چگونه همیشه شاد باشیم؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

همه ما دوست داریم زندگی شادی داشته باشیم. اگرچه عواملی مانند کارهای شخصی و تلاش برای آن ها می توانند چالش هایی را در این زمینه ایجاد کنند.شاد بودن چیزی فراتر از انتخاب این است که بخواهیم شاد باشیم. برای تداوم شادی در زندگی باید اشتیاق و انگیزه داشته باشیم و شناخت عمیقی از خود و اهدافمان داشته باشیم که البته این شناخت ها یک شبه به دست دست نمی آیند و در طول سفر زندگی باید به آن ها پی برد. اما چگونه همیشه شاد باشیم؟

با انتخاب شاد بودن، مسئولیت خوشحال خود را در زندگی به دست می گیرید.
زمانی که شاد زندگی می کنید، انعطاف پذیری و اعتماد به نفس بیشتری دارید و این به شما این امکان را می دهد که مسیر خود را از میان حوادث سخت زندگی به خوبی پیدا کنید.

همه ما یک نقطه شادی داریم که وضعیت کلی ما را تعیین می کند. شادی ما در زندگی بسته به اتفاقات زندگی ما در آن زمان نوسان دارد، هنگام مواجهه با سختی ها میزان خوشحالی می تواند به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.
خبر خوب این است که اگرچه بخشی از خوشحالی و حال خوب ما به عواملی مانند ژنتیک و نحوه تربیت بستگی دارد، اما بخش زیادی از آن تحت کنترل ما است.

در ادامه ۵ استرتژی ای که می توانید با اتخاذ آن ها زندگی شادتر و بالطبع در زمان مقابله با سختی ها هم قدرت و شادی بیشتری داشته باشید، را بیان کرده ایم:

۱. معنای شادی برای شما چیست؟

انسان ها با تغییر نگرش خود می توانند زندگی خود را تغییر دهند. اولین گام در مسیر داشتن زندگی شاد، این است که شادی را برای خود معنا کنید و مشخص کنید که چه چیزهایی برای شما ارزشمند هستند و از آن ها لذت می برید.

شادی و خوشحالی تنها زمانی وارد زندگی شما می شود که خودتان را دوست داشته باشید، بخواهید بهترین باشید و خودتان را باور داشته باشید.

هم چنین بخوانید: چگونه در همه حال شاد باشیم و احساس خوشبختی داشته باشیم؟

احساس خوشبختی

۲. شادی را در زندگی خود دریابید

همه ما شخصیت های مختلفی داریم، برخی از ما ساده تر شاد می شویم. تحقیقات حاکی از این هستند که بین شخصیت افراد و خوشحالی رابطه بسیار پیچیده ای وجود دارد.

چیزی که اکثر محققان به آن معتقد هستند این است که سطح شادی در زندگی شخصی به دید آن ها از زندگی خوب وابسته است. با شناخت دید خود از زندگی خوب، بسیار ساده تر می توانند چیزهایی که آن ها را خوشحال می کند را شناسایی کنند.

هم چنین بخوانید: چگونه در همه حال شاد باشیم و احساس خوشبختی داشته باشیم؟

شادی و خوشحالی نتیجه کارها و رفتارهای ما است. تلاش برای شادکردن خود، نتیجه بخش نیست، باید تلاش کنیم کارهای مثبت تر و بهتری را در جهت شادکردن زندگی خود انجام دهیم.

در ادامه لینک آزمونی را قرار داده ایم که می توانید از طریق آن متوجه شوید چه عاداتی شادی را برای شما به ارمغان می آورند؟
آزمون عادات خوشحالی

۳. در کنار افراد شاد باشید

افرادی که اطراف شما هستند، روی رفتار شما تاثیر می گذارند. بنابراین افراد با عادات رفتاری سالم را به عنوان دوستان خود انتخاب کنید. داشتن روابط مثبت و سالم در زندگی، کلید یک زندگی شاد است. نباید زمان خود را با افرادی که انرژی شما را کم می کنند، صرف کنید.

روابط شاد و سالم به شما کمک می کنند در مواجهه با حوادث سخت زندگی، قدرت و روحیه کافی داشته باشید، اگر روابط مثبت و خوبی نداشته باشید، شانس شما برای داشتن زندگی شاد بسیار کم خواهد بود.

۴. به دیگران کمک کنید

داشتن حس نوع دوستی و کمک به دیگران لازمه شاد بودن در زندگی است. در واقع، هر چقدر این حس در ما قوی تر باشد، شادتر خواهیم بود.

کمک کردن به دیگران، مهربانی، خدمت رسانی به سایر افراد و دلسوز بودن، تداوم شادی و خوشحال را در زندگی ما دو چندان می کند.

۵.از روح و جسم خود مراقبت کنید

مراقبت از خود یکی از نکات اصلی برای شاد بودن است. اگر فعالیت بدنی مداوم نداشته باشید، انرژی ذهنی، احساسی و روحی شما کاهش می یابد و در واقع در جهت منفی حرکت خواهید کرد.

توانایی شما برای مقابله با حوادث دشوار در زندگی زمانی که استقامت جسمی و فیزیکی برای مدیریت این مشکلات نداشته باشید، به صورت جدی به خطر می افتد.

تجربه چالش ها و مشکلات بخشی از زندگی است. فردی را نخواهید یافت که از سختی در امان مانده باشد. با این حال، به نظر می رسد برخی از افراد بهتر از دیگران با شرایط بد کنار می آیند. به نظر نمی رسد حس شادی کلی آنها، هنگام اتفاقات نامطلوب به خطر بیفتد. این افراد چگونه احساسات خودشان را کنترل می کنند که حتی در حضور سختی نیز شاد هستند؟

من هم مانند شما، را در زندگیم شخصی ام شرایط سختی را نجربه کرده ام. من از طرف دیگران آسیب دیده ام، احساسات دیگران را جریحه دار کرده ام، با افرادی که دوست شان دارم بحث کرده ام، تصمیمات بدی گرفته ام که عواقب نامطلوبی به همراه داشت، در یک تجارت ناموفق پول از دست داده ام، مرگ یکی از نزدیکانم را تجربه کرده ام، در یک تصادف مجروح شده ام، لیست هنوز ادامه دارد. با نگاهی به گذشته در تمام شرایط سختی که اوایل زندگی ام تجربه کرده ام، اکنون می فهمم که می توانستم هر اتفاقی را بهتر کنترل کنم. من همچنین می دانم که بخاطر سطح کلی خوشبختی مجبور نبودم تا به همان اندازه رنج بکشم. من می خواهم آنچه را که درباره خوشبخت بودن، حتی در صورت وقوع اتفاقات بد آموخته ام با شما در میان بگذارم.

قابل درک است که روبرو شدن با ناراحتی یا ناامیدی و در آغوش کشیدن آن ها هیچ مانعی ندارد.

یکی از مهمترین مواردی که درباره ناراحتی و ناامیدی آموخته ام این است که اکثر مردم برای جلوگیری از آنها، مانند طاعون، هر کاری انجام می دهند. این تلاش شما، فقط اوضاع را بدتر می کند. ما به جای اینکه شرایط و این واقعیت را بپذیریم که اتفاقات بد برای همه رخ می دهد؛ تلاش می کنیم که از آن ها فاصله بگیریم، حتی اگر نتوانیم اتفاقات رخ داده را تغییر دهیم. این مقاومت علیه واقعیت، فقط حضور درد در زندگی ما را تداوم می بخشد. از طرف دیگر، اگر یاد بگیریم که با شرایط و ناراحتی خود روبرو شویم و آن ها را بپذیریم، خواهیم فهمید که ما به اندازه کافی قدرتمند هستیم که در برابر سختی هایمان مقاومت کنیم. ما به خودمان اجازه می دهیم که روند بهبود و درمان را شروع کنیم. ما می آموزیم که به جای شنا کردن در خلاف جهت موج، هم جهت با موج شنا کنیم و به فرد قوی تر و عاقل تری تبدیل شویم. وقتی ناراحتی و ناامیدی خود را در آغوش می گیریم به طرز جالب توجهی، تا حدودی برما تاثیر می گذارد و می بینیم که اگر برای آن وقت بگذاریم، می توانیم بر آن غلبه کنیم. هیچ اشکالی ندارد که احساس آسیب یا ناراحتی می کنید. این احساساتت بخشی از زندگی ما هستند. به آرامی به مشکل خود نزدیک شوید و از آن فرارنکنید. شما از آنچه فکر می کنید، بسیار قوی تر هستید.

به یاد داشته باشید که هیچ چیز برای همیشه دوام نخواهد داشت و این نیز خواهد گذشت.

سرانجام، همیشه توجه داشته باشید که اوقات دشوار و ناخوشایند زندگی ما دوام نخواهند داشت. هیچ چیز برای همیشه دوام ندارد، از جمله درد و ناامیدی. به خودتان زمان هدیه دهید و صبور باشید. در حین این اتفاقات، آرامش طلب کنید چرا که زمان همه آسیب ها را کاهش می دهد. جهان همیشه در حال تغییر است و زندگی ما نیز تغییر می کند. هیچ چیز ثابت نیست. در انتهای تونل نوری وجود دارد حتی اگر در حال حاضر کم نور باشد یا هیچ نوری به نظر نرسد، فقط رو به جلو حرکت کنید و به عقب نگاه نکنید.

به نظر شما چگونه همیشه شاد باشیم ؟ چه عوامل دیگری در شاد بودن تاثیر گذار هستند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *