۱۵ دلیل برای اینکه چرا زمان استراحت کردن ندارید؟

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

آیا فکر می‌کنید زمانی برای استراحت کردن، دیدن برنامه‌ی تلویزیونی مورد علاقه‌ی خود و بیرون رفتن با دوستانتان ندارید؟ حقیقت امر این است که کلی زمان تلف شده دارید که از آن مطلع نیستید. در این مقاله درباره‌‌ی اینکه چرا احساس می‌کنید هیچ زمانی برای استراحت و تفریح ندارید صحبت می‌کنیم. راهکارهای ساده‌ای وجود دارند که به مدیریت بهتر زمان برای انجام کارهای دلخواهتان کمک می‌کنند.

۱٫ محل کارتان پر از عوامل حواس پرتی است

همکارهایی که خیلی صحبت می‌کنند، اسباب‌بازی‌های ابریشمی رومیزی و ایمیل‌های جذاب تواناییتان برای انجام کارها را کاهش می‌دهند. در نتیجه باید کارتان را به منزل بیاورید و حتی در تعطیلات آخر هفته هم نمی‌توانید استراحت کنید. حذف کردن عوامل حواس پرتی در محل کار می‌تواند بهره‌وری را افزایش داده و منجر به تمرکز بیشتر روی کار شود. این کار را می‌توان با استفاده کردن از هدفون‌های دارای قابلیت نویز کنسلینگ یا دستگاه‌های نویز سفید انجام داد. علاوه بر این می‌توانید در قسمت دیگری از محل کار کار کنید یا تقاضای تغییر مکان یا قطع کامل ایمیل یا اینترنت در هنگام کار را داشته باشید.

۲٫ به همه چیز بله می‌گویید

نیازی نیست که همیشه به هر چیزی که در مسیرتان قرار می‌گیرد بله بگویید فرقی نمی‌کند که این مساله دعوت، کار، سوال یا حتی تقاضای انجام کاری کاملا خارج از دسترس باشد. قبل از اینکه به چیزی بله بگویید دوبار فکر کنید. شما قدرت کنترل و مدیریت زمانتان را دارید. بنابراین در صورتی که در صورتی که احساس کردید چیزی بین شما و زمان استراحتتان قرار دارد به آن نه بگویید.

۳٫ زمان کار را با زمان بازی اشتباه می‌گیرید

بازی کردن در زمان کار

شما می‌گویید در حال کار کردن هستید اما در واقعیت در حال گذراندن مرحله‌ی دیگری از بازی مورد علاقه‌تان می‌باشید. بازی کردن در حین کار زمان بیشتری را به روزتان اضافه کرده و برنامه‌تان را به هم می‌ریزد. علاوه بر این همچنین این مساله یکی از دلایل رایج این مشکل است که چرا افراد هنگام کار کردن حواسشان پرت می‌شود و تمرکز و بهره‌وریشان را از دست می‌دهند.

در صورتی که به جای بازی کردن کار کنید کارتان بسیار سریع‌تر تمام می‌شود. بنابراین در صورتی که احساس کردید چیزی حواستان را پرت می‌کند سعی کنید آن را تا حد امکان از خودتان دور کنید. برنامه‌ریزی برای بازی به عنوان یک فرد بزرگسال هم بسیار مهم است زیرا به مقابله با استرس و داشتن حال روحی بهتر کمک می‌کند. فقط به خاطر داشته باشید که باید زمان بازیتان بعد از ساعت‌های کاری باشد.

۴٫ به زمان جلسات و قرارهای ملاقات متعهد نیستید

متعهد نبودن به قرارهای ملاقات یا جلسات باعث ایحاد کار، تلاش و زمان از دست رفته‌ی بیشتر می‌شود. بنابراین همیشه همیشه سعی کنید قرارهای ملاقات و جلسات خود را از قبل زمان‌بندی کنید و دیگر هنگام دعوت شدن بین رفتن یا نرفتن مردد نخواهید شد.

متعهد نبودن به برنامه ریزی‌ها

۵٫ رزروهای تعطیلات را از قبل انجام نمی‌دهید

روزهای تعطیل امتیازهای روزهای کاری هستند. در پایان سال که تقریبا انرژیتان تمام شده احساس خستگی بسیار دارید. چرا درخواست مرخضی خود را از ماه‌ها قبل مطرح نکردید؟ با مرخصی کردن و انجام رزروها از قبل احساس شادمانی بیشتری خواهید داشت.

۶٫ خیلی به ساعت نگاه می‌کنید

شمارش همه‌ی دقیقه‌ها و ثانیه‌ها در روز روش سالمی برای مدیریت زمان نیست. در صورتی که به صورت مداوم به برنامه‌ریزی خود نگاه می‌کنید یا در حال مدیریت آن هستید تمام زمان خود را صرف کار کردن و استراحت کرده‌اید.

در چنین شرایطی بهتر است یک ساعت را در جایی قرار دهید که برای دیدن زمان مجبور شوید برگردید. در صورتی که زمان را از روی گوشی خود نگاه می‌کنید گوشی را نزدیک محل کار کردن خود قرار ندهید. با انجام این کارها از میزان افزایش بهره‌وری و تمرکز خود شگفت‌زده خواهید شد.

۷٫ شما در کسب و کار یا غم دیگران درگیر شده‌اید

شنیدم فلان دوستم هفته‌ی گذشته تصادف وحشتناکی داشته، دست‌هایش شکسسته و باید مسائلی را در دادگاه حل و فصل کند. همچنین همسرش او را تهدید می‌کند که ترکش خواهد کرد و بچه‌ها را با خود می‌برد و …

کارخانه‌های شایعات همیشه با اطلاعاتی که برای زندگیتان مفید نیستند و برای محیط کاری هم سمی محسوب می‌شوند می‌چرخند. محیط کاری سمی با رفتار خودشیفته، مدیریت تهاجمی و توهین آمیز، رفتارهای تهدیدکننده از مدیران و همکاران، آزار و اذیت، قلدری و طرد شدن تعریف می‌شود. این منجر به سطوح بالای استرس و فشار در کارکنان می‌شود.

در محل کار و زندگی شخصی از شایعات دور بمانید و در عوض زمانتان را روی خودتان و ساختن زندگی‌ای که دوستش دارید صرف کنید.

۸٫ بسیاری از مسائل غیر مهم را مهم جلوه می‌دهید

به عنوان مثال با شکسته شدن پاشنه‌ی کفشتان تمام روز خود را خراب می‌کنید. هیچ دلیلی برای صرف زمان برای کارهای کوچکی که می‌توانند درست شوند وجود ندارد. کار را درست کرده و به زندگی خود ادامه دهید.

۹٫ هر سه ثانیه گوشی تلفن همراه خود را چک می‌کنید

بررسی تلفن همراه در زمان استراحت کردن

چک کردن مداوم ایمیل‌ها، پیام‌ها و شبکه‌های اجتماعی به مرور زمان افزایش پیدا می‌کنند به ویژه اگر سعی کنید زمانی را به استراحت خود اختصاص دهید. گوشی را زمین گذاشته یا حتی بهتر برای جلوگیری از چک کردن آن در هر چند دقیقه آن را خاموش کنید.

علاوه بر این برای کاهش این عادت و بهبود تمرکز روی کار می‌توانید از تکنیک‌های مدیریت زمان مانند پومودورو هم استفاده کنید.در این تکنیک ۲۵ دقیقه به صورت مداوم کار می‌کنید که یک پومودورو نامیده می‌شود و پس از هر پومودورو ۵-۳ دقیقه استراحت می‌کنید. پس از اینکه چهارمین پومودورو را تمام کردید می‌توانید استراحتی ۳۰-۲۰ دقیقه‌ای داشته باشید.

۱۰٫ بخش زیادی از زمان خود را داوطلب می‌شوید

آیا حتی زمانی که از شما درخواست نمی‌شود هم داوطلب انجام کار می‌شوید؟ کمک کردن به دیگران خوب است اما فرسودگی و خستگی زیاد نه. تعادلی را بین اینکه چقدر از زمان آزاد خود را دوست دارید در هر ماه به کارهای داوطلبانه یا مورد علاقه اختصاص دهید برقرار کنید.

۱۱٫ در فعالیت‌های فوق برنامه‌ی بسیار زیادی شرکت می‌کنید

در صورتی که برای کلاس یوگا، زبان اسپانیایی، آشپزی و … ثبت نام کرده باشید فشار بسیار زیادی به خودتان وارد می‌کنید و این اصلا خوب نیست. این مساله به ویژه هنگامی که در وهله‌ی اول سعی دارید استراحت کنید اصلا خوب نیست!!!

فعالیت‌های خود را به یک یا دو مورد کاهش دهید تا همه چیز را تحت کنترل داشته باشید. بهتر است فعالیت‌هایی که شما را بسیار خسته کرده و انرژی ذهنیتان را مصرف می‌کنند را حذف کنید.

۱۲٫ دیر بیدار می‌شوید

دیر بیدار شدن

آیا پس از اینکه روز خود را دیر شروع کرده‌اید می‌خواهید همه‌ی کارها را فشرده انجام دهید؟ متاسفانه استراحت و تفریح اولین مواردی هستند که پس از شروع دیر هنگام روز حذف می‌شوند. کمبود خواب همچنین می‌تواند روی عملکرد، بهره‌وری و روابط کاری تاثیر بگذارد.

بنابراین لازم است که با خواب خوب شب و بیدار شدن در زمانی که انتظارش را دارید به خودتان استراحت دهید. یکی از نکاتی که به زود خوابیدن کمک می‌کند عدم استفاده از تلفن همراه قبل از خوابیدن است. بر اساس مطالعه‌ای که روی ۳۸ نفر انجام شد اجتناب از استفاده از تلفن همراه قبل از خوابیدن کیفیت، مدت و کارایی خواب را افزایش داده بود.

۱۳٫ برای روز خود برنامه‌ریزی ندارید

روزی که برنامه‌ریزی نشده باشد به سرعت به روزی تبدیل می‌شود که در حال انجام کار برای دیگران یا کارهای غیرضروری هستید و حتی زمان بیشتری را هم هدر می‌دهید. در ابتدا کارهایی که حتما باید فردا انجام دهید و زمانی که باید کار کردن را متوقف کنید را بنویسیددر این صورت می‌توانید در زمان خود استراحت و آرامش داشته باشید.

۱۴٫ فکر می‌کنید هر کاری که انجام می‌دهید باید عالی باشد

کمال‌گرایی می‌تواند در یک چشم به هم زدن زمان را از بین ببرد. این بدان معنا نیست که کارها را نامرتب یا ناتمام رها کنید بلکه کارهایتان را زمانی که می‌توانید آن‌ها را خوب انجام دهید انتخاب کنید. در صورتی که در هر زمینه‌ای نقصی دارید اجازه ندهید آن نواقص باعث ایجاد احساس ناراحتی در شما شوند فقط آن‌ها را قبول کرده و به جلو حرکت کنید.

۱۵٫ خود تخریبی می‌کنید

در صورتی که مدام به خودتان بگویید هیچ زمانی برای تفریح و استراحت نداری به زودی باور صد در صدی به آن پیدا خواهید کرد. درباره‌ی پیدا کردن زمان‌هایی برای استراحت و تفریح سرسخت باشید: کارها را واگذار کنید، برنامه‌ی خود را مجددا زمان‌بندی کنید یا به انجام کارهای داوطلبانه پایان دهید.

جمع‌بندی

هر چقدر در زمان آزاد خود شادتر و آرام‌تر باشید در کار تمرکز و بهره‌وری بالاتری خواهید داشت. متاسفانه بسیاری از ما روتین‌های بسیار شلوغی داریم که حتی اجازه‌‌ی یک ساعت زمان استراحت کردن و تفریح را هم به ما نمی‌دهد. البته در صورتی که روی این ۱۵ موردی که زمانتان را از بین می‌برند کار کنید قادر خواهید بود زمان بیشتری را به خودتان اختصاص دهید.

منبع: Lifehack