۸ مورد از اشتباهات رابطه عاطفی

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

خوشبختی به داشتن رابطه عاطفی وابسته نیست، اما قطعا وجود رابطه عاطفی سالم باعث بهبود کیفیت زندگی می شود.اگر احساس می کنید رابطه شما در وضعیت مطلوبی قرار ندارد، می توانید با بررسی برخی اشتباهات رابطه عاطفی همه چیز را به حالت مطلوب پیشین بازگردانید.

در ادامه در این مطلب با بررسی ۸ مورد از اشتباهات رابطه عاطفی که بسیار رایج هستند، با ما همراه باشید.

اشتباهات رابطه عاطفی

۱. توجه زیاد، کم توجهی یا نادیده گرفتن شریک عاطفی

نادیده گرفتن شریک عاطفی کار خوبی نیست، اما اگر به طور مداوم نگران این باشید که آیا او واقعاً به شما اهمیت می دهد، . افرادی که با اضطراب دل بسته اند ، چنان وابسته می شوند که می توانند شریک زندگی خود را از طریق نیاز بیش از حد به محبت و اطمینان از خود دور کنند. بعد از اینکه شما و شریک زندگی خود تعهد خود را نسبت به یکدیگر اثبات کردید ، لازم نیست مدام از همدیگر سوال کنید که آیا او به شما اهمیت می دهد یا نه. حتی اگر به مرحله تعهد نرسیده اید، باید بتوانید از داده های “رفتاری” تشخیص دهید که آیا او به شما اهمیت می دهد یا نه. از جمله این داده ها می توان به تماس گرفتن، پیام فرستادن ، خوش برخورد بودن ، لطف کردن و خوش برخورد بودن با افرادی که به آنها علاقه دارید ، اشاره کرد. این علائم میزان مراقبت او از شما را نشان می دهد ، که در صورت وجود آن ها باید به نوبه خود به شما کمک کند تا نسبت به رابطه اضطراب کمتری داشته باشید.

هم چنین بخوانید: احساس تنهایی در رابطه ؛ ۶ دلیل که در رابطه تنها هستید

اشتباهات رابطه عاشقانه

۲. از بین بردن حریم و مرزهای رابطه

در یک رابطه عاطفی، اسراری مربوط به طرفین وجود دارد. ورود دیگران به دنیای خصوصی شما ، حتی اگر کاملاً بی خطر به نظر برسد ، می تواند احساس اعتماد شریک زندگی شما و شما را از بین ببرد. اگر شریک زندگی شما متوجه از بین رفتن حریم خصوصی شود احساس خیانت یا حتی تحقیر می کند. به عنوان مثال ، فرض کنید به یکی از اقوام خود بگویید که شریک عاطفی شما به رئیس خود توجه نمی کند. حال بگذارید این را هم بگوییم که بعید است که اقوام و رئیس شریک زندگی شما هرگز یکدیگر را ملاقات کنند. اما همیشه یک فرصت تصادفی وجود دارد. به علاوه ، اگر اقوام شما این راز را فراموش کنند و در گفتگو از آن یاد کند ، چه کار می کنید؟ یا حتی اگر بدتر از این باشد ، اگر این راز از طریق اشتراک بیش از حد مطالب در شبکه های اجتماعی فاش شود ، چه می شود؟ مشخص خواهد شد که شما منبع درز اطلاعات بوده اید. ممکن استبا گذشت زمان احساس گناه و اضطراب کنید ، احساساتی که با گذشت زمان ممکن است نگران کننده و مشکل ساز شوند.

هم چنین بخوانید: چگونه رابطه سالم داشته باشیم؟

۴. شکایت کردن از شریک عاطفی به افرادی غیر از خود او

به جای اینکه شریک عاطفی خود را در جریان بگذارید، ممکن است به اشتباه ناراحتی خود را با هر کسی که به شما گوش خواهد داد تقسیم کنید. جدا از فاش شدن اسرار در روابط ، چنین گرایش هایی می توانند به تنهایی مخرب باشند. بدیهی است که ، با نگفتن مستقیم مسائل به شریک زندگی خود در مورد آنچه شما را آزار می دهد ، بعید به نظر می رسد که شریک زندگی شما بداند که دوست دارید تغییراتی در رفتار وی ایجاد شود. از طرفی با تمرکز مداوم بر آنچه شما را آزار می دهد ، دیدن چیزهای خوب در شریک زندگی خود برای شما دشوارتر خواهد بود. این ایده های منفی در مورد رفتارهای آزاردهنده جزئی شریک زندگی شما می تواند به مرور زمان حتی مانع دیدن سایر ویژگی های تحسین برانگیز و دوست داشتنی او شود.

۵. تبدیل شدن به فرد پرخاشگر منفعل

روش های بی شماری برای پرخاشگری منفعل در یک رابطه عاطفی وجود دارد. همه چیز، از “فراموش کردن” برای انجام کاری که ترجیح می دهید انجام ندهید، تا موافقت با پیشنهادی که هرگز دنبال نمی کنید … در این دسته قرار می گیرند. این لیست تقریباً بی پایان است. ممکن است فکر کنید که مخالفت ظاهری شما با درخواست یا مخالفت با چیزی که شریک زندگی شما می گوید ایمن تر است اما هر بار که نظر واقعی خود را اعلام نمی کنید، یک راه ارتباطی را می بندید. البته همه رفتارهای پرخاشگری منفعل آگاهانه نیستند.

هم چنین بخوانید: ۳ کتاب که به بهبود رابطه عاطفی کمک می کنند

۶. دائما رابطه را زیر سوال بردن

یکی دیگر از اشتباهات رابطه عاطفی این است که دائماً رابطه خود را زیرسوال ببرید. آیا می ترسید که با انجام یک کار اشتباه یا فکر نادرست، رابطه خود را عوض کنید؟ آیا علائمی از مشغله ابراز شده توسط شریک زندگی خود را به عنوان شواهدی از بی علاقگی وی نسبت به خود می دانید؟ زیر سوال بردن رابطه به این معنی است که شک دارید رابطه دوام داشته باشد و بنابراین ممکن است در مورد تعهداتی که در مورد آینده می گیرید احساس راحتی نکنید. اگر همیشه به دنبال یک گزینه جایگزین هستید ، ممکن است شریک زندگی شما متوجه آن شود ورابطه با مشکلاتی در آینده روبرو شود.

اشتباهات رابطه عاطفی

۷. جدی نگرفتن شریک عاطفی

وقتی به افراد مهم و جنبه های زندگی خود فکر می کنید ، به همسرتان چه رتبه ای می دهید؟ آیا فرزندان شما اول هستند؟ در مورد دوستان، یا به طور کلی شغل خود چطور؟ ممکن است بسیار مهم و منطقی باشد که مثلاً فرزندان خود را در اولویت قرار دهید ، زیرا آنها بسته به سن و مرحله زندگی آنها به شما نیاز دارند. روابط عاشقانه ما همچنین در مقایسه با روابط ما با فرزندان یا سایر اعضای خانواده (والدین ، ​​خواهر و برادرها و …) ویژگی های مختلفی دارند. در واقع ، نیازی به تصمیم گیری نیست که چه کسی مهم تر است. اگرچه با انجام این آزمایش فکری ، می توانید درک کنید که همسرتان در اهداف کلی زندگی شما چگونه قرار می گیرد. اگر بین فرزندان ، شغل ، دوستان یا سایر افراد و مشاغل شما فاصله ذهنی زیادی وجود داشته باشد ، احتمالاً شریک زندگی شما متوجه این موضوع می شود که ارزش کمی برای او قائل هستید. اگر در یک جمع دوستانه یا خانوادگی هستید ، ببینید آیا شریک زندگی خود را به خاطر دیگران کنار می گذارید، آیا روز را بدون چند کلمه صحبت کردن به پایان می برید؟ حتی اگر شریک زندگی شما هم چیزی در این مورد نگفت، این عدم توجه به معنای طرد شدن تجربه می شود و با گذشت زمان احساسات شریک زندگی خود را نسبت به شما کاهش می دهد.

۸. دلسرد شدن و دست کشیدن از شریک عاطفی

همه افراد چالش هایی مانند از دست دادن شغل، مشکلات سلامتی، یا اعتیاد را پشت سر می گذارند، . در آن زمان های دشوار است که شریک زندگی شما به تشویق و حمایت خوب شما نیاز دارد. هم چنین در زمان هایی که خیلی استرس دارید، نسازی به سرپوش گذاشتن بر آن و ابراز خوش بینی بیش از حد نیست، بلکه در این شرایط باید به همسر خود این احساس اطمسنان را بدهید که با موفقیت این چالش و موقعیت را پشت سر می گذارد. اعتماد به نفس و پشتیبانی شما نه تنها می تواند درد همسرتان را تسکین دهد ، بلکه ممکن است همان چیزی باشد که برای غلبه بر آن چالش نیاز دارد.

۹. احساس ناامیدی

جدا از چالش های فردی که شریک زندگی شما ممکن است با آن روبرو شود، طرفین رابطه نیز با مشکلات خاص خود روبرو هستند. دلایل احتمالی احساس ناامیدی می تواند شامل خیانت فرد، تفاوت در شخصیت ، سبک زندگی و ارزش ها یا فقط سوتفاهم های ساده ای باشد که به یک جنگ خارجی تبدیل می شوند. اگر به خود اجازه دهید که شرایط را رها کنید، احتمال اینکه سرمایه احساسی خود را در مراحلی که برای ترمیم رابطه باید دنبال کنید، بگذارید ، بسیار کم است. افراد از طریق مجموعه ای از تحریف های شناختی ، ناامیدی نسبت به روابط خود را تجربه می کنند، از جمله اینکه فکر می کنند چیزی که اکنون بد است همیشه بد خواهد ماند، زندگی “باید” بدون نگرانی باشد و اختلافات جزئی نشان دهنده نقایص اساسی در چشم انداز صمیمیت واقعی زن و شوهر است. قبل از اینکه این تحریفات شناختی به وجود آید ، مراقب باشید. در این صورت بیشتر روی نکات مثبت رابطه خود تمرکز خواهید کرد.

جمع بندی اشتباهات رابطه عاطفی

عوامل زیادی برای موفقیت رابطه عاطفی در بلند مدت و دوام آن وجود دارد. اجتناب از این اشتباهات رابطه عاطفی یکی از راهکارهای موفقیت در رابطه و ارتقای کیفیت زندگی است.

منبع: PSYCHOLOGYTODAY

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *