۱۴ کلمه شاخصی که افراد مودب به کار می برند

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

افراد مودب چگونه رفتار می کنند؟ تنها چند کلمه ساده رفتار افراد مودب را شاخص و برجسته می سازند. چند عبارت ساده به شما کمک می کنند جذابیت خود را نشان دهید ، در لحظه های ناخوشایند حرکت کنید و تنش هایتان را خنثی کنید. در ادامه به بررسی کلمات شاخص مورد استفاده افراد مودب می پردازیم.

سلام کردن

ژاکلین ویت مورم ، متخصص آداب و معارف و بنیانگذار مدرسه پروتکل پالم بیچ می گوید: “وقت خود را برای گفتن” سلام “بجا آورید ، به خصوص اگر در محیطی قرار دارید که مرتباً همان افراد را می بینید.” او توضیح می دهد که سلام کردن به افراد باعث می شود که شما از خود اعتماد به نفس نشان داده و تأثیر مثبت و ماندگاری داشته باشید. و حتی اگر چهره ای ناآشنا را می بینید ، که آن شخص می تواند عضو هیئت مدیره ، یک اهدا کننده اصلی یا شخصی باشد که برای کسی در خانواده شما مهم است ، این کار شما می تواند ذهنیت خوبی در ذهنیت آن فرد ، ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: مهرت های ارتباطی که منجر به بهبود روابط می شوند

لطفا

طبق گفته مؤسسه امیلی پست ، “لطفا” یکی از کلمات جادویی است که باید بطور روزانه مورد استفاده قرار گیرد. به سادگی گفتن “لطفا” یک دستور را در یک درخواست تغییر می دهید و بنابراین احترام را برای شخصی که با او صحبت می کنید نشان می دهد. اضافه کردن یک کلمه ساده می تواند کل لحن گفتگو را تغییر دهد. هم چنین ، این کلمه گفت و گو را برای طرف مقابل جالب می کند.

خواهش می کنم (جواب تشکر را دادن)

پس از تشکر ، پاسخ مودبانه “خواهش می کنم “یا “وظیفه من است” می باشد ، اما گفتن “مشکلی نیست” پیام اشتباهی را می فرستد. دلیل؟ پاسخ دادن به ابراز قدردانی با “مشکلی نیست” قابل قبول است – شما فقط می گویید که این ژست برای شما آسان بوده است. اما شما می توانید با یک تغییر جزئی در جمله ، پیام مثبتی را به شنونده انتقال کنید.

معذرت خواهی کردن

وقتی که وارد محیط شخصی می شوید ، خواه عمدا یا سهوا ، شما باید از او اجازه بگیرید یا با گفتن کلمه “ببخشید” درخواست عذر خواهی کنید. البته گفتن کلمه ببخشید برای شروع یک روابط لجتماعی یا جلب توجه شخص خاصی یا خروج از یک محل ، می تواند راه حل مناسب و مودبانه ای باشد.

نام شخص دیگر

این که آیا شما به نماینده خدمات مشتری یا مدیرعامل مدیر مراجعه می کنید ، استفاده از نام یک شخص ، ادب و احترام نشان می دهد. طبق گفته واشنگتن پست ، وقتی شخصی نام ما را به خاطر می آورد ، احساس تعارف ، مهم و مثبتی می کنیم. نکته اصلی این است که وقتی شخصی خود را معرفی می کند به اسمی که شخص از آن استفاده می کند ، خلاصه نکنیم. به عنوان مثال مایکل را به طور خودکار در مایک کوتاه نکنید ، مگر اینکه از شما خواسته شود این کار را انجام دهید.

از دیدار شما بسیار خوشحال هستم

این تنها در صورتی مؤثر است که احساسات واقعی باشد ، اما طبق گفته مجله اینک، گفتن این عبارت جذاب ترین احساساتی است که ، می توانید برای انسان دیگری ابراز کنید. دفعه بعد که کسی سؤال می کند شما چطور هستید ، پاسخ دهید که از دیدن آنها بسیارخوشحال هستید. شنیدن اینکه حضور آنها باعث ایجاد شادی می شود ، مثبت ترین راه برای شروع ارتباط است.

نظر لطف شما است

شارون شوویتزر ، J.D. ، یک متخصص آداب و حقوق و بنیانگذار دسترسی به فرهنگ می گوید: وقتی کسی به شما تعارف می کند ، برای او بسیار چالش برانگیز هست که شما چگونه جواب می دهید. اگر اینکه خیلی راحت از آن تعریف بگذرید یا آن را رد کنید ، این کار شما باعث می شود که آن فرد ارزشی برای شما نداشته است. شارون شوییتزر پیشنهاد می کند ، که اگر کسی برای شما از کلمات ستایش آمیز استفاده کرد شما در مقابل بگویید که این “لطف شما را می رساند” . این کار شما ، رضایت و فروتنیتان را می رساند.

تسلیت گفتن

ویت مور می گوید: “تسلیت بسیار مهم است ، اما باعث ناراحتی مردم می شود.” او پیشنهاد می کند که یک چیز ساده ، مانند “من بسیار متاسفم.” استفاده کنید. شما لازم نیست کلمات همدردی را به صورت کلامی ارائه دهید – خوب است که یک نامه دست نویس ، ایمیل ، هدیه یا کمک مالی را به شخصی که چیزی را از دست داده ارسال کنید. نکته مهم این است که به شخص اطلاع دهید که از شما از آنها بدون هیچ استرسی مراقبت می کنید.

آیا می توانید ، نظرتان را به اشتراک بگذارید… :

یکی از خصوصیات شخص مؤدب گوش دادن به نظرات دیگران است. جستجوی افکار دیگران در مورد یک موضوع ، بینش آنها را نشان می دهد. و طبق گفته مجله اینک ، این دعوتی است که باعث می شود فرد کمی ارزش خود را تجربه کند و این احساسات مثبتی را نسبت به شما ایجاد می کند – یک برد. این تنها در صورتی کار می کند که درگیر مکالمه باشید و بدیهی است که به پاسخ علاقه مند هستید.

چیزی وجود دارد که من بتوانم ، کمک کنم؟

نادیده گرفتن شخصی که برای حمل بسته و یا مدیریت حجم کاری زیاد تلاش می کند ، عدم همدلی را نشان می دهد. هنگامی که شما از کمک کردن به دیگران جلوگیری می کنید ، حالتی دور از ادب و رهایی از مهربانی است. طبق مطالعه ای در مجله روانشناسی اجتماعی ، شرکت کنندگان که اعمال مهربانی انجام داده اند رضایت از زندگی بالاتری را گزارش کرده اند. بنابراین وقتی داوطلب می شوید و بار دیگری را به معنای واقعی کلمه با کمک دیگری به دوش می کشید ، به نفع هر دوی شما خواهد بود.

شاید

بیایید که از کلمه “شاید” به عنوان روشی به جای گفتن “بیایید قبول کنیم که مخالفیم” استفاده کنید. مطابق فرهنگ لغت مک میلان ، “شاید” به عنوان یک پاسخ مودبانه به کسی استفاده می شود وقتی که کاملاً با آنچه گفته اند موافق نیستید. این کلمه را می توان برای خنثی کردن اختلاف احتمالی استفاده کرد بدون اینکه به کسی بگویید اشتباه می کند و از درگیری نیز جلوگیری می کنید.

من می توانم ( یا نمی توانم ) در رویداد شما شرکت کنم

طبق گفته آنا پست از موسسه امیلی پست ، ضروری است که همیشه به یک دعوت پاسخ دهید. او در وبلاگ خود می نویسد: “عدم موفقیت RSVP” – (مختصر جمله فرانسوی répondez s’il vous plaît ، یا “لطفاً پاسخ دهید”) – “بزرگترین شکایت حقوقی است که من درباره آن می شنوم و یکی از مواردی است که اغلب با آن همراه است. شما باید همیشه به موقع پاسخ دهید ، به خصوص اگر نمی توانید در یک رویداد شرکت کنید.

“من متوجه شده ام که تو چقدر خوب هستی …”

مودب ترین افراد مکالمات را محدود و مختصر نمی کنند – در واقع راه هایی برای ترکیب فعالانه دیگران در برابر آنها پیدا می کنند. یک راه برای ایجاد مکالمه مودبانه این است که به قدرت دیگری اشاره کنید و از آنها بخواهید که در مورد آن صحبت کنند. با تمرکز بر روی آنچه در آن ها خوب است ، آنها را تحت تأثیر مثبت قرار دهید ، و به گفته مجله اینک ، این نشان دهنده مهربانی شما است.

منبع: READERSDIGEST

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *