۷ رفتار سمی که نباید در روابط نادیده بگیرید

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

 ما ممکن است گاهی اوقات به افرادی که دوستشان داریم آزادی عمل بدهیم، اما رفتارهایی وجود دارند که ممکن است در هیچ رابطه‌ای آن‌ها را نپذیرید .
رفتارهای رابطه‌های سمی فقط بحث کردن یا حسادت نیستند. آن‌ها همچنین میتوانند شامل اقدامات ظریف تری باشند که بر روشی که شما خود و دنیا را می‌بینید تاثیر می‌گذارند .
شناسایی این که کدام رفتارها در روابط به سلامت روانی شما آسیب می‌زند می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری و حفاظت از خودتان کمک کند. 

علائمی که نشان می‌دهند شما در یک رابطه سمی هستید

نحوه تشخیص سمی بودن رابطه شما با آگاهی شروع می شود.

آنچه که در یک رابطه سمی تلقی می‌شود ممکن است به عوامل زیادی از جمله فرهنگ شما، نحوه بزرگ شدن شما و چگونگی تاثیراین رفتارها بر شما بستگی داشته باشد .
برخی از نشانههایی که رابطه شما ممکن است سمی باشد عبارتند از :

  • احساس امنیت نمی‌کنم .
  • از نظر عاطفی و مالی به همسر خود وابسته باشید.
  • احساس ناراحتی
  • با احتیاط در اطراف همسرتان قدم می زنید.
  • شک داشتن به خود
  • قادر به گفتن و یا انجام دادن کارهایی که آرزو دارید، نیستید.

۷ رفتار سمی که باید از آنها آگاه بود

بسیاری از رفتارهایی که در روابط آسیب می‌بینند در مورد قدرت و کنترل هستند. در اینجا ۷ رفتار سمی‌ که باید از آن‌ها آگاه باشید

آورده شده است :

۱٫ Gaslighting

رفتار سمی Gaslighting زمانی است که شما باعث می‌شوید کسی سلامت، تجربیات و واقعیت خود را زیر سوال ببرد. Gaslighting یکی از رایج‌ترین روش‌های دستکاری هیجانی و رفتاری سمی‌ است که نباید تحمل کنید .

مثال هایی از Gaslighting :

” او گفت: ” چنین اتفاقی نیفتاد . تو تصورش رو کردی. شما بیش از حد احساس ناامنی می‌کنید .”

” من هرگز چنین چیزی نگفتم. شما همی‌شه کارها را به شیوهای اشتباه انجام می‌دهید .”

۲ . تحقیر کردن

تحقیر یک رفتار سمی‌ است که می‌تواند به شکل انتقاد شدید و یا جوک طعنه‌آمیز به قیمت شما باشد .

در حالی که برخی از پارتنرها از شوخی با یکدیگر لذت می‌برند، نظرات و یا رفتارهایی که مضر هستند و یا ناامنی‌های شما را هدف قرار می‌دهند، ممکن است چیزی بیش از تنها اظهارات کنایه آمی‌ز باشند.

نمونه‌هایی از تحقیر

“اوه، اون همیشه این کار رو می‌کنه ” گاهی اوقات باخود فکر می‌کنم که آیا من با یک احمق ازدواج کرده‌ام .”

” آیا واقعا این لباس را پوشیدهای؟ فکر نمی‌کنم حتی بتونی باهاش کنار بیای . به خوردن آن شیرینیها ادامه دهید .”

“به او توجه نکنید. او هیچ سرنخی ندارد.”

۳ . منزوی کردن

انزوا همیشه به اندازه بردن شما به یک جزیره دوردست واضح نیست . گاهی اوقات انزوا می‌تواند به صورت مجزا و به طور پیشرونده در یک دوره زمانی طولانی اتفاق بیفتد . اغلب، وقتی این اتفاق می‌افتد، تا وقتی که متوجه نشوید که از دوستان و خانواده جدا شدهاید و هیچ سیستم پشتیبانی ندارید. ممکن است توجه کنید که پارتنر شما همیشه بهانه‌هایی برای از دست دادن رویدادهای اجتماعی دارد. شاید آن‌ها در مورد این که چگونه دوستان شما تاثیرات بدی دارند، و یا این که چطور در اطراف خانواده شما ناراحت هستند، شکایت دارند .

در موارد دیگر، آن‌ها ممکن است “فراموش کنند” که شما آن موقعیت خاص را داشتید و در عوض یک شام رمانتیک را به طور همزمان برنامه‌ریزی کنید. شاید قبل از رفتن به دیدن پسر عمو‌ی شما که مریض شده، یا بطور ناگهانی در زمان بیرون رفتن دخترانه به حمایت شما احتیاج داشته باشند.

مثالهایی از انزوا

” می‌دانید که من در کنار آن‌ها احساس راحتی نمی‌کنم . نمی‌توانم باور کنم که تو آن‌ها را به من ترجیح دهی .”

“من اون شب برنامه ریختم. باید زودتر می‌گفتید .”

” یه روز وحشتناک سر کار داشتم ” جدا امشب منو تنها می‌ذاری؟ “

“آن‌ها ناراحت می‌شوند و یا بعد از اینکه شما از زمانی که با دوستان خود سپری می‌کنید، با شما با سکوت رفتار می‌ کنند” .

۴. سنگ اندازی

سنگ اندازی خاموش شدن و از برقراری ارتباط خودداری می‌کند. گاهی اوقات از سنگ اندازی به عنوان روش درمانی خاموش یاد می‌شود. برخی از پارتنرها ممکن است چالش‌های ارتباطی در مورد ابراز احساسات داشته باشند، به خصوص اگر ناراحت باشند. اما نادیده گرفتن عمدی و یا رها کردن شما می‌تواند نوعی مجازات رابطه سمی‌ باشد .

مثالهایی از سنگ اندازی

شما در وسط یک بحث هستید و شریک زندگیتان از پاسخ دادن به سوالات شما امتناع می‌کند و یا اصلا به آن پاسخ نمی‌دهد .

در وسط صحبت، شریک زندگی شما دور می‌شود .

شریک زندگی شما برای چند روز پس از مشاجره شما دیگر با شما صحبت نمی‌ کند.

۵ . تهدید

تهدیدها می‌توانند در کلمات پنهان شوند، اما اغلب مستقیم هستند و قصد دارند باعث ترس یا تردید شما شوند. آن‌ها می‌توانند به سمت شما هدایت شوند، اما همچنین می‌توانند به سمت چیزها یا افرادی که به آن‌ها اهمی‌ت می‌دهید هدایت

شوند.

مثال‌هایی از تهدید

” شرم‌آور است اگر رئیس شما متوجه شود که شما زمان زیادی را در سر کار با تلفن خود سپری می‌کنید .”

۶ . بازی سرزنش

بازی سرزنش این است که ” وقتی شما در مورد چیزی ناراحت هستید و به جای این که مسئولیت را به عهده بگیرید، آن‌ها آن را به سمت شما برمی‌ گردانند . این رفتار می‌تواند به شکل “اگر تو …، پس من …” بیان شود.

سرزنش می‌تواند باعث شود احساس گناه کنید و می‌تواند توجه شما را از آنچه که احساس می‌کنید و نیاز دارید، به آنچه که شما ظاهرا انجام دادید و یا انجام ندادید، دور کند .

مثال‌هایی از سرزنش

” شما ناراحت هستید چون می‌خواهید ناراحت باشید . حالا شما می‌خواهید که من هم ناراحت باشم .”

” من فقط صدایم را بلند کردم چون شما می‌دانید که من روز بدی دارم، و شما هنوز هم تصمیم گرفتید که در این مورد شکایت کنید .”

۷. وابستگی اجباری

برخی زوجها شریکی دارند که بیشتر قبض‌ها را پرداخت می‌کند و کارهای اداری پشت صحنه را انجام می‌دهد این تصمیم ممکن است متقابلا مورد توافق قرار گیرد و بخشی از توزیع نقش‌ها و وظایف در رابطه باشد .

گاهی اوقات، با این حال، می‌تواند یک رفتار سمی‌ باشد که هدف آن این است که شما را ناتوان و وابسته به شریک زندگی خود رها کند.

زمانی که به حسابهای مالی دسترسی ندارید، اجازه خواندن اسناد را ندارید، و یا در مورد چیزهای خاصی در تاریکی نگهداشته می‌شوید، ممکن است متوجه شوید که باید برای تصمیم‌گیری به شریک زندگی خود تکیه کنید .

این ممکن است شما را به احتمال زیاد در یک موقعیت سو استفاده قرار دهد، چون شما منابع کافی برای ترک آن را ندارید و یا مطمئن نیستید که چطور می‌توانید بدون از دست دادن همه چیز از آن خارج شوید.

مثال‌هایی از وابستگی اجباری

او گفت: ” نگران مسائل مالی نباشید. من از همه چیز مراقبت خواهم کرد و هر ماه یک کمک هزینه به شما می‌دهم .”

او گفت: ” همه اسناد مهم شما در امنیت من هستند. در غیر این صورت آن‌ها را از دست خواهید داد .”

” شما به ماشین نیاز ندارید . من می‌توانم شما را به هر جایی که نیاز دارید ببرم .”

چرا برخی افراد رفتار سمی را می‌پذیرند؟

پذیرش رفتار سمی

دلایل بسیاری وجود دارد که چرا فرد ممکن است رفتارهای سمی‌ را تحمل کند و یا در مشارکت سو استفاده گرانه بماند . برخی از آن‌ها عبارتند از :

– سبک دلبستگی ناایمن

– اختلال شخصیت وابسته

– پیوند تروما

– ضربه دوران کودکی

بسیاری از افراد در روابط سمی‌ بار اول نمی‌دانند چه اتفاقی در حال رخ دادن است .

متاسفانه، بسیاری از افرادی که این نوع رفتارها را نشان می‌دهند شخصیت خودشیفته دارند و به طور کلی در ابتدا به جذابیت روی می‌آورند . زمانی که آن‌ها شروع به نشان دادن جنبه سو استفاده می‌کنند، بسیار ناگوار است.

این تجربه رفتارهای دوره ای می‌تواند باعث ایجاد پیوند میان ضربه و آسیب و یا ایجاد یک پیوند عاطفی قوی نسبت به فردی با رفتارهای سو استفاده گرانه شود.

وقتی کسی در یک چرخه سو استفاده گیر می‌افتد، رهایی از آن بسیار دشوار می‌شود.

روابط وابسته به هم

وابستگی متقابل ممکن است دلیل دیگری باشد که شما برخی رفتارهای رابطه سمی‌ را تحمل می‌کنید . این مورد بیان می‌کند که برخی از پارتنرها با ویژگی‌های وابسته به هم، مانند سرپرست بودن، به ایفای نقش می‌پردازند .

این یک انتخاب شخصی نیست، و اغلب ممکن است از آن آگاه نباشید . اما در تلاش برای این که احساس نیاز بکنید، ممکن است تمایل داشته باشید که نیازهای طرف مقابل خود را به گونه‌ای اولویت‌بندی کنید که از رفتارهای مسموم او حمایت کند .

” بسیاری از اوقات ما فکر می‌کنیم که طرف مقابل از این که رفتار آن‌ها برای ما مضر است، آگاه نیست، یا رفتار آن‌ها را توجیه می‌کنیم، زیرا می‌دانیم که آن‌ها خیلی چیزها را پشت سر گذاشته‌اند .” ” وقتی ما برای آن‌ها بهانه می‌آوریم، به آن‌ها نشان می‌دهیم که رفتار آن‌ها پذیرفته شده است و آن‌ها مجبور به پاسخگویی نیستند .”

چگونه از رابطه‌‌ی سمی‌ خارج شویم

این استراتژی‌ها می‌توانند به شما کمک کنند از روابط سمی‌ رها شوید .

۱ . روش صخره خاکستری

روش صخره خاکستری شکلی از ارتباط است که هدف آن این است که باعث شود کسی که از رفتارهای توهین‌آمیز استفاده می‌کند علاقه خود را از دست بدهد.

این مورد شامل کوتاه نگه داشتن تعاملات و ارائه‌ی پاسخ‌های غیر جذاب و کسل‌کننده است که آن‌ها نمی‌توانند با آن درگیر شوند .

روش صخره خاکستری برای هر وضعیت سمی‌ مناسب نیست و ممکن است برخی از انواع رفتارهای توهین‌آمیز را تشدید کند . توصیه می‌شود که در ابتدا در مورد استفاده از این تکنیک با یک متخصص صحبت کنید .

۲ . مرزها را اولویت‌بندی کنید

مرزها برای کمک به حفاظت از سلامت جسمی‌ و ذهنی شما وجود دارند . اگر مرزها را تعیین کرده‌اید، آن‌ها را نگه دارید. آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند چیزهایی را حفظ کنید که برای فردیت شما مهم هستند .

مرزها می‌توانند رفتارهایی باشند که تحمل تماس با نام و یا سرزنش کردن را ندارند. اگر یک بار این اتفاق بیفتد، از مرز هم عبور کرده اگر دوباره این اتفاق بیفتد، این می‌تواند هشدار شما باشد، این ممکن است یک وضعیت سمی‌ باشد .

۳ . زمانی را با دوستان و خانواده خود سپری کنید

گاهی اوقات وقتی شما منزوی هستید، به راحتی ممکن است بینش خود را نسبت به رفتارهای سالمتر از دست بدهید .صرف زمان با عزیزان نیز به شما کمک می‌کند یک سیستم حمایتی داشته باشید که در صورت نیاز بتوانید به آن تکیه کنید .

۴ . به دنبال حمایت حرفه‌ای باشید

شناخت رفتارهای رابطه سمی‌ همیشه آسان نیست . اگر احساس می‌کنید که ممکن است در یک رابطه سمی‌ باشید، یک متخصص سلامت روانی می‌تواند به شما کمک کند تا رفتارهایی که به آن‌ها اهمیت می‌دهید را طبقه‌بندی کنید .

همچنین ممکن است یک درمانگر بتواند مشخص کند که آیا این رفتارها را می‌ توان با درمان حل کرد یا خیر، و یا ممکن است لازم باشد که رابطه را به پایان برسانید .

بسته به این که وضعیت چقدر بد است، تعیین کنید که چه اقدامی‌ باید صورت گیرد . گاهی اوقات برنامه‌ریزی و آماده‌سازی مورد نیاز

است، به خصوص اگر کودکانی وجود داشته باشند و یا ممکن است شما در خطر باشید .

منبع: Psych Central