۱۹ عادت که باعث آسیب به دندان ها می شود

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

برای داشتن دندان های زیبا و سالم باید همواره از آن ها مراقبت کنیم و عاداتی که منجر به آسیب زدن به دندان ها می شوند را به کلی کنار بگذاریم. گاهی اوقات از اشتباه بودن کارخود و میزان آسیبی که به دندان ها وارد می کند مطلع نیستیم. در ادامه لیستی از عادات آسیب زننده به دندان ها معرفی و شرح داده شده اند. با weloveit همراه باشید.

جویدن یخ

طبیعی و بدون قند است ، پس ممکن است که فکر کنید یخ بدون ضرر است . درحالی که جویدن بر روی یک چیز سفت و سرد می تواند دندان های شما را خرد بکند. اگر که شیطنت بدون فکر شما ، باعث تحریک بافت نرم دندان شود ، ممکن است که درد به دندان های معمولی نیز برسد. غذاهای گرم و سرد ممکن است باعث درد سریع یا تشدید درد دندان شوند. برای بار دیگر که نیاز به یخ دارید، به جای آن از آدامس بدون قند استفاده کنید.

ورزش کردن بدون گارد دهان

هنگامی که فوتبال ، هاکی یا هر ورزش تماسی دیگر بازی می کنید ، بدون محافظ دهان وارد بازی نشوید.این یک تکه پلاستیک قالب است که از ردیف بالایی دندان محافظت می کند. بدون آن ، دندانهای شما، وقتی که عمل خشن انجام می دهید ، می توانند تراشه یا حتی شکسته شوند. محافظ دهان متناسب خود را، ممکن است در یک فروشگاه خریداری کنید ، یا می توانید یکی از آنها را که توسط دندانپزشک تهیه می شود ، داشته باشید.

شیشه شیر

هیچگاه برای محافظت از دندان دیر نیست. دادن شیشه شیری از شیر ، آبمیوه یا غیره به بچه می تواند داندان های جدید را در معرض پوسیدگی قرار دهد.ممکن است که بچه عادت کند با شیشه در دهان خود بخوابد و دندان های خود را در طول شب ، در قند ها بگذارد. بهترین راه این است که بطری را بیرون از گهواره نگه داریم..

سوراخ کردن زبان

سوراخ کردن زبان ممکن است مرسوم ، مد روز باشد ، اما گاز گرفتن روی گل میخ فلزی می تواند دندان را ترک کند. سوراخ کردن لب خطری مشابه دارد. و هنگامی که فلز در مقابل لثه مالیده می شود ، می تواند باعث آسیب لثه شود که ممکن است منجر به ریزش دندان شود. دهان همچنین پناهگاهی برای باکتری ها است ، بنابراین سوراخ کردن ، خطر عفونت و زخم را افزایش می دهد. همچنین ، با سوراخ کردن زبان ، خطر سوراخ شدن یک رگ خونی بزرگ ، که می تواند باعث خونریزی شدید شود ، وجود دارد.

ساییدن دندان ها

ساییدن دندان ها یا کج شدن دندان می تواند به مرور زمان دندان های خود را کم کند که بیشتر اوقات در اثر استرس و عادت های خواب ایجاد می شود. کنترل این کار سخت است. اجتناب از غذاهای سخت در طول روز می تواند درد و آسیب های ناشی از این عادت را کاهش دهد. پوشیدن محافظ دهان در شب می تواند ، آسیب های ناشی از ساییدن را هنگام خواب جلوگیری کند.

قطره گلو

فقط به دلیل اینکه قطره سرفه در داروخانه فروخته می شود به معنای سالم بودن آنها نیست. بیشتر آنها با قند درست می شوند. بنابراین پس از شستو شوی گلو خود با این قطره، حتما خوب مسواک بزنید. چه قند ناشی از افت سرفه باشد یا یک آب نبات سخت ، با پلاک چسبنده ای که دندان شما را می پوشاند ، واکنش نشان می دهد. سپس باکتریهای موجود در پلاک ، قند را به اسیدی تبدیل می کنند که لعاب دندان را می خورد. سلام حفره ها!

آب نبات ( پاستیل)

تمام داروهای قندی باعث پوسیدگی دندان ها می شوند ، اما تحمل برخی آب نباتها سخت تر است. لثه ها به دندان می چسبند و قندها و اسیدهای حاصل از آن را برای ساعت ها در تماس با مینای دندان خود نگه می دارند. اگر روزتان بدون پاستیل مثل همیشه نیست، به جای استفاده جدا ، چندتایی را همراه وعده غذاییتان بخورید. بنابراین بزاق بیشتری در طول وعده های غذایی، تولید می شود که به شستشوی قسمتهای آب نبات و اسیدها کمک می کند.

نوشابه

وقتی پای قند در میان باشد، آبنبات ها دیگر تنها مقصر نیستد. در هر وعده نوشابه می تواند یازده عدد قاشق شکر در خود داشته باشند. آسیب های بیشتری نیز دارد. نوشابه شامل اسید فسفریک و نیتریک است ، که به مینای دندان آسیب می زند. نوشابه های رژیمی از ریختن شکر منع می کنند ،اما ممکن است که شیرین کننده های مصنوعی حتی اسید های بشتری داشته باشند.

باز کردن وسایل با استفاده از دندان هایتان

باز کردن درپوش بطری یا بسته بندی پلاستیکی با دندان شما ممکن است راحت باشد ، اما این یک عادت است که باعث می شود دندان هایتان از بین بروند. استفاده از دندانهای خود به عنوان ابزار می تواند باعث ترک خوردگی یا تراشه آنها شود. در عوض ، قیچی و بازکن های بطری را دست نخورده نگه می دارید. اخرین جمله ، دندانهای شما فقط باید برای غذا خوردن استفاده بشود.

نوشیدنی های ورزشی

بدون شک نوشیدنی ورزشی سرد بعد از یک تمرین خوب بدن را تازه می کند. اما این نوشیدنی ها معمولاً قند زیادی دارند. مانند نوشابه یا آب نبات ، نوشیدنی های ورزشی شیرین به مینای دندان های شما حمله اسیدی می کنند. نوشیدن آنها به طور تکراری ،می تواند منجر به پوسیدگی شود. یک راه بهتر برای ماندن در ورزشگاه ، خوردن نوشیدنی بدون کالری و بدون قند است.

آبمیوه

ابمیوه ها سرشار از ویتامین ها و آنتی اکسیدان هستند ، ولی متاسفانه بیشتر انها نیز سرشار از قند هستند . بعضی از آبمیوه ها اندازه نوشابه قند دارندو به عنوان مثال : فقط ۱۰ گرم شکر دز نوشابه پرتقال نسبت به آب پرتقال وجود دارد. میوه ها ، شیرینی طبیعی دارند. پس به دنبال آبمیوه ای باشید که قند اضافی نداشته باشند. شما همچنین می توانید با ریختن آب از قند آن کم کنید.

چیپس سیب زمینی

باکتریهای موجود در پلاک نیز غذاهای نشاسته ای را به اسید تجزیه می کنند. حتی اگر غذا در بین دندان هایتان گیر کرده باشد ، یا آن را خورده باشید ،این اسید می تواند برای ۲۰ دقیقه بعد به دندانهایتان حمله کند . شما ممکن است که بعد از خوردن چیپس سیب زمینی یا بقیه غذای نشاسته دار ، برای جلوگیری از لکه شدن دندان ، نخ دندان استفاده کنید.

تنقلات

تنقلات باعث ایجاد بزاق کمتری نسبت به وعده غذایی می شود و باعث می شود ساعت بیشتری مواد غذایی در دندان شما باقی بماند. از خوردن بیش از حد تنقلات جلوگیری کنید و به میان وعده هایی که قند و نشاسته کمی دارند ، بچسبانید – مثلاً چوب هویج.

بدنه مداد را گاز گرفتن

آیا در هنگام تمرکز روی کار یا تحصیل ، تا به حال مداد خود را جویده اید؟ مانند خرد کردن روی یخ ، این عادت می تواند باعث تراشه یا ترک خوردگی دندان ها شود. آدامس بدون قند وقتی احساس نیاز به جویدن می کنید گزینه بهتری است. این کار باعث ایجاد جریان بزاق می شود و باعث تقویت دندان ها و محافظت در برابر اسیدهای مینای دندان می شود.

خوردن قهوه

رنگ تیره و اسیدی قهوه می تواند به مرور زمان باعث زرد شدن دندان ها شود. خوشبختانه ، این یکی از ساده ترین لکه ها برای درمان با روش های مختلف سفید کننده است. اگر نگران تغییر رنگ دندان های خود هستید با دندانپزشک خود صحبت کنید.

قهوه

سیگار کشیدن

سیگار و همچنین سایر محصولات تنباکو ، می توانند دندان ها را لکه دار کند و باعث ریزش آنها در نتیجه بیماری لثه شوند. تنباکو همچنین می تواند باعث سرطان دهان ، لب ها و زبان شود. اگر به دنبال یک دلیل دیگر برای کنار گذاشتن آنها هستید ، به لبخند خود فکر کنید.

خوردن غذای زیاد

خوردن غذای غلیظ غالباً شامل مقادیر زیادی شیرینی است که می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود. عمل پاکسازی ، می تواند صدمات بیشتری به سلامت دندان وارد کند. اسیدهای قوی موجود در استفراغ می توانند باعث از بین رفتن دندانها شوند و باعث شکنندگی و ضعف آنها می شوند. این اسیدها همچنین باعث بوی بد دهان می شوند. پاکسازی ، می تواند منجر به انواع مختلف سلامتی جدی شود ، بنابراین در صورت پاکسازی حتما با پزشک خود مشورت کنید

منبع: WEBMD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *