گریه هنگام عصبانیت؛ دلیل این موضوع چیست؟

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

شاید شما هم از دسته افرادی باشید که زمان عصبانیت همین که می خواهید بلند صحبت کنید، صورت شما برافروخته ، گلویتان منقبض شده و گریه هنگام عصبانیت به سراغتان می آید. چرا این اتفاق مدام رخ می دهد؟ چرا وقتی واقعاً احساس عصبانیت می کنید گریه می کنید؟

در این مطلب دلایل این که چرا هنگام عصبانیت گریه می کنیم و راهکارهای رفع آن آورده شده است.

دلیل گریه هنگام عصبانیت چیست؟

اصلی ترین دلیل گریه هنگام عصبانیت، احتمالاً احساس صدمه ، خجالت ، خیانت یا بی عدالتی با شماست. هنگامی که افراد بی عدالتی ، طرد شدن یا تحقیر را تجربه می کنند ، واکنش طبیعی آن ها شامل عصبانیت و ناراحتی است که غالباً به طور همزمان اتفاق می افتد.

گریه یک فعالیت منحصر به فرد انسانی است و دانشمندان بر این باورند که ممکن است عملکردی تکاملی داشته باشد:. در واقع اشک یک سیگنال پریشانی است که برای احضار کمک و تحریک رفتارهای کمک به دیگران استفاده می شود.

دلیل گریه هنگام عصبانیت چیست؟

هم چنین بخوانید: چگونه کنترل احساسات داشته باشیم؟

با گریه اکسی توسین و پرولاکتین آزاد می شود
محققان دریافته اند که گریه باعث ترشح اکسی توسین و پرولاکتین می شود ، دو ماده شیمیایی که می توانند ضربان قلب شما را کاهش دهند و در غیر این صورت پس از یک اتفاق استرس آور شما را آرام می کنند.

اما گریه همیشه یک عملکرد خود آرامش بخش نیست.

احتمالاً پس از گریه روحیه شما بهتر می شود. از طرف دیگر ، اگر گریه کرده اید و از آن احساس خجالت یا شرمساری می کنید ، احتمالاً اشک باعث بهبود روحیه شما نمی شود.

کودکان و زنان بیشتر از مردان بزرگسال گریه می کنند
کودکان بیشتر از بزرگسالان و زنان بیشتر از مردان گریه می کنند. یک بررسی تحقیقاتی ۲۰۱۹ در یک منبع معتبر نشان می دهد که بسیاری از زنان ماهانه چهار یا پنج بار گریه می کنند ، در حالی که مردان ممکن است در یک دوره فقط یک بار گریه کنند یا اصلاً گریه نکنند.

در حالی که به دلیل وقایع مهم زندگی که باعث غم و اندوه یا شادی عمیق ما می شود ، گریه می کنیم ، به دلایل دیگر هم از جمله ناامیدی ها و درگیری های روزمره گریه می کنیم.

اگر زنان بیشتر از مردان اشک عصبانیت می ریزند ، ممکن است به این دلیل باشد که ، زنان معمولاً برای نشان دادن احساسات مثبت تر و درونی ساختن احساساتی که برخی از آنها منفی تلقی می کنند ، مانند خشم ، اجتماعی شده اند.

اثرات جسمی عصبانیت و خشم

اثرات جسمی عصبانیت و خشم

وقتی عصبانی می شوید (حتی اگر گریه نکنید) ، موارد زیر در بدن شما اتفاق می افتد:

 • آمیگدالا ، هیپوتالاموس و غده هیپوفیز شما با هم کار می کنند و باعث افزایش هورمون کورتیزول و آدرنالین (هورمون های استرس) می شوند.
 • ضربان قلب و فشار خون شما افزایش می یابد.
 • ممکن است احساس گرما یا سرخ شدن کنید.
 • ممکن است دهان شما احساس خشکی کند و کف دست ها مرطوب شوند.
 • میدان دید شما ممکن است باریک شود.
 • کورتیزول ممکن است باعث تزلزل حافظه کوتاه مدت شما شود (به همین دلیل شما مرتباً آنچه را می خواهید در یک مکالمه داغ بگویید فراموش می کنید).

با انفجار سیستم عصبی و فعالیت هورمونی ، آیا جای تعجب دارد که بدن شما اشک تولید کند؟

هم چنین بخوانید: چگونه تکنیک رهایی از احساسات را اجرا کنیم؟

آیا روش هایی برای کنترل گریه هنگام عصبانیت وجود دارد؟

هر چقدر طبیعی است که وقتی احساس تحریک می کنید با احساس واقعی پاسخ دهید ، اما گریه در زمان عصبانیت و دعوا همیشه مناسب نیست. در ادامه چند راه حل وجود دارد که می توانید برای جلوگیری یا مدیریت جریان اشک استفاده کنید، زیرا احساس می کنید زمان مناسبی برای به اشتراک گذاشتن آن ها نیست.

کنترل گریه هنگام عصبانیت

یک روش ژورنالینگ ایجاد کنید

مردم نه تنها برای بیان آن چه احساس می کنند، بلکه برای کشف آن چه احساس می کنند می نویسند. برای بسیاری از افراد ، نوشتن خصوصی درباره وقایع دارای احساسات، راهی برای پردازش احساسات پیچیده و بازیابی حس دیدگاه است.

ژورنالینگ منظم به شما فضای شخصی می دهد تا آنچه را می خواهید یا نیاز دارید تخلیه ، بررسی و در نظر بگیرید.

برخی از پزشکان منبع معتبر گزارش داده اند که برای کمک به مردم در کنترل احساس آینده خود و بینش در مورد احساسات، نوشتن را تجویز کرده اند.

اگر اکنون این عادت را ایجاد کنید ، هنگامی که درگیری ایجاد می شود ، می دانید که مکانی امن برای رفتن دارید که کاملاً متعلق به خودتان است.

تمرین کنید آنچه را که نیاز دارید بیان کنید

در بعضی از فرهنگ ها و برای برخی از افراد ، بیان صریح و مستقیم نگرانی ها یا نیازها ، به ویژه در محیط های حرفه ای ، دشوار است.

آموزش ابراز وجود در گروه های کوچک می تواند به شما کمک کند در مورد بله گفتن ، نه گفتن ، تعریف مرزها و برقراری ارتباط در موقعیت های با اختلاف زیاد بیشتر بیاموزید.

برخی مطالعات در یک بررسی ۲۰۱۲ منبع معتبر نشان داد که آموزش ابراز وجود می تواند استرس را کاهش دهد و آگاهی از قدرت شخصی را افزایش دهد.

هم چنین بخوانید: چرا اینقدر احساساتی هستیم؟ بررسی دلایل احساساتی بودن

حرکت کنید و جای خود را تغییر دهید

اگر احساس می کنید بیش از حد احساساتی شده اید، موقعیت بدنی خود را تغییر دهید و راهی برای زمین گیر کردن و تغییر ذهنیت خود ایجاد کنید.

اگر برای جمع آوری افکار خود به زمان احتیاج دارید ، یک قلم بردارید و یادداشت کنید یا از راهرو پایین بروید. چیزی مانند فشار و آزاد کردن عضله را امتحان کنید – تحقیقات ۲۰۱۱ نشان داد که این کار می تواند حس کنترل مجدد به شما بدهد.

هنگام حرکت ، سعی کنید به یاد داشته باشید که آهسته پیش بروید. شما به خود یادآوری می کنید که همانطور که در جایی که اندام هایتان در فضا هستند قدرت دارید ، می توانید احساسات خود را نیز آرام کنید.

شما به خود یادآوری می کنید که تعامل را کاهش دهید ، بنابراین می توانید فراتر از انگیزه دعوا ، فرار یا سکون فکر کنید.

آب بنوشید

کم آبی خفیف حتی می تواند بر روحیه و توانایی تفکر شما تأثیر بگذارد. اگر در یک موقعیت احساسی هستید ، بایستید و یک لیوان آب خنک بنوشید. این کار موجب:

 • کاهش کورتیزول (هورمون استرس)
 • کاهش ضربان قلب
 • افزایش هوشیاری

می شود.

در موقعیت های پرتنش ، تمرکز روی نفس می تواند به تنظیم احساسات قوی کمک کند و دوباره شما را متمرکز کند.

متخصصان بهداشت می گویند تمرکز برتنفس می تواند به شما کمک کند:

 • هوشیاری را بازیابی کنید
 • دمای بدن خود را پایین بیاورید
 • تنش عضلانی را آزاد کنید
 • سیستم عصبی خودمختار خود را تنظیم کنید

آیا باید گریه هنگام عصبانیت را کنترل کنید؟

آیا باید گریه هنگام عصبانیت را کنترل کنید؟

لازم به ذکر است که گریه نقش مهمی در سلامت عاطفی دارد اما برخی مواقع گریه کردن فایده ای ندارد.

یافتن موقعیت های امن و مناسب برای اجازه دادن به تخلیه احساسات و اشک های شما می تواند راهکار خوبی باشد. شما بهترین قاضی در مورد زمان و مکان نیاز به گریه هستید ، اما در اینجا لیستی از موقعیت هایی آورده شده است که بسیاری از مردم در تخلیه احساسات خود آرام می گیرند:

 • پیاده روی انفرادی
 • در مطب درمانگر
 • هنگام نوشتن احساسات
 • با اعضای نزدیک خانواده و دوستان حامی
 • در زمان دوش گرفتن در حمام
 • زمان مدیتیشن ، دعا یا لذت بردن از طبیعت

چه موقع به دنبال کمک باشید

گریه هنگام عصبانیت به این معنی نیست که ضعیف هستید ، نمی توانید خود را کنترل کنید یا از نظر روانی بیمار هستید، بلکه یک پاسخ منطقی انسان به محرک های عاطفی است.

اگر بیشتر ازحد گریه می کنید ، یا اگر گریه هنگام عصبانیت در عملکرد طبیعی شما تداخل ایجاد می کند ، ایده خوبی است که در این باره با یک درمانگر صحبت کنید.

گریه بیش از حد ممکن است نشانه ای از افسردگی یا اضطراب شما باشد و بسیاری از درمان های موثر وجود دارد که می تواند حس تعادل را به زندگی عاطفی شما بازگرداند.

سخن پایانی گریه هنگام عصبانیت

بسیاری از افراد وقتی احساس ناامیدی ، عصبانیت و خجالت می کنند ، گریه می کنند. وقتی عصبانی می شوید ، بدن شما هورمون هایی تولید می کند که واکنش های شدیدی را در بدن تحریک می کنند. از ضربان قلب تند، عرق کردن کف دست تا از دست دادن حافظه کوتاه مدت.

در پاسخ به افزایش استرس، ممکن است گریه کنید. این پاسخ می تواند دیگران را از آسیب پذیری عاطفی شما آگاه کرده و در نهایت باعث ترشح هورمون های بیشتری شود تا بدن شما را آرام کند.

اگر می خواهید روی کاهش اشک عصبانیت خود، کار کنید؛ می توانید ژورنالینگ ، آموزش ابراز وجود یا تنفس آگاهانه را امتحان کنید.

در یک لحظه عصبانیت می توانید حرکت ، نوشیدن آب یا جمع کردن و رها سازی عضلات را نیز امتحان کنید تا حس کنترل بیشتری به شما دست دهد.

عصبانیت یک احساس طبیعی است. اما اگر احساس می کنید که در زندگی شغلی یا زندگی شخصی شما تداخل ایجاد می کند ، یا اگر فکر می کنید افسرده هستید ، ممکن استلازم باشد با یک درمانگر صحبت کنید که می تواند به شما در تعادل احساسات کمک کند.

منبع: HEALTHLINE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *