۱۱ مهارت شناختی موثر برای یادگیری سریع تر

زمان مطالعه: ۹ دقیقه

آیا از نقش چند مهارت شناختی موثر در یادگیری سریع تر مطلع هستید؟ اینکه چگونه کارها به روش صحیح انجام می شود و تسلط بر آنها مواردی هستند که به شما در تقویت قدرت به عنوان یک فرد و رقابت در زمینه هایی که علاقه مند به برتری و موفقیت در آن ها هستید ، بسیار کمک می کنند. با این حال ، وقتی نوبت به یادگیری اطلاعات و درک آنها می رسد ، ما اغلب در پیروی از آنچه می خواهیم یاد بگیریم دچار مشکل می شویم ، حواسمان پرت می شود و حتی خیلی سخت می توانیم روی موضوع مورد نظر متمرکز شویم.

گاهی اوقات ، احساس می شود آنچه را که می خواهیم دنبال کنیم برای ما ساخته نشده است. به همین ترتیب ، مهارت های شناختی مختلفی وجود دارد که می توانند به ما کمک کنند تا یادگیرنده بهتری شویم و اگر وقت خود را صرف بهتر شدن در این زمینه ها کنیم ، می توانیم زمان نسبتاً کم تری را در درک اطلاعات صرف کنیم .

در این مطلب۱۱ مهارت شناختی موثر برای سرعت بخشیدن به یادگیری آورده شده است. برای یک تجربه یادگیری بهتر و با ارزش تر در هفته ها ، ماه ها و سال های آینده این مهارت ها را در نظر بگیرید.

مهارت شناختی موثر برای یادگیری سریع تر

هم چنین بخوانید: یادگیری سریع تر با چند روش ساده و کاربردی

توجه انتخابی

توجه انتخابی یک مهارت شناختی موثر است که به شما امکان می دهد توجه خود را به یک کار خاص که در یک زمان خاص مهم است معطوف کنید و سایر عوامل حواس پرتی را که ممکن است برای شما وسوسه انگیز باشد از بین ببرید.

وقتی در یک محیط پر سر و صدا هستید ، بسیاری از موارد می توانند توجه شما را جلب کنند. ممکن است بیشتر این موارد سرگرم کننده باشد ، اما شما را از دلیل حضور در آن محیط دور می کند. اکنون ، از طریق توجه انتخابی ، باید به دلیل حضور در آن محیط متمرکز شوید و وظایفی را که شما را به آنجا منتقل کرده است ، دنبال کنید.

به عنوان مثال ، اگر شما و دوستتان در رستورانی هستید که در قلب شهری واقع شده است و در آن اتومبیل هایی وجود دارد که پر سر و صدا هستند، صدای دیگر فروشندگان مغازه در فروشگاه های کنار رستوران ، مشاجره و دعوا و موارد دیگر ، شما قطعاً بیشتر این صداها را می شنوید.

با این حال ، دلیل اصلی حضور شما در آن مکان مکالمه با دوست خود هنگام صرف غذا است و توجه انتخابی به شما کمک می کند تا بر روی آن کار تمرکز کرده و توجه خود را بر روی آن تا پایان کار حفظ کنید.

۲ نوع توجه انتخابی وجود دارد: توجه بینایی انتخابی و توجه شنیداری انتخابی.

توجه بصری انتخابی : در اینجا ، شما می توانید بر روی چیزهایی تمرکز کنید که دارای اولویت بالایی هستند در میان بسیاری از چیزهای دیگر که از نظر بصری جذاب هستند.

توجه شنیداری انتخابی توجه انتخابی ای است که بر اساس حس شنوایی شما ایجاد می شود. با استفاده از مثال شما و دوستتان در یک رستوران ، می توانید جلوی صداهای دیگر را بگیرید و بر روی صحبت های دوستتان تمرکز کنید.

با کار بر روی بهبود توجه انتخابی، شما می توانید توانایی های یادگیری خود را افزایش دهید زیرا این امر به شما کمک می کند تا برای مدت طولانی توجه خود را به مطالعه خود هدایت کنید بدون این که دچار حواس پرتی شوید.

برای بهبود توجه انتخابی ، بهتر است مدیتیشن توجه متمرکز ، رفتن به مکان های نسبتاً پر سر و صدا و تلاش برای تمرکز روی برخی از اشیا یا صدای انتخاب شده را برای مدت طولانی انجام دهید. با انجام مرتب این کار و ایجاد مشکل در هنگام پیشرفت و راحت بودن با محدودیت مشخص ، می توانید توجه خود را تیزتر کنید.

توجه مداوم

توجه مداوم ، که به آن توجه هوشیارانه نیز گفته می شود ، یک مهارت شناختی است که به شما کمک می کند به یک پروژه پایبند بمانید و تا زمان تکمیل آن به کار خود ادامه دهید. با توجه مداوم ، وقتی صحبت از کار یا یادگیری شما می شود بیشتر به فردی طولانی مدت تبدیل می شوید.

اگر تصمیم دارید کتابی را که می خواهید در مورد موضوعی که به آن علاقه دارید بخوانید ، به خود اختصاص دهید ، تا پایان مطالعه آن هر روز به آن کتاب پایبند هستید و پس از اتمام آن، اکنون می توانید کتاب دیگری بخوانید.

توجه مداوم بهبود یافته از طریق تمرکز بر دوره های طولانی تر ، جایی که شما بر روی آنچه می آموزید متمرکز می شوید ، پرورش می یابد و سپس برای شناسایی چیزهایی که با جزئیات آموخته اید وقت صرف می کنید.

به عنوان مثال ، همانطور که می خوانید ، می توانید یک ورق کاغذ ساده دیگر داشته باشید که در آن چیزهایی را که پس از حدود ۳۰ دقیقه تمرکز به طور دقیق یاد گرفته اید ، یادداشت کنید. و وقتی کارتان با کتاب تمام شد ، دانشی را که از فصل اول تا آخر به دست آورده اید ، لیست می کنید.

گوش دادن به کتاب های صوتی و تماشای فیلم های طولانی نیز کمک کننده هستند. علاوه بر این ، دنبال کردن دوره هایی از فعالیت های جالب همراه با دوره های طولانی یادگیری ، توجه مثبتی را به شما جلب می کند.

توجه تقسیم شده

در حالی که تمرکز توجه بر روی یک چیز خوب است ، برعکس آن نیز مفید است. توجه تقسیم شده، توجه شما به بیش از یک پروژه یا کار به طور همزمان است. این موضوع ممکن است غیر مفید به نظر برسد اما در واقع چنین نیست.

بعضی اوقات خود را در موقعیتی می بینید که می خواهید یک فصل را کامل کنید ، اما باید فصل بعدی را نیز به پایان برسانید یا صفحه آخر یک واحد را به پایان برسانید در حالی که باید به خاطر داشته باشید که واحد دیگری نیز دارید که فوراً باید شروع کنید.

انجام یک چیز در حالی که برنامه ریزی برای مورد دیگر را انجام می دهید، امری عادی است و توجه متفاوت در چنین مواردی می تواند مفید باشد به طوری که حتی در حالی که روزانه دو امتحان در دو واحد مختلف برگزار می کنید ، همچنان می توانید اطلاعات هر دو را بدون سختی به خاطر بسپارید.

توجه تقسیم شده ، که چند وظیفه ای نیز نامیده می شود ، نیاز به استفاده فعال از حافظه کوتاه مدت برای برخی موارد دارد. اگرچه این مورد وجود دارد ، مهم این است که ذخیره اطلاعات در حافظه طولانی مدت از طریق تکرار مداوم انجام شود زیرا در طولانی مدت کمک می کند.

آگاهی از آنچه قرار است یاد بگیرید و چگونگی یادگیری در جلب توجه کمک زیادی می کنند.

منطق و استدلال

منطق و استدلال دو مهارت شناختی موثر هستند که زمینه مهارت های حل مسئله و ایده های طوفان مغزی را فراهم می کنند که به شما کمک می کند تا یادگیری شما در دنیای واقعی مفید واقع شود.

بیشتر مواردی که یاد می گیریم به ساده ترین شکل ممکن توضیح داده شده است ، اما برخی از جنبه ها شما را ملزم می کند تا درباره اطلاعاتی که می گیرید و نحوه کار آن ها عمیقاً فکر کنید تا بتوانید با خیال راحت و موثر آن ها را در مناطق مورد نیاز به کار بگیرید.

به عنوان مثال ، در هنگام امتحانات و آزمون ها ، آزمونگر انتظار دارد شما از آنچه به شما آموخته اند ، برای حل مشکلات ارائه شده در آزمون استفاده کنید ، و از آنجا که سوالات به گونه ای پیچیده طراحی اند تا میزان درک مطلب شما از موضوع مورد آزمایش را بسنجند ، شاید لازم باشد فکر کنید خارج از جعبه برای درست کردن آن اینجاست که منطق و استدلال کمک می کند.

برای بهتر شدن در منطق و استدلال ، می توانید تکنیک های مختلفی را امتحان کنید از جمله نتیجه گیری در مورد سناریوهای مختلف و سپس مشاهده چگونگی پیشرفت آنها برای دیدن اینکه آیا به درستی متوجه شدید و کشف الگوی بازی های ذهنی مانند شطرنج.

سرعت پردازش

سرعت پردازش یک مهارت شناختی موثر است که به توانایی شما در تفسیر آنچه یاد می گیرید و استفاده راحت از آن در مکان مناسب برای بدست آوردن نوع نتیجه مورد نظر شما مربوط می شود. با استفاده از این مهارت می توانید در هر روز میزان بهره وری خود را بهبود بخشید و بنابراین ، زمان بیشتری را برای انجام کارهای دیگر در برنامه روزانه خود ایجاد کنید.

به نظر می رسد برای اکثر مردم این واقعیت دور از واقعیت است ، اما برخی از مردم این تجربه را دارند. برخی از افراد استدلال می کنند که این توانایی ای است که به افراد معدودی داده می شود ، در حقیقت ، این چیزی است که هر کس اگر برای رسیدن به آن تلاش کند می تواند آن را بیاموزد.

داشتن یک سرعت پردازش عالی امکان پذیر است و شما را به فردی تیزبین تبدیل می کند ، که همچنین کیفیت زندگی شما را در طولانی مدت بهبود می بخشد.

شما می توانید با اطمینان از اینکه مرتباً در تمرینات هوازی درگیر هستید ، ذهن خود را برای درک سریعتر مسائل با خواندن و تفسیر سریعتر از اطلاعات معمول و خوردن غذاهای سالم ، سرعت پردازش اطلاعات خود را افزایش دهید.

پردازش بصری

پردازش بصری یک مهارت شناختی موثر است که مربوط به سرعت پردازش است اما فقط بر روی تصاویر تمرکز دارد.

این مهارت زمانی به شما کمک می کند که می خواهید داده های بصری ، مانند تصاویر ، جداول و نمودارها را درک کنید. همه ما می توانیم اذعان کنیم که در برهه ای از زندگی ، مجبور به استفاده از این دو مورد شده ایم و داشتن این مهارت برای دانستن آنچه اتفاق می افتد کمک می کند.

هرچه بیشتر از داده های نمایشی استفاده کنید ، در شناسایی الگوهای به کار رفته در آنها بهتر عمل خواهید کرد و رمزگشایی داده های جدیدی که در آینده به این روش ارائه می شوند برای شما آسان تر است.

پردازش شنیداری

پردازش شنیداری – درست مانند پردازش بصری – از مشتقات پردازش سرعت است که با اطلاعات مبتنی بر صدا مانند کتابهای صوتی سروکار دارد.

ما اکنون در عصری هستیم که تقریباً در همه صنایع از جمله آموزش و پرورش از فناوری پیشرفته استفاده می شود. به جای اینکه مجبور شوید چند روز یا چند هفته را به خواندن یک کتاب درسی اختصاص دهید ، می توانید به یک کتاب صوتی از همان کتاب گوش دهید و به صورت گسترده یاد بگیرید.

اگر در تجزیه و تحلیل و درک صدا خوب باشید و آن را با آنچه در مورد آن یاد می گیرید ارتباط دهید ، زمان بسیار نرم تری برای خواندن و پیشبرد تحصیلات دارید. باز هم می گویم ، هرچه بیشتر به فایلهای صوتی گوش دهید ، مهارت پردازش صوتی شما نیز بهتر می شود.

حافظه فعال

حافظه فعال مکانی است که شما اخیراً اطلاعات بدست آمده را در آن ذخیره می کنید. اگر بلافاصله کتابچه راهنمای دستگاهی را که قصد استفاده از آن را دارید می خوانید ، مطالعه آن تمام شده و سپس بدون نیاز به مراجعه به این کتابچه راهنمای کاربر ، شروع به استفاده از آن می کنید ، حافظه کاری شما بسیار جذاب است.

حافظه فعال باعث درک ، حل مسئله ، استدلال و برنامه ریزی در آموزش می شود. داشتن یک حافظه کاری خوب به این معنی است که شما می توانید اطلاعات کافی در مورد اقلام مختلف و روابط آنها با یکدیگر را به اندازه کافی در ذهن خود ذخیره کنید تا چالشی را که در پیش رو دارید با موفقیت حل کنید.

یک روش خوب برای تقویت حافظه فعال این است که سعی کنید کلمات ، اعداد ، کارت ها یا حتی نقاط را برای چند ثانیه فلش کنید و آنچه را که بعد از چند ثانیه دیده اید بفهمید و سپس صحت را بررسی کنید. حتی می توانید آن را یک درجه بالاتر ببرید و سعی کنید محاسبات نسبتاً پیچیده ای را با آنچه می بینید انجام دهید و ببینید آیا می توانید آن را انجام دهید.

گوش دادن به صداها و ارتباط با آنها در سطح عمیق تر ، همچنین می تواند به حافظه فعال شما کمک کند.

حافظه بلند مدت

حافظه بلند مدت مربوط به حفظ اطلاعاتی است که مدت ها پیش به دست آمده است. هنگامی که می توانید اطلاعات مربوط به چیزی را که ماه ها یا سال ها پیش به دست آورده اید حفظ کرده و به راحتی بازیابی کنید ، در بین افراد با بهترین حافظه طولانی مدت طبقه بندی می شوید.

اگر چند سال پیش با کسی ملاقات کرده باشید و فرصت دیدار دوباره با او را پیدا کنید و هنوز هم می توانید نام او را به خاطر بسپارید و اولین باری که ملاقات کردید بدون هیچ زحمتی در مورد آن صحبت کردید ، ممکن است یک قابلیت بالاتر به نام پهنای باند حافظه طولانی مدت داشته باشید.

برخی از روش های شناخته شده برای بالا بردن حافظه بلند مدت شما به سطح بعدی ، انجام فعالیت هایی مانند تکرار مداوم (مرور مجدد اطلاعات در ذهن شما) ، تجسم آنچه آموخته اید ، و تمرکز فوق العاده و توجه هنگام یادگیری است.

هوش سیال

هوش سیال توانایی استدلال ، و همچنین ایجاد ، تغییر و استفاده از اطلاعات حواس ما در زمان واقعی به دلایل مختلف از جمله حل مسئله است. این نوع هوش به شما امکان می دهد انتزاعی بیندیشید و انعطاف پذیری داشته باشید و معمولاً از یادگیری ، آموزش و تجربه عاری است.

وقتی با مشکلی روبرو می شوید که باید حل شود و نمی توانید به دانش و تجربه گذشته اعتماد کنید ، هوش سیال به شما کمک می کند جواب های درست را بگیرید. اعتقاد بر این است که هوش سیال در اواخر بزرگسالی کاهش می یابد ، اگرچه قابل آموزش است و اگر بخواهید همیشه می توانید آن را در هر مرحله از زندگی افزایش دهید.

یکی از راه هایی که می توانید هوش سیال خود را بهبود ببخشید ، تقویت حافظه کاری است زیرا آنها ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند.

هوش متبلور

هوش متبلور را می توان نقطه مقابل هوش سیال دانست زیرا این نوع هوش به شدت به دانش و تجربه گذشته متکی است که طی سال ها به دست آورده اید. این هوش مبتنی بر حقایق و دانش است و شما از آنجا که دانش و تجربه بیشتری کسب می کنید با پیشرفت در زندگی با افزایش سن ، در آن قدرت می گیرید.

هوش سیال بعداً می تواند تبدیل به هوش متبلور شود ، هنگامی که از آن برای فکر کردن و استدلال در مورد مسائل مختلف استفاده می کنید و سپس اطلاعات را در حافظه طولانی مدت خود ذخیره می کنید. با هوش متبلور ، هرچه اطلاعات بیشتری کسب کنید ، مهارت های جدید بیاموزید و تجربیات بی شماری داشته باشید ، این قدرت برای شما بیشتر می شود.

نتیجه گیری مهارت شناختی موثر

این چند مهارت شناختی موثر هستند که باید سعی کنید روی آنها تمرکز کنید تا به شما کمک کنند سریع تر چیزهای جدید را یاد بگیرید و آنها را به خوبی درک کنید.

اکنون ، تسلط بر این مهارت ها به سادگی قدم زدن در پارک نیست ، اگرچه آنقدرها هم سخت نیست. ممکن است لازم باشد که از منطقه امن خود خارج شوید و هر روز فقط کمی به خود فشار وارد کنید تا بتوانید قدرت ذهن خود را بهبود ببخشید. با این حال ، خوبی این مساله این است که شما می توانید این کار را انجام دهید. شما توانایی تسلط بر این مهارت ها را دارید و در نتیجه ، زندگی خود را بهتر خواهید کرد.

شروع کوچک نکته اصلی است. هر بار یک مهارت را به دست بگیرید. وقت خود را صرف تراش دادن آن و استفاده مداوم از آن کنید. طولی نمی کشد که از میزان پیشرفت خود شگفت زده خواهید شد.

منبع: LIFEHACK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *