۷ فایده و مزیت شکرگزاری روزانه

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

احساسات زیادی در ما انسان ها وجود دارد که می توان آن ها را همگانی به حساب آورد. یکی از آن ها، شکرگزاری است. شکرگزاری احساسی در انسان است که اگرچه در فرهنگ های مختلف، شکل های متفاوتی دارد، اما مسئله ای جدا از فرهنگ است. شکرگزاری روزانه ، فواید زیادی دارد که یکی از مهم ترین آن ها این است که به ما یادآوری که می کند که قدردان زندگیمان باشیم.

 چطور می توان شکرگزاری روزانه را تمرین کرد؟

راه های ساده و سریع زیادی برای تمرین شکرگزاری روزانه وجود دارد، به عنوان مثال:

  • صبح که بیدار می شوید، از اینکه امکان تجربه ی روز جدیدی را دارید، شکرگزار باشید و چند دقیقه را صرف فکر کردن به این کنید که می توانید شکرگزار چه چیزهای دیگری در زندگیتان باشید؟
  • مدیتیشن هایی(مراقبه هایی) را انجام دهید که بر شکرگزاری تمرکز می کنند.
  • داشتن یک دفترچه شکرگزاری می تواند به شکل قابل توجهی زندگیتان را تغییر دهد. از آن برای ثبت کردن تجربه هایی که می توانید شکرگذارشان باشید استفاده کنید.
  • خودآگاهی را در در طول روز تمرین کنید. حواستان به تجربه هایی که می کنید باشد و قدردانشان باشید.
  • در پایان هر روز و قبل از خوابیدن، دستاورد ها، موفقیت های آن روزتان را بازنگری کنید و قدردانشان باشید.
شکرگزاری روزانه

فواید شکرگزاری روزانه چیست؟

۱. شادی

اگر بر روی چیزهایی که شکرگزارشان هستید تمرکز کنید، در واقع دارید بر روی مواردی که خوشحالتان می کنند، تمرکز می کنید.

مطالعات نشان می دهد که شکرگزاری باعث می شود که ذهن، گرایش ذاتی خود به تمرکز بر جنبه های منفی زندگی، همانند نگرانی را جایگزین کند. شکرگزاری باعث جایگزینی این حس های منفی با احساسات مثبتی همانند عشق و خوشحالی می شود که باعث شادی شما خواهند شد.

شکرگزاری ما را در دریای شادی غرق می کند زیرا شکرگزاری در سرشت ما است و بنابراین شادی نیز در وجود ماست. در واقع شکرگزاری و شادی، دو چیز متفاوت نیستند و می توان آن ها را یک چیز در نظر گرفت.

۲. شکرگزاری روزانه و خواب بهتر

شکرگزاری روزانه باعث بهبود در خوابتان می شود. ثابت شده است که شکرگزاری باعث افزایش احساسات مثبت می شود. وقتی در تخت خوابتان آماده ی خوابیدن هستید، زمانیست که ذهن شما می تواند همچنان کار کند. ممکن است راجع به نگرانی هایی که در آن روز برایتان پیش آمده فکر کنید و تفکرات منفی، شرایط را بدتر نیز خواهد کرد.

هم چنین بخوانید: چگونه خواب راحت داشته باشیم؟

با این حال، اگر دفترچه شکرگزاری خود را قبل از خواب تکمیل کنید و چند دقیقه ای را به تمرکز بر موفقیت ها و دستاوردهای آن روزتان صرف کنید، دیگر فضای کمتری برای وارد شدن تفکرات منفی به ذهنتان خواهید داشت.

نتیجه ی آن، یک ذهن مثبت و آماده برای خوابی با کیفیت به جای ذهنی مشوش و نگران است. علاوه بر این، انجام مراقبه ای که بر شکرگزاری تمرکز دارد، می تواند بدن و ذهنتان را آماده ی یک  خواب آرامش بخش کند.

شکرگزاری روزانه

۳. پس انداز بیشتر

شکرگزار بودن از داشته هایی که با پول نمی شود خرید همانند خانواده، دوستان و شریک عاطفیتان، می تواند باعث شود که شادی را کمتر در مسائل مادی زندگی ببینید.

ممکن است قبلا تفکرتان این بوده است که داشته هایی جدید همانند جواهرات یا لباس، باعث خوشحالی شما در زمان های ناراحتی خواهند شد. اما هنگامی که شکرگزاری را تمرین کنید، ممکن است دیگر احساس کنید که یک سفر به همراه خانواده تان به اطراف شهر، می تواند بیشتر برای شما خوشحالی و رضایت به ارمغان بیاورد.

شکرگزاری به شما این فرصت را خواهد داد که بر داشته هایتان تفکر کنید و نه بر روی خواسته هایتان.

۴. بهبود روابط با خانواده، دوستان و شریک عاطفی

در هر رابطه ای ممکن است زمانی احساس کنید که مشکلاتتان بیش تر از خوشی هایتان است. ممکن است با رفتارها یا عادت هایتان، همدیگر را برنجانید. ممکن است طرف مقابلتان استرس خودش را به شما منتقل کند و بیش از گذشته با هم به مشاجره بپردازید. شکرگزاری کردن از طرف مقابل و رابطه تان می تواند باعث شود که بیشتر به نقاط مثبت و فواید رابطه تان تمرکز کنید.

هم چنین بخوانید: چگونه به شریک زندگی خود کمتر غر بزنیم؟

شاید عجیب باشد اما ممکن است در نهایت به این نتیجه برسید که رابطه تان، فواید بیشتری از چیزی که فکر می کردید، داشته باشد. همچنین ممکن است بیش تر از همیشه قدردان رابطه تان باشید.

شکرگزاری روزانه

۵. سلامت روانی بیشتر

شکرگذار بودن، یک حالت ذهنی است و در واقع، یک طرز نگرش به زندگی است. اگر فردی از ناحیه ی منفی ذهنش که پر از احساساتی مانند اضطراب و افسردگی است، با کمک شکرگزاری، ذهنش را به ناحیه ی مثبت ببرد، باعث خواهد شد که سلامت روانی اش افزایش یابد.

هم چنین بخوانید: ۲۰ راهکار درمان افسردگی و رهایی از آن

شکرگزاری، شما را به سمت تمرکز بر داشته هایی که قدردانش هستید می برد. اگر دائم نگرانی های زیادی در ذهنتان داشته باشید، این نگرانی ها، بزرگ تر خواهند شد و مدیریتشان نیز سخت تر از چیزی که هست می شود. با تمرین شکرگزاری، می توانید در هنگامی که دارید به چیزهایی که قدردانشان هستید فکر می کنید، نگرانی هایتان را هم در گوشه ای از ذهنتان در نظر بگیرید. سپس خواهید توانست که چالش های زندگیتان را با ذهنیتی مثبت تر، مدیریت کنید و حتی متوجه شوید که بسیار آسان تر از چیزی که فکر می کردید هستند.

همچنین اعتماد به نفستان نیز افزایش خواهد یافت. اگر از وضعیتتان راضی هم هستید، شکرگزاری می تواند باعث شود که حس بهتری به خودتان داشته باشید.

۶. سلامت جسمی

در نتیجه ی شکرگزاری و بهبود سلامت روانی تان، سلامت جسمی تان نیز می تواند افزایش یابد. اگر سلامت روان داشته باشید، برای رسیدگی به سلامت فیزیکیتان با انگیزه تر خواهید بود و این باعث خواهد شد که بیشتر تمرین کنید و حتی تغذیه ی سالم تری داشته باشید.

شکرگزاری، سلامت جسمی تان را افزایش می دهد. با استناد به تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، افراد شکرگزار، دردهای فیزیکی کمتری را تجربه می کنند و گزارش شده که حس سلامت بیشتری نسبت به بقیه افراد دارند. عجیب نخواهد بود که بدانید افراد شکرگزار، بیشتر به  سلامت خود اهمیت می دهد. همچنین ورزش بیشتری می کنند و بیشتر به دکتر می روند که در نتیجه، طول عمر بیشتری هم خواهند داشت.

۷. مزایای شغلی

مزایای شکرگزار بودن در زندگی شخصیتان، خود به خود در زندگی شغلی تان نیز نمایان خواهد شد. به طور مثال، استرس کمتر و حس تندرستی بیشتر در زندگی شخصیتان، با کمک به تمرکز بیشتر بر روی کارتان و نگرانی کمتر از مسائل شخصیتان، اثر خود را خواهد گذاشت.

با این وجود، شکرگزاری، مزایای شغلی مشخصی نیز در بر درد. مانند یافتن معنایی برای شغل خود که باعث خواهد شد که حس کنید شغلتان بر زندگی دیگران تاثیر مثبتی دارد که باعث بهبود بهره وری شما از کارتان خواهد شد زیرا حس می کنید که کارتان تاثیرگذار و ارزشمند است.

خلاصه و جمع بندی

شکرگزاری ذهنیتی است که می توانید با انجام عادت هایی ساده که بخشی از فعالیت های روزانه تان هستند، آن را کسب کنید و خوبی آن این است که وقت گیر هم نیستند. شکرگزاری روزانه می تواند باعث بهبود سلامتی تان شود، حس رضایت به شما القا کند و تاثیر شگرفی بر بخش های مختلف زندگی تان بگذارد.

منبع: LIFEHACK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *