چگونه ذهنیت دیگران را تغییر دهیم؟

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

به نظر می رسد همه ترجیح می دهند بر عقیده خود پایدار باشند و آن را تغییر ندهند، حتی اگر عقیده شان از نظر علمی نا معتبر و نا درست باشد. بنابراین شاید این گمان را داشته باشید که تغییر ذهنیت دیگران کار غیر ممکنی است. البته قابل ذکر است که همه انسان ها نظریات یکسانی ندارند  و برای یکی کردن عقیده آنها با خود نباید انرژی و وقت زیادی هدر بدهید. با این وجود موقعیت های مختلفی برای تاثیر بر عقیده دیگران وجود دارند که شما با توجه به آنها می توانید تصمیم بگیرید. با ما همراه باشید تا سه روش برای تغییر ذهنیت دیگران با شما در میان بگذاریم.

گفت و گوی شناختی

اگر شخصی با شما مخالفت می کند و مجموعه ای از مخالفت منطقی برای شما می آورد با یک مکالمه شناختی وارد عمل شوید. به این طریق:

یک گفت و گوی شناختی موفق به دو چیز نیاز دارد: ۱- استدلال صوتی ۲- ارائه خوب. شما باید از یک چارچوب منطقی همراه با داستان روشن وارد ماجرا شوید تا فرد بتواند به عقیده خود دوباره فکر کند. حواستان باشد که احساسات خود را وارد داستان نکنید، زیرا احساسات باعث می شوند که سطح مشترکی با فرد نتوانید پیدا کنید. از لحاظ ذهنی آنها را سرگرم کنید وآنها را با واقعیت و استدلال های قوی رو به رو کنید. استدلال ها می توانند از شما به خوبی محافظت کنند.

گفت و گوی قهرمانی

اگر شخص از طریق گفت و گوی شناختی قانع نشد یا با شما ارتباط خوبی ندارد و در آنجا بحث و گفت و گو بی فایده است، بهتر است از این روش استفاده کنید:

سعی کنید که بحث راه نیفتد. در اینجا استدلال مهم نیست؛ زیرا شخص قانع نخواهد شد. شما بایستی سعی کنید به شخص یاد بدهید و گزارش مفصلی بدهید، نتیجه کار را باز گو کنید و به آنها به آرامی بگویید چرا دیدگاه آنها اشتباه است و چگونه مورد هجوم قرار خواهند گرفت.

بیشتر بخوانید: چگونه دیدگاه بهتری نسبت به زندگی داشته باشیم؟

گفت و گوی شگفت انگیز همکاری

گاهی اوقات یک فرد چنان به عقیده خود پایبند است که شما هیچ کاری نمی توانید انجام دهید. در این شرایط شما بهتر است یک پشتیبان قابل اعتماد را پیدا کنید:

اگر شما در یک بن بست گیر افتاده باشید، یک فرد قابل اعتماد می تواند از شما دفاع کند و راه های متفاوتی را به شما ارائه دهد. مطمئن باشید زمانی که با همکار خود، نظریه هایتان را به شخص مورد نظر ارائه دهید حتی اگر در آن زمان فرد راضی نشده باشد به مرور زمان به صحبت های شما فکر خواهد کرد.

درست است این راه کار ها نقطه ای برای آغاز هستند؛ اما به یاد داشته باشید هر کسی عقیده خاص خود را دارد و ما نیز در زمان های خاص، خود را باید با دیگران وفق بدهیم. نکته مهم دیگر این است که تغییر ذهنیت دیگران بسیار دشوار است.

منبع: LIFEHACKER

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *