می دهد زیرا سعی می کنید قوانین و الگوهای مختلف زبان را درک کنید. همچنین شما را به چالش می کشد تا واژگان خود را گسترش دهید و حافظه خود را بهبود ببخشید.

اگر می خواهید از یادگیری یک زبان جدید بیشترین بهره را ببرید سعی کنید این کار را با یک دوست انجام دهید. کار با یک شریک به شما کمک می کند انگیزه خود را حفظ کرده و خود را بیشتر تحت فشار قرار دهید. این همچنین یک راه عالی برای ایجاد دوستی های جدید و به اشتراک گذاشتن ایده ها و مشاوره با دیگران است که در حال یادگیری هستند.

شما ممکن است قادر به روان صحبت کردن به زبان جدید نباشید, اما اجازه ندهید که مانع از حرکتتان شود. ثبات نکته‌ی کلیدی است و تلاش برای رسیدن به یک هدف راهی عالی برای فعال و درگیر نگه داشتن مغز است. هنگامی که شما اصول پایه را یاد گرفتید, شما همیشه می توانید پیش روی کنید و بهبود مهارت های خود را حتی بیشتر کنید.

هنگام خواب مغز شما فرایندی به نام تثبیت را طی می کند که اطلاعات را از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل می کند. مطالعات ثابت کرده است که یادگیرندگان زبان که در هنگام خواب به نوارهای زبان گوش می دادند می توانستند کلمات تازه یاد گرفته شده را بهتر از کسانی که این کار را نمی کردند به یاد بیاورند.

۴٫ بازی کردن برای تناسب ذهنی

بازی کردن

احتمالا بازی ها را با دوران کودکی مرتبط می دانید اما بازی ها برای مغز شما عالی هستند. بازی‌ها راه سرگرم کننده و تعاملی به مغز هستند و می‌توانند حافظه، مهارت‌های حل مشکل و محدوده‌ی توجه را بهبود بخشند. حتی می توانید بازی هایی را انجام دهید که به طور خاص برای بهبود سلامت روان طراحی شده‌اند.

بازی‌های مختلفی وجود دارند که به نفع مغز خواهند بود – هم بازی های رومیزی سنتی و هم بازی های ویدیویی مدرن. همچنین می توانید خود را به چالش بکشید تا یک بازی مبتنی بر مهارت جدید مانند شطرنج یاد بگیرید یا آنهایی که به بهبود مهارت‌های حل مشکل شهرت دارد بازی کنید.

اگر به دنبال یک روش سریع و ساده برای تمرین مغز خود هستید بازی ها یک انتخاب عالی، در دسترس و ارزان هستند و می تواند تقریبا در هر نقطه از در اتوبوس و در راه به سرکار بر روی تلفن خود را در طول یک استراحت سریع بازی کنید.

برخی از بازی های ویدیویی همچنین می توانند به رشد مغز کمک کنند. نمونه هایی از این شامل دفاع از باستان (dota) و لیگ افسانه (lol) – که دو تا از محبوب ترین بازی ها در جهان امروز, و برای یک دهه بوده است. نیاز به تصمیم گیری سریع و بسیاری از اقدامات در یک چارچوب زمانی کوتاه دارند.

۵٫ ورزش ذهن با پازل و سرگرمی

پازل و سرگرمی راه های زیادی برای تناسب ذهنی و تست دانش خود در هر زمان هستند. شما می توانید سعی کنید از انواع پازل‌های مختلف مانند جدول، سودوکو، جستجوی کلمه و پازل اعداد استفاده کنید. اینها برای بهبود دامنه توجه و مهارت‌های حل مشکل عالی هستند.

همچنین تعداد زیادی از پازل‌ها وجود دارند که می توانید با استفاده از آن‌ها دانش خود را امتحان کنید. ممکن است بخواهید یک کتاب دانش عمومی برای بهبود دانش عمومی خود یا یک کتاب حقایق علمی عمومی برای بهبود دانش علمی خود را امتحان کنید.

امتحانات نیز راهی عالی برای تست دانش شما هستند. شما می توانید خود را با مسابقه های دانش عمومی به چالش بکشید یا مسابقه هایی را در مورد موضوعات خاص پیدا کنید تا دانش خود را در مورد این موضوعات بهبود بخشید.

۶٫ فعالیت بدنی برای تناسب ذهنی

فعالیت بدنی

شاید شنیده باشید که تمرینات مغزی و فعالیت بدنی برای سلامت روان شما عالی هستند. اما شما می دانید که خلافش هم درست است؟ فعالیت بدنی یکی از بهترین راه ها برای سالم نگه داشتن مغز است و می تواند مهارت‌های تفکر شما را با افزایش سن بهبود بخشد.

بسیاری از اشکال مختلف فعالیت بدنی هستند که می توانید سعی کنید برای افزایش قدرت مغز انجام دهید. شما می توانید سعی کنید یک ورزش جدید، پیوستن به یک باشگاه ورزشی و یا رفتن برای اجرا و یا راه رفتن در پارک های محلی خود را پیش بگیرید. حتی اگر مناسب شما باشد می توانید یوگا را امتحان کنید این به شما بستگی دارد!

معلوم است که فعالیت بدنی مهارت های تفکر و سلامت روان را بهبود می بخشد زیرا مواد شیمیایی مفیدی به نام اندورفین ترشح می کند. این مواد شیمیایی به طور طبیعی می توانند به کاهش استرس و بهبود خلق و خوی کمک کرده و باعث شوند احساس بهتری داشته باشید.

ورزش روزانه‌ی مغز یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای سلامت روان خود انجام دهید. مهم نیست که شما جوان یا پیر هستید، هر کس می تواند ذهن خود را به چالش بکشد و هر لحظه را استفاده کند. شما مجبور نیستید ساعت ها وقت خود را سرمایه گذاری کنید فقط چند دقیقه در روز می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

منبع: LifeHack