۷ روش ایجاد امنیت عاطفی در رابطه

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

درک چگونگی ایجاد امنیت عاطفی در رابطه ، کلید تقویت ارتباطات معنادار و روابط سالم است. ایمنی عاطفی پایه و اساس یک رابطه عاشقانه و سالم است و به معنای ایجاد اعتماد در رابطه با شخص دیگر و احساس امنیت به اندازه کافی برای باز بودن و آسیب پذیر بودن با آن ها است.

به بیان ساده ، امنیت عاطفی در رابطه به این معنا است که به اندازه کافی احساس امنیت کنید تا بتوانید در کنار او خود واقعی تان را ابراز کنید.

امنیت عاطفی در رابطه از هر دو جهت پیش می رود. هنگامی که احساس امنیت احساسی می کنید و خود واقعی خود را آشکار می کنید ، به همسرتان هم همین مفهوم را القا می کنید که خود واقعی اش باشد و وقتی هر دو نفر در یک رابطه احساس امنیت می کنند ، محیطی امن ایجاد می کند که در آن ارتباط عمیق تر و دوست داشتنی تری ایجاد می شود.

مزایای امنیت عاطفی در رابطه چیست؟

مزایای امنیت عاطفی در رابطه

هنگامی که در یک رابطه عاطفی ایمن قرار می گیرید ، به احتمال زیاد در نتیجه مزایای زیادی را تجربه خواهید کرد. مزایای روابط ایمن از نظر عاطفی عبارتند از:

 • احساس می کنید ارزشمند و مورد احترام هستید
 • شما واقعاً می توانید بدون نگرانی از قضاوت شدن، خود واقعی تان باشید
 • شما می توانید نقاط ضعف خود را بدون نگرانی از سواستفاده از آن ها نشان دهید
 • می توانید نظر خود را آزادانه بیان کنید و مشارکت داشته باشید
 • احساس می کنید دیده ، شنیده و درک شده اید
 • از همه مهمتر ، یک رابطه ایمن از نظر احساسی ارتباط قوی تری ایجاد می کند

در مورد ارتباط ، برنه براون ، نویسنده و استاد پژوهش مددکاری اجتماعی در دانشگاه هوستون ، این را بهتر می گوید: “من ارتباط را به عنوان انرژی تعریف می کنم که بین مردم وجود دارد وقتی احساس می کنند دیده ، شنیده و ارزشمند هستند. وقتی می توانند بدون قضاوت انرژی بدهند و انرژی دریافت کنند و این موقع است که آن ها از رابطه تغذیه و نیرو می گیرند. “

۷ راه برای ایجاد امنیت عاطفی در رابطه

نمی دانید چگونه می توانید ایمنی احساسی ایجاد کنید یا مطمئن نیستید از کجا شروع کنید؟ ما هفت روش مفید برای پرورش اعتماد و آسیب پذیری در هر رابطه را بررسی کرده ایم.

ایجاد امنیت عاطفی در رابطه

به مرزها و علایق احترام بگذارید

تعیین و رعایت مرزها می تواند ایمنی و امنیت را در روابط با ایجاد محدودیت های شخصی افزایش دهد. با اعلام محدودیت ، به شریک خود اجازه می دهید تنظیمات ترجیحی شما را در اختیار داشته باشد و او را دعوت کنید تا نظرات خود را هم با شما به اشتراک بگذارد. با تعیین مرزها نه تنها از خود بلکه از روابط خود نیز محافظت کنید.

هم چنین بخوانید: تعیین مرز شخصی ، چرا و چگونه باید آن را تنظیم کنیم؟

مرزها می توانند فیزیکی ، جنسی ، فکری ، احساسی یا مالی باشند؛ همه اینها برای پرورش احترام در یک رابطه سالم بسیار مهم است. پس از تعیین مرز ، بسیار مهم است که شما و همسرتان به آن احترام بگذارید. چند نمونه از محدودیت هایی که امنیت عاطفی در رابطه را ارتقا می دهند عبارتند از:

 • احترام گذاشتن به آنچه برای شما مهم است
 • به اشتراک گذاری تدریجی اطلاعات شخصی
 • حفاظت از زمان خود با عدم انجام بیش از حد کار
 • درخواست فضای شخصی، هنگامی که به زمان تنهایی نیاز دارید
 • بیان سطح راحتی خود را در مورد صمیمیت

زبان بدن برای امنیت عاطفی در رابطه ضروری است

به ارتباطات غیر کلامی خود توجه کنید

لحن صوت ، شکل چشم ، حالت بدن ، و سایر عبارات کوچک ، دائماً توسط شما و شریک زندگی شما تفسیر می شود ، چه شما متوجه آن باشید چه نباشید. دکتر جیک پورتر ، مشاور حرفه ای در هوستون می گوید: “اگر با چشمان سخت، لب های محکم فشرده و کلمات کوتاه به همسر خود نزدیک شوید ، احساس امنیت نخواهد داشت.”

او می افزاید: “نکته کلیدی در اینجا این است که متوجه شویم هر یک از ما نه تنها مسئول کلماتی که می گوییم هستیم بلکه در قبال نحوه بیان آن ها هم مسئولیت داریم.”

ایده خوبی است که قبل از نزدیک شدن به شریک خود ، به ارتباطات غیرکلامی که با خود حمل می کنید توجه کنید. از خود بپرسید که “زبان بدن من در حال حاضر با چه چیزی ارتباط برقرار می کند؟”

شنونده فعال باشید

شنونده فعال و ایجاد امنیت عاطفی در رابطه

گوش دادن فعال یک جزء حیاتی برای یک رابطه سالم است زیرا افراد برای احساس امنیت و اعتبار نیاز به احساس شنیده شدن و درک شدن دارند. دکتر ایزابل مورلی ، روانشناس بالینی در ماساچوست توضیح می دهد: “گوش دادن فعال زمانی است که دفاع و حواس پرتی خود را کنار بگذارید و واقعاً آنچه را که شریک زندگی شما به شما می گوید انجام دهید.”

او می افزاید: “توانایی گوش دادن فعال به این معنا است که هر زمان که ترس یا مشکلی بوجود می آید، شریک شما به راحتی می تواند به شما بگوید.” “به جای این که مشکل بیشتر شود یا شریک شما ناراحت شود ، می توانید سریع و آسان به آن رسیدگی کنید.”

برخی از روش های تمرین گوش دادن فعال عبارتند از:

 • علائم غیر کلامی گوش دادن مانند لبخند زدن ، تکان دادن سر و حفظ تماس چشمی داشته باشید
 • از همسرتان سوال بپرسید یا توضیح بیشتری بخواهید
 • در مورد آنچه گفته شد جمع بندی یا بازنگری داشته باشید

شفافیت را تمرین کنید

شفافیت بخش مهمی از ایجاد اعتماد و امنیت عاطفی در رابطه است. وقتی شفافیت را تمرین می کنید ، این احساس احتمالی را که شما یا همسرتان چیزی را از یکدیگر پنهان می کنید از بین می برید.

مورلی می گوید: در حالی که نیازی نیست همه قسمت های زندگی خود را با شریک زندگی خود به اشتراک بگذارید ، “صراحت عمومی در مورد افکار ، احساسات و فعالیت های شما راه خوبی برای ایجاد اعتماد ، ارتباط و امنیت است.”

به شریک عاطفی خود دید مثبت داشته باشید

داشتن دید مثبت به به همسرتان به معنای حذف قضاوت و در عوض کنجکاو شدن در مورد انگیزه رفتار او است.

هنگامی که ما قضاوت و ساختن داستان درباره این که چرا شریک ما کاری را که انجام داده است را متوقف می کنیم ، شروع به نگاه مثبت به آن ها از نقطه دلسوزی و درک می کنیم.” “ما ممکن است با آن ها مخالف باشیم ، اما حداقل می توانیم محیطی امن و بدون برخورد ایجاد کنیم.

هم چنین بخوانید: ۱۵مورد که شما را به بهترین شریک زندگی تبدیل می کند

مسئولیت پذیری را تقویت کرده و ادامه دهید

مسئولیت پذیری شما به شریک خود نشان می دهد که شما قابل اعتماد هستید و برای رابطه ارزش قائل هستید. وقتی به چیزی متعهد می شوید و عمل می کنید ، با نشان دادن وفاداری به شریک خود ، به طور فعال اعتماد ایجاد می کنید. با این حال ، مسئولیت پذیری لازم نیست یک شبه اتفاق بیفتد.

حتی وقتی قدم های کوچکی برمی دارید ، این امکان را به شریک خود می دهید که تلاش مداوم شما را ببیند و این موضوع به آن ها تعهد شما در رابطه را نشان می دهد. سعی کنید شریک خود را در جریان نگه دارید ، زیرا این به شما کمک می کند تا خود را نیز مسئول بدانید.

به یک زوج درمانگر مراجعه کنید

دیدگاه یک متخصص بهداشت روانی می تواند به افراد در روابط کمک کند تا با تمرکز بر رویارویی به جای تمرکز بر تعارض ، امنیت عاطفی در رابطه را ایجاد کنند.

خلاصه امنیت عاطفی در رابطه

امنیت عاطفی در رابطه ، کلید یک رابطه سالم و شاد است. راه های بی شماری برای ایجاد ایمنی احساسی وجود دارد ، و برخی از آن ها ممکن است برای شما بهتر از دیگران عمل کنند. سعی کنید چند راه را که ما شناسایی کرده ایم امتحان کنید و تصمیم بگیرید که کدام یک برای شما و شریک زندگی شما بهترین است.

در حالی که ایجاد ایمنی احساسی ممکن است زمان ببرد ، نتیجه آن ایجاد رابطه ای است که بر اعتماد متقابل ، احترام و حمایت بی قید و شرط بنا شده است. با ایجاد امنیت احساسی، نه تنها دیده ، شنیده و درک خواهید شد ، بلکه احساس خواهید کرد که با خود و شریک خود ارتباط بیشتری دارید. سعی کنید صبور باشید و سپس مزایای تعامل و آسیب پذیری را مشاهده کنید.

منبع: PSYCHOCENTRAL

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *