چگونه به راحتی نه بگوییم؟

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

چگونه به راحتی نه بگوییم؟ آیا شما هم از “نه” گفتن تنفر دارید؟ آیا همیشه به همین دلیل به دیگران “بله” می گویید و به سختی می توانید درخواست های آن ها را رد کنید؟در یک دنیای ایده آل، ما می خواهیم به همه بله بگوئیم . اما همان طور که می بینید ، گفتن “بله” به همه، امکان پذیر نیست. به دلایلی که در ادامه بررسی می کنیم باید بتوانید گاهی “نه” بگویید:

مرزهایتان با دیگران را تنظیم کنید

هنگامی که خطوط بین نیازهای خود و نیازهای دیگران را مشخص نمی کنید، مردم فرض می کنند که شما باید به طور پیش فرض همیشه به آن ها بله بگویید، . با آغاز “نه” گفتن، شما شروع به تنظیم مرزها و محافظت از فضای شخصی خود می کنید.

چگونه به راحتی نه بگوییم؟

برای اهداف مهم خود زمان بندی داشته باشید

برای اهداف مهم زندگی خود ازجمله: آغاز کسب و کار، آغاز روابط و موارد دیگر زمان بندی داشته باشید. “نه” گفتن رسیدن به اهداف مهمتان را تضمین می کند و این اطمینان را می دهد که برای رسیدن به این اهداف زمان کافی خواهید داشت.

از خودتان مراقبت کنید

گاهی اوقات ما فراموش می کنیم که بله گفتن به دیگران به معنای “نه ” گفتن به خودمان است. “نه” گفتن به منزله محافظت از خودمان و سلامتی مان است.

هم چنین بخوانید: نه گفتن به کودکان ! خوب است یا بد؟!

ما به دلایل زیر از “نه” گفتن اجتناب می کنیم:

  • ترس از ناراحت شدن دیگران
  • ترس از دعوا
  • ترس از تغییر دیدگاه دیگران
  • ترس از ناامید کردن دیگران
  • ترس از آسیب زدن به رابطه

چگونه به راحتی نه بگوییم؟

  • رو راست باشید.
  • صداقت داشته باشید.
  • روی درخواست تمرکز کنید، نه روی شخصی که درخواست را مطرح کرده است.
  • مثبت نگر باشید.
  • به خاطر داشته باشید که شما مسئولیتی در قبال احساسات دیگران ندارید.

همیشه خودتان و خواسته هایتان را در اولویت قرار دهید و از “نه” گفتن هراسی نداشته باشید. با این کار سبک زندگی خود را بهبود بخشید و زندگی بسیار بهتری داشته باشید.

اگر نگران احساس آسیب رساندن یا سوزاندن یک یا دو اصول اولیه هستید، روشهایی وجود دارد که چارچوب خیر را به گونه ایی تنظیم کند که شما مودب، حرفه ای و دوست داشتنی دیگران جلوه دهد.

۱. “اجازه دهید در مورد آن فکر کنم.” این روشی مودبانه و حرفه ای برای درخواست وقت بیشتر برای رسیدگی به درخواست است.‌ به عنوان مثال یک رهبر شلوغ،‌ باید قبل از تصمیم گیری باید به همه چیز فکر کند.

 ۲. “این ایده عالی به نظر می رسد! فقط …” با جملات و عبارات مثبت شروع کنید و از شخص صمیمانه، تعریف یا تشکر کنید که به فکر شماست.

سپس می توانید آن را با یک دلیل صادقانه پیگیری کنید که چرا نمی توانید درخواست او را بپذیرید.

۳. “امروز نمی توانم. [درج برنامه جدید] چطور؟” این روش بهترین حالت برای مواقعی است که واقعاً اعتقاد دارید که درخواست باید در آینده دوباره مورد بررسی قرار گیرد.

اگر کاملاً مطمئن هستید که این موضوعی است که می خواهید دوباره به آن فکر کنید، پیشنهاد دهید که در زمانی بهتری می توانید توجه کامل خود را به آن اختصاص می دهید، زمان نبندی مجددی ارائه دهید

 ۴. “متاسفم، اما نمی توانم” اگر وقت و علاقه ای برای تحقق درخواست دیگران ندارید پاسخ منفی صریح بهترین پاسخی است که می توانید بدهید. دیگر جایی برای امید کاذب وجود ندارد و می توانید مطمئن باشید که هنوز در راستای برنامه و اهداف خود قرار دارید.

می توانید با تغییر هر یک از ۴ روش فعلی، نظر خود را به بهترین شکل ممکن بیان کنید.

چگونه بعد از گفتن بله، بگوئید نه

روش هایی که بالا ارائه شد هنگام رد کردن یک درخواست مفید هستند. اما اگر شما در خواست را پذیرفته باشید و مجبور شوید در آخرین لحظه آن را لغو کنید، چه می کنید؟

هیچ کس نمی خواهد زیر قول خودش بزند، اما ممکن است لازم باشد یک قدم به عقب بردارید و فرصت هایی ایجاد کنید که با آنچه می خواهید انجام دهید یا بدست آورید بهترین همسویی را داشته باشد.

اگرچه این کار آسان نخواهد بود، شما باید هم با خودتان و هم با شخصی که توافق کرده اید با او کار کنید، صادق باشید. در مورد ناتوانی خودتان در اتمام کار یا تعهد به مشارکت قدم بردارید و صادق باشید.

۴ قدم مودبانه برای خروج از مشارکت

در اینجا یک راهنمای کوتاه و ساده گام به گام برای کمک به شما، آورده شده است که می توانید با استفاده موارد زیر با بهترین نحوه ممکن مودبانه و حرفه ایی ارتباط برقرار کنید.

۱٫ تأیید کنید که توافق کرده اید که در این درخواست مشارکت کنید. (“من می دانم که ۲ ماه پیش پیشنهاد کردم این پروژه را قبول می کنم …”)

۲٫ عذرخواهی کنید و توضیح دهید که باید مشارکت خود را لغو کنید. (“. .. اما از آن زمان همه چیز تغییر کرده است و من احساس می کنم ممکن است وقت نداشته باشم که ۱۰۰٪ از زمانم‌ را به پروژه شما اختصاص دهم. با عرض پوزش صمیمانه از این بابت.”)

 ۳. یک راه حل یا روشی دیگر ارائه دهید. (“من نمی خواهم کار شما متوقف شود، بنابراین می توانم چند نفر دیگر ب شما پیشنهاد دهم که مهارت لازم برای مدیریت پروژه شما را دارند. همچنین می توانم …”)

۴٫ در مورد سوالات، نگرانی ها، و بازخورد مثبت یا منفی، مسلط و صادق باشید (“اگر سوال یا نگرانی دارید، وقتم خالی است و مایل به گوش دادن هستم.”)

در این مطلب آموختیم که چگونه به راحتی به دیگران نه بگوییم؟ به نظر شما این روش ها تا چه اندازه مفید هستند؟

منبع: TEAMGANTT

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *