چرا همیشه احساس خستگی می کنیم؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

اگر همیشه احساس خستگی می کنید، نشانه ی این است که خستگی شما، طبیعی نیست. این که بعد از کار کردن، ورزش کردن و یا انجام فعالیت های فوق برنامه، احساس خستگی کنید، اتفاقی عادی است اما این که حتی بعد از ۱۰ ساعت خواب و بدون انجام فعالیتی، احساس خستگی کنید، دیگر رویدادی طبیعی تلقی نمی شود.

اگر همیشه خسته هستید، ممکن است متوجه افت عملکرد و توانایی تمرکز خود، شده باشید. در این مقاله، راجع به رایج ترین دلایل خستگی شما و شیوه ی درمان آن ها، صحبت می کنیم.

۱- به خودتان رسیدگی نمی کنید

خستگی همیشگی می تواند نشانه ی این باشد که شما به خودتان رسیدگی کافی را ندارید.

به خودتان به دید ماشین مورد علاقه تان نگاه کنید. برای اینکه ماشینتان عملکرد خوبی داشته باشد، باید مداوم روغن آن را عوض کنید و از بنزین با کیفیت استفاده کنید و سرویس های دوره ای آن را نیز انجام دهید. اگر دائم روغن را عوض نکنید، ماشین شما، عملکرد مناسبی نخواهد داشت.

هنگامی که همیشه احساس خستگی می کنید، به این دقت کنید که آیا خواب کافی دارید یا نه. روزانه ۸ ساعت خواب مناسب دارید؟ اگر جوابتان خیر است، بهبود ساعت خوابتان، می تواند ساده ترین راه برای تغییر زندگیتان باشد.

در آخر به این نکته نیز دقت کنید که وزن ایده آل شما چقدر باید باشد و اگر اضافه وزن دارید، برنامه ای برای آن بچینید. مطالعات نشان می دهد که داشتن اضافه وزن،  می تواند تاثیر بدی بر خواب، مفاصل و اندام های شما داشته باشد.

هم چنین بخوانید: چرا بعد از تماس تصویری احساس خستگی می کنید؟

۲- به چیزی که نیستید تظاهر می کنید

اگر بعد از شروع کار، خیلی زود احساس خستگی می کنید، ممکن است انرژی ذهنی زیادی را در تعامل با همکارانتان به خرج می دهید.

همان طور که فعالیت فیزیکی بیش از حد می تواند شما را در  طی زمان خسته کند، فعالیت ذهنی زیاد هم می تواند باعث خستگی شما شود. اکثر افراد بعد از پایان یک روز کاری طولانی، احساس خستگی می کنند. تا اینجای کار، همه چیز طبیعی است و شما در طول روز، انرژی ذهنی زیادی را برای تصمیم گیری های مختلف، مصرف کردید. اگر تصمیماتتان محدود به کارتان باشد، می توانید اکثر روز را بدون خستگی، بگذرانید. اما در صورتی که همیشه خسته هستید، نشان می دهد که با خودتان و دیگران، صادق نیستید.

احساس خستگی

چه در شغل و چه در زندگی شخصی، اگر خودتان را مجبور به رفتارهای غیرطبیعی کنید، کل روز خسته خواهید بود. به بیانی، دارید یک دروغ را زندگی می کنید و نمی خواهید کسی متوجه این قضیه شود. و همانند هر دروغ دیگری، قبل از هر واکنش، باید مدتی متوقف شوید تا از اینکه کسی متوجه نشده باشد، مطمئن بشوید.

این که با خودتان صادق باشید، انرژی خیلی کمتری نیاز دارد. وقتی همان طوری که هستید رفتار می کنید، همانند آن است که در حالت خودران باشید. انرژی که برای رانندگی تا مسیر خانه مصرف می کنید، مثال خوبی برای این قضیه است. طبیعی است که موقع رانندگی بتوانید مسائل زیادی را تجزیه و تحلیل کنید ولی همچنان سالم به خانه برسید. وقتی همه چیز طبیعی است، آن کار می تواند توسط ناخودآگاه شما انجام بگیرد که در این حالت، استفاده از انرژی ذهنتان برای تصمیماتی مهم تر، صرفه جویی می شود.

۳- از چیزی در زندگیتان تنفر دارید

استرس مسئله ی مهمی است اما دقت کنید که هر استرسی بد نیست. همانند خستگی، شما نمی خواهید که همیشه استرس داشته باشید.

بعضی از دلایل رایج استرس، از دست دادن شغل، طلاق و یا مرگ عزیزان است. همان طور که می دانید، این مثال ها، اتفاقاتی هستند که هر روزه نمی افتند. گرچه وقتی استرس باعث می شود دائم خسته باشید، پس شما روزانه درگیر فعالیت هایی هستید که باعث استرس شما هستند. رایج ترین این محرک ها، نارضایتی از شغل، مشکل در روابط و یا داشتن بار کاری زیاد است.

دو راه برای مقابله با استرس شدید در زندگیتان وجود دارد: می توانید عامل استرس را حذف کنید و یا استرس خود را مدیریت کنید.

برخورد با افراد افسرده

در شرابط ایده آل، اگر چیزی در زندگیتان باعث استرس روزانه شما می شود، باید آن را به طور کامل از زندگی خود حذف کنید. البته با توجه به اینکه نمی شود  مسائل استرس زا زندگی را یک شبه از بین برد، ممکن است مدیریت کردن استرستان، راه حلی بهتر برای شما باشد. چه در مورد شغلتان باشد و یا خانواده، آن ها همیشه هم استرس زیادی به شما وارد نکردند. با تمرکز بر روی جنبه های هیجان انگیز کارتان، می توانید استرس ناشی از آن را کم کنید.

۴- پیشرفتتان متوقف شده است

اگر آینده تان از امروزتان بهتر نباشد، طبیعی است که همیشه احساس خستگی کنید. یکی از زیباترین و برانگیزاننده ترین مسائل در زنذگی، پیشرفت است. با وجود همه ی تفاوت هایی که بین انسان ها هست، تمایل به پیشرفت، در همه ی ما وجود دارد.

احساس سکون در زندگی، خسته کننده است.  البته بعید به نظر می رسد که احساس سکون شما به دلیل کمبود تلاش باشد.

بیشتر این احتمال وجود دارد که دارید انرژی زیادی برای تغییر زندگیتان مصرف می کنید اما به هر دلیلی، به اهدافتان نزدیک نمی شوید و حس همستری را دارید که در حال دویدن دائمی در داخل چرخش است. اگرچه همستر به هدفش نمی رسد اما انرژی زیادی را صرف دویدن می کند. اگر برای مدت   بر روی چرخ منصرف می شوید که کلا از تلاش و دویدن دست برخواهید داشت.

احساس خستگی

همانطور که بیان شد، این موضوع، کمی نا امید کننده تر از احساس عدم پیشرفت است. به ویژه اگر در حال تلاش زیاد برای بدست آوردن نتایجی که می خواهید هستید.

با این که ساده به نظر می رسد، زندگی ای که دارید، همان زندگی است که می دانید چگونه آن را بسازید. اعمال و تصمیماتی که زندگی امروز شما را ساخته است، توانایی ساختن زندگی که می خواهید را ندارند. باید تفکرات و اعمال روزانه تان را تغییر دهید تا زندگتان تغییر کند.

اگر در حال پیشرفت به سوی نتایجی که می خواهید، نیستید، سعی کنید روش های یک فرد موفق که سبک زندگی مدنظر شما را دارد، به کار بگیرید.

هم چنین بخوانید: چگونه در زمان کار تمرکز بیشتر داشته باشیم؟

خلاصه و جمع بندی احساس خستگی

اگر همیشه خسته هستید، باید قدمی به عقب بردارید و دلیل این همه خستگی را تشخیص دهید. هنگامی که دلیل مشکلتان را فهمیدید، قدم های کوچکی برای تغییر زندگیتان بردارد.

اگر کمبود انرژی شما به دلیل رسیدگی نکردن به خود است، پس اصلاحات مورد نیاز را انجام دهید تا سطح زندگیتان ارتقا پیدا کند. اما اگر خستگی شما به دلایلی درونی است، باید قدم هایی برای هم راستا کردن اهداف و اعمال تان بردارید.

اینکه خودتان باشید، آسان ترین کار است. تلاش برای اینکه فرد دیگری باشید، خسته کننده است. هرگاه به دلیل حس عدم پیشرفت خسته شده اید، فعالیت های روزانه تان را بررسی کنید و بهبودهای مورد نیاز را انجام دهید.

هر چه بیشتر راجع به خودتان بدانید، در راه تغییر زندگی تان موفق تر خواهید بود.

منبع: LIFEHACK

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *