چگونه می توان راهکارهای محافظت از سلامت روان را اجرا کرد؟

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

محافظت از سلامت روان شما با یک تعهد ساده آغاز می شود: وضعیت درونی خود را از آنچه در اطراف شما می گذرد جدا کنید. در ادامه با ما با معرفی راهکارهای محافظت از سلامت روان همراه باشید.

راهکارهای محافظت از سلامت روان

 ۱. صحبت کردن

اولین و مهمترین قدم برای حمایت از سلامت روان شما صحبت کردن است. گفتگو با دوستان و خانواده در مورد چالش های سلامت روان نشانه ضعف نیست. در واقع ، ثابت می کند که شما به اندازه کافی قوی هستید که به دیگران بخش های نه چندان عالی زندگی خود را نشان دهید.

برای شروع مکالمه به راهی آسان نیاز دارید؟ شما می توانید بگویید:

• “من می خواهم موضوعی رو با شما به اشتراک بزارم.”

• “من داشتم فکر میکردم که…”

• “آیا می توانیم در مورد … صحبت کنیم؟”

• “من گرفتار … بودم”

هر یک از این موارد امکان مکالمه ای را که باید داشته باشید آسان خواهد کرد.

زمان استفاده از صفحه نمایش خود را کاهش دهید


گذراندن ساعات طولانی در رسانه های اجتماعی برای سلامتی روانی شما خوب نیست. در بهترین حالت ، از موضوعاتی که اهمیت دارند منحرف می شوید؛ در بدترین حالت ، همه اخبار بد و عصبانیت های باطنی خود را به صورت آنلاین تبدیل خواهید کرد.
جوانان به ویژه مستعد این امر هستند ، اما آن ها تنها نیستند و همه اقشار سنی در معرض این خطر قرار دارند. می توان با وجود استفاده از گوشی های هوشمند، محدودیت هایی برای استفاده تعیین کرد. به عنوان مثال ۲ ساعت از شبانه روز را به جستجو در شبکه های اجتماعی اختصاص دهید و ساعت ۹ شب استفاده از گوشی تلفن همراه را تا صبح متوقف کنید.

رژیم غذایی خود را فراموش نکنید


چرا متخصصان پزشکی روده شما را “مغز دوم” می نامند؟ دلیل این امر این است که دستگاه گوارش دارای پایانه عصبی بیشتری نسبت به نقاط دیگر بدن به غیر از مغز است.هر تنش و آسیب عصبی روده را تحت تأثیر قرار می دهد. غذاهای مغذی، میوه های تازه، سبزیجات، آجیل و گوشت های بدون چربی میل کنید زیرا غذاهای چرب باعث ناراحتی روده می شوند.
هر زمان که می توانید وعده های غذایی را در خانه طبخ کنید و به مصرف میان وعده خود توجه کنید. حتی اگر شما برای شام ماهی سالمون و کلم بروکلی بخورید، خوردن میان وعده های فرآوری شده در شب می تواند سلامت روحی شما را مختل کند.

فعالیت داشته باشید

سلامت جسمی و روانی شما بیش از آن چه فکر می کنید با هم ارتباط دارند. ورزش منظم می تواند علائم افسردگی و اضطراب را به طور مؤثر، در بعضی موارد، به عنوان دارو کاهش دهد. چه نوع ورزش برای سلامتی روانی بهترین است؟ ورزش دلخواه خود را انتخاب کنید، اما بدانید که هر ورزشی که باشد بهتر ازورزش نکردن است.
اجازه ندهید سطح آمادگی جسمانی فعلی شما مانعی برای ورزش کردن باشد.

هم چنین بخوانید: سلامت روان چیست و چرا باید از آن محافظت کنیم؟

استراحت کنید


گرچه استقامت تحسین برانگیز است، اما گاهی اوقات سخت می شود ، باید خود را اذیت نکنید. اگر بخواهید به مدت طولانی به کار کردن ادامه دهید، داشتن استراحت بسیار مهم است. برای این کار استفاده از روش روش Pomodoro بسیار مفید است به این صورت که پس از هر ۲۵ دقیق کار کردن ۵ دقیقه به خود استراحت بدهید.
چگونه باید زمان استراحت خود را بگذرانید؟ کاری را انجام دهید که شما را شاد و سرحال کند، مانند:
• کتاب خواندن
• تماس با یک دوست
• دوش گرفتن
• چرت زدن
• پیاده روی

به بیرون از منزل بروید

راهی بهتر از بیرون رفتن برای هواخوری روحی وجود ندارد. چیزی در مورد استشمام هوای تازه و احساس آفتاب روی پوست شما وجود دارد که استرس را ذوب می کند. برای ورزش در فضای باز، می توانید برای دویدن به اطراف محله بروید. تلفن خود را داخل خانه بگذارید، یا وقتی در خارج از خانه از زمان لذت می برید ، آن را در جیب خود قرار دهید. اگرچه فضای بیرون از خانه می تواند یک راهکار برای رهایی از کار باشد، اما مکان خوبی برای کار از راه دور است. اکثر مدیران به توجه نمی کنند که شما از یک میز تفریح و گردش برای کاراستفاده کنید .

خود را در یک سرگرمی غرق کنید


بعضی اوقات ، یک ساعت در آفتاب بودن به اندازه ای کافی نیست تا ذهن شما را از آنچه شما را آزار می دهد دور
کند. در این حالت، سعی کنید در سرگرمی مورد علاقه خود غرق شوید. تمرین یک سرگرمی به شما کمک می کند تا وارد یک “جریان” شوید ، یعنی زمانی که شما روی این کارهایی که انجام می دهید متمرکز می شوید تا دنیای اطراف خود را فراموش کنید. این استراحت ذهنی می تواند چیزی باشد که شما نیاز دارید.
اگر وقت و هزینه زیادی برای خرج کردن ندارید ، گزینه های خوب عبارتند از:
• طراحی
• پیاده روی
• خواندن
• آشپزی
• باغبانی
• بافندگی
• نوشتن
و …

درخواست کمک کنید


در موارد نادر ، ممکن است نتوانید به تنهایی از سلامت روان خود محافظت کنید. اگر احساس ناراحتی می کنید، حتما به یک متخصص مراجعه کنید. چرا که آنها به خوبی شرایط و مشکلات شما را درک می کنند، اما خانواده و دوستان شما به سادگی نمی توانند سطح پشتیبانی یک متخصص بهداشت روان را ارائه دهند.

شما تا چه اندازه به محافظت از سلامت روان خود اهمیت می دهید؟

منبع: LIFEHACK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *