۵ گام کاهش اختلاف و ناسازگاری

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

کاهش اختلاف و ناسازگاری چگونه امکان پذیر است؟ همه افراد اختلاف و ناسازگاری را تجربه می کنند. گاهی اوقات نتایج می تواند آن بسیار مخرب باشد. اما درگیری ها همچنین می توانند خلاقانه باشند و روابط را تقویت کنند. نحوه ورود به مکالمه تأثیر مشخصی در مخرب یا خلاق بودن تعارض دارد. حتی اگر سابقه درگیری با یک شخص یا گروه داشته باشید ، می توانید اختلاف احتمالی را قبل از اینکه غیرقابل حل و احتمالاً برای همیشه مخرب شود ، آشکار کنید.

درگیری مخرب معمولاً براساس عقاید هر دو طرف است. هر شخص یا گروهی معتقد است که حق با آن هاست. تمایلی برای کاوش در دیدگاه های افراد دیگر وجود ندارد. گفتگو به رقابتی تبدیل می شود که چه کسی با تسلیم نشدن برنده خواهد شد. حتی ممکن است تهدیدها یا اقدامات واقعی برای پایان رابطه در مکالمه انجام شود. پس از پایان مکالمه ، ممکن است یکی از طرفین یا هر دو یک اقدام انتقام جویانه انجام دهند ، که ممکن است شغل یا روابط یکدیگر را تخریب کند.

تنها راه حل کاهش اختلاف این است که هر دو طرف تمایل به یافتن یک راه حل مشترک داشته باشند ، خواه این یک ایده جدید باشد یا اینکه برای پیشرفت (مذاکره) سازش کنند.

ممکن است فکر کنید دیگران هرگز ذهنشان را باز نمی کنند. با این حال ، می توانید با تنظیم یک زمینه مثبت هنگام ورود به یک مکالمه دشوار ، این امکان را ایجاد کرده و از بروز اختلافات مخرب جلوگیری کنید. انجام این پنج مرحله بسیار کمک خواهد کرد:

  • ابراز استقبال از تضاد ایده ها. با امید تقویت رابطه وارد گفتگو شوید ، نه با آرزوی “پیروزی” ایده های خود. در رقابت ، همیشه یک بازنده وجود دارد. حتی این تصور که کسی می گوید ممکن است مشاجره ای را از دست بدهد باعث بی صبری و عصبانیت می شود. درعوض ، امید خود را به اشتراک بگذارید که با مشاهده همه جنبه های یک موقعیت ، می توانید راهی به جلو ایجاد کنید که جدید است اما از مشارکت همه قدردانی می کند. وقتی نتایج درگیری برای همه طرف های درگیر مفید باشد ، ترس از دست دادن کاهش می یابد.

هم چنین بخوانید: ۷ نشانه که در رابطه ناسالم هستید

  • به مواضع دیگران احترام بگذارید حتی اگر موافق نباشید. قبل از اینکه نظر خود را به اشتراک بگذارید ، با احترام به ایده های همه گوش دهید ، از دیدگاه آنها به دلیل تجربه ای متفاوت از تجربه شما قدردانی کنید. احترام ایمنی روانی ایجاد می کند. درگیری خلاقانه مستلزم این است که همه به اندازه کافی احساس امنیت کنند تا نه تنها آنچه را که باور دارند به اشتراک بگذارند ، بلکه ایده های یکدیگر را به چالش بکشند بدون اینکه احساسات به طور خطرناکی بالا گیرد. وقتی افراد احساس کنند که مورد قضاوت قرار می گیرند ، با دفاع یا سکوت از موقعیت خود دفاع می کنند. مکالمه را با احساس احترام ، دریافت نظرات آنها و تأیید آنچه که آن ها با خلاصه به اشتراک می گذارند و بحث را با “تشکر از شما” قبل از اینکه بپرسید آیا اکنون می توانید دیدگاه خود را به اشتراک بگذارید ، باز کنید.
  • با به اشتراک گذاشتن آنچه با کنجکاوی دلسوزانه احساس می کنید ، احساسات را بشناسید. احساسات، رویدادهای جسمی ، پرانرژی و بدنی هستند. درگیری سازنده احساسات مردم و همچنین ایده های آن ها را به عنوان بخشی از کاهش اختلاف تشخیص می دهد و به آن ها می پردازد. سعی کنید احساسات دیگران را درک کنید و از اینکه از عصبانیت ، ناامیدی یا بدبینی در مورد موضوع قدردانی می کنید ، با آن ها درمیان بگذارید. پاسخ آنها را بپذیرید حتی اگر بگویند اشتباه می کنید. اگر اشتباه می کنید ، حدس شما همچنان می تواند به آنها کمک کند تا خود و آنچه را که برای انتقال به فضای خلاقانه با شما بهتر دارند ، درک کنند. حداقل آن ها احساس می کنند شما به اندازه کافی گوش می دهید و مراقبت می کنید تا درک کنید.
  • شباهت های نتایج را تأیید کنید. خلاقیت به همان اندازه برای شباهت ها و تفاوت ها ارزش قائل است. به دنبال نقاط مشترک باشید – هر دوی شما به چه چیزی اعتقاد دارید که شبیه است یا در پایان هر دو به یک چیز امیدوار هستید که به نظر یکسان است. شباهت ها را نقطه آغاز یافتن راه حل خلاق قرار دهید. سپس مرتباً آنچه را که هر دو می خواهید به عنوان نتیجه نهایی تصدیق کنید.

احساساتی را که می خواهید حفظ کنید ، مجسم کنید. قبل از ورود به مکالمه آنچه را می خواهید احساس کنید به خود یادآوری کنید. تحریک یا ترس خود را برطرف کنید. سپس در طول تعامل ، اگر شروع به تنش می کنید ، توجه کنید. نفس بکشید ، تنش را آزاد کنید و کلمات “آرام و کنجکاو” را به یاد بیاورید. توجه کنید که چه زمانی تمایل به قطع یا پرخاشگری یا عصبانیت آن ها دارید.

بازگشت به احساس احترام. در وهله اول قصد مثبتی را که برای گفتگو داشتید به خاطر بیاورید. قبل از پاسخ دادن ، قصد خود را دوباره بیان کنید. اگر نسبت به دیگران آرام و کنجکاو باشید و احترام بگذارید ، در موقعیتی هستید که احساسات محرک انتخاب آن ها را تشخیص داده و همچنین احساسات خود را مشاهده کنید. فرصت هایی برای تصدیق ایده های آن ها و تشویق به اکتشاف خواهید دید.

ما هرگز ماهیت و مزایای ایجاد یک راه حل یا رابطه بهتر از طریق کاهش اختلاف را یاد نگرفته ایم. با این حال ، اگر بتوانیم با تمایل به یافتن راهی برای پیشبرد گفتگو وارد شویم ، گفتگو می تواند به طور مشترک راه حلی ایجاد کند که نه تنها باعث کاهش اختلاف شود بلکه روابط و رضایت را برای همه افراد درگیر بهبود بخشد.

منبع: PSYCHOLOGYTODAY

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *