چرا برنامه نویسان باید روزی ۵ ساعت کار کنند؟

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

بدون شناختن شما و یا نوع پروژه ای که روی آن کار می کنید، می توانم تضمین کنم که ۸۰% بازدهی شما در یک روز، در ۵ ساعت اول آن است. در واقع،  بیشتر در ۳ الی ۴ ساعت اول و قبل از زمان ناهار. چرا باید برنامه نویسان ۵ ساعت در روز کار کنند؟

اگر یک شرکت نرم افزاری داشتم و می خواستم شما را استخدام کنم، به شما به همان اندازه ی فردی که ۸ ساعت کار می کند، حقوق می دادم اما شما فقط ۵ ساعت در روز کار می کردید و بعد آن می گذاشتم به خانه بروید و از هر چیزی که دوست دارید لذت ببرید!

متاسفانه با وجود زندگی در عصر مدرن، محل کار ما هنوز از سیستم سنتی کار از ۹ صبح تا ۵ عصر استفاده می کند. گرچه این روش ممکن است در برخی صنایع جواب دهد، اما برای برنامه نویسان، روش مناسبی به نظر نمی رسد.

امکان آسیب دیدن از فشار کاری وجود دارد

یک زمانی من روزی ۱۲ ساعت برنامه نویسی می کردم حتی روزهای تعطیل! فکر می کنید چه اتفاقی افتاد؟ مچ دستم شروع به درد گرفتن کرد. خیلی از شما این را به عنوان سندروم تونل کارپ می شناسید که زیرمجموعه ای از آسیب های متاثر از فشار کار مداوم است.

درد من از مچ ها شروع شد و سپس به کف دست و بازوها سرایت کرد. سپس یک موقعی، آن قدر درد داشتم که می توانستم روزی تنها ۱ الی ۲ ساعت برنامه نویسی کنم و بعد باید کار را ترک می کردم. کار من قراردادی بود و بنابراین ترک کار به معنای نگرفتن حقوق بود! می توانید تصورش را کنید که چقدر استرس زا بود که همین باعث افزایش درد هم  شد. به اضافه این که برنامه نویسی علاقه ی من بود و فکر به اینکه ممکن است نتوانم مانند قبل، کدنویسی کنم، بسیار ناراحت کننده بود.

بسیاری از برنامه نویسان نیز این دردها را یک زمانی تجربه می کنند. افرادی مثل من، بهبود می یابند اما برای خیلی ها، برای تمام عمرشان، چالش می ماند.

افراد زیادی درد در بازو، گردن، شانه و کمر را تجربه می کنند و همه ی این ها می تواند به دلیل استرس، طرز نشستن نامناسب و یا ساعات طولانی کار مداوم باشد.

کار برنامه نویسان

هم چنین بخوانید: ۴ کتاب موفقیت در کسب و کار که باید بخوانید

راه حل ساده برای برنامه نویسان

پس شما الان می دانید که به عنوان یک برنامه نویس، در خطر درد مچ دست، گردن، شانه و کمر هستید. همان طور که می دانید، اکثر شرکت ها هنوز از سیستم کاری از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر استفاده می کنند. پس برای سالم نگه داشتن بدنتان، چه کار می توانید انجام دهید؟

برای ۴۵ دقیقه کدنویسی کنید و سپس ۵ الی ۱۰ ذقیقه استراحت کنید.

نه تنها این راهکار باعث جلوگیری از به وجود آمدن مشکل و دردهای شدید در اثر استفاده از کیبورد می شود، بلکه به شدت باعث افزایش بازدهی کاری شما نیز می شود.

این روش به شدن ساده است اما برنامه نویسان کمی از آن استفاده می کنند. به شخصه فکر می کنم تنها ۱ نفر از ۱۰۰ برنامه نویس، به طور پیوسته، استراحت بین کار را در برنامه شان قرار می دهند و حتی شاید کمتر! اما چرا؟

حال به لیست کردن یک سری از بهانه های برنامه نویسان برای استراحت نکردن بین کار می پردازم. آن ها را بخوانید ببینید کدام بهانه را شما هم می آورید.

بهانه های برنامه نویسان

بهانه۱: کارفرمای من فکر می کند که وقتم را هدر می دهم

اگر کارفرمای شما با ۱۰ دقیقه استراحت شما بعد از هر ۴۵ دقیقه کار مشکل دارد، باید به دنبال شغل دیگری باشید. به خودتان و بدنتان اهمیت می دهید؟ اگر به اینجای مقاله رسیده اید، قطعا اهمیت می دهید.

شما یا باید کارفرمای خود را توجیه کنید و یا ترکشان کنید. استراحت های متوالی، نه تنها باعث بهبود سلامت بدنتان می شود بلکه بازدهی کاری شما را نیز به طور محسوسی افزایش می دهد. همه ی این ها به این معنا است که به عنوان یک کارمند، بازدهی بهتری برای کارفرمای خود خواهید داشت. کدها را در زمان کمتری خواهید نوشت. بنابراین کارفرمای شما اتفاقا باید شما را تشویق کند که استراحت کافی بین کارتان داشته باشید.

این مقاله را برای مدیر و همکارانتان بفرستید و تلاش کنید این فرهنگ را در شرکتتان جا بیاندازید تا همه باهم ۵ الی ۱۰ دقیقه استراحت کنید. استراحتتان را مفرح کنید. می توانید ساعت ۹ شروع به کار کنید و ۹:۴۵ دقیقه استراحت کنید. همه بلند شوید و کمی حرکات کششی انجام دهید و یا کارهای کوچک دیگری انجام دهید.

به یاد داشته باشید که استراحت به معنای دوری از تکنولوژی است. اگر بر روی صندلی تان بنشینید و با لپتاپ یا گوشی، در تلگرام و اینستاگرام گشت بزنید، در واقع استراحت نمی کنید. بلند شوید و قدمی در اطراف بزنید. وقتی برگردید، ۱۰برابر حال بهتری خواهید داشت.

بهانه۲: اگر استراحت کنم، تمرکزم را از دست می دهم

از دست نمی دهید! همه اش فقط خیالات شماست. وقتی میز را برای مدتی ترک کنید و به پیاده روی یا کار دیگری بپردازید، ناخودآگاه شما همچنان در حال کار بر روی مسائل مرتبط با کارتان است حتی اگر به طور آگاهانه به آن فکر نکنید. وقتی که به میز خود برگردید، سرحال  و آماده ی انجام ۴۵ دقیقه کار باکیفیت خواهید بود.

همچنین قبل از ترک میز، می توانید یادداشت هایی برای یادآوری خود بنویسید که می توانند کمک کننده باشند.

بهانه۳: فراموش می کنم استراحت کنم!

برای من هم پیش آمده. وقتی مشغول کدنویسی هستید، به راحتی زمان از دستتان در می رود. راحت ترین کار، تنظیم کردن تایمر گوشی تان است.

باید به نظم عادت کنید و هرموقع صدای اخطار تایمر را شنیدید، از صندلی بلند شوید و میزتان را ترک کنید. به خودتان نگویید که نه من این را یک دقیقه ای تمام می کنم و سپس می روم. آن یک دقیقه تبدیل به پنج دقیقه و یا حتی یک ساعت خواهد شد.

پس باز تکرار می کنم: به برنامه ی خود نظم دهید و هر موقع صدای اخطار را شنیدید، بلند شوید و میزتان را ترک کنید.

منبع: PROGRAMMINGWITHMOSH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *