۱۰ آبشار شگفت انگیز کانادا

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

کانادا کشور زیبایی است که علاوه بر کوه‌های مرتفع و یخچال‌های طبیعی ، آبشارهای بسیار شگفت انگیزی هم دارد. جاذبه های دیدنی در چهار فصل، طبیعت بکر و مردم مهمان‌نواز کانادا باعث شده که پیشرفت چشم‌گیر آن و تبدیل شدنش به یکی از مکان‌های توریستی پر طرفدار شده است. در ادامه با ما با معرفی ۱۰ آبشار شگفت انگیز کانادا همراه باشید.

۱.آبشار هلمکن

یکی از زیباترین آبشارهای کانادا است که در پارک استانی ورزگری در بریتیش کلمبیا واقع شده است. جالب است بدانید یکی از دلایل احداث این پارک محافظت از آبشار هلمکن بوده است. یک دره بزرگ در پایین آبشار وجود دارد که ریزش آب آبشار در گذر زمان آن را ایجاد کرده است.

این آبشار در زمستان بسیار دیدنی و پرشکوه می‌شود، از طرفی می‌توانید شاهد قندیل‌های بسیاربزرگی که گاهی ارتفاعشان به پنجاه متر می‌رسد باشید و از طرفی آب آبشار به صورت اسپری یخی می‌باشد که یک سرزمین خیالی را تداعی می‌کند.

دسترسی به این آبشار آسان است و محل مناسبی برای گرفتن عکس‌های بی‌نظیر است.

۲.آبشار آتاباسکا

این آبشار بسیار دیدنی در واقع یک جواهر در پارک ملی  افسانه‌ای جاسپر در آلبرتا است. عبور از صخره، گذرکردن از مناظر دیدنی کوهستان جذابیت آن را دو چندان کرده است. قبل از رسیدن به آبشار شما از کنار رودخانه‌ای عبور می‌کنید که با عبور از سنگ‌های آهکی شکاف بزرگی ایجاد کرده و باعث به وجود آمدن گرداب‌های چرخانی می‌شود که هنگام سقوط از آبشار بسیا دیدنی هستند.

همچنین جالب است بدانید رنگ آبشار متغیر بوده و در طول سال از سفید شیری تا آبی تغییر می‌کند، اما در همه حال بسیار زیبا و هیجان‌انگیز است.

۳.آبشار پیسینگ مار

آبشار پیسینگ مار هرچند ممکن است اسم بامزه و خنده‌داری داشته باشد اما در حقیقت بلندترین آبشار کانادا است. این آبشار در پارک ملی خیره‌ کننده‌ی گروس مون در نیوفنلاند واقع است. حوضه‌ی آبریز آن رودخانه برک غربی است که هزاران سال پیش از آب شدن یخچال‌های طبیعی به وجود است.

این آبشار بسیار بکر باقی مانده است و تنها راه رسیدن به آن استفاده از قایق است.

صخره‌های بلند پوشیده شده از شاخ و برگ‌های سرسبز زیبایی چشمگیری به این پدیده‌ی طبیعی بخشیده است.

۴.آبشار شانون

آبشار شانون که در پارک استانی شانون فالزدر بریتیش کلمبیا واقع است، آبشار بسیار زیبایی برفراز یک سری صخره‌های گرانیتی است که به درون howe sound و سپس اقیانوس آرام میریزد. آبشار شنون سومین آبشار بلند در ایالت بریتیش کلمبیا است.

بهترین زمان بازدید از این آبشار فصل بهار و پاییز است. برای رسیدن به آبشار شنون باید از بزرگراه دریا تا آسمان که به‌خودی خود بسیار جذاب است عبور کرد. و بعد از رسیدن  فاصله آبشار تا پارکینگ فقط دویست متر است که این مسیر را باید پیاده رفت. پس از رسیدن به آبشار یکسری مسیرهای پیاده‌روی وجود دارد که این امکان را به بازدیدکنندگان می‌دهد تا در اطراف گشت بزنند و کاوش کنند.

هم چنین بخوانید: معرفی ۵ شهر برتر کانادا

۵.آبشار تاکاکاو

این آبشار در پارک طبیعی یوهو در ایالت بریتیش کلمبیا است. تاکاکاو در زبان کری به معنای با شکوه است و به درستی که این نام برای دومین آبشار مرتفع کانادا مناسب است.

برای رسیدن به این آبشار باید از یک جاده پر پیچ و خم عبور کرد و سپس از پارکینگ تا رسیدن به آبشار مسیر کوتاهی را باید پیاده‌روی کرد.

هرچند می‌توان آبشار را از دور هم تماشا کرد، اما  از نزدیک دیدن منظره‌های دیدنی، غرش باشکوه، لمس غبار سرد آبشار بسیار حیرت‌انگیز و باشکوه است.

جاده آبشارعموما ژوئن تا اواسط اکتبر باز است و به  آب و هوا وابسته است. در فصل بهار آبشار در زیباترین حالت خود و به رنگ سفید دیده می‌شود.

۶.آبشار نایلیچو

آبشار نایلیچو که به آن آبشار ویرجینیا هم می‌گویند، در پارک ملی ناهانی در مناطق شمال غربی کانادا است. حوضه آبریز آن رودخانه ناهانی جنوبی است.

کلمه نایلیچو به زبان اسلاوی به معنای ریزش رودخانه بزرگ است که البته توصیف مناسبی برای آن است.

سالیانه حدود هزار بازدیدکننده دارد. برای رسیدن به آبشار یا باید از طریق قایق‌رانی به آن رسید یا از طریق هواپیمای شناور، که هردوی آن‌ها فرصت‌های بی‌نظیری برای تماشای حیوانات وحشی را فراهم می‌کند.

۷.آبشار نیاگارا

آبشار نیاگارا معروف‌ترین آبشار کانادا است. این آبشار مجموعه‌ای از سه آبشار نعل اسب، آبشار آمریکایی و آبشار نقاب عروس است. از بین این سه آبشار، آبشار نعل اسب دز کانادا قرار دارد و دو آبشار دیگر سمت آمریکا است.

آبشار هیجان‌انگیز نعل اسب به راحتی قابل دسترسی است و قدرتمندترین آبشار آمریکای شمالی است.

آبشار نیاگارا هزاران سال پیش از آب شدن یخچال‌های طبیعی ساخته شده است. رنگ سبز زیبایی دارد که علت آن، نمک‌های حل‌شده و سنگ‌های زیرزمینی است.

گردش‌گرانی که از آبشار نیاگارا دیدن می‌کنند علاوه بر این‌که می‌توانند از زیبایی خیره‌کننده آبشار و فضای طبیعی اطراف آن لذت ببرند، می‌توانند تفریحات بسیار مهیجی هم داشته باشند، برای مثال قایق هورن بلوئر یک دریانوردی بسیار هیجان‌انگیز است.

۸.آبشار مونت مورانسی

این آبشار در خارج از شهر کبک سیتی در استان کبک واقع است، و جالب است که بدانید این آبشار با‌شکوه در واقع از آبشار نیاگارا بلندتر است. آبشار مونت مورانسی به داخل رودخانه سنت لارنس می‌ریزد و وجود یک پل درست در بالای آبشار یک اشراف کامل به مناظر زیبای اطراف، رودخانه و آبشار به وجود می‌آورد.

این آبشار که هشتمین آبشار بلند کانادا است، امکانات تفریحی مانند: تلکابین، زیپ‌لاین، زمین بازی کودکان، پل معلق و رستوران دارد.

بهترین زمان برای بازدید آن اواخر بهار تا اوایل پاییز است. در زمستان روی آبشار یخ می‌بندد و برخی افراد که بسته به نظر شما می‌توانند شجاع‌ترین یا احمق‌ترین افراد تلقی شوند، بر روی این صخره‌های یخی صخره‌نوردی می‌کنند.

۹.آبشار نقاب عروس

آبشار بسیار زیبا و ظریفی است که دقیقا در پارک ایالتی عروس ویلز در شرق چیلی‌وک در بریتیش کلمبیا واقع شده است. این آبشار دقیقا مانند نام آن است، آبی که به نرمی بر روی صخره‌های صاف پایین می‌آید، تور عروس را در ذهن تداعی می‌کند.

برای رسیدن به آبشار باید یک پیاده‌روی کوتاه پانزده دقیقه‌ای انجام دهید. در طول مسیر که بسیار سرسبز است انواع سروها، سرخس‌ها، گیاهان و درختان دیگررا می‌توانید مشاهده کنید. در طول مسیر سکوهای پیک نیک قرار دارند، که می‌توانید استفاده کنید. این پیاده‌روی فرصت مناسبی برای مشاهده حیات وحش است. همچنین افراد عاشق هیجان می‌توانند از پاراگلایدر و بامجی جامپینگ در کوه چام که آبشار در آن واقع است، استفاده کنند.

۱۰.آبشار کاکابکا

آبشار کاکابکا در آنتاریو واقع شده است. این آبشار با شکوه که به نام نیاگارای شمال معروف است، در ۳۰ کیلومتری غرب خلیج تندر در روخانه کامینیس تیکئوا است. این آبشار دسترسی راحتی دارد. ارتفاع  40 متری آن، آن را به دومین آبشار مرتفع در آنتاریو تبدیل کرده است. صخره های این آبشار بسیار قدیمی و در حال فرسایش هستند.

سنگ‌های آبشار که روی آن‌ها را گیاهان حساسی پوشانده است، دارای قدیمی‌ترین فسیل‌ها هستند که عمر این فسیل‌ها حدودا به ۱٫۶ میلیارد سال قبل می‌رسد. به دلیل صخره‌های شکننده‌ای که دارد، رفتن به زیر آبشار ممنوع است.

آیا شما تا به حال به کانادا سفر کرده اید؟ کدام آبشار را از نزدیک دیده اید؟

منبع: READERSDIGEST

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *