۸ روش برخورد با افراد افسرده

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

افسردگی یکی از اختلالاتی است که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. روش برخورد با افراد افسرده بسیار مهم است و باید نکات خاصی را در این زمینه در نظر داشته باشیم. در این مطلب با ما با معرفی راهکارهای رفتار و برخورد با افراد افسرده همراه باشید.

شنونده باشید

هنگامی که دوست یا عضوی از خانواده شما، در شرایط سختی قرار دارد، به طور غریزی می خواهیم کاری انجام دهیم و توصیه ای به آن ها کنیم که به نظر خودمان مفید است. اما باید اینگونه به اطرافیانتان در مقابله با افسردگی کمک کنید:
دبورا سرانی، استاد روانشناسی دانشگاه آدلفی نیویورک، می گوید: “گوش دادن به آن ها و ابراز هم دردی، به دوستانتان این فرصت را خواهد داد تا جنبه های آزاردهنده ی فیزیکی و احساسی افسردگی خود را با شما در میان بگذارند.”

برخورد با افراد افسرده

در این زمینه می توانید از جملاتی همانند نمونه های رو به رو استفاده کنید: ‘من می خواهم بدانم با چه مسائلی درگیر هستی’ ، ‘چه کاری می توانم انجام دهم تا احساس بهتری داشته باشی؟’ و ‘ من این جا هستم تا باهم صحبت کنیم و از تو حمایت کنم
این جملات، سبب می شود که به دوستانتان فرصت بدهید که در مورد شرایطشان صحبت کنند و شما با دادن فرصت ابراز کردن شرایط خودشان، احساس با اهمیت بودن کنند.

هم چنین بخوانید: ۲۰ راهکار درمان افسردگی و رهایی از آن

درک کنید که “شما نمی دانید که آن ها چه احساسی دارند”

افسردگی با ناراحتی متفاوت است. سوزان فلچر، از متخصصین شرکت خدمات روانشناسی فلچر تگزاس، می گوید: ” اکثر افرادی که از افسردگی رنج می برند، بخاطر حس سرخوردگی که پیدا می کنند، در برابر ابراز احساسات خودشان مقاومت می کنند.”
” خیلی وقت ها، دوستان صمیمی سعی می کنند احساس افراد را با بیان اینکه آن ها را درک می کنند، بهتر کنند” اما این باعث خواهد شد که افرادی که از افسردگی واقعی رنج می برند، احساس کنند که مشکلشان کوچک شمرده می شود.
در عوض بهتر است اینگونه بیان کنید که: “من ممکن است شرایطی که در آن قرار داری را درک نکنم اما می خواهم بیشتر بدانم“.

برخورد با افراد افسرده

با آن ها در ارتباط باشید

کار سختی نیست که به دوستی که با افسردگی دست و پنجه نرم می کند، نشان دهید که پشتیبانش هستید. حتی رفتار های کوچک، می تواند به آن ها کمک کند که کمتر احساس تنهایی کنند.
دکتر سرانی می گوید: ” ارسال یک یادداشت کوچک و یا یک کارت پستال می تواند در بهبود روحیه ی فرد افسرده، تاثیر گذار باشد.”
“همچنین با یک لبخند می توانید احساس امید، عشق و درک شدن را به آن ها هدیه دهید.
دادن پیامی ساده همانند: “به فکر تو هستم“، مخصوصا هنگامی که در حال رویارویی با شرایطی اضطراب آور مانند بیرون رفتن بعد از مدت ها هستند، می تواند بسیار کمک کننده باشد.
یک تماس تلفنی و یا بیرون رفتن برای شام نیز می تواند به دوستتان نشان دهد که پشتیبان او هستید. این رفتار، باعث درمان افسردگی نخواهند شد اما می توانند مرهمی موقت باشند.

هم چنین بخوانید: نشانه های عجیب افسردگی

برخورد با افراد افسرده

به این باور برسید که نمی توانید درمانشان کنید

به عنوان یک پشتیبان، وظیفه ی شما، درمان بیماری افسردگی نیست. تلاش برای چنین کاری، بار غیر ضروری بر روی شما و اطرافیانتان خواهد گذاشت. افراد افسرده توانایی این را ندارد که به یکباره درمان شوند و تلاش برای رفع مشکلاتشان، فقط باعث نا امید تر شدن شما خواهد شد.
دکتر سرانی بیان می دارد: “تلاش برای انجام کاری فراتر از پشتیبانی، ممکن است استرس زندگی خودتان را بیشتر کند. بنابراین سعی کنید تعادل را حفظ کنید.”
” هنگامی که از دوستتان پشتیبانی می کنید، در واقع شما بخشی از فرایند درمان هستید اما مسئولیت درمان با شما نیست.”

برخورد با افراد افسرده

هم چنین بخوانید: درمان افسردگی ؛ نکات مهمی که باید در مورد آن بدانید

دوستانتان را درگیر فعالیت های مختلف کنید

نشانه های فیزیکی افسردگی مانند درماندگی، باعث از بین رفتن انرژی فرد می شوند. اما مطالعات نشان داده که ورزش کردن می تواند نقطه ی شروع مناسبی برای درمان افسردگی باشد.
دکتر فلچر می گوید: “فواید روانشناختی در فعالیت بیشتر وجود دارد. بدن انسان توانایی این را دارد که بافت های عصبی ای را تولید کنند که توانایی بهبود حال فرد را دارند.”
سرتونین و دوپامین ، دو هورمون که باعث بهتر شدن حال افراد می شوند، با انجام فعالیت های مختلف، بیشتر ترشح می شوند. همانطور که وقتی در کنار افراد دیگر هستید، هورمون پیوندی اکسیتوزین نیز بیشتر می شود.
اگر دوست شما تمایل نشان می دهد، به او پیشنهاد پیاده روی و یا باهم غذا پختن را بدهید.
دکتر فلچر تصریح می کند: “فعالیت ها می توانند به افراد کمک کنند که دنیایی به دور از افسردگی را تجربه کنند و احساس کنند که هنوز چیزهای دلگرم کننده در دنیا وجود دارد.”

برخورد با افراد افسرده

هم چنین بخوانید: افسردگی شدید را با ۸ علامت آن بشناسید

به موفقیت هایشان افتخار کنید، هرچقدر هم کوچک باشند

اگر دوست شما، آمادگی لازم برای فعالیت های زیاد را ندارد، روی چیزهای کوچک تمرکز کنید و دستاورد ها و تلاش های او را جشن بگیرید.
دکتر سرانی بیان می کند: “برای کمک به دوستی که افسرده است، داشتن برنامه ی روزمره ای که شامل اهدافی مانند دوش گرفتن، لباس پوشیدن، کمک کردن در کارهای منزل و حتی بلند شدن از خواب است، می تواند کمک کننده باشد.”
“به او بگویید: می دانم چقدر این شرایط سخت است و من به کارهایی که انجام می دهی، افتخار می کنم.”
برای افراد افسرده، پیدا کردن توانایی انجام کارهایی که قبل از افسردگی می توانستند انجام دهند، می تواند گام بزرگی در بهبود بیماریشان باشد.

برخورد با افراد افسرده

حواستان باشد که دوستتان را خجالت زده نکنید

همراه با افسردگی، حس خجالت نیز به وجود می آید. بنابراین مراقب باشید که حرفایتان، حس شرمندگی آن ها را ، بیشتر نکند. حتی گفتن کلماتی مانند: “نیمه ی پر لیوان رو ببین.”، می تواند به آن ها این حس را القا کند که تفکراتشان اشتباه است.
دکتر فلچر می گوید: “برای فرد افسرده، غیرعادی نیست که فکر کند که ‘من چیزهای زیادی دارم اما نمی فهمم چرا نمی توانم قدردانشان باشم. چرا من هنوز افسرده هستم و خودم را بخاطر داشتن این احساس، گناهکار می دانم؟”
این که دوستانتان را وادار کنید که نباید چنین حسی داشته باشند، می تواند حس شرمندگی آن ها را افزایش دهد.
پس به یک فرد افسرده چه بگوییم تا حالش بدتر نشود؟
“با گفتن جملات رو به رو، می توانید از بعد روانشناختی به دوستتان نزدیک تر شوید: ‘سخته اما می دونم که تو قوی هستی’ و ‘من اینجا هستم تا همینطور که تلاش در بهبود خودت داری، پشتیبان تو باشم’ .

برخورد با افراد افسرده

از سخت گیری، اجتناب کنید

ممکن است فکر کنید که با تلاش بیشتر و سخت گیری به دوستتان، می توانید به او کمک کنید، اما در واقع، برعکس این قضیه صادق است. سرانی می گوید: “افسردگی، یک بیماری است. یک ضعف شخصیتی و یا نگرش قابل تغییر و یا تنبلی، نیست. شما هیچگاه از یک فرد مبتلا به سرطان انتظار ندارید که تلاشش را بیشتر کند تا حالش بهتر شود. اما ما دقیقا همین کار را با افرادی که از اختلالات خلقی رنج می برند، انجام می دهیم.”
به جای آن، تصدیق کنید که افسردگی، واقعا وجود دارد و مسئله ی دشواری است و بگذارید بدانند که شما در هر قدم از مسیر، همراهشان هستید.

در این مطلب ۸ روش برخورد با افراد افسرده را معرفی کردیم. به نظر شما چه راهکارهای دیگری برای برخورد با افراد افسرده وجود دارند؟

منبع: READERSDIGEST

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *