۴ نشانه ذهنیت قربانی بودن و نحوه غلبه بر آن

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

آیا شما ازجمله افرادی هستید که در دام ذهنیت قربانی بودن گرفتار شده اید؟ از خود بپرسید: وقتی اتفاقات بد می افتد ، آیا مسئولیت آن ها را بر عهده می گیرید یا دنیا را مقصر می دانید؟ اگر مورد دوم انتخاب شما باشد، احتمالاً وقتی چالش هایی در زندگی تان رخ می دهند، احساسات شما به راحتی می توانند بر شما غلبه کنند و فکر کنید که جهان بیرون علیه شما است. اشکالی ندارد که هرازگاهی یک این احساس به وجود بیاید، اما اگر این میزان از کنترل خارج شود، مشکل ساز می شود.

اگر همیشه نقش قربانی را بازی می کنید، غیر ممکن است که کنترل زندگی خود را در دست گرفته باشید. ذهنیت قربانی بودن سریع ترین راه برای از دست دادن قدرت است. شما دو گزینه برای انتخاب دارید: باور کنید که زندگی برای شما یا علیه شما اتفاق می افتد.

ذهنیت قربانی بودن به چه معنا است؟

افرادی که ذهنیت قربانی بودن دارند معتقدند زندگی بیش از آنکه در جهت تمایل آن ها پیش برود، علیه آن ها پیش می رود. در نتیجه، وقتی چیزی طبق برنامه پیش نرود سریع احساس قربانی شدن می کنند.

ذهنیت قربانی بودن یک ویژگی شخصیتی اکتسابی است که در آن فرد تمایل دارد که خود را قربانی اعمال منفی دیگران در نظر بگیرد. در اصل، ذهنیت قربانی بودن نوعی اجتناب برای گفتن: “من از پذیرش مسئولیت خودم یا زندگی ام امتناع می ورزم.” است.

ذهنیت قربانی بودن به چه معنا است؟

در نتیجه ، ممکن است از قدم زدن در خارج از منطقه امن خود، تصمیم گیری های دشوار یا انجام هر کاری برای بهبود وضعیت زندگی خود تجتناب کنید. خلاصه اینکه شما از ترس گیر کرده و فلج شده اید و این نقطه ، جایگاه بسیار بدی است.

متأسفانه ، اتخاذ این طرز فکر هزینه های زیادی دارد. به شما فضا می دهند تا به دنبال ترحم باشید، احساسات درهم ریخته را نادیده بگیرید و از دیگران طلب همدردی کنید.

فقط در مواقعی که آماده اید دیدگاه خود را تغییر دهید و وقایع زندگی خود را کاملاً تحت کنترل خود ببینید ، می توانید به قدرت خود قدم بگذارید.

هم چنین بخوانید: ذهنیت قربانی چیست؟ چگونه آن را شناسایی کنیم؟

نشانه های ذهنیت قربانی بودن

بیایید چهار علامت که نشان می دهند ذهنیت قربانی دارید را بررسی کنیم و راه هایی برای رهایی از آن پیدا می کنیم.

  • تمام مشکلات خود را فاجعه می پندارید

افرادی که مشکلات را فاجعه می پندارند، همیشه در فکر بدترین حالت هستند. فاجعه بار کردن مشکلات شما زمانی است که به خود اجازه می دهید باور کنید که با کوچکترین ناراحتی ها و مشکلات، دنیا به پایان می رسد.

اگر همیشه تصور کنید که بدترین اتفاق خواهد افتاد ، جهان به شما گوش می دهد و دقیقاً همان چیزی را که می خواهید به شما می دهد. دفعه بعدی که فکر خود را در مورد چقدر افتضاح بودن به خود جلب کردید، تلاش می کنید تا تجربه خود را در ذهن خود قرار دهید.

از خود بپرسید ، “بدترین اتفاقی که می تواند بیفتد چیست؟” این به شما یادآوری می کند که نتیجه ممکن است آن چنان که انتظار دارید بد نباشد.

  • احساس ناتوانی می کنید

هنگامی که با ذهنیت قربانی زندگی می کنید یکی از سخت ترین مواردی که باید با آن کنار بیایید احساس ناتوانی است. وقتی اتفاقات بدی رخ می دهد ، بسیار ساده است که احساس کنید هیچ کنترلی بر وضعیت ندارید.

وقتی در یکی از این شرایط قرار گرفتید، روی چیزهایی تمرکز کنید که می توانید تغییر دهید. یافتن چیزی که بتوانید آن را کنترل کنید می تواند به شما کمک کند احساس کنید که مقداری از قدرت خود را پس گرفته اید و این یک قدم بزرگ است.

راه دیگر برای رهایی از احساس ناتوانی ، تمرین گفتن “نه” است. لازم نیست هر کاری که از شما انتظار می رود انجام دهید. اشکالی ندارد که نیازهای خود را در اولویت قرار دهید.

نشانه های ذهنیت قربانی بودن
  • درگیر گفتگوی منفی با خود می شوید

کمبود اعتماد به نفس ارتباط مستقیمی با ذهنیت قربانب بودن دارد. وقتی کسی به ذهنیت قربانی دچار می شود، ناخودآگاه تمام تلاش خود را برای خود تخریبی انجام می دهد تا با ذهن آگاه خود همخوان باشد.

اگر اعتقاد دارید که شایسته نیستید، همیشه احساس خواهید کرد که دنیای بیرون علیه شما است. باورهای مخرب رفتار قربانیان را تا حدی تغذیه می کند که کنار گذاشتن خود به یک امر عادی تبدیل می شود. هنگامی که همیشه خود را ناخوشایند خطاب می کنید، حفظ انگیزه در زندگی دشوار خواهد بود.

  • فکر می کنید که دنیای بیرون برای آسیب زدن به شما است

اگر احساس می کنید دنیا دائما در تلاش است شما را آزار دهد یا شما را بدبخت کند، باید بدانید که به قربانی تبدیل شده اید. زندگی برای آسیب زدن به شما نیست. در حقیقت ، اگر می خواهید طرز تفکر رشد و پیشرفت را در پیش بگیرید، دنیا همیشه تلاش می کند به نفع شما کار کند.

در زندگی اتفاقات زیادی می افتد که از کنترل شما خارج است. این وظیفه شماست که تصمیم بگیرید چگونه می خواهید به آن وقایع پاسخ دهید. وقتی شروع به دیدن چالش ها به عنوان فرصت هایی برای رشد می کنید ، ناگهان متوجه می شوید که زندگی شما را مجبور می کند تا به سطح بالاتری برسید، که این یک اتفاق خوشایند پنهان است.

چگونه از ذهنیت قربانی بودن رها شویم؟

اولین قدم برای رهایی از ذهنیت قربانی بودن ، درک و پذیرش این است که شما چنین نظری دارید. گام بعدی انتقال افکار خود از احساس قربانی شدن به درک اینکه شما یک شخص نجات یافته هستید. وقتی متوجه شوید که دیگر قربانی شرایط زندگی خود نیستید ، به احساس رهایی بی نظیری دست پیدا خواهید کرد.

اگر می خواهید یک نجات یافته واقعی باشید، باید توجه خود را کمتر به ایمنی و امنیت و بیشتر به ایجاد خودباوری مثبت معطوف کنید.

نجات یافتگان می دانند که آن ها مسئول و اختیاردار زندگی خود هستند، به این معنی که آنها مسئولیت تمام اتفاقات چه خوب و چه بد را به عهده می گیرند. هم چنین ، به جای دیدن جهان از دریچه سیاه و سفید،به دنبال روش های جدید فکری و رفتاری هستند که از رشد و تکامل آن ها پشتیبانی کند.

  • باورهای محدودکننده را شناسایی کنید و به چالش بکشید

باورها برداشت های مشروطی هستند که براساس خاطرات قدیمی شادی و ناراحتی ساخته می شوند. این خاطرات بر اساس چگونگی تفسیر و احساسی کردن تجربیات خود در طول زمان است.

اگر این اعتقادات ذاتاً ناامیدکننده باشند، منجر به تخریب خود و احساس درماندگی می شوند. اگر می خواهید ذهنیت قربانی بودن را متوقف کنید ، ابتدا باید صدای درونی انتقادی را که باعث ایجاد احساس قربانی بودن و بی عدالتی شده است را شناسایی کنید.

چه زمانی احساس ترحم به خود، خودکارآمدی پایین و سرزنش کاذب در زندگی شما شکل گرفت؟ ذهنیت یک قربانی را می توان به عنوان مکانیسم زنده ماندن یا رفتاری آموخته شده که از والدینمان مشاهده می کنیم ، به دوران کودکی فرد بازگرداند.

هنگامی که شروع به درک دلیل احساس خود می کنید، مسئولیت افکار را به عهده می گیرید و متوجه می شوید که قدرت تغییر روند از قربانی بودن و تبدیل شدن به فرد پیروز را دارید.

  • مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرید

وقتی مسئولیت زندگی خود را به عهده می گیرید ، بر افکار ، احساسات و اعمال خود مسلط می شوید. شما زندگی را با شرایط خود طراحی می کنید زیرا می دانید که قدرت خلق واقعیت خود را دارید.

لحظه ای که دیگر سرزنش دنیا را متوقف می کنید، لحظه ای است که از یک قربانی به یک پیروز تبدیل می شوید و زندگی به نفع شما شروع می شود زیرا شما ترجیح دادید خودتان وارد صحنه شوید.

چگونه از ذهنیت قربانی بودن رها شویم؟
  • رویکرد قدرشناسی و شکرگزاری را در پیش بگیرید

اساس قربانی شدن در احساس “فقدان” است ، گویی هرگز چیزی کافی نیست. نقطه مقابل “کمبود”، “فراوانی” است ، جایی که شکرگزاری وجود دارد.

سریع ترین راه برای جلوگیری از قربانی شدن، اتخاذ یک نگرش شکرگزاری است. عادت کنید از خود بپرسید ، “امروز به خاطر چه چیزی شکرگزار هستم؟

شکرگزاری تصدیق آگاهانه چیزی است که در لحظه حاضر برای شما شادی آور است. وقتی وسواس در مورد اموال و دارایی شخصی خود را متوقف می کنید و به تصویر بزرگتری نگاه می کنید ، متوجه می شوید که واقعاً چقدر خوشبخت هستید.

  • مثبت بیندیشید

قربانی شدن از افکار منفی رشد پیدا می کند. بهترین راه برای تغییر از یک قربانی به یک پیروز، تغییر تفکر است. به جای جستجوی چیزهای بد ، در میان هر چالشی به دنبال یک چیز ارزشمند باشید.

افکار شما واقعیت شما را می آفریند. وقتی شروع به تمرکز روی موارد خوب می کنید، چیزهای مثبت بیشتری را به زندگی خود جذب می کنید و آن لحظه ای است که در آن تصمیم می گیرید تا زندگی ای سرشار از رشد مثبت و تغییر را داشته باشید.

به گفته مارتین سلیگمن :

“خوش بینی برای یک زندگی معنادار بسیار ارزشمند است. با اعتقاد راسخ به آینده مثبت ، می توانید زندگی خود را به سمت موارد مهم هدایت کنید. “

سخن پایانی ذهنیت قربانی بودن

اگر از قربانی بودن خسته شده اید، تصمیم بگیرید که مسئول زندگی خود شوید و سپس به آن عمل کنید. اگر به خودتان اطمینان داشته باشید و طبق اعتقادات خود عمل کنید ، قادر به انجام کارهای بزرگ خواهید بود.

منبع: LIFEHACK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *