چگونه حسادت را کنار بگذاریم؟

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

تجربه حسادت می تواند ما را با احساس محرومیت و عدم تحقق آرزوها در حالی که از توجه از شرایط منحصر به فرد خود غافل می شویم ، در آمیزد. ممکن است غلبه بر این احساسات ناراحت کننده که ازنقصان، ترس و اندوه به وجود می آیند، غیرممکن به نظر برسد، اما اینگونه نیست . در ادامه با weloveit همراه باشید تا راهکارهای عملی برای غلبه بر این احساسات آزار دهنده را بررسی کنیم.

چارینا کروز ، مربی توسعه شخصی و حرفه ای ونکوور ، می گوید که بعضی از افراد به هیچ وجه حسود نیستند. اغلب او مراجعینی را می بیند که با خشم ، سرخوردگی و غم و اندوه روبرو هستند اما دلیل آن را نمی دانند. کروز می گوید: “آن ها اغلب احساس از دست دادن یا سردرگمی دارند” .مردم هرگز دوست ندارند اعتراف کنند که به آنچه که شخص دیگری دارد حسادت می کنند ، اما پس از کمی دقت و بررسی متوجه می شوند که حسادت گاهی در این احساسات ریشه دارد. اگر گمان می کنید احساس شما واقعاً حسادت است ، کروز برای درک دلیل عمیق تر آن ، تمریناتی بنام “پنج لایه چرا” را توصیه می کند. که بسیار ساده هستند: از خود بپرسید که چرا احساس می کنید حسود هستید؟ چگونه عمل می کنید ، و سپس پاسخ خود را با “چرا” و غیره پاسخ دهید. کروز می گوید ، با این پنج لایه به طور معمول به هسته اصلی این مسئله می رسید . به عنوان مثال ، موفقیت شغلی خواهر و برادر شما باعث نارضایتی شما شده است ، یا چرا به خاطر خرید یک خانه جدید از دوست خود ناراحت هستید.

شناخت حسادت

به گفته روانپزشک تورنتو ، الوین اسوکرلر ، آگاهی از حسادت شما اولین قدم مهم است. وی می گوید: “شناخت رهایی است” ، و فقط شناسایی یک احساس می تواند به کاهش قدرت آن کمک کند. او مانند کروز ، توصیه می کند تا در مورد احساسات تحقیق کنید ، اگر نه با یک متخصص آموزش دیده و سپس درجایی که می توانید احساسات خود را یادداشت کنید تا آنچه را که واقعاً می خواهید بسازید. Smookler می گوید: “از طریق نوشتن ، می توانید شروع به تجزیه و ایجاد اشتیاق کنید.” این موضوع درمورد این است که متوجه شوید چه احساسی دارید و به آن فکر کنید و به خود اجازه دهید که آن را رها کنید.” این نکات عملی می توانند به شما کمک کنند تا بیشترین بهره را از درمان ببرید.

محبت وهمدلی به جای حسادت

از آنجایی که حسادت باعث می شود در کنار شخصی که به ا به خاطر داشتن چیزی حسادت می کنیم، احساس بد پ ناخوشایندی داشته باشیم، می تواند بر روابطمان هم تاثیر نامطلوبی داشته باشد.بنابراین یک راه برای مدیریت حسادت ادغام یک احساس مخالف قطبی است: همدلی. وقتی با کسی همدلی می کنیم ، تمرکز ما از دیدگاه شخصی ما به سمت شخص دیگری حرکت می کند. Smookler می گوید ، این کار می تواند بسیار موثر باشد. او می گوید: “وقتی ما خودمختار هستیم و فکر می کنیم ستاره فیلم خودمان هستیم – هر چیزی که احساس می شود از ما گرفته می شود می تواند ما را تحریک کند.” از طرف دیگر ، وقتی برای فرد دیگری آرزوهای خوب می کنیم ، این عمل به خودی خود می تواند باعث شود احساس بهتری نسبت به خودمان داشته باشیم ، تقویت اعتماد به نفس به ما کمک می کند تا این دیدگاه را پیدا کنیم که هر کس توانایی های منحصر به فرد خود را دارد.

تغییر شکل کارها از این طریق می تواند برای غلبه بر حسادت در محیط کار بسیار مهم باشد. یک مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۸ برای انجمن روانشناسی آمریکا ، حسادت را شایع ترین واکنش به دستاوردهای همکار عنوان می کند ، که می تواند باعث شود کارمندان از کار خود کنار کشیده و احتمال بیشتری برای وجود شایعات و یا خدشه دار کردن دیگران در دفتر کار فراهم می شود. برای مقابله با این مسئله ، محققان پیشنهاد می کنند که مدیران با افزایش ارزش همکاری و کار گروهی بر موفقیت های فردی ، محیط هایی را ایجاد کنند که همدلی را پرورش می دهند.

تشویق خود

حتی اگر یک احساس ناخوشایند هم به وجود بیاید، حسادت می تواند به ما کمک کند تمایل مان به خودسازی یا تغییر در سبک زندگی را تشخیص دهیم. استعداد شریک زندگی شما در صحبت کردن در جمع عمومی می تواند انگیزه ای برای غلبه بر ترس شما از آن باشد. یک مقاله از سال ۲۰۱۱ توسط محققان دانشگاه تیلبورگ هلند حتی گزارش داد که حسادت خوش خیم – جایی که صفت آرزو شده منجر به الهام گرفتن به جای خود تخریبی شود – نیروی محرکی مؤثرتر از تحسین است. در حقیقت ، دانش آموزانی که این احساس را نسبت به دیگران تجربه می کنند بیش از سه برابر بیشترساعات مطالعه خود را نسبت به افرادی که با احترام به همسالان خود نگاه می کردند افزایش می دهند . حسادت باعث ناامیدی بیشتر می شود و این به نوبه خود باعث می شود افراد تغییری فعال ایجاد کنند.

جیمی گرومان ، یکی از بنیانگذاران انجمن روانشناسی مثبت کانادا ، می گوید هنگام مقایسه خود با افرادی که می خواهید مانند آنها باشید ، واقع گرایانه عمل کنید. به گفته او ، تعیین اهداف غیر معقول ، اجازه نمی دهد که حسادت به انگیزه تبدیل شود. او می گوید: مدال آوران نقره می توانند خود را با مدال آوران طلا مقایسه کنند اما معقول نیست که همه مردم به آنها حسادت کنند.

نکته مهم این است که همیشه “جایی که هستی را دوست داشته باش و خوشحال باش” ، و سپس تمرکز خود را به سمت سپاسگزاری از آنچه انجام می دهی بجای نگرانی در مورد آن چه نمی توانی تغییر دهی بگذار.

منبع: READERSDIGEST

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *