گفتگو با نوجوانان و مکالمه با آن ها چگونه است؟

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

گفتگو با نوجوانان چالش برانگیز است. نوجوانان دوست دارند حریم خصوصی ، فضا و استقلال داشته باشند. این بخشی طبیعی از فرایند رشد آن ها است. این خواسته ها می تواند گفتگوی واقعی با آن ها را به ویژه برای والدین دشوارتر کند. در ادامه مواردی وجود دارند که می توانید به کمک آن ها به شیوه موثرتری گفتگو با نوجوانان را تجربه کنید.

در این مطلب ۱۲ نکته در مورد نحوه گفتگو با نوجوانان و مکالمات واقعی با آن ها وجود دارد.

برای گفتگو با نوجوانان ، صادق باشید

اولین نکته در مورد نحوه گفتگو با نوجوانان مورد اعتماد بودن است. نوجوانان درک بالایی دارند. آن ها می توانند تشخیص دهند که چه فردی با آن ها صادق نیست. صداقت کلید ارتباط با هر کسی ، به ویژه نوجوانان است. خودتان باشید ، صادق باشید و به حرف های نوجوان خود در مورد زندگی دید باز داشته باشید. با انجام این موارد در نهایت نوجوانان به صداقت شما پی می برند و با شما صحبت خواهند کرد.

به نوجوانان بفهمانید که شما به آن ها توجه کافی دارید

اگر طوری رفتار می کنید که انگار بی تفاوت هستید یا بدتر از آن ، نسبت به یک نوجوان بی احترامی کنید ، آن ها احساسات شما را تشخیص می دهند. برای گفتگو با نوجوانان، باید به او اطلاع دهید که برای شما اهمیت دارد و در حالی که به آن ها توجه مثبت نشان می دهید، به آنها گوش دهید.

به عنوان مثال ، هنگام گوش دادن سر تکان دهید ، تلفن خود را کنار بگذارید و تماس چشمی برقرار کنید. اجازه دهید نوجوان بداند که شما از طریق این اقدامات و نه فقط با کلمات به او اهمیت می دهید.

گفتگو با نوجوانان

برای گفتگو با نوجوانان از آن ها درباره خودشان سوال بپرسید

برای گفتگو با نوجوانان ، پرسیدن سوالاتی در مورد خودشان بسیار مفید است. به عنوان مثال ، اگر شما یک نوجوان دبیرستانی دارید ، به طور مرتب از او در مورد روز مدرسه اش بپرسید. با استفاده از برخی از افکار و ایده های زیر ، سوالات را تغییر دهید:

 • در حال حاضر کلاس مورد علاقه ات چیست؟ چرا مورد علاقه ات است؟
 • بهترین اتفاق امروز ات چه بود؟
 • آیا امروز چیز سختی وجود داشت که بخواهی در مورد آن صحبت کنی؟
 • با کدام یک از دوستان خود هم کلاس هستی و آیا می توانی با آن ها صحبت کنی یا کنار آن ها بنشینی؟
 • ناهار را با چه کسی خوردی و آیا در مورد چیز جالبی صحبت کردید؟ اگر چنین است ، آیا می توانی آن را با من به اشتراک بگذاری؟
 • معلم مورد علاقه ات کیست و چرا؟
 • آیا چیزی وجود داشت که امروز منتظر انجام آن باشی؟ اگر چنین است ، چه بود و چگونه پیش رفت؟
 • سخت ترین قسمت امروز ات چه بود؟
 • امروز چه کاری انجام دادی که به انجام آن افتخار می کنی؟

در اینجا چند سوال دیگر وجود دارد که باید از نوجوان خود به عنوان شروع کننده محافظ کار گفتگو بپرسید:

 • به نظر تو دوست خوب چه مشخصاتی دارد؟
 • آیا فکر می کنی قوانین مدرسه عادلانه است یا ناعادلانه؟ چرا آره و چرا نه؟
 • آیا فکر می کنی تکالیف مدرسه مفید است؟ چرا آره و چرا نه؟
 • واقعا در چه چیزی عالی هستی؟
 • چه کاری را دوست داری در انجامش عالی باشی؟
 • کار مورد علاقه ات در خارج از مدرسه چیست؟
 • یکی از بزرگترین نقاط قوتت چیست؟
 • بهترین کتابی که خوانده ای چیست و چرا؟
 • بهترین فیلمی که دیده ای چیست و چرا؟
 • سه کلمه برای توصیف خودت بگو؟
 • تعطیلات مورد علاقه ات در تمام دوران زندگی چه بوده است؟ چه چیزی آن را بسیار خاص و به یاد ماندنی کرده است؟
 • بزرگترین دستاوردت در زندگی تا کنون چیست؟
 • بزرگترین چالش زندگی ات در حال حاضر چیست؟
 • اگر بتوانی یک مانع از زندگی خود برداری ، آن مانع چه خواهد بود؟
 • سخت ترین چیزی که باید بر آن غلبه می کردی چیست؟
 • اگر بتوانی یک کار را برای تغییر جهان انجام دهی ، آن کار چه خواهد بود؟
 • سه سال بعد خودت را کجا می بینی؟
 • اگر بتوانی یک چیز را در زندگی خود تغییر دهی، آن چه خواهد بود؟
 • ساعت مورد علاقه ات در روز کدام است و چرا؟
 • فصل مورد علاقه ات در سال کدام است و چرا؟
 • یکی از بهترین خاطراتت چیست؟
 • نظرت در مورد قلدری چیست؟ آیا تاکنون زورگویی در مدرسه اتفاق افتاده است؟
 • چه چیزی بیشتر از همه تو را می خنداند؟
 • به نظر تو چه کسی بهتر می شناسدت؟
 • فکر می کنی دوستانت تو را چگونه توصیف می کنند؟

هم چنین بخوانید: برای درمان افسردگی در نوجوانان چه باید کرد؟

برای گفتگو با نوجوانان با آن ها وقت بگذرانید

نشان دادن توجه به نوجوان به این معنی است که باید برای نوجوان خود وقت بگذارید. برای اینکه نوجوان شما بتواند با شما صحبت کند و صادقانه گفتگو کند، باید با او وقت بگذرانید. شام بیرون یا وعده های غذایی را با هم در خانه برنامه ریزی کنید. انواع دستگاه ها ، به ویژه گوشی ها را کنار بگذارید ، زیرا آن ها عامل اصلی حواس پرتی هستند و از ارتباط بی وقفه جلوگیری می کنند.

به دنبال فعالیت هایی باشید که بتوانید زمان را با هم به اشتراک بگذارید. این فعالیت ها باید برای گفتگو مفید باشند. چنین فعالیت هایی شامل پیاده روی، ورزش ، خرید ، آشپزی و باغبانی است. مطمئن شوید که کاری را انتخاب کرده اید که آن ها نیز از انجام آن لذت می برند. از زمان با هم بودن برای ایجاد مکالمات معنی دار استفاده کنید. اگر نمی دانید چگونه شروع کنید ، از برخی از سوالاتی که قبلاً ذکر شد استفاده کنید.

برای گفتگو با نوجوانان با آن ها وقت بگذرانید

با دقت گوش کنید

به عنوان والدین ، ​​ما می خواهیم به فرزندان خود بیاموزیم و به آن ها بگوییم چه چیزی برایشان بهتر است. وقتی نوجوان ما با مشکلی به ما مراجعه می کند و ما بیشتر از آن ها صحبت می کنیم ، این نمی تواند کمکی کند. ما باید به آن ها اجازه دهیم تا نظر خود را بیان کنند ، به اشتراک بگذارند و صحبت کنند. این به آن ها کمک می کند تا مشکلات خود را پردازش کنند و با پردازش افکار خود به برخی از راه حل ها پی ببرند. اگر آن ها به راه حل نرسیدند ، همیشه می توانید از طریق گزینه های مختلف برای حل مشکلات با آن ها صحبت کنید.

نکته اصلی این است که ابتدا برای گوش دادن کامل و بدون وقفه وقت بگذارید. به آن ها فضا و زمان دهید تا بتوانند خود را بیان کنند تا بتوانند موقعیت ، مشکل یا تجربه خود را به طور کامل توضیح دهند. در برخی موارد ، آن ها فقط می خواهند مشکل خود را به اشتراک بگذارند و به دنبال راه حل نیستند. ما باید به خواسته های آن ها بیشتر از تعامل و گفتگو حساس باشیم.

به عنوان مثال ، اگر نوجوان شما با مشکلی به سراغتان می آید ، به او اجازه دهید آنچه را که اتفاق افتاده است به اشتراک بگذارند. آن ها ممکن است نیاز به بحث و تبادل کلمات پیش آمده داشته باشند. صحبت کردن در مورد آن با شما به آن ها کمک می کند تا افکار خود را در مورد مبادله افکار پردازش کنند. عجله نکنید که وارد شوید و راه حلی ارائه دهید. بگذارید آن ها در مورد وضعیت به افکار و نتیجه گیری خود برسند. اگر نظر شما را جویا شدند ، می توانید به اشتراک بگذارید ، اما باز هم سعی کنید در این مورد وارد نشوید و راه حل ارائه ندهید.

برای گفتگو با نوجوانان فکر باز را مدلسازی کنید

یادگیری نحوه گفتگو با نوجوانان به معنی یادگیری نحوه تفکر باز داشتن است. اگر می خواهیم نوجوانان ما بتوانند با احساس باز بودن به سراغ ما بیایند ، پس باید با آن ها الگوی باز بودن را الگو قرار دهیم.

به عنوان مثال ، شاید شما یک پروژه کاری داشتید که خوب پیش نرفته است. شما می توانید آنچه را که اتفاق افتاده است با نوجوان خود در میان بگذارید و در حالی که در نتیجه ناامید شده اید ، بگویید این درس خوبی در زندگی بوده است. به اشتراک گذاشتن این موضوع با نوجوان خود و نشان دادن آسیب پذیری و باز بودن با آن ها می تواند به آن ها کمک کند تا نسبت به اشتراک گذاری با شما نیز بازتر شوند.

انتظارات خود را بیان کنید

صراحت با نوجوان به ایجاد مکالمات معنی دار کمک می کند. با این حال ، باید در نظر داشته باشیم که ما هنوز پدر و مادر هستیم. بین دوست بودن و والد بودن آن ها مرز باریکی وجود دارد.

داشتن قوانین و محدودیت های مشخص می تواند به رابطه شما با نوجوان کمک کند. نوجوانان دوست دارند بدانند از آنها چه انتظاری می رود. قوانین واضحی مانند منع رفت و آمد ، کارهایی که باید روزانه انجام شود و قوانین مربوط به استفاده از ابزارها را وضع کنید.

بیان انتظارات و گفتگو با نوجوانان

قوانین را به وضوح بیان کنید

قوانین باید به وضوح بیان و درک شوند تا نوجوانان محدودیت های موجود را بشناسند. این کار می تواند به فرزند شما کمک کند که بداند مرزها برای او کجا هستند. به عنوان مثال ، به نوجوان خود نگویید که باید در یک ساعت معقول در خانه باشد ، این مشخص نیست. آن ها ممکن است ساعت ۱ بامداد به خانه بیایند و این را منطقی بدانند ، در حالی که شما به عنوان والدین فکر می کردید که ساعت ۱۰ شب زمان معقولی است. مکالمات را از قبل انجام دهید تا آنها دقیقاً بدانند چه چیزی از آن ها انتظار می رود.

وقتی مرزها و قوانین مشخص نباشند ، کینه ها ایجاد می شوند. نوجوان شما دوست ندارد به خاطر چیزهایی مورد سرزنش یا مجازات قرار گیرد که نمی دانست از او انتظار می رود. کینه ها مانند دیوارهایی هستند که در یک رابطه بالا می روند. آن ها به ایجاد مکالمات باز و واقعی با نوجوان شما کمک نمی کنند.

نوجوانان از شما و عواقبی که به آن ها داده اید، از کاری که حتی نمی دانستند باید انجام دهند ، ناراحت می شوند.

به طور واضح با کارها ارتباط برقرار کنید

به نوجوان خود فهرستی واضح از کارها بدهید و آن ها را به طور خاص با توجه به آنچه می خواهید در کدام روزهای هفته انجام شود ، لیست کنید. به عنوان مثال ، اگر می خواهید ظرف ها را هر روز بعد از شام بشویند ، آن را در لیست کارهای روزمره خود قرار دهید که می توانید روی تابلو اعلانات خانواده یا یخچال آشپزخانه قرار دهید. لیست را تهیه کرده و آن ها را در برابر آن لیست پاسخگو نگه دارید.

با انتظارات خود نیز منطقی باشید. اگر آنها نمی دانند چگونه کاری را انجام دهند کمک کنید؛ برای مثال ، لازانیا را از ابتدا درست کنید و این همان چیزی است که شما از آن ها می خواهید ، پس شاید ابتدا باید مدتی را صرف آموزش آن ها کنید. این همچنین یک فرصت عالی برای صحبت با نوجوانان خود و ایجاد مکالمات و تعاملات معنادار است.

با ایجاد انتظارات و قوانین منطقی که به وضوح برای آنها وضع شده است ، رابطه خود را تنظیم کنید. در بسیاری از خانه ها ، وجود قوانین درج شده در خانه برای همه اعضای خانواده مفید است.

برای گفتگو با نوجوانان واکنش های خود را کنترل کنید

نوجوانان دچار اشتباه می شوند و اشتباه می کنند. برخی از اشتباهات بزرگ و برخی کوچک خواهند بود. صرف نظر از تخلف یا موقعیت ، ما باید آرام باشیم ، بنابراین می توانیم واکنش خود را کنترل کنیم. فریاد زدن روی نوجوانان هنگامی که آن ها را به هم می ریزد به وضعیت کمکی نمی کند و احتمالاً فقط آن ها را بیگانه می کند.

واکنش بیش از حد می تواند موانعی بین شما و نوجوان شما ایجاد کند. این مانند یک دیوار است که بالا می رود ، همانطور که کینه می تواند باعث این مساله شود. واکنش های خود را نسبت به نوجوان خود و رفتارهای بد او کنترل کنید تا بتوانید ارتباط خوبی داشته باشید و از گفتن چیزهایی که بعداً پشیمان می شوید اجتناب کنید. پیامدها را می توان با صدای آرام منتقل کرد و این روش موثرتر از فریاد زدن است.

برای گفتگو با نوجوانان واکنش های خود را کنترل کنید

نوجوانان به حریم خصوصی و فضا احتیاج دارند

وقتی بچه ها وارد نوجوانی می شوند ، طبیعی است که آنها تمایل به حفظ حریم خصوصی ، فضای شخصی و استقلال خود داشته باشند. این بخشی طبیعی از رشد آن ها است زیرا بالغ می شوند و رشد می کنند. ما به عنوان والدین باید این نیازها را تشخیص دهیم و اجازه دهیم تا در خانه احساس احترام و راحتی کنند.

با این حال ، این بدان معنا نیست که ما باید به نوجوانان خود اجازه دهیم درهای خود را قفل کنند و ما اجازه ورود به اتاق آنها را نداشته باشیم. والدین باید بتوانند با فرزندان خود صحبت کنند و بدانند در اتاق خود چه می کنند.

در این عصر فناوری ، والدین باید از آنچه فرزندانشان به صورت آنلاین انجام می دهند آگاه باشند ، زیرا وظیفه والدین محافظت از آن ها است. اگر نمی دانیم آن ها به صورت آنلاین چه کار می کنند، در این صورت از آن ها به اندازه کافی محافظت نمی کنیم.

شکارچیان آنلاین در همه جا وجود دارند. همچنین محتوای جنسی و خشونت آمیزی وجود دارد که مشاهده آن برای نوجوانان ما مناسب نیست. ما به عنوان والدین باید به این نکته توجه داشته باشیم که اگرچه به نوجوانان خود اعتماد داریم ، اما مطالب و افرادی آنلاین وجود دارد که به آنها اعتماد نداریم و وظیفه ماست که از آنها به طور فعال محافظت کنیم. وقتی این نقش را به عنوان والدین به اشتراک می گذاریم ، باید پارامترهای بررسی محتوای مشاهده شده را نیز به آنها اطلاع دهیم.

احساسات نوجوان خود را تأیید کنید

به نوجوان خود اجازه دهید احساسات خود را بیان کند و احساسات خود را تأیید کند. به عنوان مثال ، اگر آن ها از دوست خود جدا شوند ، به آن ها اجازه دهید در مورد مسائل با شما صحبت کنند. با گفتن “خوب ، این فقط یک رابطه دوستانه است” احساسات آنها را به حداقل نرسانید. این رابطه برای آن ها مهم است و جدایی می تواند برای آن ها دشوار باشد. به احساسات آنها گوش دهید ، همدلی کنید و اعتبار آن ها را تأیید کنید.

گفتگو با نوجوانان و تائید احساسات

نوجوان خود را تحسین کنید

نوجوانان ممکن است طوری رفتار کنند که نیازی به تمجید یا تأیید ندارند ، اما همچنان مشتاق آن به ویژه از طرف والدین خود هستند. آن ها را تحسین کنید ، حتی اگر واکنش آن ها طوری به نظر برسد که اهمیتی نمی دهند. بیشتر آن ها به شدت مراقبت می کنند ، اما نمای نوجوان آنها احساسات واقعی شان را پنهان می کند. آنها را به خاطر دستاوردها ، موفقیت ها و به ویژه تلاش های زیادشان در هر کاری که باشد ، ستایش کنید. آنها در نوجوانی به اندازه دوران کودکی خود نیاز به تمجید دارند.

والدین قابل اطمینانی باشید

والدین معتبر والدینی حساس هستند که پذیرای احساسات ، افکار و عواطف فرزند خود هستند. با این حال ، آنها هنوز والدین هستند و قوانین و محدودیت ها را به وضوح تعیین می کنند.

از سوی دیگر ، والدین خودکامه بسیار شبیه دیکتاتورها هستند. آنها علاقه ای به شنیدن افکار و احساسات نوجوانان یا فرزندان خود ندارند. حرف آنها قانون است و باید به هر قیمتی رعایت شود. برای افراد سخت است که با والدینی که به عنوان دیکتاتور عمل می کنند رابطه خوب یا گفتگوی معناداری داشته باشند.

والدینی باشید که در نوجوانی به آن ها نیاز داشتید

به زندگی گذشته خود در دوران نوجوانی فکر کنید. آیا والدین یا بزرگسالانی داشتید که به صحبت های شما گوش دهند و مکالمات باز و عالی داشته باشند؟ در غیر این صورت ، با انجام وظایفی بهتر برای نوجوان خود با شبیه شدن به والدینی که در نوجوانی به آن احتیاج داشتید ، تلاش کنید.

برای گفتگو با نوجوانان ، برای نوجوان خود وقت بگذارید و با دقت به او گوش دهید تا بتوانید صراحت و ارتباط مثبت ایجاد کنید و نحوه صحبت با او را بیاموزید. این ارتباط به ایجاد یک رابطه سالم کمک می کند. الگوهای ارتباطات خوب و باز به شما کمک می کند تا از مزایای یک رابطه سالم پس از رسیدن به بزرگسالی به خوبی استفاده کنید.

منبع: PSYCHOLOGYTODAY

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *