۷ مورد از خواص ویتامین B12

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

خواص ویتامین B12 شامل موارد بسیاری می شود. در این مطلب با بررسی ۷ مورد از خواص این ویتامین همراه باشید.

ویتامین B12 چیست؟

ویتامین B12 با نام کوبالامین نیز شناخته می شود. طبق مطالعات کلینیک مایو ، از این ماده در تشکیل گلبول های قرمز خون ، عملکرد عصبی و ایجاد DNA استفاده می شود. کلینیک مایو خاطر نشان می کند که کمبود ویتامین B12 بسیار نادر است زیرا بدن می تواند آن را برای چندین سال ذخیره کند. با این حال ، اگر رژیم غذایی حاوی فرآورده های گوشتی کم، نظیر رژیم وگان یا گیاهخواری را دنبال کنید ، ممکن است در معرض خطر کمبود بیشتری از این ویتامین باشید. علاوه بر این ، افراد مسن احتمال کمبود ویتامین B12 دارند.

طبق گزارشات سرویس بهداشت ملی انگلستان (NHS) ، علائم کمبود ویتامین B12 شامل خستگی ، ضعف عضلانی ، اختلالات خلقی (مانند افسردگی یا گیجی) و مشکلات حافظه است. بنابراین ، مهم است که اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی ویتامین B12 در رژیم خود دریافت می کنید.

منابع اصلی ویتامین B12

طبق گزارش کلینیک مایو ، بهترین منابع ویتامین B12 محصولات حیوانی مانند مرغ ، گوشت ، ماهی و لبنیات است. همچنین در بعضی از غذاها ویتامین B12 به آن ها در حین تهیه اضافه می شود. غلات صبحانه غنی شده یا برخی از مخمرهای تجاری دو نمونه از این پدیده هستند.

با توجه به این واقعیت که ویتامین B12 بیشتر از منابع حیوانی تأمین می شود ، کسانی که از رژیم گیاهخواری پیروی می کنند ممکن است در تأمین نیازهای خود به این ماده غذایی مشکل داشته باشند. در این موارد ، ویتامین B12 می تواند مکمل باشد. دو روش معمول برای تکمیل B12 در خارج از رژیم غذایی استفاده از مکمل خوراکی یا تزریق است.

هم چنین بخوانید: علائم کمبود ویتامین B12 چه مواردی هستند؟

خواص ویتامین B12 برای سلامتی

در اینجا هفت مورد از خواص ویتامین B12 برای سلامتی با پشتوانه علمی ارائه شده است.

خطر کم خونی را کاهش می دهد

طبق بررسی کلینیک مایو ، کم خونی بیماری ای است که بدن شما به اندازه کافی گلبول قرمز سالم ندارد. این بدان معناست که خون نمی تواند اکسیژن را به درستی به تمام قسمت های بدن شما منتقل کند ، که می تواند منجر به علائمی مانند خستگی ، سردی دست و پا ، تنگی نفس یا ضعف عضلانی شود.

با توجه به نقش ویتامین B12 در تشکیل گلبول های قرمز ، منطقی است که یکی از خواص ویتامین B12 جلوگیری از کم خونی است. وقتی کمبود ویتامین B12 دارید ، گلبول های قرمز بدن بیش از حد بزرگ می شوند و شکل نامنظمی پیدا می کنند. این باعث می شود که آنها نتوانند به درستی در سراسر بدن شما حرکت کنند و باعث نوع خاصی از کم خونی می شود که “کم خونی مگالوبلاستیک” نامیده می شود.

می تواند خطر پوکی استخوان را کاهش دهد

با توجه به این واقعیت که نقش ویتامین B12 در عملکرد DNA بسیار مهم است ، منطقی است که این ماده همچنین یکی از اجزای اصلی تشکیل استخوان باشد.

یک مطالعه منتشر شده در Journal of Bone and Mineral Research نشان داد که افراد دارای سطح ویتامین B12 بالاتر هم چنین دارای تراکم مواد معدنی استخوان بیشتری هستند. تراکم معدنی پایین استخوان شاخص پوکی استخوان است. این مطالعه نشان داد افرادی که ذخیره کافی ویتامین B12 ندارند ممکن است در معرض پوکی استخوان باشند.

می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد

هموسیستئین یک اسید آمینه یا یک ماده سازنده پروتئین است. وقتی پروتئین ها تجزیه می شوند ، هموسیستئین یکی از محصولات آن است. مطالعات نشان داده است که داشتن مقادیر زیاد هموسیستئین یک عامل خطر برای ایجاد بیماری های قلبی عروقی یا قلبی است. در انسان ، مقادیر زیاد هموسیستئین معمولاً نشان دهنده کمبود اسید فولیک (ویتامین B9) یا ویتامین B12 است.

طبق گفته موسسه ملی بهداشت (NIH) ، ویتامین B12 (همراه با سایر ویتامین های گروه B مانند اسید فولیک و ویتامین B6) می تواند سطح هموسیستئین شما را کاهش دهد. با این حال ، توجه به این نکته مهم است که NIH گزارش می دهد که مصرف مکمل های B12 خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش نمی دهد.

اگر به دنبال یک مکمل برای بهبود سلامت قلب هستید ، احتمالا مفید است که به جای آن از مکمل اسید چرب امگا ۳ استفاده کنید.

خطر نقایص مادرزادی را کاهش دهد

همانطور که قبلا ذکر شد ، توصیه می شود زنان باردار مقدار بیشتری ویتامین B12 به رژیم غذایی خود نسبت به یک فرد بالغ اضافه کنند. دلیل این امر این است که کمبود ویتامین B12 با نقایص مادرزادی ، نقص لوله عصبی و عوارض بارداری همراه است. بنابراین ، زنان باردار باید اطمینان حاصل کنند که میزان دریافت روزانه ویتامین B12 را برای جلوگیری از نقص مادرزادی در کودکان خود رعایت می کنند.

می تواند خطر افسردگی را کاهش دهد

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی ، افسردگی بسیار شایع است و بیش از ۲۶۴ میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری بهداشت روانی می تواند افراد در هر سنی را درگیر کند.

مطالعه سلامت و پیری زنان آمریکا نشان داد که کمبود ویتامین B12 در میان زنان بالغ مبتلا به افسردگی بیشتر از کسانی است که افسرده نیستند. در حقیقت ، آنها دریافتند که افرادی که کمبود ویتامین B12 دارند بیش از دو برابر بیشتر از افرادی که با کمبود ویتامین B12 مواجه نیستند، افسرده می شوند.

مطالعه روتردام نشان داد که افراد مسنی که کمبود ویتامین B12 دارند ، بیشتر دچار افسردگی می شوند.

مطالعات همچنین نشان داده است که مکمل ویتامین B12 می تواند علائم افسردگی را بهبود بخشد. در مطالعه ای که در مجله Open Neurology Journal منتشر شد ، ۱۰۰٪ افراد افسرده که تحت درمان با مکمل ویتامین B12 قرار گرفتند ، پس از سه ماه کاهش علائم افسردگی را نشان دادند.

می تواند عملکرد شناختی مغز را بهبود بخشد

مطالعه منتشر شده در مجله American Academy of Neurology نشان داد که غلظت نشانگرهای B12 در بدن با عملکرد شناختی و حجم مغز ارتباط دارد. این مطالعه نشان داد که اگر علامت ها کمبود ویتامین B12 را نشان دهند ، ممکن است حجم کل مغز کاهش یابد و منجر به اختلال در شناخت شود.

مطالعه دیگری نشان داد که افرادی که غلظت ویتامین B12 کمتری دارند ، عملکرد حافظه ضعیف تر و توانایی یادگیری ضعیف تری دارند. این یافته ها اهمیت وجود و خواص ویتامین B12 کافی برای عملکرد شناختی را نشان می دهد.

می تواند سلامت مو ، پوست و ناخن را بهبود بخشد

یکی از مشهورترین دلایل مصرف ویتامین B12 تأثیرات وعده داده شده آن بر روی مو ، پوست و ناخن ها است. طبق مجله پوست بالینی آمریکا ، کمبود ویتامین B12 معمولاً منجر به هایپرپیگمانتاسیون ، تغییر مو ، تغییر پوست و گلوسیت (التهاب زبان) می شود. دریافت مقدار کافی ویتامین B12 ، از طریق رژیم غذایی یا مکمل ، از بروز این واکنش های منفی جلوگیری می کند.

چه مقدار ویتامین B12 نیاز دارید؟

طبق مطالعات موسسه ملی بهداشت (NIH) ، توصیه می شود بزرگسالان روزانه ۲٫۴ میکروگرم (میکروگرم) ویتامین B12 دریافت کنند. برخی از گروه های خاص بزرگسالان به سطح متفاوتی از این ماده مغذی نیاز دارند. به زنان باردار توصیه می شود ۶/۲ میکروگرم در روز B12 مصرف کنند و به زنانی که شیرده هستند توصیه می شود مقدار روزانه ویتامین B12 خود را به ۲/۸ میکروگرم برسانند.

با توجه به این واقعیت که ویتامین B12 یک ویتامین محلول در آب است ، بدن شما فقط به اندازه لازم جذب می کند و باقیمانده آن را از طریق ادرار خارج می کند. این بدان معناست که مصرف بیش از مقدار توصیه شده ویتامین B12 هیچ فایده ای ندارد. علاوه بر این ، این بدان معنی است که مسمومیت ویتامین B12 بسیار بعید است و همین آن را بسیار بی خطر می کند.

جمع بندی خواص ویتامین B12

ویتامین B12 یا کوبالامین نقش مهمی در تشکیل گلبول های قرمز خون ، عملکرد عصب و سنتز DNA دارد. همانطور که در اینجا بحث کردم ، دریافت کافی ویتامین B12 ، از طریق رژیم غذایی یا مکمل ، ممکن است باعث بهبود شناخت ، کاهش خطر پوکی استخوان و کاهش خطر ابتلا به افسردگی یا کاهش علائم افسردگی شود.

گرچه دریافت ویتامین ها از طریق رژیم غذایی همیشه ترجیح دارد ، مکمل های ویتامین B12 به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شوند ، به خصوص برای کسانی که رژیم غذایی آن ها دارای محتوای حیوانی کمی مانند گوشت ، لبنیات و ماهی است.

اگر نگران میزان ویتامین B12 خود هستید ، توصیه می کنیم با پزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود که آیا سطح این ویتامین در بدن شما در واقع پایین است و آیا مصرف مکمل برای شما مناسب است یا خیر.

منبع: LIFEHACK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *