چگونه رابطه سالم داشته باشیم؟

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

رابطه سالم ، یکی از مهم ترین عوامل برای داشتن یک زندگی سالم است.  تحقیقات نشان داده است که ارتباط اجتماعی، برای سلامت روان و جسم بسیار حائز اهمیت است. افرادی که روابط سالمی دارند ، نتایج سلامتی بهتری دارند، رفتار بهتری دارند و خطر مرگ و میر آنها کاهش میابد و همچنین کسانی که رابطه عاشقانه دارند، احتمال اینکه به بیماری قلب و عروقی منجر بشوند بسیار کم است. در ادامه با ما همراه باشید تا به شما نشان دهیم آیا در رابطه سالم قرار دارید یا خیر؟!

در ابتدا باید به یاد داشته باشیم که هر رابطه ای ترکیبی از خصوصیات خوب و بد است و آنچه باعث مثبت شدن رابطه می شود، این است که هر شخص برای نگه داشتن رابطه خود و رفع مشکلات تلاش می کند.

افراد معمولا بیشتر درباره ی رابطه بدشان صحبت می کنند که چطور می توانند آن را تشخیص بدهند و کمتر درمورد اینکه دقیقا رابطه سالم چیست و چه کار برای بهبودی آن باید انجام دهند، جست و جو می کنند.

از خود این سوالات را بپرسید:

 • آیا به یکدیگر اعتماد دارید؟
 • آیا به هم احترام می گذارید؟
 • آیا از منافع و تلاش های یکدیگر حمایت می کنید؟
 • آیا با هم صادق هستید؟
 • آیا قادر به حفظ هویت فردی خود هستید؟
 • آیا در مورد احساسات، امیدها، ترس ها و رویاهای خود صحبت می کنید؟
 • آیا احساس علاقه و محبت می کنید و آن را ابراز می کنید؟
 • آیا رابطه شما برابری و انصاف است؟

قابل ذکر است که نیاز های هر فرد با دیگری متفاوت است؛ به طور مثال یکی نیاز به محبت بیشتری دارد و فرد دیگر باید تلاش کند تا نیاز پارتنر خود را بر طرف کند.

ویژگی های رابطه سالم

درست است همه رابطه ها با هم متفاوت هستند، اما چند ویژگی اصلی وجود دارد که می تواند نشان دهنده رابطه سالم باشد.

اعتماد می کنید

اعتماد به شریک زندگی، یکی از مهم ترین مورد ها است. تحقیقات نشان داده است که مقداری از اعتماد کردن به گذشته و سبک زندگی شما بر می گردد. اگر شما در گذشته رابطه ای پایدار داشتید و هر دو بهم اعتماد داشتید، در این رابطه نیز اعتماد می کنید؛ اما اگررابطه ی نا خوشایندی داشتید که هر دو بهم بی اعتماد بودند، در این رابطه نیز شما به طور مداوم شک خواهید داشت و نمی توانید اعتماد کنید.

اعتماد همچنین از برخورد افراد نیز بوجود می آید. با گذشت زمان و فرصت هایی که بوجود می آید، می توانید از اعتماد یک دیگر آگاهی پیدا کنید. هر چه اعتمادتان بیشتر باشد، رابطه بهتری خواهید داشت. اگر شما برایتان پیش آمده است که چیزی را از شریکتان پنهان کرده اید، علتش این است که هنوز اعتماد کافی ندارید.

صداقت

صریح و صادق بودن به شما کمک می کنند تا ارتباط بهتری داشته باشید و اعتماد بیشتری به یکدیگر داشته باشید. شما باید تلاش کنید هرچیزی را که دوست دارید ، با شریک خود به اشتراک بگذارید. شاید در ابتدای رابطه خود را حفظ کنید اما نگران نباشید با گذشت زمان می توانید به مروز عقاید، افکار، علایق و خاطرات خود را در میان بگذارید.

این بدان معنی نیست که شما باید تک تک موارد را با شریک زندگی خود به اشتراک بگذارید. هر فردی به حریم خصوصی خود نیاز دارد. آنچه بیشترین اهمیت را دارد، این است که آیا هر یک از می توانند امیدها ، ترس ها و احساسات خود را به اشتراک بگذارند؟ زوج های سالم نیازی نیست که همیشه در کنار هم باشند یا همه چیز را با هم تقسیم کنند.

اختلاف نظر ها گاهی باعث می شوند که صداقتی وجود نداشته باشد ، اما خبر خوب این است که تحقیقات نشان داده است که زمانی فردی از راست نگفتن فرد دیگر و اختلاف نظر ها نا راضی است، این مسئله را بازگو می کند.

مرزهای سالم در یک رابطه به شما امکان می دهد کارهای مهم دیگری مانند بیرون رفتن با دوستان و حفظ حریم شخصی خود را انجام دهید، در حالی که هنوز موارد مهم را با شریک زندگی خود به اشتراک می گذارید.

هم چنین بخوانید: وفاداری در زندگی به چه معنا است؟

احترام متقابل

در رابطه، شریک ها به یکدیگر احترام می گذارند. همدیگر را تحقیر نمی کنند و برای یکدیگر امنیت بر قرار می کنند و پشتیبان همیشگی هستند. چند روش مختلف وجود دارد که زوج ها می توانند نسبت به یکدیگر احترام بگذارند. این ها شامل:

 • گوش دادن به یکدیگر
 • وقتی همسرتان از شما می خواهد کاری را انجام دهید، آن را به تعویق نیندازید
 • درک و بخشش در هنگام اشتباه یک نفر
 • کمک به پیشرفت یکدیگر به جای زمین زدن هم
 • شریک خود را در زنگیتان جا می دهید
 • علاقه مند شدن به چیزهایی که شریک زندگی شما لذت می برد
 • اجازه دادن به شریک زندگی خود برای داشتن شخصیت خاص خودش
 • حمایت و تشویق از مشاغل و علاقه های شریک زندگی خود
 • نشان دادن قدردانی و سپاس از یکدیگر
 • همدردی با یکدیگر

محبت

رابطه سالم نیاز با علاقه و محبت مشخص می شود. در ابتدا رابطه شور و اشتیاق بسیار زیاد است که به مرور از آن کاسته می شود و به حالت طبیعی خود بر میگردد، اما بدان معنی نیست که محبت و عاطفه برای همیشه باید از بین برود. با این حال ، لازم به یادآوری است که نیازهای جسمی برای هر فرد متفاوت است. هیچ مقدار صحیح از محبت یا صمیمیت وجود ندارد. کلید یک رابطه سالم این است که هر دو شریک زندگی از میزان علاقه ای که به یکدیگر دارند، راضی باشند.

ارتباط خوب

رابطه سالم و طولانی مدت، نیاز به ارتباط و برقرای خوب دارد.

بعضی اوقات درگیری می تواند فرصتی برای تقویت ارتباط با شریک زندگی شما باشد. تحقیقات نشان داده است که در صورت نیاز به رفع مشکلات جدی ، تعارض می تواند در روابط صمیمانه مفید باشد ، به شریکتان این امکان را می دهد تا تغییراتی ایجاد کنند که به نفع آینده رابطه تان باشد.

هنگامی که درگیری ایجاد می شود ، کسانی که در روابط سالم هستند قادر به جلوگیری از حملات شخصی هستند. آنها هنگام بحث درباره افکار و احساساتشان و تلاش برای دستیابی به یک راه حل صحبت می کنند.

شما با تقویت این عوامل و کار هایی که میدانید به صلاح روابطتان است، می توانید ارتباط بی نظری با شریک خود داشته باشید.

منبع: VERYWELLMIND

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *