۷ روش کاربردی برای تغییر طرز تفکر

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

تغییر طرز تفکر کار ساده ای نیست، اما داشتن طرز فکر مثبت قطعا زندگی را تغییر می دهد.
رشد شخصی، چیزی است که شما را به سوی سلامت فیزیکی، عاطفی و معنوی سوق می دهد. و هیچ چیزی به اندازه تغییر عقیده نمی تواند زندگی شما را تغییر دهد.

اهمیت تغییر طرز تفکر

باید زمان زیادی را صرف کار کردن روی طرز فکرمان کنیم، چون موجب شناخت بهتر خود می شود و در نتیجه این شناخت، صبر بیشتری در مواجهه با مسائل خواهیم داشت. تغییر طرز تفکر نه تنها به معنی مثبت نگری است بلکه به ما یادآوری می کند که مغز ما نیازمند رشد و توسعه است. یعنی به راه هایی که تاکنون امتحان نکرده اید، فکر کنید و به آن ها با دید باز بنگرید.

چگونه طرز فکرمان را عوض کنیم؟

در ادامه روش های کاربردی برای تغییر طرز تفکر بیان می کنیم:

۱. فعال بودن

آیا ورزش و یا موسیقی را جزو برنامه روزمره خود قرار داده اید؟ اگر پاسخ شما منفی است حتما این کار را به برنامه روزانه خود اضافه کنید و آن ها را انجام دهید. تاثیر این کار را در بلند مدت به وضوح مشاهده خواهید کرد که باعث افزایش اعتماد به نفس شما می شود و طرز فکر شما را به طور چشمگیری تغییر خواهد داد. البته فعال بودن به این معنا نیست که همیشه شاد و در حال تفریح باشید، بلکه همین اهداف کوچک در لیست شما زمینه ساز رسیدن به اهداف بزرگتر و گاهی دور از دسترس خواهد بود.۲.

۲. پیدا کردن یک لنگرگاه

همه ما به یک لنگرگاه یا به عبارت دیگر یک نقطه اتکا نیازداریم که در مواقعی که مردد هستیم و افکار ما متزلزل و پریشان هستند، به آن ها روی بیاوریم. خواه این لنگرگاه یک ارتباط معنوی عمیق باشد یا فردی که او را قبول داریم.

این لنگرگاه مانند یک نور در انتهای تونلی تاریک است درست در زمانی که خود را متقاعد می کنیم هیچ نور و روشنایی ای وجود ندارد، یاری رسان است و باعث بهبود زندگی ما می شود.

لنگرگاه در بزنگاهی که زهن شما یا عوامل خارجی شما را خسته و نا امید می سازند، کمک می کند و مانند داشتن حس اعتماد یا قدرت در مواقعی است که همه چیز به سوی تاریکی می رود. بنابراین برای تغییر طرز تفکر یکی از مهم تریت مواردی است که حتما باید داشته باشید.

هم چنین بخوانید: چگونه منفی نگری را کنار بگذاریم؟

۳. پرسیدن علت

برای تغییر طرز تفکر کافی است به سادگی نگاه عمیق تری به مساله ای که باعث واکنش شده است، داشته باشید. به عنوان مثال:

  • چرا فرد دیگری جای پارک مورد نظر من را گرفته است؟
  • چرا وقتی در رستوران تنها هستم احساس خوشایندی ندارم؟
  • چرا پس از خریدن یک وسیله خوشحال هستم؟

ما همیشه علت بسیاری از عوامل خارجی را جویا می شویم اما به ندرت درباره خودمان سوال می پرسیم. با پرسیدن سوال از خودمان، متوجه می شویم که این عوامل خارجی نیستند که باعث شادی، غم، لذت یا احساس گناه ما می شوند، بلکه این مورد بیشتر موبوط به شناخت ارزش های خودمان است. حال با خود صحبت کنید و با پرسش این سوال ها از خودتان، روی پاسخ ها فکر کنید.

به عنوان مثال، علت اینکه از دست فردی که جای پارک مرا گرفته است ناراحت می شوم این است که من سرم شلوغ است و کارهای زیادی برای انجام دادن دارم در نتیجه زمان کافی برای پیدا کردن یک جای پارک دیگر ندارم.

بازتاب این سوال این است که من چگونه زمان خود را مدیریت می کنم که این عوامل محدود کننده زمان باعث ایجاد استرس غیر ضروری در من می شوند؟ لازم است که کارهای خود را اولویت بندی کنم تا استرس و نگرانی بر من غلبه نکند.

علت اینکه وقتی در رستوران تنها هستم احساس ناراحتی می کنمم اسن است که نمی خواهم مردم فکر کنند من هیچ دوستی ندارم.

بازتاب این سوال این است که من به اینکه مردم و حتی افراد غریبه چه فکری درباره من می کنند، توجه بسیار زیادی می کنم و این روی خوب بورن و خوشایندی احساساتم تاثیر گذار است. من وقتی فرد دیگری که به تنهایی در رستوران در حال غذا خوردن است را می بینم در باره او هم چنین فکری نمی کنم، بنابراین چرا درباره خودم اینگونه باید فکر کنم؟ من باید به تنهایی غذا بخورم بنابراین لازم است یاد بگیرم چگونه از منطقه امن خود خارج شوم.

علت اینکه چرا پس از خرید یک محصول خوشحال هستم این است که احساس اعتماد دارم. اعتماد بسیار کلیدی و مهم است زیرا مشخص می کند من در برخورد با افراد غریبه چگونه هستم و چگونه با خودم رفتار می کنم. چگونه باید اعتماد خود را بدون نیاز به خریدن یک وسیله در هر زمانی حفظ کنم؟

با انجام یک مکالمه مستقیم با خود، به سادگی می توانیم طرز فکرمان را عوض کنیم. بازتابی که میگیریم نشان دهنده نقاط قوت و ضعف ما است.

۴. مراحل خارج شدن از منطقه امن خود

همانطور که در بالا اشاره کردیم، همه ما منطقه امن داریم. مانند یک لاک پشت در پوسته خود احساس امنیت و آرامش داریم اما برای تغییر طرز تفکر خود، باید از این پوسته و ناحیه امن خارج شویم. طرز تفکر ما تنها زمانی تغییر می کند که به خودمان بگوییم قابلیت تغییر داریم. خارج شدن از منطقه امن یکی از سخت ترین کارها است، اما در عوض باعث افزایش چشمگیر اعتماد به نفس و اطمینان شما خواهد شد.

تلاش کنید که هر روز چیزهای جدیدی یاد بگیرید، حتی اگر در آغاز برایتان کمی ناخوشایند باشد.

۵. دیدگاه متفاوت داشتن

تغییر طرز تفکر به معنای دیدگاه باز نسبت به مسائل داشتن هم هست، مخصوصا اگر خود شما را به چالش بکشد. به زودی متوجه خواهید شد هر چقدر طرز تفکر عمیق تری داشته باشید، به دیدگاه ها و نطرات جدیدتری خواهید رسید.

۶. کاهش سرعت

بیشتر ما عادت کرده ایم که زندگی خود را روی حالت اتوماتیک و تکراری قرار دهیم. به این صورت که هر روز از همان مسیر همیشگی در ساعت مشخصی منزل را به سمت محل کار ترک کنیم.

از نظر علمی ما روزانه ۳۵ هزار تصمیم می گیریم. بنابراین نصف زمان مغز ما روی حالت خودکار قرار دارد. مشکلات بسیاری از همین تغییر خودکار ناشی می شوند مثل غرق شدن در افکاری که آن ها را بررسی کرده اید. یکی از راه های تغییر طرز تفکر، کاهش سرعت است، با این کار شما با ریتم و حرکت دنیای اطراف خود هماهنگ می شوید و درباره اینکه چه چیزی در خلاف جهت شما است و چه چیزی نیست، آگاهی کسب می کنید.

۷. حذف بهانه ها و ایجاد راه حل ها

معمولا ما چه زمانی از کلمه “اما” استفاده می کنیم؟ به عنوان مثال من می خواهم کسب و کار جدید خود را راه اندازی کنم اما زمان یا پول کافی برای انجام آن ندارم. حال کلمه “اما” را حذف کنید و تصور کنید که اگر این عوامل خارجی وجود نداشتند، شما مشکلی نداشتید.

یک تکنیک ساده اما قوی برای تغییر طرز تفکر، حذف همین عوامل و موانعی است که انرژی زیادی را از ما می گیرند. در عوض بهتر است تمرکز خود را از روی اماها برداریم و به سمت چگونه ها و یافتن راه حل گام برداریم.

در پایان باید این نکنه را در نظر داشته باشید که تغییر طرز تفکر به معنای شناخت بهتر و عمیق تر خود و دوستی بیشتر با خویشتن است.

به نظر شما چه راه هایی به بهبود طرز تفکر و سبک زندگی کمک می کنند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: LIFEHACK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *