کمبود ویتامین دی ؛ علائم و نشانه های آن

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

ویتامین دی معمولاً به عنوان ویتامین خورشید شناخته می شود ، اما فواید آن برای سلامتی باعث می شود که در تمام طول سال به صورت مکمل مصرف شود. برخی از مزایای آن شامل کمک به بدن در جذب کلسیم ، تنظیم رشد سلول ها و تقویت سیستم ایمنی بدن است. از آنجا که ویتامین دی در سلامت کلی نقش مهمی دارد ، موارد زیادی وجود دارد که ممکن است از کمبود ویتامین دی ناشی شود.

از علائم ساده مانند خستگی و ضعف عضلانی گرفته تا علائم پیچیده تری مانند بیماری خود ایمنی و مشکلات کبدی ، دلایل زیادی برای افزایش ویتامین دی وجود دارد.

در ادامه بخوانید تا متوجه شوید چه نگرانی هایی در رابطه با سلامتی ممکن است به این ویتامین حیاتی مربوط باشد.

کاهش ویتامین دی

ممکن است کسانی که مرتباً ورزش می کنند یا ورزشکار هستند ، اگر به طور ناگهانی استقامت آنها به طور محسوسی کاهش یابد ، کنار گذاشته شوند.

اگر هیچ توضیح واضحی مانند تغییر رژیم غذایی یا عادت های بد خواب وجود نداشته باشد ، ممکن است مقصر کمبود ویتامین دی باشد.

متخصصان دریافته اند که یکی از بسیاری از نقش های ویتامین دی در ایجاد سطح انرژی بالا است.

به همین دلیل برخی از بدنسازان مکمل های ویتامین دی را به پروتئین ها یا اسموتی های خود اضافه می کنند. این می تواند اطمینان حاصل کند که استقامت شما تا حد ممکن بالا برود.

هم چنین بخوانید:اثرات منفی کمبود ویتامین دی در بدن

ریزش مو

یکی از مواردی که از نظر فواید ویتامین دی به راحتی می توان از آن چشم پوشی نکرد ، سلامت مو است.

در حالی که برخی از مواد مغذی معمولاً با رشد مو مرتبط هستند ، مانند بیوتین و پروتئین که تعداد زیادی از عوامل موثر در آن وجود دارد ، از جمله ویتامین دی.

مطالعه ای که در دانشگاه قاهره انجام شد نشان داد که ریزش مو در خانمهای سنین ۱۸ تا ۴۵ سال با کمبود ویتامین دی ارتباط دارد.

تحقیقات همچنین کمبود ویتامین دی را با آلوپسی آره آتا ، یک بیماری خودایمنی که باعث ریزش مو می شود ، مرتبط دانست.

 بالا نگه داشتن سطح ویتامین دی ممکن است به سالم نگه داشتن کمک کند و از تهدید شرایط جلوگیری کند.

فشار خون بالا

فشار خون بالا ، سالانه میلیون ها نفر را در ایالات متحده تحت تأثیر قرار می دهد ، و این نسبتاً شایع است. متأسفانه ، فشار خون بالا می تواند در افزایش خطر حمله قلبی و سکته مغزی نقش دارد. بررسی یک مطالعه توسط دانشگاه هاروارد نشان داد که کمبود ویتامین دی می تواند خطر ابتلا به فشار خون را در فرد افزایش دهد.

 بر اساس یافته های آنها ، می توان نتیجه گرفت که حفظ سطح ویتامین دی در جایی که باید باشد می تواند تأثیر مثبتی بر فشار خون داشته باشد.

بعد ، این که چگونه ویتامین دی بر درد تأثیر می گذارد.

درد استخوان

علامت دیگری که ممکن است ناشی از کمبود ویتامین دی باشد ، درد استخوان است. تشخیص درد استخوان از درد عضلات یا مفاصل دشوار است ، اما یک تمایز این است که درد استخوان عمیق تر می شود. همچنین به اندازه دو مورد دیگر ارتباطی با حرکت ندارد.

علاوه بر این ، کمبود ویتامین دی می تواند بر روی عضلات و مفاصل شما نیز تأثیر بگذارد .

 درد مفاصل همچنین با آرتریت روماتوئید همراه است ، که یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ مربوط به کمبود ویتامین دی است. اگر درد و درد غیر قابل توضیح دارید ، ویتامین دی ممکن است در بهبودی شما مفید باشد.

شکستگی استخوان

یک دلیل عمده که ویتامین دی به درد استخوان مربوط می شود به دلیل نقش آن در کمک به جذب کلسیم به بدن است.

 از آنجا که کلسیم نقش اصلی در استحکام استخوان دارد ، لازم است مطمئن شوید که نه تنها به اندازه کافی مصرف می کنید بلکه بدن شما نیز برای استفاده از آن مجهز است.

به همین دلیل است که وقتی فردی دچار شکستگی استخوان می شود ، معمولاً پزشک می خواهد سطح ویتامین دی خود را آزمایش کند.

 داشتن مقدار کافی ویتامین دی و کلسیم می تواند باعث استحکام استخوان ها و مستعد نشدن برای شکستگی می شود.

بهبود زخم ها طولانی می شود

از آنجا که ویتامین دی در رشد سلول ها و تشکیل بافت های جدید نقش دارد ، در مورد بهبود زخم ها این ویتامین یک ماده مغذی حیاتی است.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۲ نشان داد که رابطه ای بین بهبود زخم و مصرف ویتامین دی هنگام مطالعه روی شرکت کنندگان مبتلا به زخم پا وجود دارد. اگر به نظر می رسد که بهبود زخم های شما غیرطبیعی است ، کمبود ویتامین دی می تواند ارتباطی با آن داشته باشد.

 از آنجا که تصادفات دائماً اتفاق می افتد ، ارزش آن را دارد که سطح ویتامین دی خود را بهینه نگه دارید تا وقتی آسیب می بینید ، بدن برای بهبودی آماده باشد.

بیماری و عفونت های مکرر

راه دیگری که ویتامین دی به بهبودی بدن کمک می کند تقویت سیستم ایمنی بدن است. به طور خاص ، این ماده مغذی به تنظیم عملکرد سیستم ایمنی بدن و دفع التهاب کمک می کند.

 یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که ویتامین دی با احتمال ابتلا به ذات الریه و شدت علائم مرتبط است.

در حالی که مصرف ویتامین C اغلب به عنوان راه اصلی برای دفع بیماری ها تصور می شود ، اما سالم بودن بدن یک موضوع مهم است.

 هنگامی که در معرض خطر بیشتری برای بیمار شدن هستید ، ویتامین دی خود را نیز تقویت کنید.

ضعف عضلانی

ویتامین دی نه تنها نقش مهمی در سلامت استخوان ها دارد بلکه به عملکرد عضلات نیز کمک می کند.

 اگر به سختی می توانید رژیم منظم تناسب اندام خود را بگیرید ، ممکن است تقویت ویتامین دی به شما کمک کند.

ضعف عضلانی را می توان با عوامل مختلفی مانند رژیم غذایی و عادات خواب مرتبط دانست.

 با این وجود ، اگر ضعف عضلانی با سایر علائم موجود در این لیست همراه باشد ، ارزش دارد که یک مکمل ویتامین دی را امتحان کنید تا ببینید آیا چیزی تغییر می کند یا خیر.

کمردرد

از آنجا که ویتامین دی به سلامت استخوان و عضله مربوط می شود ، منطقی است که این ماده مغذی به شما کمک می کند تا کمردرد را دفع کند.

 تحقیقات نشان می دهد کسانی که از کمردرد رنج می برند اغلب کمبود ویتامین دی نیز دارند.

برعکس ، کسانی که سطح ویتامین دی کافی دارند ، کمر درد ندارند.

از آنجا که کمردرد شدید می تواند فعالیتهای روزمره را محدود کند ، هر آنچه ممکن است کمک کند باید جدی گرفته شود.  همانطور که دیدیم ، ویتامین دی می تواند به طرق مختلف به بدن کمک کند.

افزایش وزن

با توجه به تمام علائم قبلی ذکر شده ، نتیجه می شود که کمبود ویتامین دی نیز می تواند در افزایش وزن نقش داشته باشد. بین کاهش استقامت ، ضعف عضلانی ، درد مفاصل ، شکستگی استخوان و دشواری در بهبودی ، هزاران مانع در راه کارکرد بدن بدون ویتامین دی وجود دارد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد که کمبود ویتامین دی به طور خاص به افزایش وزن مربوط می شود.  مطالعه دیگری نشان داد که تقویت ویتامین دی به شرکت کنندگان کمک می کند تا از ناحیه کمر و باسن خود وزن کم کنند و همچنین در کاهش BMI کلی نقش دارد.

افسردگی

ویتامین دی می تواند در روحیه شما تأثیر بگذارد! یک بررسی تحقیقاتی در سال ۲۰۱۹ به این نتیجه رسید که کسانی که کمبود ویتامین دی دارند ، به دلیل تأثیر آن بر گیرنده های مغزی ، بیشتر دچار افسردگی می شوند.

از آنجایی که اختلال عاطفی فصلی با نوسانات خلقی بر اساس آب و هوا مشخص می شود ، می تواند مشکل باشد که بدانید این باعث است یا فقط ویتامین دی است.

 این دو ممکن است دست به دست هم دهند زیرا ویتامین دی در نور خورشید وجود دارد.

ویتامین دی هم چنین ممکن است بر وضعیت بهداشت روان تأثیر بگذارد.

احساس اضطراب

یکی دیگر از شرایط روحی ناخوشایند که ویتامین دی ممکن است به آن کمک کند ، اضطراب است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که افرادی که از اختلالات اضطرابی رنج می برند نسبت به افرادی که این شرایط را تجربه نمی کنند ، سطح ویتامین دی کمتری دارند.

محققان همچنین دریافتند که افزایش ویتامین دی می تواند تأثیر مثبتی در خلق و خو داشته باشد.

 همانند افسردگی ، ممکن است ویتامین دی نقش مهمی در غلبه بر برخی از چالش های سلامت روان داشته باشد. دریافت کافی ماده مغذی حیاتی نیز ممکن است خطر ابتلا به چنین شرایطی را در افراد کاهش دهد.

بیش از حد خسته بودن

مطالعه ای که توسط بیمارستان دانشگاه کوپر انجام شد نشان داد که افزایش مصرف ویتامین دی به مدت پنج هفته بر خستگی شرکت کنندگان تأثیر مثبت دارد.

 خسته بودن آنقدر عادی است که تشخیص اینکه طبیعی است یا نه دشوار است. خستگی می تواند کیفیت کلی زندگی را تحت تأثیر قرار دهد و اغلب بیش از یک عامل آن را ایجاد می کند.

 رژیم غذایی نقش بسیار بزرگی را بازی می کند ، از آنجا که داشتن تغذیه مناسب برای تأمین سوخت بدن مهم است.

 عملکردهای مختلف ویتامین دی آن را به بخشی مفید در مبارزه با خواب آلودگی بیش از حد تبدیل می کند.

تحریک پذیری

روش هایی برای مقابله با خستگی وجود دارد ، از جمله مصرف بیشتر ویتامین دی!

این ماده مغذی می تواند تأثیر مثبتی بر تولید سروتونین داشته باشد و به تعادل روحیه شما کمک کند. بعلاوه ، دلیل اصلی تحریک پذیری شما ممکن است تعدادی از موارد موجود در این لیست باشد ، ویتامین دی نیز می تواند به شما کمک کند. فرسودگی ، درد ، افسردگی ، بیماری یا ترکیبی از موارد ، بالا بردن سطح ویتامین دی می تواند به شما کمک کند.

مسائل تنفسی

ویتامین دی علاوه بر اینکه به شما کمک می کند تا از طریق ایمنی و سلول سالم بمانید ، به سلامت تنفسی نیز کمک می کند. مطالعات نشان داده است که با کاهش احتمال ابتلا به عفونت در دستگاه تنفسی فوقانی ، به ویژه در کودکان ارتباط دارد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ همچنین نشان داد که مصرف ویتامین دی به کاهش تأثیر بیماری مزمن انسدادی ریه در شرکت کنندگان که قبلاً کمبود ویتامین دی داشتند کمک می کند.

در حالی که ویتامین دی به تنهایی ممکن است مشکلات تنفسی را درمان نکند ، اما تحقیقات نشان می دهد که می تواند به روند بهبودی شما کمک کند.

بیماری قلب و عروقی

مطالعه ۲۰۱۳ توسط دانشگاه بوستون نشان داد که ارتباطی بین سطح ویتامین دی و خطر بیماری های قلبی عروقی وجود دارد. محققان تصور می کنند که این ممکن است به دلیل توانایی ویتامین دی در مبارزه با التهاب و فشار خون بالا باشد.

مطالعات همچنین نشان داده است که کمبود ویتامین دی می تواند خطر ابتلا به نارسایی قلب را افزایش دهد. از آنجا که سلامت قلب بسیار مهم است ، مصرف مکمل های ویتامین دی یا انتخاب غذاهای بیشتری را که به طور طبیعی دارای ویتامین دی غنی هستند ، در نظر بگیرید.

مسائل کلیه

کلیه ها نقش مهمی در سلامت قلب و عروق دارند با از بین بردن مواد زائد خون شما هستند.

یکی از دلایل مرتبط بودن ویتامین دی با کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی ممکن است این باشد که به ارتقا سلامت کلیه نیز کمک می کند.

متأسفانه ، کلیه ها به مرور زمان در تجزیه ویتامین دی کارایی کمتری دارند.  به همین دلیل پیشنهاد می شود ویتامین دی را در کنار ویتامین K2 مصرف کنید ، زیرا می تواند به بدن در پردازش موثرتر ویتامین دی کمک کند. در نهایت ، مواد مغذی با هم کار می کنند ، بنابراین داشتن یک رژیم غذایی سالم کاملاً مهم است.

منبع: HEALTHYGEM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *