چرا زیاد نشستن برای سلامتی مضر است؟

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که کم تحرک هستید و به زیاد نشستن عادت دارید، با ما همراه باشید تا به شما نشان دهیم چگونه سلامتی با ارزش و دست نیافتنی خود را با این کار دارید از دست می دهید.

زیاد نشستن و خطرات بیماری قلبی

تحقیقات نشان داده است کسانی که عادت به زیاد نشستن داشته و شغل هایی مانند راننده حمل و نقل دارند و رژیم غذاییشان درست نیست، نسبت به کسانی که شغلشان پر جنب و جوش است بیشتر به بیماری قلبی مبتلا می شوند.

زیاد نشستن

هم چنین بخوانید: حمله قلبی چیست و علامت های آن چه مواردی هستند؟

کوتاه شدن عمر

اگر به زیاد نشستن عادت دارید و ورزش نمی کنید از عمر شما کاسته می شود. پس تا جایی که امکان دارد حداقل حرکات کششی را جزو برنامه خود بیاورید.

تاثیر زیاد نشستن بر مغز

زیاد نشستن باعث می شود مغز شما می تواند دقیقاً مانند یک فرد مبتلا به زوال عقل باشد. نشستن همچنین خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت، سکته مغزی، فشار خون بالا و کلسترول بالا را افزایش می دهد. حرکت کردن در طول روز، حتی بیش از ورزش می تواند به کاهش خطر ابتلا به این همه مشکلات سلامتی کمک کند.

زیاد نشستن

افزایش احتمال ابتلا به دیابت

زمانی که شما عادت به زیاد نشستن داشته و تحرک کمی دارید، کالری خیلی کمتری می سوزانید در نتیجه کربوهیدرات زیادی در بدن شما ذخیره می شود و غده تیروئید شما کم کار یا پر کار می شود.

اضافه وزن با زیاد نشستن

زیاد نشستن

آیا زیاد تلویزیون تماشا می کنید؟ ساعت ها در وب سایت گشت و گذار می کنید؟ احتمالا اضافه وزن دارید و ماهیچه هایتان تنبل شده اند. اگر ورزش می کنید بسیار خوب است اما بدانید تاثیری که زیاد نشستن می گذارد خیلی بیشتر از ورزش است.

هم چنین بخوانید: خطرات نشستن بیش از ۶ ساعت در روز

افزایش اضطراب

زمانی که به یک کار بی تحرک مشغول هستید و مدت زیادی در تنهایی خود هستید، احتمال اینکه خواب شما مختل و افکارتان بهم ریخته شود زیاد است و اضطراب وجود شما را می گیرد.

کمر درد

نشستن زیاد

وضعیت نشستن شما بسیار مهم است. اگر اشتباه بنشید بر کمر، گردن و ستون فقرات فشار وارد می شود. به یاد داشته باشید که راحت نشستن شما مهم نیست؛ مهم آن است که طرز نشستن شما صحیح باشد و شما بایستی که هر نیم ساعت، دو الی پنج دقیقه از جای خود بلند شوید.

بیماری واریس

زیاد نشستن باعث می شود خون در پا های شما جمع می شود و به رگ هایتان فشار وارد می شود و باعث تورم و پیچ خوردگی می شود. بعضی مواقع حتی باعث می شود عروق خونی پاره شوند که شما باید در هر صورت با پزشک خود مشورت کنید تا راه حلی به شما دهد.

افزایش خطر ابتلا به سرطان

زیاد نشستن

احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ  یا ریه با نشستن زیاد ، بسیار است و هرچه بیشتر بنشینید، احتمال بالاتر هم می رود. باید بگوییم که متاسفانه زنان مسن، شانس بیشتری برای سرطان سینه نیز دارند. اگر خیلی فعال باشید تغییری در حالت شما ایجاد نمی کند و آنچه مهم است میزان نشستن شماست.

پیشنهاد ما این است، حرکت روزانه خود را بیشتر انجام دهید: بایستید و هر نیم ساعت از جای خود بلند شوید و بدن خود را بکشید. انگشتان پای خود را لمس کنید.در مکانی که هستید قدم بزنید. همه این موارد می توانند جلوی تأثیرات منفی نشستن زیاد را بگیرند و شما را در مسیر سلامتی نگه دارند.

منبع: WEBMD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *