چگونه پیش از خواب به آرامش ذهن و روان برسیم؟

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

امروزه باوجود دغدغه ها و مسائل روزمره بیشتر افراد با ذهن نا آرام و دنیایی از افکار مختلف به خواب می روند. این مسئله در کیفیت خواب و کارایی روز بعد بسیار تاثیرگذار است. در صورت کنترل ذهن و رسیدن به آرامش ذهن و روان ، خواب بسیار راحت تری خواهیم داشت. برای مشاهده راهنمای چگونگی کنترل ذهن، در ادامه با weloveit‌ همراه باشید.

رسیدن به آرامش ذهن و روان پیش از خواب

اگر خوابتان نمی برد، بیدار بمانید

اگرچه ایده خوبی است که هر شب در همان ساعت همیشگی و منظم به رختخواب بروید ، اما بعضی شب ها مغز شما آماده خواب نیست. اگر چنین بود ، هنوز دراز نکشید. افکار شما می توانند به بی خوابی منجر شوند. درعوض ، کاری انجام دهید تا آرام شوید تا زمانی که احساس خستگی کنید. به عنوان مثال ، دوش آب گرم بگیرید یا در یک صندلی راحت بنشینید و به موسیقی آرام بخش گوش دهید. در این صورت، شما زمان کمتری را در رختخواب خواهید گذراند اما زمان بیشتری را می خوابید.

حساب و کتاب ها را کنار بگذارید

موضوعات استرس زا مانند کار یا امور مالی می توانند افکار شما را مجذوب خود کنند. فردا صورتحساب ها و ایمیل ها را بررسی کنید. هم چنین ، فیلم ها و سریال های ترسناک یا اکشن و حتی اخبار را هم خاموش کنید. از رسانه های اجتماعی نیز خارج شوید. تفاوتی ندارد که یک ساعت در شبکه های اجتماعی باید یا فقط یک نگاه به آن ها بیاندازید. در هر حال ذهن شما درگیر می شود.

یک To-Do list داشته باشید

۵ دقیقه قبل از خواب زمان بگذارید و همه کارهای نیمه تمام و کارهایی که باید فردا انجام بدهید را روی کاغذ بنویسید. با این کار فشار آن ها از ذهن به کاغذ منتقل می شود. بنابراین ذهن آرام تر شده و بسیار راحت تر می خوابید.

نگرانی هایتان را با صدای بلند بیان کنید

هر چیزی که باعث نگرانی شما می شود را با صدای بلند بیان کنید. با این کار خواهید دید که در ذهن شما ناپدید خواهد شد. بنابراین آرامش ذهن شما بیشتر می شود.

زمان خاصی را به نگرانی ها اختصاص دهید

البته شما نمی توانید به راحتی از همه نگرانی هایتان خلاص شوید. برای کاهش فکر کردن به آن ها، باید یک زمان خاص را در طول روز به فکر کردن به دغدغه هایتان اختصاص دهید. در آن زمان خاص، بی محابا به نگرانی هایتان فکر کنید. با انجام این کار خواهید دید بسیار سریع به آرامش ذهن و روان خواهید رسید.

آرام و عمیق نفس بکشید

با نفس کشیدن ، شما یک ابزار آماده برای استراحت بدن و آرام کردن افکاری که شما را از خواب بیدار می کنند ، دارید. این کار را امتحان کنید: یک دست خود را روی قلبتان بگذارید و ریتم آن را احساس کنید. به مدت ۴ ثانیه عمیق نفس بکشید ، سپس یک نفس طولانی و آرام بکشید. این الگوی را تکرار کنید تا وقتی احساس کنید ضربان قلب شما کند شود. افکار شما به زودی نیز تسکین می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *