۱۶ عادت مخرب برای مغز و سلامت روان!

زمان مطالعه: ۱۲ دقیقه

با انواع عادت مخرب برای مغز آشنایی دارید؟ آیا تا به حال احساس کرده اید که سلامت روان شما روز به روز بدتر می شود؟ مثل اینکه شما به جای پیشرفت ، آرام آرام از نظر ذهنی پسرفت می کنید. این مساله ممکن است ارتباطی با عادات مخرب برای مغز داشته باشد که به مغز آسیب رسانده و برای سلامت روان شما مضر هستند.

برخی از عادت ها ممکن است متناسب با سبک زندگی و خواسته های ما باشد ، اما بدون اینکه متوجه شویم جنبه های مختلف سلامت روان ما را تحت تأثیر قرار می دهد . شاید شما عادت کرده اید که روزانه هشت فنجان قهوه بنوشید و روی پروژه ها کار کنید تا بتوانید آن ها را در مهلت مقرر تحویل دهید. این کار به شما کمک می کند زیرا باعث هوشیاری و بهره وری شما می شود ، اما این کار مغز شما را به آرامی از بین می برد.

برای یادگیری بیشتر درباره اینکه چگونه کافئین بیش از حد، علیه شما کار می کند ، همراه با سایر عاداتی که به عنوان طبیعت دوم خود ایجاد کرده اید و به آرامی و بی سر و صدا مغز شما را می کشند و جزو عادات مخرب برای مغز هستند، ادامه مطلب را بخوانید.

شما یاد خواهید گرفت که چه کاری نباید انجام دهید تا بتوانید سلامت روانی مطلوب را برای سال های آینده بهبود دهید و حفظ کنید. در اینجا ۱۶ عادت مخرب برای مغز آورده شده است که اکنون باید آن ها را متوقف کنید.

به صورت مکرر تحت فشار عصبی و استرس قرار گرفتن

اگر زندگی شما مملو از وقایع استرس زا باشد که دائما شما را خسته می کند ، این مساله ممکن است در طولانی مدت بر سلامت روان شما تأثیر بگذارد و به مغز شما آسیب برساند. مطالعات نشان می دهد که استرس ممکن است باعث ایجاد تغییرات طولانی مدت در مغز شما شود و در نتیجه تحت تأثیر فرایندی شناخته شود که به عنوان الیگودندروژنز شناخته می شود که شما را در برابر بیماری های مختلف روحی آسیب پذیر می کند. این روند شامل تشکیل الیگودندروسیت ها ، سلول های میلین کننده سیستم عصبی است.

میلین شدن ، که برای سلولهای سیستم عصبی مرکزی اتفاق می افتد ، هنگامی است که در غلاف میلین چربی که فیبرهای عصبی را احاطه کرده و فرآیندهای انتقال برق در مغز بسیار نرم تر شده است ، افزایش یابد. هنگامی که استرس در زندگی شما زیاد می شود ، بر میزان میلین شدن تأثیر می گذارد .

برای جلوگیری از استرس مداوم ، باید فاکتورهایی را که احتمال استرس شما را افزایش می دهد کاهش دهید. یک طرح یا استراتژی حل مسئله که به شما کمک می کند مشکلاتی را که مرتباً با آن روبرو می شوید را کنترل و حل کنید. علاوه بر این ، کار با یک روش تسکین دهنده استرس مانند مدیتیشن همچنین می تواند به کاهش سطح بالای هورمون استرس ، کورتیزول کمک کند.

هم چنین بخوانید: مدیتیشن روزانه ؛ چگونه مدیتیشن انجام دهیم؟

عدم انجام فعالیت های جدید چالش برانگیز

اگر عادت دارید هر روز برای مدت طولانی کارهای مشابه را انجام دهید ، احتمال این وجود دارد که به آرامی مغز خود را نابود کنید. البته این بدان معنا نیست که اگر پزشک یا وکیل هستید و تقریباً هر روز کارهای مشابهی را انجام می دهید ، به مغز خود آسیب می رسانید. خیر ، داشتن شغل یا متخصص شدن در کاری با انجام منظم آن مشکلی نیست و فواید مثبتی دارد. با این حال ، اگر از تلاش خود برای انجام کار جدید صرف نظر نکنید و مغز خود را کمی کشش دهید ، با مشکل مواجه می شوید.

تحقیقات نشان می دهد که انجام کارهای جدید الگوهای جدیدی را برای فعالیت عصبی شما ایجاد می کند ، مغز شما را تیز می کند و سلامت روانی مطلوب را حفظ می کند.

بر اساس تحقیقات، یادگیری یک مهارت جدید این الگوها را ایجاد می کند ، بنابراین یادگیری هنرهای زیبا ، رانندگی با موتور (اگر فقط رانندگی با ماشین را بلد هستید و بالعکس) ، یادگیری زبان جدید ، یا یادگیری هر مهارت ، کاردستی یا فعالیت دیگری که شما قبلاً هرگز انجام نداده اید ، نه تنها از نظر مالی بلکه از نظر ذهنی ارزش افزوده است.

حتی در محل کار خود نیز می توانید با پیشرفت در تحصیل ، دانش و مهارت خود را در جنبه های مختلف شغلی خود افزایش دهید زیرا این امر به شما کمک می کند. شما لزوماً نباید یک سرگرمی یا مهارت کاملاً جدید بی ارتباط با رشته شغلی یا علایق خود انتخاب کنید.

پرهیز از ورزش کردن

همه ما می توانیم اذعان کنیم که همیشه برای رفتن به باشگاه بدنسازی یا انجام روال تناسب اندام که برای خود تنظیم کرده ایم ، با حوصله نیستیم. گاهی اوقات ، روزی فرا می رسد که ما آحوصله ورزش کردن نداریم و بعد یک روز می شود دو ، و بعد سه ، و طولی نمی کشد که ماه ها یا سال ها از ورزش نکردن ما گذشته است.

بی تحرکی طولانی مدت باعث تغییرات عملکردی و ساختاری در مغز می شود که احتمال بروز مشکلات قلبی عروقی را افزایش می دهد. ساعت ها نشستن بدون رعایت آن با برخی ورزش های جدی می تواند تأثیر بسزایی در سلامتی شما داشته باشد و یک عادت مخرب برای مغز است. به همین دلیل است که همیشه به شما توصیه می شود چند دقیقه از روز خود را صرف انجام نوعی ورزش بدنی کنید که باعث جریان یافتن خون شما می شود.

فعال بودن از نظر تناسب اندام به معنای انجام هر چند وقت یک بار ورزش است ، نه هر روز. اگر برنامه کاری شما اجازه نمی دهد هر روز تمرین کنید ، می توانید این کار را در روزهایی انجام دهید که حجم کار کمتری دارید ، حداقل سه تا چهار بار در روز.

به یاد داشته باشید که بدن شما تنها جسمی است که در طول سال هایی که قرار است اینجا روی زمین باشید. در آینده در مقطع دیگری بدن دیگری به دست نمی آورید ، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که با ورزش مکرر از آن مراقبت خواهید کرد ، خواه این تمرینات هوازی باشد ، تمرینات قدرتی یا تمرینات تعادلی ، یا هر نوع دیگری که برای شما مناسب باشد .

پرخوری، عادت مخرب برای مغز

پرخوری به عنوان یک الگوی غذایی غلط در نظر گرفته می شود که در طولانی مدت باعث آسیب های مغزی می شود. این عادت مخرب برای مغز از نظر جسمی بر شما تأثیر می گذارد و همچنین شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند چاقی ، مشکلات قلبی ، فشار خون بالا و دیابت قرار می دهد و این شرایط با بیماری های مغزی مانند آلزایمر و دیگران مرتبط است.

طبق مطالعه ارائه شده در نشست سالانه آکادمی مغز و اعصاب آمریکا ، مصرف بیش از حد مواد غذایی هم چنین احتمال افزایش اختلال شناختی خفیف یا از دست دادن حافظه را پس از چند سال نشان داده است. این مربوط به مصرف هر دو غذای سالم و ناسالم برای مدت طولانی است.

برای حل این مسئله ابتدا باید از خطراتی که با پرخوری در معرض خطر قرار دارید آگاه باشید. آیا دوست دارید به خاطر خوردن هر روز یک ماه یا بیشتر پیتزای بزرگ ، یک عمر رنج بکشید؟ آیا واقعا ارزشش را دارد؟

آگاهی از این مسئله در هنگام وسوسه خوردن غذا یا اشتیاق زیاد ، همراه با اراده ای قوی برای تغییر زندگی به خاطر سلامتی ، می تواند به شما کمک کند تغییر مثبتی در زندگی خود ایجاد کنید.

مصرف زیاد غذاهای قندی

مصرف غذاهایی که هیچ ارزش غذایی ندارند بر بدن و مغز شما تأثیر می گذارد. مغز شما برای عملکرد خوب به مواد مغذی نیاز دارد و اگر عادت به مصرف غذاهای پر قند داشته باشید ، این فرصت را برای مغز خود برای داشتن عملکرد خوب و رشد خوب از دست می دهید و در نتیجه باعث ایجاد بیماری به نام سوتغذیه می شود.

شما باید سعی کنید که غذاهای سالم را اغلب و به میزان مطلوب بخورید تا مطمئن شوید که بدن شما بیشترین استفاده را از آن ها می برد و سلامتی شما را بهبود می بخشد.

به اندازه کافی خواب آرام ندارید

همه ما بعد از یک روز طولانی کار ، به خواب تازه نیاز داریم ، اما همیشه چنین چیزی نداریم. شاید شما وظایفی دارید که باید آنها را انجام دهید یا وظایفی دارید که باید قبل از موعد مقرر ارائه دهید ، بنابراین برای کار در این مورد ، مقداری از زمان خواب خود را کاهش می دهید.

هم چنین بخوانید: بیدار شدن از خواب در شب ؛ بررسی علل و راهکارها

تبدیل این به یک عادت و محرومیت از خواب ، عملکرد صحیح مغز را برای شما سخت می کند. جنبه های دیگری مانند هوشیاری ، حافظه ، توانایی یادگیری کلامی و وضعیت عاطفی مغز شما نیز تحت تأثیر قرار می گیرد.

ساعات کم خواب همچنین میزان بهره وری و توانایی رمزگشایی احساسات افراد را کاهش می دهد. مدیریت خوب اوقات در طول روز ، پرهیز از مصرف کافئین و الکل ، دور نگه داشتن وسایل الکترونیکی و پرهیز از استرس ، روش های بهتری برای اطمینان از به دست آوردن میزان خواب مورد نیاز مغز برای انجام بهترین حالت است.

انجام چندین کار به صورت همزمان

دلیل اصلی اینکه چند کار همزمان را انجام می دهیم این است که در زمان کمتری به موفقیت بیشتری دست پیدا کنیم. با این حال ، انجام این کار بیش از آنچه تصور می کنید آسیب زننده است.

اولاً ، شما فکر می کنید در یک دوره کوتاه کارهای بیشتری انجام می دهید در حالی که در واقع خود را برای فاجعه آماده می کنید. مغز ما برای چند کاره طراحی نشده است. هدف ما این است که همزمان یک کار را انجام دهیم و وقتی چند کار همزمان را انجام می دهیم ، توجه ما تقسیم می شود و در نهایت کارهایی با کیفیت پایین انجام می دهیم. شما به مغز خود زمان بسیار کمی برای پردازش و آماده سازی چگونگی نزدیک شدن به هر کار را به روش صحیح برای بدست آوردن نتایج مطلوب می دهید.

همچنین ، تحقیقات نشان می دهد که انجام چند کار همزمان باعث افزایش سطح هورمون استرس می شود که می تواند به مغز آسیب برساند. در دراز مدت ، اقدامات شما بر عملکرد کلی مغز شما تأثیر می گذارد.

حجم بسیار زیاد اطلاعات

ما در جهانی زندگی می کنیم که دائماً به دنبال اطلاعات جدید هستیم یا اطلاعاتی را دریافت می کنیم که به منظور بهبود زندگی ما در مناطق مختلف است. با این حال ، اگر ما مرتباً خود را در وضعیتی قرار دهیم که اطلاعات بیشتری از توان خود دریافت می کنیم ، این کار یک عادت مخرب برای مغز است.

اگر در یک روز معمولی ، اطلاعات جدید زیادی را دریافت می کنید و سعی در پردازش و کار با آن ها دارید ، به توانایی مغز خود در رمزگشایی و استفاده از اطلاعات در مناطق مورد نیاز فشار زیادی وارد می کنید که تاثیر منفی خواهد داشت. شما همچنین با این عادت مخرب مغز بر حافظه و توانایی های تصمیم گیری خود تأثیر می گذارید.

این که آیا این یک آموزش جدید در محل کار است ، یا سعی در مطابقت داشتن با فن آوری جدید یا حتی انجام تحصیلات دارید ، باید سعی کنید آن را با اعتدال انجام دهید تا از آن بهره مند شوید و مغز خود را به خوبی به کار بگیرید. همچنین ، ایجاد طرحی از چگونگی دریافت اطلاعات با بیت های کوچک ، پردازش آن ها ، و سپس به مغز خود کمی استراحت دهید و سپس بر اساس برنامه خود به آنها برگردید ، باعث صرفه جویی در وقت شما می شود.

عادت مخرب برای مغز : فعالیت کم ذهنی

ساختار مغز به گونه ای است که فقط در صورت فعالیت بهتر می شود. مثل یک ماهیچه به آن نگاه کنید. شما قرار است آن را آموزش دهید تا بتوانید قوی شوید. به همین ترتیب ، شما باید ذهن خود را با مشارکت دادن در یک سری کارها در طول روز ، آموزش دهید ، بعضی از آنها کاملاً چالش برانگیز است ، بنابراین شما باید یک مایل دیگر را طی کنید ، که نتیجه آن عملکرد بهتر و بهبود توانایی های ذهنی است.

به عنوان مثال ، هنگام کار ، اگر عادت دارید ۳۰ دقیقه تا یک ساعت تمرکز کنید و بعد از آن استراحت کنید ، می توانید سه بار در هفته یک ساعت تا یک ساعت و ۱۵ دقیقه انجام دهید. سپس ، هنگامی که انجام آن برای شما کاملاً آسان می شود ، آن را به یک امر روزمره تبدیل می کنید.

اگر برای مدت طولانی بیکار بمانید ، ذهن خود را در معرض انحطاط ذهنی قرار می دهید ، که بعداً بر زندگی شما تأثیر می گذارد و کارآیی شما را مانند سایر افراد دشوار می کند. با این حال ، اگر هر چند وقت یکبار ذهن خود را به کار بگیرید ، بهتر خواهید شد و از تمام پتانسیل خود استفاده می کنید.

معاشرت محدود

این عادت مخرب برای مغز یکی بیشتر افراد درونگرا را ناامید خواهد کرد ، هرچند که زیاد نیست. تنها ماندن برای مدت طولانی ممکن است بیشتر از آنچه فکر می کنید برای شما مفید باشد ، علیه شما کار کند.

انسان با تعاملات بیشتر رشد می کند و بهتر می شود. فعل و انفعالات با فرد ، مغز را درگیر می کند و عملکرد آن را همزمان افزایش می دهد. وقتی با کسی صحبت می کنید ، باید آنچه را که به شما گفته می شود ، فکر کنید ، استدلال کنید و پردازش کنید تا بتوانید پاسخ های خوبی بدهید. شما باید برخی از اطلاعات را از حافظه خود بازیابی کنید و از آن ها در بحث های خود استفاده کنید و همچنین باید اطلاعات جدیدی را که از شخصی که با او صحبت می کنید برای مزایای آینده ذخیره کنید.

وقتی نتوانید با افراد جدید ملاقات کنید یا با افراد نزدیک قبلی خود صحبت کنید ، آسیب می بینید و این می تواند به مغز آسیب برساند. تحقیقات نشان داده است که ایجاد و حفظ فعالانه شبکه های اجتماعی به شما کمک می کند تا زوال ذهنی را حفظ کرده و از نظر ذهنی تیزتر باشید.

حتی اگر درون گرا هستید و در تنها ماندن قدرت بیشتری پیدا می کنید ، سعی کنید بین زمان تنهایی و زمان برای شناختن افراد تعادل برقرار کنید.

استفاده زیاد از هدفون

دانشمندان علوم مغز و اعصاب دانشگاه دالاس دریافتند که قرار گرفتن در معرض صداهای بلند ممکن است بر توانایی مغز شما در پردازش صدا تأثیر بگذارد و همچنین باعث می شود که مغز شما برای درک صداهای گفتاری حتی بیشتر تلاش کند همچنین ممکن است باعث اختلال در حافظه و تغییر در روحیه و رفتار شود و این یکی از دلایلی است که باعث بروز بیماری های مرتبط با حافظه در افراد مسن در سنین بالاتر می شود. به عبارت دیگر ، قرار گرفتن مکرر در معرض سر و صدای زیاد می تواند به مغز آسیب برساند.

از آنجایی که مغز بیش از حد تحت فشار قرار می گیرد ، سخت می تواند با خواسته های روزمره همراه شود و برای سال های آینده نیز در بهترین حالت خود عمل کند. در حالی که گوش کردن به موسیقی با صدای بلند جذاب به نظر می رسد ، باید سعی کنید تعداد دفعات گوش دادن به موسیقی با صدای بلند یا قرار گرفتن در مکانی با صدای بلند را کاهش دهید تا از مناطق اصلی مغز شما محافظت کند.

می توانید با نسبت ۳: ۱ کار کنید ، یعنی هر سه بار که به موسیقی با صدای کم گوش می دهید ، یک بار به موسیقی با صدای بلند گوش می دهید. متناوباً ، می توانید آن را به طور کامل کنار بگذارید و فقط روی حجم متوسط ​​تمرکز کنید.

سیگار کشیدن زیاد

هنگامی که یک زن باردار سیگار می کشد ، از رشد مغزی کودکی که حمل می کند جلوگیری می کند ، چیزی که بعداً روی کودک تأثیر می گذارد. سیگار کشیدن همچنین باعث کوچک شدن مغز شما شده و باعث عدم تعادل هورمون هایی می شود که مغزرا کنترل می کنند می شود و باعث می شود شما دو برابر بیشتر از یک فرد عادی مبتلا به زوال عقل باشید.

سیگار کشیدن شدید حافظه شما را نیز کاهش می دهد. اگر عادت به سیگار کشیدن زیاد دارید، باید برای کمک به خود در غلبه بر این عادت مخرب برای مغز یا استفاده از روش های دیگر خودسازی مانند مدیتیشن ، پیام های ناخوشایند و سایر مواردی که احساس می کنید به خوبی با شما کار می کنند ، به دنبال درمان باشید.

علاقه بسیار زیاد به تاریکی

هفته ها ماندن در خانه در اتاق های کم نور می تواند احساس افسردگی در شما ایجاد کند و همچنین احتمال ابتلا به اختلال شناختی را افزایش می دهد.

نور خورشید ویتامین D را ارائه می دهد که مسئول تنظیم مایع مغزی نخاعی و آنزیم های مغز است ، که با رشد عصب و سنتز انتقال دهنده های عصبی همراه است که به ارسال سیگنال های الکتریکی در مغز کمک می کنند. همچنین باعث ایجاد یک ساعت بیولوژیکی سالم می شود که مغز را نیز تیزهوش می کند.

گذراندن چند دقیقه در آفتاب صبح و بعد از ظهر ارزش غذایی زیادی برای سلامت جسمی و روانی شما دارد.

پوشاندن خواب هنگام خواب

هنگامی که هنگام خواب سر خود را می پوشانید ، مصرف دی اکسید کربن را افزایش می دهید و سطح اکسیژن را در مغز خود کاهش می دهید و از آن جا که مغز شما برای عملکرد مناسب به اکسیژن نیاز دارد ، در نهایت به خود آسیب می رسانید.

همچنین ، این یکی از اقداماتی است که ممکن است در مرگ ناگهانی نوزادان نقش داشته باشد.

اعتیاد به دستگاه هوشمند

استفاده از دستگاه های تلفن همراه در این عصر فناوری اجتناب ناپذیر است. اما هنگامی که این کار را بیش از حد انجام دهید ، به خصوص در شب ، خطر خواب راحت خود را به خطر می اندازید ، که این باعث کمبود خواب اثرات مخرب مغزی می شود.

علاوه بر این ، سطح خلاقیت شما را محدود می کند و شما را وابسته می کند ، این برای شخصی که لازم است در روز فعال باشد و شب آرام بخوابد ، چیز خوبی نیست. اعتیاد به دستگاه های هوشمند همچنین با افزایش وخامت شرایط سلامت روان ، عزت نفس پایین ، توانایی های یادگیری محدود و شانس بالای کاهش شناختی همراه است.

اگر مجبور به استفاده از دستگاه تلفن همراه هستید ، تمرین خوبی است که اطمینان حاصل کنید که می توانید مدت زمانی را که صرف آن می کنید کنترل کرده و آن را به حداقل برسانید.

رابطه قوی با کافئین

کافئین برای هوشیاری خوب است ، اما هنگامی که بیش از ۴۰۰ میلی گرم مصرف کافئین دارید که حدود ۴ فنجان تخمین زده می شود ، خود را در موقعیتی قرار می دهید که به احتمال زیاد با سردرد ، خواب آلودگی و میگرن مبارزه می کنید. در بعضی موارد ، ممکن است باعث توهم و سردرگمی بیشتر در زندگی شما شود.

مصرف کافئین ، درست مثل سایر عادت های ذکر شده در اینجا ، یک کار ساده و عادی است که انجام می دهیم و اشکالی ندارد اما اگر کنترل نشود ممکن است در طی یک دوره تأثیر زیادی روی مغز ما بگذارد. کافئین زیاد می تواند به مغز آسیب برساند ، اما می توانید به راحتی از این امر جلوگیری کنید.

جمع بندی عادت مخرب برای مغز

به طور خلاصه ، به نظر می رسد عادت هایی که در شرایط مختلف برای ما راحت و مناسب تر به نظر می رسند ، زندگی ما را بهبود می بخشد اما در واقع ، آن ها کاملاً برعکس عمل می کنند و ممکن است برای سلامت جسمی ما آسیب رسان یا حتی مضر باشند.

در عوض ، شما باید درگیر تمرینات مختلف ذهنی و جسمی مانند مراقبه ، رفتن به ورزشگاه ، درگیر بازی های ذهنی چالش برانگیز، یادگیری زبان های جدید ، استفاده از دست دیگر خود به جای دست غالب ، مراقبت از خواب و چگونگی انجام کار باشید. شما از وقایع استرس زا در زندگی خود استفاده می کنید و در قسمت بهتری از روز فعال هستید و همچنین ، فراموش نکنید که اغلب دوستان جدید پیدا کنید.

این عادت ها نه تنها شما را از منطقه امن خارج می کند بلکه ذهن شما را به گونه ای به چالش می کشد که باعث بهبود آن می شود.

منبع: LIFEHACK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *