انرژی ذهنی چیست و چگونه آن را افزایش دهیم؟

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

انرژی ذهنی با انرژی جسمی چه تفاوتی دارد؟ همه ما “انرژی” را از نظر جسمی درک می کنیم و بیشتر احساس کمبود یا زیاد بودن انرژی جسمی را داریم. اما انرژی جسمی با انرژی ذهنی بسیار متفاوت است. در این مطلب می خواهیم به این پرسش بپردازیم که انرژی ذهنی چیست؟

انرژی ذهنی خلق و خوی و معیار سنجش تمایل به انجام کارهای شناختی است. هنگامی که انرژی ذهنی زیادی را تجربه می کنید ، هنگام انجام کارها احساس انگیزه ، کارآیی و تمرکز خواهید کرد. ممکن است احساس کنید می توانید بیشتر مسئولیت بپذیرید و توانایی این را دارید که بدون احساس استرس و اضطراب خود را به موقعیتی برسانید.

با این حال ، متأسفانه در دنیای مدرن امروز، ممکن است بیشتر با احساس کمبود انرژی ذهنی ارتباط برقرار کنید. خودتان را به شرایطی برگردانید که در حال انجام بسیاری از وظایف هستید ، کار سخت است و زندگی در خانه از نظر احساسی طاقت فرسا است. این احساس کمبود انرژی ذهنی است. ممکن است احساس کرده باشید که در آستانه فرسودگی شغلی هستید ، خود را معطل می کنید و احساس می کنید توانایی انجام هرگونه وظیفه عاطفی یا شناختی را ندارید.

قبل از اینکه کمبود انرژی ذهنی به خستگی ذهنی تبدیل شود ، باید با کمبود انرژی ذهنی مقابله کنید. بگذارید نگاهی بیندازیم به علائم فرسودگی ذهنی و خساراتی که می تواند برای شما به عنوان یک فرد و زندگی شما وارد کند.

علائم خستگی ذهنی و کمبود انرژی ذهنی

کمبود انرژی ذهنی


در اینجا علائم ذهنی ، جسمی و رفتاری خستگی ذهنی آورده شده است.

علائم ذهنی

 • افسردگی
 • اضطراب
 • کمبود انگیزه
 • مشکل در تمرکز
 • عصبانیت

علائم فیزیکی

 • سردرد
 • بدن درد
 • تغییر در اشتها
 • کاهش یا افزایش وزن
 • افزایش بیماری

علائم رفتاری

 • عملکرد ضعیف در محل کار
 • کناره گیری اجتماعی
 • ناتوانی در اجرای تعهدات
 • افزایش وقت مرخصی در کار هنگام کار

علائم فرسودگی ذهنی کمتر از حد مطلوب است ، و شما باید بر اهمیت حفظ انرژی ذهنی خود تأکید کنید و اجازه ندهید که این فکر به بعدا موکول شود.

چگونه می توان سطح بالایی از انرژی ذهنی را حفظ کرد

سطح بالایی از انرژی ذهنی

ما همیشه نمی توانیم وضعیت خود یا تعداد وظایفی را که در یک لحظه خاص بر عهده داریم کنترل کنیم. با این حال ، ما می توانیم نحوه مدیریت و حفظ سلامت روان و انرژی ذهنی خود را در این مواقع کنترل کنیم. همانطور که می توان انرژی جسمی خود را با روش های مختلف حفظ کرد ، انرژی ذهنی ما نیز می تواند حفظ شود.

حال ، بیایید نگاهی به برخی از روش های مفید بیاندازیم که می توانند به ما در حفظ سطح بالای انرژی ذهنی کمک کنند.

خواب کافی داشته باشید

خواب ممکن است واضح ترین روش برای کمک به حفظ سطح بالای انرژی ذهنی به نظر برسد ، با این وجود بسیار مهم است.

هم چنین بخوانید: ۹ تمرین تنفس قبل از خواب برای خواب عمیق و راحت

دو مرحله خواب وجود دارد: REM (حرکت سریع چشم) که مرحله خواب هنگام خواب است و Non-REM. Non-REM را می توان به سه مرحله تقسیم کرد ، مرحله آخر آن خواب عمیق است. مرحله خواب عمیق جایی است که دانشمندان معتقدند بدن شما خود را تجدید و ترمیم می کند و همچنین مرحله ای که از نظر حفظ انرژی ذهنی بسیار مهم است.

روش های بسیاری وجود دارد که می توانید بهداشت خواب را به خوبی ایجاد کنید. این موارد شامل داشتن وقت دور از وسایل الکترونیکی قبل از خواب ، قطع مصرف کافئین چند ساعت قبل از اینکه قصد خوابیدن دارید و اینکه هر شب در ساعت منظم بخوابید.

روز خود را ساختاربندی کنید

ساختار روز شما می تواند در مورد خانه یا زندگی شما صدق کند. نکته اصلی این است که کارهای مهم را اولویت بندی کنید تا اگر کمبود وقت دارید ، از آگاهی از انجام این کارها مطمئن باشید. اگر این کار را نکنید ، در معرض خطر زیاد کار کردن ، دیر ماندن در محل کار یا انجام کارهای خانه تا عصر هستید.

در خانه ، این موضوع ممکن است ابتدا شستن یا مرتب کردن خانه قبل از نشستن برای استراحت باشد. در محل کار ، می توانید لیستی از کارهای روزانه خود را یادداشت کنید و سپس آنها را از بالاترین اولویت تا کمترین آن ها لیست کنید. می توانید هر کاری را ادامه دهید. هر کار ناتمام را می توان به روز بعد منتقل کرد.

تغذیه مناسب داشته باشید

خوب غذا خوردن هم برای سلامت جسمی و هم برای سلامت روانی مهم است. خوردن یک رژیم غذایی متعادل و غذاهای خاص می تواند به حافظه و تمرکز کمک کند و بنابراین به شما در حفظ انرژی ذهنی کمک می کند.

در ادامه لیستی از غذاهای مفید برای حفظ انرژی ذهنی را معرفی کرده ایم:

 • غلات سبوس دار – می تواند تمرکز را بهبود بخشد زیرا تأمین انرژی مداوم در طول روز را فراهم می کند.
 • بلوبری – می تواند حافظه کوتاه مدت را تقویت کند زیرا حاوی ترکیبات محافظتی به نام آنتوسیانین است.
 • مویز سیاه – می تواند اضطراب و استرس را کاهش دهد زیرا حاوی ویتامین C است که تصور می شود چابکی ذهنی را افزایش می دهد.
 • دانه کدو تنبل – می تواند حافظه را تقویت کرده و روحیه را تقویت کند زیرا سرشار از منیزیم ، ویتامین های گروه B و تریپتوفان است که اعتقاد بر این است که غنی از سروتونین هستند. سروتونین یک ماده شیمیایی است که تأثیر مثبتی در خلق و خو دارد.

به فضای باز بروید و هوای تازه استشمام کنید

برای افزایش انرژی ذهنی به فضای باز بروید

بیرون رفتن از منزل می تواند بر سلامت روان تأثیر داشته باشد. برای بهره مندی از مزایای آن لازم نیست که یک پیاده روی ده مایلی را انجام دهید. صرف حضور در باغ ، گردش برای گردش در حومه شهر یا پیاده روی سریع تا مغازه می تواند بر انرژی ذهنی تأثیر مثبت بگذارد. تحقیقات نشان داده است که گذران وقت در فضای باز می تواند اضطراب و افسردگی را برطرف کند. علاوه بر این ، باعث آرامش می شود و می تواند اعتماد به نفس و عزت نفس را بهبود بخشد.

کمی استراحت کنید

استراحت هر چند وقت یکبار چه در محل کار و چه هنگام انجام هر کاری می تواند سطح بالایی از انرژی ذهنی و تمرکز را حفظ کند. یک استراحت می تواند شامل کار ساده ای مانند دور شدن از کامپیوتر و تغییر محیط برای چند دقیقه با تهیه یک فنجان چای برای قدم زدن باشد.

این تغییر محیط ذهن شما را از وظیفه پیش رو دور می کند ، باعث جوان سازی و ایجاد نیرو در شما می شود. سپس می توان تمرکز را حفظ کرد و وظیفه انجام شده را بدون خستگی ذهنی به بهترین نحو انجام داد.

ورزش ذهنی انجام دهید

برای افزایش انرژی ذهنی ورزش ذهنی انجام دهید

به چالش کشیدن ذهن همان کاری است که ورزش برای بدن شما انجام می دهد. ورزش بدنی می تواند انرژی جسمی شما را افزایش دهد همانطور که ورزش مغز می تواند انرژی ذهنی شما را ارتقا دهد.

روش های زیادی برای ورزش ذهن وجود دارد از جمله:

 • تمرینات آموزش مغز می توانند ذهن را تحریک کنند و همچنین هوش را تقویت کنند.
 • برای ایجاد چالش های جدید برای مغز خود چیز جدیدی بیاموزید.
 • معاشرت می تواند مناطق مختلفی از مغز را تحریک کند. مجموعه فعالیت های دخیل در معاشرت ، مناطق مختلف مغز را با هر فعالیت درگیر می کند.

مدیتیشن انجام دهید

بر اساس مطالعات انجام مدیتیشن فواید زیادی برای مغز دارد. چنین مزایایی شامل بهبود عملکرد مغز و سطح انرژی است.

هم چنین بخوانید: مدیتیشن روزانه ؛ چگونه مدیتیشن انجام دهیم؟

یکی از این تحقیقات نشان داد که تمرین مدیتیشن فقط برای ۲۵ دقیقه در روز می تواند این تقویت ذهنی را فراهم کند. این بدان دلیل است که مشخص شده است مدیتیشن باعث ترشح اندورفین و افزایش جریان خون در مغز می شود. هنگام مدیتیشن ، توجه خود را بر روی تنفس خود متمرکز می کنید و هدف از بین بردن مشغله مغز و افکار شما است. این یک استراحت بسیار ضروری برای مغز شما فراهم می کند بنابراین سطح انرژی ذهنی شما افزایش می یابد.

سخن پایانی انرژی ذهنی

متأسفانه ، کمبود انرژی ذهنی توسط بسیاری از افراد تجربه می شود و به طور بالقوه ، بیشتر از احساس داشتن سطح بالایی از انرژی احساس می شود. هنگامی که علائم کمبود انرژی ذهنی را مشاهده کردید ، زمان آن فرا رسیده است که قبل از وخیم شدن این احساسات و ایجاد خستگی ذهنی ، اقدام کنید.

با این حال ، خبر خوب این است که اقدامات اساسی ای وجود دارد که می توانید برای حفظ سطح بالای انرژی ذهنی انجام دهید ، و این امر به همان اندازه حفظ سطح بالای انرژی جسمی مهم است. این مراحل با حداقل تلاش می توانند در زندگی روزمره شما گنجانده شوند. خوب غذا بخورید ، خوب بخوابید ، کمی هوای تازه استشمام کنید ، کمی استراحت کنید ، مغز خود را به چالش بکشید ، روز خود را تغییر دهید و مدیتیشن انجام دهید . حفظ انرژی ذهنی به همین سادگی است.

منبع: LIFEHACK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *