چگونه در زمان کار تمرکز بیشتر داشته باشیم؟

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

تمرکز یکی از مهم ترین ابزار برای انجام صحیح کارها است. داشتن تمرکز بیشتر باعث می شود حواس پرتی و کار های غیر ضروری شما کنار گذاشته شود و در عوض بازده کار شما بالا برود. با ما همراه باشید تا راهکار های موثری برای افزایش تمرکز به شما پیشنهاد دهیم.

افزایش تمرکز خود، فقط از طریق اراده دشوار است ، بنابراین استفاده از این عادت ها برای سهولت تمرکز بیشتر در نظر بگیرید:

۱. اعلان و زنگ ها را خاموش کنید

اعلان ها تمرکز شما را از بین می برند. زمانی که صفحه گوشی شما برای لحظه ای هم روشن شود، شما از کار خود دست خواهید کشید و مشغول خواندن پیام ها خواهید شد. بعد از هر خواندن پیام دوباره شما نیاز به زمان دارید تا حواس خود را به کارتان جمع کنید. بنابراین در هر کجا که توانستید اعلان خود را خاموش کنید یا آن را به حداقل برسانید.

۲. دسترسی به وب سایت ها و شبکه های اجتماعی را کم کنید

اگر از وب سایت هایی مانند رسانه های اجتماعی و گفت و گو، استفاده می کنید که زمان شما را تلف می کنند  و شما را از هدفتان دور می سازد، بهتر است آنها را غیر فعال کنید. در انتها خواهید دید که چه قدر کارتان را بهتر انجام می دهید.

۳. بزرگترین برنامه اتلاف وقت خود را حذف کنید

همانطور که بعضی از وب سایت ها وقت شما را بسیار می گیرند، برنامه هایی مانند اینستاگرام نیز مانند همان وب سایت ها عمل می کنند و شما با تشخیص این برنامه ها و پاک کردن آن ها می توانید زمان خود را ذخیره کنید و با تمرکز کامل به کار خود رسیدگی کنید.

اگر واقعا به برنامه ها نیاز دارید، در زمانی که کار دارید آنها را پاک و سپس دوباره نصب کنید. راه حل دیگر این است که می توانید برنامه را در قسمتی از موبایلتان مخفی کنید تا در دید شما نباشد.

۴. ازافرادی که مانع کار شما می شوند، جلوگیری کنید

صحبت کردن با دیگران درصد تمرکز را پایین می آورد. شما با بستن در و مانع شدن آنها به داخل اتاق، اخطار دادن به آنها و حذف آنها در شبکه مجازی، می توانید به راحتی کار خود را بدون حواس پرتی انجام دهید.

۵. بیشتر بخوابید

خواب تاثیر شگفت انگیزی بر تمرکز دارد. اگر شما شبی درست نخوابید روز بعد کسل خواهید بود و کار خود را نمی توانید به خوبی انجام دهید؛ زیرا تمرکز کافی ندارید. به بزرگسالان توصیه می شود ۷ الی ۹ ساعت بخوابند. اگر خواب درستی ندارید بهتر است برنامه مناسبی بریزید و بر آن پایدار باشید.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان برای بیدار شدن از خواب

۶. در حد متوسط کافئین بخورید

هر کسی که به طور منظم قهوه می نوشد، می تواند به شما بگوید که حتی مقدار کمی کافئین می تواند تمرکز را زیاد کند ، به خصوص زمانی که احساس خستگی می کنید. سعی کنید هر زمان که نیاز به تمرکز بیشتر دارید یک لیوان قهوه یا یک فنجان چای بگیرید.

شما فقط نبایستی بیش از حد کافئین بخورید و مطمئن شوید که می توانید با عوارض جانبی آن کنار بیایید.

۷. مدیتیشن و مراقبه ذهن آگاهی را تمرین کنید

شما با تمرین های مدیتیشن، برنامه های ذهنی خود را مرتب می کنید. به طور طبیعی با نفس کشیدن عمیق و تمرین های ویژه در مدیتیشن تمرکز شما بسیار بالا می رود.

شما با انجام دادن مکرر تمرین ها، متوجه خواهید شد که بهم ریختگی ذهنتان کمتر شده و بازده کارتان نیز بالا تر رفته است و تمرکز بیشتردارید.

۸. در نور مناسب کار خود را انجام دهید

بهترین گزینه برای داشتن تمرکز بیشتر ، انجام کار ها با نور خورشید است. اگر فضای شما نورگیر نیست یا در شب کار هایتان را می خواهید انجام دهید، از LED هایی که مانند خورشید عمل می کنند، استفاده کنید.

وقتی با این نور احاطه شده باشید، احساس خستگی کمتری خواهید کرد و تمرکز روی کاغذها و صفحه های مقابل راحت تر خواهید بود.

۹. کار و محل استراحت خود را از یکدیگر جدا کنید

اگر در خانه کار می کنید یا در محل کارتان استراحت نیز می توانید بکنید، باید محل ها را از هم جدا کنید. ذهن کار هایی را که در مکانی انجام می دهید به خاطر می سپارد و تطابق می دهد. زمانی که شما در یک مکان هم استراحت و هم کار می کنید، تمرکز مناسبی نخواهد داشت.

 ۱۰. هر روز ورزش کنید

هر روز زمانی برای ورزش کردن خود اختصاص دهید، حتی اگر نمی توانید به طور کامل ورزش کنید حرکات کششی را انجام دهید. زمانی که ورزش می کنید، اندروفین و دوپامین زیادی آزاد می شود که به شما انرژی می دهند و استرس را از بین می برد.

 ۱۱. استراحت کنید

استراحت تنها راهی برای شارژ مجدد خود وسط یک روز سنگین کاری است. با استراحت کردن می توانید ذهن خود را آرام کنید و اولویت ها را با دقت انجام دهید. سعی کنید هر چند ساعت یک بار حداقل چند دقیقه استراحت کنید و اگر می توانید از صفحه دور شوید. هنگام بازگشت ، تمرکز روی وظایف خود بسیار ساده تر خواهد بود.

از طریق راه هایی که ارائه دادیم، شما می توانید ترکیب مناسبی برای خود بیابید، به راحتی به تمرکز بیشتر برسید و بازده کار خود را بالا ببرید. کافی است آن ها را مرتبا تکرار کنید تا برای شما عادت شوند.

منبع: LIFEHACK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *