یوگا و افسردگی ؛ آیا یوگا بر درمان افسردگی موثر است؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

در حالی که ممکن است فکر کنید حرکات کششی ، تنفس و تمرکز بر وضعیت خود نمی تواند حالت روانی را بهبود بخشد ، شواهد فزاینده ای وجود دارد که ارتباط یوگا و افسردگی و تاثیر یوگا بر کاهش افسردگی را نشان می دهند.

یوگا یک تمرین بدنی است که شامل حالت های مختلف بدن ، تکنیک های تنفس و مدیتیشن است. یوگا می تواند به بهبود افسردگی و علائم آن مانند مشکل تمرکز یا از دست دادن انرژی کمک کند.

یوگا می تواند به

 • کاهش استرس
 • کاهش اضطراب و افسردگی
 • بهبود انرژی

کمک کند.

بسیاری از افراد از یوگا درمانی برای مدیریت موارد زیر استفاده می کنند:

 • مشکلات روحی و روانی مانند استرس ، اضطراب یا افسردگی
 • شرایط و اختلالات ، مانند کمردرد مداوم
 • درد مزمن یا طولانی مدت
 • سلامت و تندرستی کلی

هم چنین بخوانید: بررسی ۱۱ مورد از فواید یوگا برای سلامتی بدن

نحوه عملکرد یوگا درمانی

نحوه عملکرد یوگا درمانی

دکتر میسون ترنر از گروه پزشکی Kaiser Permanente می گوید یوگا درمانی “می تواند در درمان افسردگی بسیار موثر باشد”. حتی اگر یوگا نقطه قوت شما نباشد ، ترکیبی از مدیتیشن و حرکت بدنی دو عنصر مهم برای تسکین افسردگی را فراهم می کند. مدیتیشن به فرد در زمان حال کمک می کند و به او اجازه می دهد ذهن خود را پاک کند. حرکات کنترل شده و متمرکز نیز به تقویت ارتباط بدن و ذهن کمک می کنند.

بر اساس یک مطالعه ، تمرینات تنفسی در کاهش علائم افسردگی موثر است.

یوگا و افسردگی ؛ بهبود خلق و خو و آرامش

یوگا به عنوان ورزش ، راهی طبیعی برای افزایش تولید سروتونین است. بر اساس مجله Psychiatry and NeuroscienceTrusted ، تولید سروتونین در درمان افسردگی نقش دارد. اعتقاد بر این است که سروتونین نقش مهمی در شادی دارد. یک مطالعه معتبر منبع همچنین نشان می دهد که افراد مبتلا به افسردگی سطح سروتونین پایین تری دارند.

یوگا به دلیل طبیعت ملایم ، آرامش بخش و روان مفید است. ژست های آن انعطاف پذیر هستند ، بنابراین افراد در هر سطح می توانند تمرین کنند. مربی شما بر تنفس ، تمرکز و حرکت آرام تاکید می کند. آنها همچنین شما را تشویق می کنند تا بر تصاویر مثبت تمرکز کنید تا بدن و ذهن را آرام کنید.

یوگا و کاهش استرس و اضطراب

یوگا همچنین با افزایش پاسخ آرامش نسبت به استرس در بدن ، تنوع ضربان قلب (HRV) یا تغییر زمان بین ضربان قلب را افزایش می دهد. HRV بالا به این معنی است که بدن شما بهتر می تواند خود را زیر نظر داشته باشد یا خود را با استرس سازگار کند.

یوگا همچنین می تواند باعث:

 • کاهش ضربان قلب در حالت استراحت
 • فشار خون پایین
 • تنفس راحت
 • افزایش تحمل درد

سبک های یوگا

سبک های یوگا
 • Hatha دارای حرکات ملایم تر و کندتر است که برای مبتدیان مناسب است
 • وینیاسا تنفس و حرکت را با هم مرتبط می کند ، قدم زدن آهسته شروع می شود و به تدریج سریعتر می شود
 • Bikram در آن شما مجموعه ای از حرکات را برای کمک به جریان خون تمرین می کنید
 • اشتانگا روی ژست های سریع و متوالی تمرکز می کند و از نظر جسمانی بیشتر نیاز دارد
 • کوندالینی تمرینات تکراری را با تنفس شدید برای انجام تمرینات بدنی بیشتر ترکیب می کند

درمان سنتی افسردگی معمولاً شامل ترکیبی از روان درمانی و دارو است. اما همه افراد به خوبی به این نوع درمان های مبتنی بر شواهد پاسخ نمی دهند. تنها یک سوم افراد از اولین آزمایش خود با داروهای ضد افسردگی تسکین می یابند.

در سال های اخیر ، علاقه فزاینده ای به تمرینات ذهن و بدن به وجود آمده است که می تواند بهبود روانی رابه همراه داشته باشد. محبوبیت یوگا در دهه گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که یوگا می تواند علائم افسردگی را کاهش دهد. در واقع ، برخی مطالعات نشان داده اند که یوگا به اندازه داروهای ضد افسردگی و ورزش در کاهش علائم افسردگی موثر است.

محققان دریافتند که یوگا باعث تسکین فوری و همچنین کاهش علائم افسردگی در درازمدت می شود. همچنین شدت علائم را کاهش می دهد و میزان بهبودی درمان را افزایش می دهد.

یوگا و افسردگی

یوگا و افسردگی

در حالی که تعداد مطالعات در مورد یوگا و افسردگی در حال افزایش است ، هنوز سوالات زیادی در مورد نحوه تحقیق در مورد این موضوع وجود دارد. در ادامه برخی از دلایلی وجود دارد که تحقیقات در مورد تأثیر یوگا بر افسردگی پیچیده است:

 • برخی از مطالعات شامل افرادی است که احساس افسردگی می کنند اما لزوماً افسردگی در مورد آن ها تشخیص داده نمی شوند.
 • انواع مختلفی از یوگا وجود دارد که مقایسه مطالعات را پیچیده تر می کند.
 • یوگا به احتمال زیاد هر فرد را به شیوه ای متفاوت تحت تأثیر قرار می دهد.

افسردگی اساسی

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۹ در مجله روانپزشکی منتشر شد نشان داد که یوگا می تواند یک درمان مکمل مفید برای افسردگی بالینی یا اختلال افسردگی اساسی باشد. در این مطالعه، در عرض یک ماه از شروع تمرین یوگا ، کیفیت خواب شرکت کنندگان به طور قابل توجهی بهبود یافت. آرامش و مثبت اندیشی در حالی که خستگی جسمانی وجود دارد، افزایش می یابد و علائم اضطراب و افسردگی کاهش می یابد.

زنان مبتلا به افسردگی

مطالعات زیادی انجام شده است که نشان می دهد فعالیت های بدنی مانند پیاده روی می تواند علائم افسردگی را کاهش دهد. اما وقتی محققان دو گروه از زنان مبتلا به افسردگی را بررسی کردند که یک گروه پیاده روی و گروه دیگر تمرین یوگا مبتنی بر ذهن آگاهی را انجام داده بودند و در این مطالعه دریافتند که گروه یوگا نتایج بهتری را پس از ۱۲ هفته تجربه کردند.

در حالی که هر دو گروه علائم خود را بهبود بخشیدند ، گروه یوگا مبتنی بر ذهن آگاهی پس از پایان مطالعه سطح نشخوار فکری (که می تواند باعث افسردگی شود) را به میزان قابل توجهی کم تر گزارش کردند.

کاهش نشخوار فکری می تواند نکته کلیدی برای کمک به زنان در بهبود افسردگی باشد.

با پزشک خود صحبت کنید

با پزشک خود در مورد یوگا و افسردگی صحبت کنید

اگر احساس افسردگی می کنید یا درمان افسردگی فعلی شما آنطور که می خواهید پیش نمی رود، با پزشک خود در مورد اینکه آیا یوگا می تواند یک گزینه مناسب باشد صحبت کنید. پزشک شما ممکن است بتواند به شما در یافتن مفیدترین نوع یوگا برای افسردگی کمک کند. همچنین ممکن است پزشک شما بتواند یک مربی یا برنامه خوب یوگا را برای کاهش علائم شما توصیه کند.

هنوز تحقیقات زیادی باید انجام شود اما به وضوح شواهد موجود نشان می دهد که ممکن است یک درمان مکمل موثر باشد که می تواند برای رفاه جسمی و روحی مفید باشد. یک تمرین منظم یوگا ممکن است علائم افسردگی شما را در دراز مدت نیز کاهش دهد.

منبع: HEALTHLINE VERYWELLMIND

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *