چگونه ذهن خلاق داشته باشیم؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

تقریباً همه ایده‌های عالی از یک روند خلاقانه مشابه پیروی می‌کنند. این مقاله نحوه عملکرد این فرایند را توضیح می‌دهد و توضیح می دهد چگونه ذهن خلاق داشته باشیم؟ .  درک این مسئله مهم است زیرا تفکر خلاق یکی از مفیدترین مهارت‌هایی است که می‌توانید داشته باشید.  تقریباً هر مشکلی که در کار و زندگی با آن روبرو هستید می‌تواند از راه حل‌های ابتکاری ، تفکر جانبی و ایده‌های خلاقانه بهره مند شود.

هر کسی می‌تواند خلاقیت را با استفاده از این پنج مرحله بیاموزد.  به این معنا نیست که خلاق بودن آسان است.  کشف نبوغ خلاقیت شما به شجاعت و هزاران تمرین نیاز دارد.  با این حال ، این روش پنج مرحله‌ای باید به تخریب روند خلاقیت و روشن کردن مسیر تفکر نوآورانه کمک کند.

برای توضیح نحوه کار این فرآیند ، می‌خواهم یک داستان کوتاه برای شما تعریف کنم.

در دهه ۱۸۷۰ روزنامه‌ها و چاپخانه‌ها با مشکل بسیار مشخص و بسیار پرهزینه‌ای روبه رو شدند.  عکاسی در آن زمان یک رسانه جدید و مهیج بود.  خوانندگان می‌خواستند تصاویر بیشتری ببینند ، اما هیچ کس نمی‌تواند روش چاپ سریع و ارزان تصاویر را درک کند.

به عنوان مثال ، اگر روزنامه‌ای می‌خواست تصویری را در سال ۱۸۷۰ چاپ کند ، مجبور شدند یک حکاکی را سفارش دهند تا نسخه‌ای از عکس را با دست روی صفحه فولادی حک کند.  از این صفحات برای فشار دادن تصویر بر روی صفحه استفاده می‌شد ، اما آنها اغلب فقط پس از چند بار استفاده می‌شدند.  شما می‌توانید فکر کنید که این فرایند حکاکی عکس بسیار قابل قبول و گران بود.

فردی که راه حلی برای این مشکل ابداع کرد فردریک یوجین ایوز نام داشت.  وی در ادامه در رشته عکاسی به یک فرد دنباله دار تبدیل شد و تا پایان کار خود بیش از ۷۰ حق ثبت اختراع را در اختیار داشت.  داستان خلاقیت و نوآوری وی ، که اکنون به اشتراک می‌گذارم ، یک مطالعه موردی مفید برای درک ۵ مرحله اصلی فرآیند خلاقیت است.

ذهن خلاق و روشنایی بینش

ایوز کار خود را به عنوان کارآموز چاپخانه در ایتاکا ، نیویورک شروع کرد. او پس از دو سال آموختن جزئیات فرایند چاپ ، مدیریت آزمایشگاه عکاسی را در دانشگاه کرنل مجاور آغاز کرد.  او بقیه دهه را با آزمایش تکنیک‌های جدید عکاسی و یادگیری دوربین ، چاپگر و اپتیک گذراند.

در سال ۱۸۸۱ ، ایوز در مورد روش چاپی بهتری بینش داشت.

ایوز گفت: “در حین انجام فرآیند فوتوشیمیای خود در ایتاکا ، من مسئله فرایند نیمه کاره را مطالعه کردم.”  “من یک شب به رختخواب رفتم و همان لحظه‌ای که صبح از خواب بیدار شدم ، قبل از خودم دیدم ، ظاهراً روی سقف پیش بینی شده است ، فرایند و تجهیزات کاملاً کار شده در حال کار.”

ایوز سریعاً چشم انداز خود را به واقعیت تبدیل کرد و در سال ۱۸۸۱ رویکرد چاپ خود را به ثبت رساند.  در سال ۱۸۸۵ ، او فرایند ساده‌ای را ایجاد کرد که حتی نتایج بهتری نیز به همراه داشت.  فرآیند ایوز، همانطور که شناخته شد ، هزینه چاپ تصاویر را ۱۵ برابر کم کرد و برای ۸۰ سال آینده به عنوان روش استاندارد چاپ باقی ماند.

بسیار خوب ، حالا بیایید بحث کنیم که چه درس هایی می‌توانیم از ایوز در مورد روند خلاقیت و ذهن خلاق یاد بگیریم.

۵ مرحله از روند خلاقیت و ذهن خلاق

در سال ۱۹۴۰ ، یک مدیر تبلیغات به نام جیمز وب یانگ راهنمای کوتاه با عنوان ، تکنیکی برای تولید ایده‌ها منتشر کرد.  در این راهنما ، او سخنی ساده ، اما عمیق در مورد تولید ایده‌های خلاقانه ارائه داد.

به گفته یانگ ، ایده‌های نوآورانه هنگامی اتفاق می‌افتد که شما ترکیبات جدیدی از عناصر قدیمی را ایجاد کنید.  به عبارت دیگر ، فکر خلاق به معنای تولید چیز جدیدی از یک ورقه خالی نیست ، بلکه به معنای گرفتن آنچه در حال حاضر وجود دارد و ترکیب آن تکه به روشی‌است که قبلاً انجام نشده است.

مهمترین ، توانایی‌تولید ترکیبات جدید به توانایی‌شما در دیدن رابطه بین مفاهیم بستگی‌دارد.  اگر بتوانید پیوند جدیدی‌بین دو ایده قدیمی‌ایجاد کنید ، کار خلاقانه ای‌انجام داده اید.

یانگ معتقد بود که این روند ارتباط خلاق همیشه در پنج مرحله اتفاق می افتد.

مطالب جدید جمع آوری‌کنید

در ابتدا ، شما یاد می‌گیرید.  در طول این مرحله شما :

۱) یادگیری مطالب خاص مستقیماً مرتبط با وظیفه خود

۲) یادگیری مطالب عمومی

کاملاً روی موارد موجود در ذهن خود کار کنید

در این مرحله ، با مشاهده واقعیت ها از زوایای‌مختلف و آزمایش متناسب کردن ایده‌های‌مختلف ، آنچه را آموخته اید ، بررسی‌می کنید.

از مشکل فاصله بگیرید

در مرحله بعد ، شما مسئله را کاملاً از ذهن خود بیرون می‌کنید و می‌خواهید کار دیگری‌انجام دهید که شما را هیجان زده کند و به شما انرژی‌دهد.

بگذارید ایده شما به شما بازگردد 

در بعضی از زمان‌ها ، اما تنها پس از اینکه دیگر به فکر آن نپرداختید ، ایده شما با یک بار بصیرت و انرژی تازه به شما بازمی‌گردد.

ایده خود را بر اساس بازخورد شکل داده و توسعه دهید

برای موفقیت هر ایده ، باید آن را در جهان آزاد کنید ، آن را در معرض انتقاد قرار دهید و در صورت لزوم آن را متناسب کنید.

هم چنین بخوانید: پشت سر گذاشتن روزهای سخت با شناخت ۵ مرحله زندگی

ایده‌ای درعمل

روند خلاقانه‌ای که توسط فردریک یوجین ایوز به کار رفته است نمونه کاملی‌از این پنج مرحله عملی را ارائه می‌دهد.

ابتدا ایوز مطالب جدیدی‌را جمع آوری‌کرد.  وی دو سال به عنوان کارآموز چاپگر کار کرد و سپس چهار سال به کار آزمایشگاه عکاسی‌در دانشگاه کرنل پرداخت.  این تجربیات مطالب زیادی‌را در اختیار وی‌قرار داد تا بتواند از طریق عکاسی‌و چاپ ارتباط برقرار کند.

دوم ، ایوز شروع به کار ذهنی‌روی همه چیزهایی‌که آموخت کرد.  تا سال ۱۸۷۸ ، ایوز تقریباً تمام وقت خود را صرف آزمایش تکنیک‌های جدید می‌کرد.  او دائماً در حال دستکاری‌و آزمایش روشهای مختلف کنار هم قرار دادن ایده‌ها بود.

سوم ، ایوز از مسئله دور شد.  در این حالت ، او چند ساعت قبل از شروع بینش به خواب رفت.  گذاشتن چالش‌های خلاقانه برای مدت زمان طولانی‌تری نیز می‌تواند کارموثر باشد.  صرف نظر از اینکه چقدر دور می‌شوید ، باید کاری‌انجام دهید که مورد علاقه شما باشد و ذهن شما را از مشکل دور کند.

چهارم ، ایده او به او برگردانده شد. ایوز با حل مسئله‌ای که پیش روی او قرار داشت بیدار شد.  (با توجه به یادداشت شخصی‌من ، اغلب می‌بینم که ایده‌های خلاقانه درست وقتی که برای خوابیدن دراز کشیده ام ، مرا مورد حمله قرار می‌دهد. هنگامی‌که به مغزم اجازه می‌دهم کار روزانه را متوقف کنم ، به راحتی راه حل آشکار می شود.)

سرانجام ، ایوز سالها به بازنگری‌در ایده خود ادامه داد.  در حقیقت ، وی‌بسیاری از جنبه‌های فرآیند را بهبود بخشید و حق ثبت اختراع دوم را نیز ثبت کرد.  این یک نکته مهم است و اغلب نادیده گرفته می‌شود.  دوست‌داشتن نسخه اولیه ایده خود می‌تواند آسان باشد ، اما ایده‌های عالی همیشه تکامل می یابند.

روند ‌خلاقیت و ذهن خلاق به طورخلاصه

روند خلاق عمل ایجاد ارتباطات جدید بین ایده‌های قدیمی‌است.  بنابراین ، می‌توان گفت فکر خلاق وظیفه شناخت رابطه بین مفاهیم است.

یکی از راه‌های دستیابی‌به ذهن خلاق دنبال کردن فرآیند پنج مرحله‌ای ۱) جمع آوری اطلاعات، ۲) کار زیاد بر روی مطالب در ذهن ، ۳) دور شدن از مشکل ، ۴) اجازه دادن به ایده برای بازگشت طبیعی به ذهن  ، و ۵) آزمایش ایده خود در دنیای واقعی و تنظیم آن بر اساس بازخورد.

خلاق بودن این نیست که اولین (یا تنها) کسی‌باشید که به ایده فکر می‌کند.  بیشتر اوقات ، خلاقیت به معنای اتصال ایده‌هاست.

منبع: JAMESCLEAR

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *