چگونه خواب راحت داشته باشیم؟

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

بسیاری از ما هستیم که شب به راحتی نمی توانیم بخوابیم؛ علتش این است که ممکن است عادت های نا مناسب در طول روز و شب داشته باشیم. ما به شما خواهیم گفت چه کار هایی می توانید در شب انجام دهید تا خواب راحت و روز پر انرژی داشته باشید.

ورزش کنید

به طور کلی ، رفتن به سالن بدنسازی به شما کمک می کند خواب بهتری داشته باشید و سریعتر بخوابید. اما وقتی ورزش می کنید ، بدن هورمون کورتیزول بیشتری تولید می کند. این هورمونی است که به هوشیاری شما کمک می کند. وقتی می خواهید برای کار بیدار شوید خوب است. اما وقتی می خواهید بخوابید خیلی خوب نیست. اگر شب باید ورزش کنید ، سعی کنید حداقل ۳ ساعت قبل از خوابتان، کار را تمام کنید.

اپلیکیشن ورزش

نهار و میان وعده خود را از شب قبل آماده کنید

زمانی که صبح از خواب بیدار می شوید، بدون استرس و اظطراب می توانید ظرف غذای خود را از یخچال بیرون بیاورید و به سرکار بروید. با این کار باعث می شوید در زمانتان صرفه جویی کنید و یک تغذیه مناسب داشته باشید.

اواخر شب غذا نخورید

یکی از مواردی که باعث می شود شما خواب نا آرام داشته باشید، این است که شام سنگین می خورید. شما باید سعی کنید چند ساعت قبل از خواب، شامی سبک، کم کالری و کم چرب میل کنید. اگر نصفه شب گرسنه شدید می توانید کمی میان وعده مانند نان و ماست بخورید.

حتما شب ها مسواک بزنید

اگر شب مسواک نمی زنید و نخ دندان نمی کشید ، ممکن است صبح متوجه پوشش ضخیم باکتری روی دندان های خود شوید. شاید دهانشویه صبحگاهی به شما برای از بین شما کمی کمک کند اما باید بدانید که کامل آنها را از بین نمی برد. در نتیجه مسواک نزدن در شب ها شما به بیماری لثه منجر خواهید شد.

بیشتر بخوانید: بیماری لثه و نشانه های اولیه آن

تا دیر وقت بیدار نمانید

دیر خوابیدن نه تنها انرژی شما را کاهش می دهد، بلکه می تواند بدن شما را به تولید هورمون کورتیزول بیشتر تحریک کند. همچنین روز بعد میل شما به غذاهای پر چرب و پر قند بیشتر می شود. به همین دلیل است که اگر کمتر از ۶ ساعت در شب می خوابید، چربی بدن بیشتری می شود. این چربی اضافی بدن احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت و بیماری های قلبی را بیشتر می کند. بنابراین اگر مجبورید سر کار بروید، باید حداقل ۸ ساعت خواب شما باشد.

کافئین نخورید

قهوه

در چای، قهوه، شکلات و بسیاری از نوشیدنی های انرژی زا، کافئین وجود دارد. حتی در مقادیر طبیعی، می تواند خوابیدن را دشوارتر کند یا خواب شما را بخصوص با افزایش سن، کم کند. حتی اگر ۶ تا ۸ ساعت قبل از خواب کافئین بخورید، می توانید احساس بی قراری را در روز بعد خود مشاهده کنید.

صورتتان را بشویید

لازم نیست شما هر دفعه صورت خود را بشویید، مخصوصا اگر پوستتان خشک باشد. اما در آخر شب قبل از خواب صورت خود را بشویید تا صورتتان از آلودگی، گرد و غبار و آرایش پاک کنید. با این کار از جوش زدن های احتمالی هم جلوگیری می کنید.

در زمان ظهر یا عصر خیلی نخوابید

خوابیدن در روز یا عصر به مدت طولانی، روال عادی و خواب راحت شما را مختل می کند و به سختی می توانید صبح بیدار شوید.

ذهن خود را آرام کنید

وقتی که ذهن شما سر شار از افکار گوناگون است، مسلما خوابیدن نیز سخت می شود. شما می توانید قبل از خواب، فقط چند دقیقه زمان بگذارید و برنامه ای بچینید. افکار خود را بر روی کاغذ بیاورید و آنها را مرتب کنید.

 از وسایل دیجیتال در تاریکی استفاده نکنید

کوتاه شدن عمر گوشی

نور زیاد مصنوعی مانند نور موبایل، ساعت داخلی شما را بهم می زند. نور آبی که توسط تلفن های هوشمند ، لپ تاپ و سایر وسایل الکترونیکی شما ایجاد می شوند، می تواند مقدار ملاتونین بدن شما را کاهش دهند.

 شیشه ها یا صفحه نمایش های مخصوص می توانند نور را فیلتر کنند و برخی از دستگاه ها دارای تنظیمات “تغییر شب” هستند که به حذف آن نور آبی کمک می کنند. اما بهترین راه حل این است که وسایل الکترونیکی را زود کنار بگذارید و در زمان خواب از آنها استفاده نکنید.

شما با برنامه ریختن برای خواب شب خود و عمل کردن به آن، می توانید خواب راحت داشته باشید و صبح دلپذیری را برای خود رقم بزنید.

منبع: WEBMD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *