چگونه تکنیک رهایی از احساسات را اجرا کنیم؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

تکنیک رهایی از احساسات (EFT) نوعی طب سوزنی روانشناختی است که هر کس می تواند خود ، آن را تمرین کند. در حقیقت ، تمرین روی خود راهکار اصلی است ، زیرا این روش کاری نیست که توسط دیگران انجام شود .

با ضربه زدن و فشار یر نقاط خاصی در بدن ، اعتقاد بر این است که انرژی های منفی که باعث ایجاد درد (اعم از جسمی یا احساسی) می شوند ، مختل می شوند و بنابراین تعادل جسمی وعاطفی بدن بازیابی می شود.

منشأ تکنیک رهایی از احساسات

تکنیک رهایی از احساسات (EFT ) با طب سوزنی ارتباط تنگاتنگی دارد ، از نظر جسمی نقاط خاصی را روی بدن فشار می دهند، که به اعتقاد وی دارای انرژی خاصی هستند. با طب سوزنی ، این نقاط با سوزن های طب سوزنی انتخاب می شوند تا درد ، تنش و مبارزه با بیماری را کاهش دهند. با این وجود ، در طول سال ها ، محققان و شفابخش ها دریافته اند که ضربه زدن و فشار آوردن بر این نقاط ، نتایج مشابه با طب سوزنی را ارائه می دهد.

راجر کالاهان ، یک روانشناس از این ایده برای معالجه یکی از بیماران خود که به شدت از آب می ترسید استفاده کرد. در طی دوره های بسیاری از درمان های خود ، که همگی اثبات نشده است ، کالاهان تقریباً به طور اتفاقی وارد تکنیک ضربه زدن شد که بیمار وی از استرس احساس درد در معده خود می کرد. کالاهان از او خواست که زیر چشمش ضربه بزند ، او می دانست که آن نقطه ارتباط مستقیمی با معده اش دارد.

برای او ناشناخته بود ، او در حال ایجاد این ایده بود که ضربه زدن می تواند اضطراب بیمار را کاهش دهد. این دقیقاً اتفاقی بود که برای بیمار بوجود آمد – بعد از ضربه زدن به زیر چشم ، بیمار تقریباً بلافاصله بعد از ضربه زدن ، درد معده اش کاهش پیدا کرد.

برای اینکه امور حتی حیرت انگیز تر شود ، ترس بیمار آنقدر سریع و عمیق از بین رفت که وی توانست به نزدیکترین استخر برود و بدون هیچگونه اظرابی وارد آن شود.

سرانجام ، کالاهان از تکنیک بهره برداری به عنوان زمینه ذهن تراپی (TFT) استفاده کرد ، که برای افرادی است که هنگام فکر کردن مشکل یا اظطراب دارند ، با ضربه زدن به نقاط خاص استفاده می شود.

روش رهایی از احساسات چگونه کار می کند؟

بهترین مراکز انرژی بدن را می توان به عنوان نقاط نصف النهار تصور کرد. این ها مانند کانال های انرژی هستند که بزرگراه های بدن را به هم متصل می کنند ، و بنابراین ما را به احساسات متصل می کنند که غالباً می تواند ریشه در درد جسمی و ترس عاطفی داشته باشد. وقتی این احساسات منفی پیش می آید ، تعادل بدن را مختل می کنند و ما به نوعی احساس خستگی می کنیم.

با ضربه زدن به آرامی روی هر یک از این نقاط و تکرار اینکه اچه احساسی می کنیم و با چه بلایی دست و پنجه نرم می کنیم ، با صدای بلند ، زنجیره ای از واکنش ها و احساسات منفی را می توانیم برای همیشه از بین ببریم. هر چه با آنها سر و کار داشته باشیم – چه حافظه بد باشد ، چه رابطه ای جنگجویانه، چه ترس شدید ،می توانیم از ضربه زدن استفاده کنیم و بر آن ها متمرکز شویم تا احساسات منفی را بپذیریم و برطرفشان کنیم و به بدن اجازه دهیم تا خودش را ترمیم کند و تعادل را ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: چرا اینقدر احساساتی هستیم؟ بررسی دلایل احساساتی بودن

چگونه می توان نقاط صحیح را یافت؟

به طور کلی توصیه می شود که با یک دست ضربه بزنید (مهم نیست که کدام یک از آن باشد) ، و به طور کلی انگشت سبابه و انگشت میانی خود را کنار هم قرار دهید.

برای تقریبا ۵-۷ مرتبه محکم ضربه بزنید ، اما نه آنقدر محکم که به آن صدمه بزنید یا خود را مجروح کنید. شما می خواهید به محض ضربه زدن ، فشار را بر روی نقاط وارد شده احساس کنید. این به طور طبیعی با تمرین همراه خواهد بود.

ضربه زدن به نقاط را هر بار انجام دهید ، و تکرار کنید تا زمان جلسه بهره برداری تمام شود (به طور کلی تا زمانی که شروع به احساس بهتر شدن بکنید)

بالای سر

اولین نقطه ، در بالای سر شما قرار دارد ، و بر روی تاج سر ضربه بزنید. بسته به خواسته شما ، این کار با هرکدام از دست هایتان که بخواهید قابل انجام است.

ابرو

سپس ، در ابتدای ابرو ، در جایی که به بینی نزدیک است ، ضربه بزنید. باز هم ، این کار را با هر کدام از دست هایتان می توانید انجام دهید.

کنار چشم

به طرف چشم خود (هر کدام از آنها) حرکت کرده و روی استخوانی که در گوشه خارجی چشم قرار دارد ، ضربه بزنید.

زیر چشم

سپس ، زیر همان چشم حرکت کرده و به استخوان مستقیم زیر آن ضربه بزنید.

زیر بینی

به قسمت پایین بینی و بالای لب خود بروید و در آنجا به آرامی ضربه بزنید.

چانه

سپس ، به ناحیه بین قسمت پایین لب و قسمت استخوانی چانه خود بروید ، و در آنجا به آرامی ضربه بزنید.

استخوان ترقوه

از چانه خود به سمت پایین حرکت کنید و در قسمت U شکل بروید و به آرامی ضربه بزنید.

زیر بازو

بعد از استخوان ترقوه ، به ناحیه زیر بازو می رسید که می توانید به آن ضربه بزنید .

قسمت بیرونی دست

در آخر ، روی قسمت بیرونی دست که صورتی رنگ است و حالت بالشتی دارد به آرامی ضربه بزنید.

هنگام ضربه زدن چه چیزی بگویید

هنگامی که متوجه شدید که از کجا و چگونه می توانید ضربه بزنید ، ، وقت آن رسیده است تا آنچه را که با آن دست و پنجه نرم می کردید ، تنظیم کنید. مسئله یا احساسی را که با آن سر و کار دارید ، به خاطر بسپارید ودریابید که این احساس چیست و چه حالی دارد. هرچه شما نسبت به آن ساده تر باشید ، در عوض راحت تر می توانید آن را کنار بگذارید و با کمک EFT سطح مورد پردازش و کار با آن را بالا ببرید.

الگوی عادی EFT عبارت است از:

“حتی اگر من این _ را داشته باشم ، عمیقا و کاملاً خودم را دوست دارم و می پذیرم.”

با پر کردن جای خالی در مورد هر آنچه که با آن می خواهید ، این عبارت را تکرار کنید و به نقاط گفته شده ضربه بزنید. فایده گفتن این عبارت این است که نه تنها با گفتن صدای بلند آن را از بدن جسمی و پرانرژی خود رها کنید ، بلکه همچنین با مشکلی که روبرو هستید ، آن را می پذیرید.

تا زمانی که بیمار باشیم و سعی کنیم همه آن ها را حفظ کنیم برای بسیاری از ما ، انکار و برطرف نکردن مشکلات و مبارزات منجر به فرسودگی آن مشکل می شود ،. آنچه EFT انجام می دهد این است که در مواجهه با مشکلات ، ما خودمان را همان طور که هستیم قبول می کنیم.

چند نمونه از عباراتی که ممکن است استفاده کنید عبارتند از:

حتی اگر از این تست می ترسم ، عمیقا و کاملاً خودم را دوست دارم و می پذیرم. حتی اگر می ترسم که مورد قضاوت قرار بگیرم ، عمیقا و کاملاً خودم را دوست دارم و می پذیرم. حتی اگر از او عصبانی باشم ، عمیقا و کاملاً خودم را دوست دارم و می پذیرم. حتی اگر این درد را در بدن خود احساس کنم ، عمیقا و کاملاً خودم را دوست دارم و می پذیرم.

مدت انجام این کار، کاملاً به عهده شماست. برای برخی ، ۱۰-۱۵ دقیقه به طور متوسط صرف ضربه زدن می شود. انجام دادن به عنوان اولین کارتان بعد از بیدار شدنتان در صبح می تواند در تنظیم روزتان و داشتن کارهای راحت تر، کمکتان کند. باز هم مدت زمان به عهده شماست.

وقتی کارتان تمام شد ، به سادگی در سکوت بنشینید و ببینید از نظر جسمی ، عاطفی و انرژی چه حسی دارید. احتمالاً کمی استراحت و آرامش را در خود خواهید دید و همچنین خواهید دید که مشکل یا کشمکشی که با شما سر و کار داشته از شما دیگر جدا شده است.

یکی از جادو های EFT این است که در نقاط ضربه وارد شده انرژی زیادی وارد می شود پس هر وقت لازم داشتید این عمل را انجام دهید.

صحبت آخر

تکنیک رهایی از احساسات (EFT) ، که با نام ضربه زدن نیز شناخته می شود ، روشی جایگزین و کل نگر است که با استفاده از آن می توانید نقاط خاصی از بدن را لمس کنید ، به جای احساسات منفی یا درد های جسمی ، تعادل را برقرار کنید.

با ضربه زدن همراه صحبت کردن می توانید زنجیره احساسات منفی را از بدن خود خارج کنید و با قدرت ضربه زدن تعادل را به بدنتان بر گردانید. EFT ابزاری است که توسط هر کسی قابل استفاده است و اثرات درمانی آن ساده و عمیق است.

منبع: LIFEHACK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *