۱۰ نکته در مورد تناسب اندام در فصل بهار

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تناسب اندام در فصل بهار به چه صورت است؟ بعد از یک زمستان طولانی با کاهش فعالیت یا کم تحرکی، ممکن است وسوسه شوید که به محض خوب شدن هوا از منزل خارج شوید و ورزش کنید و یا در همان سطحی که در پایان فصل گذشته ورزش کرده اید، به فعالیت خود ادامه دهید. اما چنین اشتیاقی اغلب منجر به آسیب دیدگی در اوایل فصل می شود. بنابراین اگر روال زندگی خود را برای زمستان تغییر داده اید، باید به آرامی به آمادگی اولیه ی خود برگردید.

آمادگی برای تناسب اندام در فصل بهار

از آن جایی که در فصل بهار میزان تمرینات خود را افزایش می ­دهید، در ادامه چند نکته برای جلوگیری از آسیب های ورزشی ذکر شده است.

هم چنین بخوانید: معرفی بهترین اپلیکیشن های ورزش و تناسب اندام

برای تناسب اندام در فصل بهار آهسته و مداوم ورزش کنید

تناسب اندام در فصل بهار با ورزش منظم و آهسته

تسلیمِ سندرمِ جنگجوی آخر هفته نشوید. سعی کنید یک روز در میان و به صورت ۳ الی ۴ روز در هفته ورزش کنید. یکی از روش هایی که منجر به آسیب دیدگی می شود این است که تمام آخر هفته سخت ورزش کنید و در طول هفته هیچ ورزشی انجام ندهید.

برای تناسب اندام در فصل بهار سطح فعالیت خود را کنترل کنید

برای تعیین میزان شدت مناسب، از مقیاس فشار وارد شده، ارزیابی صحبت کردن یا محدوده ضربان قلب استفاده کنید. سعی کنید در پایین ترین مقیاس (۱۱-۱۳) بمانید و طی چندین هفته مقیاس را بالاتر ببرید.

تمرینات خود را به آرامی افزایش دهید

افزایش تمرینات (مسافت پیموده شده، مدت زمان ورزش یا میزان وزنه ی اضافه شده) بیش از ۱۰ درصد در هفته، خطر آسیب دیدگی شما را افزایش می دهد. برای جلوگیری از این اتفاق، بایستی طی هفته ها و به تدریج تمرینات خود را افزایش دهید.

با وجود درد ورزش نکنید

با بازگشت به تمرین در فصل بهار، ممکن است کمی درد در عضلات یا سایر بخش های بدن داشته باشید. اما اگر دردِ حاد، غیرمعمول و یا دردی دارید که برطرف نمی شود، باید توجه کنید زیرا ممکن است سبب مصدومیت شود. توجه کردن به علائم هشدار دهنده ی آسیب بسیار مهم است.

ورزش کراس ترینینگ را انجام دهید

کراس ترینینگ در تناسب اندام در فصل بهار

کراس ترینینگ، نوعی ورزش است که از ادغام ورزش های دو، بدنسازی و ژیمناستیک است . کراس ترینینگ امروزه به عنوان یک سیستم تمرینی شناخته می شود که در عضله سازی و کاهش وزن موثر است. این سیستم ورزشی بسیار پیچیده بوده و حرکات ورزشی آن شامل تمرینات قدرتی، وزنه برداری و ژیمناستیک می شود. تنوع در تمرینات می تواند به بهبود عملکرد شما کمک کند و خطر آسیب های بیش از حد را کاهش دهد. با شرکت در انواع فعالیت های مختلف، مانند دویدن، تمرین با وزنه، پیاده روی و دوچرخه سواری، فشاری که بر روی یک گروه عضلانی خاص وارد می شود، محدود و کمتر می شود. زیرا فعالیت های مختلف از ماهیچه ها به روش های متفاوتی استفاده می کنند.

هم چنین بخوانید: چه عواملی مانع از کاهش وزن و تناسب اندام می شوند؟

از تلاش های همه جانبه پرهیز کنید

بسته به میزان بی تحرکی شما در طول زمستان، بازگشتن به آمادگی جسمانی اولیه، می تواند ۶ هفته طول بکشد. بنابراین برنامه تمرینی خود را با جلسات هوازی آهسته و ثابت شروع کنید و هنگامی که فواصل زمانی یا میزان تمرینات را اضافه می کنید، حتما اطمینان حاصل کنید که بین روزهایی که تمرینات سخت انجام داده اید، استراحت کافی حداقل به مدت ۴۸ ساعت داشته باشید.

یک برنامه آموزشی را دنبال کنید و سوابق را حفظ کنید

اگر واقعا می خواهید به تناسب اندام مطلوب برسید، این خواسته به شما کمک می کند تا یک برنامه آموزشی را تنظیم کنید و به آن پایبند باشید. برنامه های تمرینی زیادی برای انواع ورزش ها وجود دارد و داشتن این برنامه ها نه تنها انگیزه خوبی است، بلکه به شما کمک می کند تا خیلی زود کارهایتان را انجام دهید.

برای تناسب اندام در فصل بهار خودتان را کمی ریلکس کنید

اگر ورزش کردن را در زمستان تعطیل کرده اید، نباید انتظار داشته باشید که طی یکی الی دو هفته به اوج آمادگی خود برگردید. بهتر است که ابتدا آهسته ورزش کنید و از بودن در فضای بیرون لذت ببرید و نگران این مسئله نباشید که در ابتدا کمی کند پیش می روید، چرا که تابستان را هم در پیش روی خود دارید.

ریلکس و تناسب اندام در فصل بهار

با سایر افراد در سطح تناسب اندام خود ورزش کنید

اگر می توانید چند نفر را با سطح آمادگی جسمانی و اهداف مشابه خود پیدا کنید و با آن ها ورزش کنید، این کار می تواند به پیشرفت سریع شما کمک کند. آموزش با افرادی که اختلاف زیادی با سطح تناسب شما دارند، فقط شما را تشویق می کنند که در تمرین خود زیاده روی کنید، آسیب ببینید یا احساس عقب بودن کنید. تمرینات با افرادی که هم سطح شما هستند، می تواند انگیزه ایجاد کند و به پیشرفت شما کمک کند، البته به شرطی که آمادگی لازم را برای ورزش کردن داشته باشید، در غیر این صورت می تواند مضر باشد.

یک مجموعه حامی ایجاد کنید

داشتن یک مجموعه حامی قوی، متشکل از دوستان، خانواده، مربی یا یک تیم قدرتمند، قسمت مهمی در تبدیل شدن به یک ورزشکار موفق است. ورزش کردن در فصل بهار یک زمان حیاتی است تا ارتباطتان را با دوستان نزدیک خود مجدد برقرار کنید.

و در پایان، تفریح را فراموش نکنید!

به خاطر داشته باشید که ورزش کردن در بهار زمانی برای تفریح و ورزش های سبک است. شما در رقابت نیستسد و دچار فرسودگی ورزشی نشده اید.

آیا شما تمرینات ورزش فصل بهار را آغاز کرده اید؟ برنامه ای برای تناسب اندام در فصل بهار دارید؟

منبع: VERYWELLFIT

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *