۵ نکته برای ورزش کردن در هوای گرم

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

یک روز افتابی ممکنه برای دویدن زیبا به نظر بیاید ولی در عین حال ورزش کردن در هوای گرم خطرناک هم هست. عرق کردن باعث خنک تر شدن بدن شما می شود هر چه قدر که دمای بدن شما بیشتر باشد بیشترعرق خواهید کرد هر چه قدر که شما بیشتر عرق کنید آبرسانی بدن شما بهتر خواهد شد .اگر اقدامات احتیاطی را جدی نگیرید عواقب خطرناکی را برای سلامت شما به همراه خواهد داشت.

اقداماتی مانند استفاده از کرم ضد آفتاب، دانستن زمان مناسب برای بیرون بودن وآب نوشیدن به اندازه کافی می تواند به شما در پایین ماندن دمای بدنتان کمک کند. در اینجا ما به شما روش هایی را برای ورزش کردن در هوای گرم یادآوری می کنیم.

ورزش کردن در هوای گرم

۱. قبل از شروع ورزش بدن خودرا خنک کنید

برای آب خوردن و خنک کردن بدنتان تا زمانی که بدن شما شروع به عرق کند منتظر نمانید. متخصص حرکت شناسی پرفسور استفن چانگ پیشنهاد می کند که با کارهایی مانند نوشیدن آب قبل از تمرین کردن دمای بدن خود را پایین بیاورید.

این اعمال تنها باعث آرامش شما نمی شود بلکه باعث بهبود عملکرد شما نیز می شود.در سال ۲۰۱۴ یک مطالعه نشان داد که خنک کردن بدن باعث افزایش اکسیژن خون میشود و باعث میشود که هنگام ورزش کردن احساس بهتری داشته باشید و همچنین مجبور نباشید به بدن خود فشار زیادی وارد کنید.

۲. خوردن آب قبل و بعد و درهنگام ورزش کردن

در روز های گرم بدترین کاری که شما می توانید با بدن خود انجام دهید آب نخوردن است. فیزیولوژیست ورزشی جیمی رابرتزعقیده دارد که بدن با عرق کردن خنک می شود .وقتی که شما آرام و ساکن هستید بدن شما عرق نمی کند واین موضوع می تواند باعث افزایش مشکلات سلامتی شود.

ورزش کردن در هوای گرم

حدود ۳۰ دقیقه قبل از شروع ورزش یک لیوان آب بنوشید و سعی کنید در طول ورزش هم هر ۱۵ دقیقه یک بار آب بنوشید چون که این کار سبب آبرسانی بهتر به بدن شما میشود و سبب میشود بدن شما بیشتر عرق کند.

۳. اجازه دهید بدنتان با شرایط آب و هوایی سازگار شود

وقتی بدن شما با آب و هوای گرم سازگار نیست، بسیار سریع تر دچار کم آبی می شود. تمرینات سخت و طاقت فرسا را در هفته اول ورزش کردن درهوای گرم انجام ندهید چون می تواند خطرناک باشد.

هم چنین بخوانید: غذاهایی که بعد از ورزش نباید بخوریم

دانشمندان عقیده دارند که بدن انسان پس از یک هفته می تواند تا حدود ۵۰ درصد با شرایط آب و هوایی سازگار شود. این سازگاری می تواند در هفته دوم به ۸۰ درصد برسد. وقتی که تمرینات خود را در هوای گرم آغاز می کنید ابتدا با تمرینات سبک و آرام شروع کنید و به بدنتان اجازه بدهید با شرایط وفق یابد و فعالیت های شما متناسب با شرایط آب و هوا تنظیم شود.

ورزش کردن در هوای گرم

۴. لباس های مناسب بپوشید

وقتی شما در هوای گرم کار می کنید لباس های شما سبب ایجاد تفاوت های بسیاری درکارآمدی و بازدهی تمرینتان می شود.اجتناب از پوشیدن لباس های تیره و و پوشیدن جوراب های پارچه ای تیره در زمانی که در مقابل نور خورشید قرار دارید، باعث جذب نور و گرمای بیشتر می شوند اما لباس های دارای رنگ روشن سبب بازتاب نور خورشید می شوند.

۵. خنک ترین زمان را برای ورزش انتخاب کنید

در فصول گرم سال از ورزش کردن در هوای گرم در زمان اوج نور خورشید خودداری کنید. گرمترین ساعات روز بین ۱۲ظهر تا ۳ بعد از ظهر است. صبح و عصر بهترین زمان برای ورزش هستند.

در این مطلب ۵ نکته برای ورزش کردن در هوای گرم را بررسی کردیم. به نظر شما چه موارد دیگری برای ورزش کردن قابل توجه هستند؟

منبع: HEALTHYGEM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *