چگونه از روغن نارگیل برای مو استفاده کنیم؟

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

روغن نارگیل یک محصول بهداشتی و آرایشی چندکاره است. مردم از آن برای انواع مختلف کارها، از پخت و پز و تمیز کردن تا مرطوب کردن پوست و پاک کردن آرایش استفاده می‌کنند. دیگران معمولا از روغن نارگیل برای کمک به بهبود سلامت و وضعیت موهای خود استفاده می‌کنند. این مقاله مزایا و معایب استفاده از روغن نارگیل برای مو را بررسی می‌کند.

چرا روغن نارگیل برای مو بهترین است؟

معمولا گفته می‌شود که روغن نارگیل بهترین روغن مورد استفاده‌ برای موهای شماست که از دست دادن پروتئین را کاهش داده و باعث سالم به نظر رسیدن آن شود. با توجه به محبوبیت فعلی روغن نارگیل، به راحتی می‌توان آن را به عنوان یک روند متداول رد کرد. با این حال، شواهد و مدارکی در پشت این ادعا وجود دارد. یک مطالعه تاثیرات استفاده از نارگیل، آفتابگردان یا روغن معدنی را روی مو قبل یا بعد از شست و شو بررسی کرد.

هم چنین بخوانید: بررسی دلایل ریزش مو

برای دیدن این که کدام روغن برای حافظت از سلامت مو بهترین است، محققان میزان پروتئین از دست رفته‌ی مو را بعد از این درمان‌ها اندازه‌گیری کردند. آن‌ها دریافتند که روغن نارگیل هنگامی که برای قبل یا بعد از شستن موها استفاده شود، در جلوگیری از از دست‌دادن پروتئین بهتر از روغن معدنی و آفتابگردان عمل می‌کند. در حقیقت، روغن نارگیل در تمامی مطالعات آن‌ها در بالاترین سطح ظاهر شد و باعث کاهش از دست رفتن پروتئین در موهایی شد که آسیب ندیده، سفید شده، تحت درمان شیمیایی و اشعه ماورا بنفش (UV) قرار گرفته است. از طرف دیگر، روغنهای معدنی و آفتابگردان این تأثیر را نداشته و در کاهش از دست رفتن پروتئین از مو موثر نبودند.

جلوگیری از آسیب مو با روغن نارگیل

جلوگیری از آسیب مو

چند روش برای استفاده از روغن بر روی موهای خود برای محافظت در برابر آسیب وجود دارد. اول این که استفاده از روغن بر روی مو قبل از شستن، می‌تواند از آسیب به مو در هنگام شست و شو و در حالت مرطوب جلوگیری کند. جالب توجه است که مو بیشترین آسیب‌پذیری را در حالت خیس بودن دارد. این به دلیل تغییرات نامحسوس و ساختاری است که هنگام جذب آب اتفاق می‌افتد. وقتی موهای خود را خیس می‌کنید ، قشر ضخیم مرکزی آب را جذب می‌کند و متورم می‌شود و باعث ایجاد تغییرات ساختاری در کوتیکول می‌شود. کوتیکول مو در واقع از پوسته‌های تخت و روی هم تشکیل شده است که به انتهای ریشه‌ی موهای شما متصل شده و به سمت نوک آن قرار دارد. وقتی قشر موهای شما آب را جذب کرده و متورم می شود، این پوسته‌ها به سمت بیرون رانده می‌شوند و بنابر این برجسته می‌شوند. این کار آسیب به موهای مرطوب را به خصوص هنگام شانه‌کردن یا حالت‌دادن بسیار آسان‌تر می‌کند. استفاده از روغن روی مو قبل از شستن، می‌تواند مقدار آب جذب شده توسط ساقه‌ی مو و میزان چسبیدن پوسته‌های کوتیکول را کاهش دهد. این باعث آسیب کمتر در هنگام مرطوب‌بودن می‌شود. دوم این که، پوشاندن موهای خود در روغن پس از شستن باعث نرم‌تر و لطیف‌تر شدن آن می‌شود. این میزان اصطکاک ناشی حالت دادن موها را کاهش می‌دهد و باعث می شود موهای شما کمتر گره خورده و خورد شود.

هم چنین بخوانید: ۱۱ داروی طبیعی برای درمان ریزش مو که باید امتحان کنید

رشد بهتر موها

افراد زیادی تمایل به رشد موهای بلند ، براق و درخشنده دارند.

با این وجود، ساییدگی و پارگی روزانه‌ی موهای شما که به علت حالت دادن، آراستن، آب و هوا و آلاینده‌ها ایجاد می‌شود، می‌تواند به آن آسیب برساند.

این می تواند رشد بلندتر مو را سخت‌ کند، زیرا موهای شما هرچه بیشتر می‌شود، بیشتر ساییده و فرسوده می شود.

روغن نارگیل می‌تواند به شما کمک کند تا موهای خود را بلندتر کنید. توسط:

 • مرطوب سازی موهای شما و کاهش شکستگی
 • حفاظت از موهای شما در برابر از دست رفتن پروتئین و آسیب در هنگام رطوبت
 • حفاظت از موهای شما در برابر آسیب‌های زیست محیطی مانند باد، خورشید و دود

احتمالاً برای این که بیشترین استفاده از روغن نارگیل را داشته باشید، باید آن را بخشی منظم از رژیم زیبایی خود کنید.

رشد بهتر موها با روغن نارگیل

هم چنین بخوانید: ۱۰ راه برای جلوگیری از ریزش مو مردان

سایر فواید روغن نارگیل برای مو

روغن نارگیل ممکن است فواید دیگری نیز برای موهای شما داشته باشد. با این حال، بسیاری از آنها در مطالعات کنترل شده‌ی مناسب بررسی نشده‌اند.

مزایای احتمالی این موارد عبارتند از:

 • پیشگیری از شپش: یک مطالعه‌ی کوچک نشان داد که روغن نارگیل هنگام ترکیب شدن با آنسیون در یک اسپری، ۴۰ درصد در درمان شپش موثرتر از ماده شیمیایی پرمترین است.
 • محافظت در برابر آفتاب: فیلترهای UV می‌توانند از موهای شما در برابر آفتاب محافظت کنند. برخی مطالعات نشان داده‌اند که روغن نارگیل ضریب محافظتی ۸ در برابر آفتاب دارد، بنابراین استفاده از آن بر روی موهایتان می‌تواند مفید باشد.
 • درمان شوره سر: شوره سر می‌تواند در اثر رشد زیاد قارچ یا مخمر بر روی پوست سر ایجاد شود. در حالی که هیچ مطالعه‌ای روغن نارگیل را به طور خاص بررسی نکرده است، این روغن دارای خاصیت ضد میکروبی است و می تواند برای درمان شوره سر مفید باشد.
 • پیشگیری از ریزش مو: نظافت زیاد می‌تواند باعث آسیب به ساقه مو شود که در شرایط شدیدتر می‌تواند باعث ریزش مو شود. روغن نارگیل می‌تواند به حفظ موهای شما در یک وضعیت خوب کمک کند و از این اتفاق جلوگیری کند.
فواید روغن نارگیل برای مو

همچنین ادعا شده است که مصرف روغن نارگیل به دلیل مواد مغذی که تامین می‌کند، می‌تواند برای سلامت مو مفید باشد. با این حال، شواهد اندکی در این مورد وجود دارد.

آیا روغن نارگیل برای مو اثر منفی دارد؟

روغن نارگیل به طور کلی برای استفاده بر روی پوست و موی شما بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود. با این حال، استفاده زیاد می‌تواند باعث تجمع چربی روی مو و پوست سر شما شود. این می‌تواند باعث چرب و کدر شدن موهای شما شود، به خصوص اگر موهای بسیار نرم و ظریفی دارید. برای اجتناب از این مورد، مطمئن شوید که فقط با مقدار کم و با مالیدن روغن نارگیل از قسمت میانی تا انتهای موهای خود شروع می‌کنید. افرادی با موهای بسیار ظریف ممکن است بخواهند که از استفاده از روغن نارگیل روی پوست سر خود اجتناب کنند. علاوه بر این، اگرچه از دست‌دادن روزانه‌ی حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو طبیعی است، اما بسیاری از افراد همچنین گزارش می‌کنند که هنگام استفاده از روغن نارگیل موهای زیادی از دست می‌دهند. اما روغن نارگیل معمولاً مقصر نیست. به صورت ساده، استفاده‌ از روغن به موهایی که قبلا از پوست سر شما جدا شده‌اند، اجازه‌ی افتادن می‌دهد.

روغن نارگیل برای موهای زیبا

در اینجا چند روش برای استفاده از روغن نارگیل برای کمک به بهبود سلامت موهای شما آورده شده است.

 • به عنوان نرم کننده: به موهای خود را به حالت طبیعی شامپو بزنید و سپس روغن نارگیل را از قسمت میانی تا انتها شانه کنید.
 • بعنوان ماده‌ی بازدارنده بعد از شست و شو: بعد از زدن شامپو به مو و حالت دادن آن، کمی روغن نارگیل را به موهای خود بمالید تا هنگام شانه زدن از آن محافظت کند.
 • به عنوان ماسک مو: روغن نارگیل را روی موهای خود بمالید و اجازه دهید تا چند ساعت (یا حتی یک شب) قبل از شستن باقی بماند.
 • به عنوان محافظ قبل از شستن مو: روغن نارگیل را قبل از شستن بر روی موهای خود ماساژ دهید.
 • به عنوان درمان پوست سر: قبل از خواب، مقدار کمی روغن نارگیل را بر روی پوست سر خود ماساژ دهید. اجازه دهید تا یک شب باقی بماند و سپس صبح آن را با شامپو بشویید.
روغن نارگیل برای موهای زیبا

از این روش‌ها می‌توان به طور منظم یا هر چند وقت یکبار استفاده کرد (بسته به نوع موی شما) تا موهای زیبا، سالم و درخشنده به شما دهد. مقدار روغن نارگیلی که به آن نیاز دارید به اندازه و نوع موی شما بستگی دارد. بیشتر افراد برای جلوگیری از چرب شدن موهایشان، فقط به اندازه‌ای استفاده می کنند که قسمت میانی تا انتهای موهایشان را بپوشاند. بهترین روش شروع با کمترین مقداری است که فکر می‌کنید به آن نیاز دارید و به تدریج آن را افزایش دهید. اگر موهای کوتاه یا خیلی نرم دارید، ممکن است به اندازه یک قاشق چای خوری نیاز داشته باشید. با این حال، افرادی با موهای بلند و ضخیم ممکن است بخواهند بیشتر از دو قاشق غذاخوری استفاده کنند. انواع گوناگونی از روغن نارگیل نیز برای انتخاب وجود دارد. برخی از افراد ترجیح می‌دهند که روغن نارگیل دست نخورده (تصفیه نشده) را انتخاب کنند، همانطور که در رژیم غذایی خود نیز استفاده می‌کنند. با این حال، هیچ مطالعه خاصی در مورد اینکه یک نوع روغن نارگیل برای موهای شما بهتر از نوع دیگر باشد، انجام نشده است. علاوه بر این، هر دو روغن نارگیل تصفیه نشده و تصفیه شده دارای خواص مرطوب‌کنندگی یکسان هستند.

روغن نارگیل یک محصول مرطوب‌کننده عالی برای موهای شما است. می‌تواند قبل و بعد از شستن موهایتان استفاده شود تا از آسیب دیدن آن جلوگیری کرده و موهای شما درخشنده و سالم به نظر برسد.

شما از روغن نارگیل برای مو استفاده می کنید؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: HEALTHLINE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *