چرا از صحبت در جمع می ترسیم؟

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

بیان شفاف ایده های خود و ارائه علنی آنها در یک جمع جزء اساسی موفقیت در چندین حوزه زندگی است. اما چرا از صحبت در جمع می ترسیم؟ داشتن یک سخنرانی عمومی خوب می تواند به شما در پیشرفت حرفه ای ، توسعه کسب و کار و ایجاد همکاری های قوی کمک کند. این می تواند به شما در ترویج ایده ها و حرکت افراد به سمت موضوعاتی که مستقیماً بر آنها و کل جامعه تأثیر می گذارد ، کمک کند. انجام خوب هر یک از این کارها مستلزم داشتن مقدار مناسبی از ایستادن در مقابل مخاطب و ارائه طرح ، ایده یا مجموعه ای از کار است. و گاهی اوقات تنها چیزی که بین شما و مخاطبان شما وجود دارد ترس است.

Glossophobia – یک نام واقعاً جالب و ترسناک برای ترس از صحبت در جمع عمومی – زمانی ظاهر می شود که شما در حال اجرا یا انتظار انجام یک سخنرانی شفاهی یا سخنرانی در حضور دیگران هستید. ترس از سخنرانی در جمع مردم اغلب اما نادرست به عنوان بزرگترین ترس مردم ذکر می شود. ترس از سخنرانی عمومی اغلب بزرگترین ترس مردم نیست. بسیاری چیزهای دیگر وجود دارد که مردم واقعاً از آنها می ترسند. با این وجود ، ترس از صحبت در جمع بسیار رایج است. تقریباً ۲۵ درصد مردم گزارش می کنند که آن را تجربه کرده اند.

در حالی که برخی از افراد یک شکل ناتوان کننده از glossophobia را تجربه می کنند ، حتی یک شکل خفیف نیز می تواند آثار مخربی داشته باشد. ترس از صحبت در جمع می تواند شما را از پذیرفتن ریسک برای به اشتراک گذاشتن ایده های خود ، صحبت در مورد کار خود و ارائه راه حل های خود برای مشکلاتی که بر بسیاری از افراد تأثیر می گذارد ، منع کند – و در نتیجه ، می تواند بر میزان رشد شخصی و حرفه ای شما تأثیر بگذارد ، در عین حال ، هرگونه تجربیات منفی منفی در سخنرانی باعث می شود که در آینده در جمع صحبت نکنید – ترس به شما می آموزد که از خود در برابر شرایط خطرناک محافظت کنید.

چرا از صحبت در جمع می ترسیم؟

ترس از سخنرانی عمومی چندان به کیفیت یک سخنرانی مربوط نمی شود ، بلکه به نحوه احساس ، فکر یا رفتار گوینده در مواجهه با صحبت در جمع مربوط می شود. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود مردم هنگام صحبت در جمع ترسیده شوند. نظریه هایی که ترس از سخنرانی عمومی را بررسی می کنند ، چهار عامل موثر را مشخص کرده اند:

چرا از صحبت در جمع می ترسیم؟

۱٫ فیزیولوژی

ترس و اضطراب شامل تحریک سیستم عصبی خودمختار در پاسخ به یک محرک بالقوه تهدید کننده است. هنگام مواجهه با تهدید ، بدن ما برای نبرد آماده می شود. این بیش از حد منجر به تجربه احساسی ترس می شود و توانایی ما را برای اجرای راحت در مقابل تماشاگران مختل می کند. در نهایت ، این امر مانع از این می شود که مردم فرصت سخنرانی عمومی را پیدا کنند.

برخی از محققان معتقدند افرادی هستند که به طور کلی در شرایط مختلف اضطراب بیشتری را تجربه می کنند و بنابراین بیشتر مستعد احساس نگرانی در مورد صحبت در جمع هستند. افرادی که مستعد احساس اضطراب هستند ، تسلط بر اضطراب خود و غلبه بر ترس خود از سخنرانی عمومی را دشوارتر می دانند و ترجیح می دهند از آن اجتناب کنند. برای سایر افراد ، این اضطراب محدود به موقعیت های سخنرانی عمومی است ، اما علائم فیزیولوژیکی ترس آنها هنگام پیش بینی ، آماده سازی و اجرا در مکان های عمومی مشابه است. علاوه بر این ، برخی از افراد آنچه را که محققان حساسیت اضطرابی یا ترس از ترس می نامند ، تجربه می کنند. حساسیت به اضطراب به این معنی است که علاوه بر نگرانی در مورد سخنرانی در جمع ، مردم نگران نگرانی خود در مورد سخنرانی عمومی هستند و اینکه چگونه اضطراب آنها بر توانایی آنها در عملکردهای چالش برانگیز ارتباطی تأثیر می گذارد. بنابراین ، همراه با نگرانی در مورد اینکه آیا آنها با سخنرانی خود به اهداف خود خواهند رسید ، افراد با حساسیت اضطرابی بالا نیز نگران هستند که در مقابل مخاطبان خود مضطرب شوند و با یک سخنران متزلزل برخورد خواهند کرد.

هم چنین بخوانید: افزایش اعتماد به نفس در صحبت کردن در جمع

۲٫ افکار

عامل دیگر شامل باورهای مردم در مورد سخنرانی در جمع و درباره خودشان به عنوان سخنران است. این ترس اغلب زمانی بوجود می آید که افراد در انتقال ایده های خود در حضور دیگران ، تجمع بیش از حد را قائل شوند و رویداد سخنرانی را به عنوان تهدیدی بالقوه برای اعتبار ، تصویر و شانس آنها برای رسیدن به مخاطب در نظر بگیرند. دیدگاه های منفی نسبت به خود به عنوان یک گوینده (من در صحبت کردن در جمع خوب نیستم ، من یک سخنران عمومی خوب نیستم ، خسته کننده هستم و غیره) همچنین می تواند اضطراب را افزایش داده و ترس از صحبت در جمع را افزایش دهد. برخی از نظریه ها بین جهت گیری عملکرد و جهت گیری تمایز قائل می شوند. جهت گیری عملکرد به این معنی است که شما صحبت های عمومی را به عنوان چیزی که نیاز به مهارت های ویژه دارد ، مشاهده می کنید و شما نقش مخاطب را به عنوان داورانی که ارزیابی می کنند که چقدر مجری شما خوب است ، مشاهده می کنید. در مقابل ، جهت گیری ارتباطی بدین معناست که تمرکز اصلی بر بیان ایده های شما ، ارائه اطلاعات یا بیان داستان شما است. برای افرادی با این گرایش ، هدف این است که همانطور که در مکالمات روزمره با افراد دیگر ارتباط برقرار می کنند ، با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنند.

برعکس به این موضوع فکر کنید: اگر مکالمه ای را که در حضور شخص دیگری انجام می دهید به عنوان یک نوع “عمومی” صحبت کنید ، شواهد کافی در اختیار دارید که می توانید خود را به روشنی بیان کرده و ارتباط موثر برقرار کنید. سپس شما همان رویکرد را برای رویدادهای سخنرانی عمومی در نظر می گیرید که در آن تمرکز بر اشتراک گذاری ایده ها و اطلاعات است. با این حال ، هنگامی که تمرکز از شنیده شدن و درک شدن به سوی ارزیابی تغییر می کند ، اضطراب بیشتر تمایل دارد.

ترس از صحبت در جمع

۳٫ موقعیت ها

در حالی که افرادی هستند که ذاتاً بیشتر مضطرب هستند ، یا افرادی که فکر نمی کنند در سخنرانی عمومی مهارت دارند ، شرایط خاصی وجود دارد که به احتمال زیاد بیشتر ما را هنگام ارائه در یک انجمن عمومی مضطرب می کند.

نداشتن تجربه. مانند هر چیز دیگری ، تجربه باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود. وقتی ساعات زیادی از صحنه را در اختیار ندارید ، به احتمال زیاد ترس از سخنرانی عمومی را تجربه خواهید کرد.

درجه ارزیابی. هنگامی که یک مولفه ارزیابی واقعی یا خیالی برای وضعیت وجود دارد ، ترس قوی تر است. اگر در مقابل گروهی از افراد صحبت می کنید که فرم های ارزیابی آماده برای پر کردن هستند ، ممکن است احساس اضطراب بیشتری داشته باشید.

تفاوت وضعیت. اگر قصد دارید در برابر افراد با موقعیت بالاتر صحبت کنید (به عنوان مثال ، افرادی که در محل کار شما در موقعیت های بالاتر قرار دارند ، یا گروه هایی از متخصصان حرفه ای در زمینه کاری خود) ، ممکن است دوز بالاتری از ترس را در بدن خود احساس کنید.

ایده جدید. اگر ایده هایی را که هنوز در ملاء عام به اشتراک نگذاشته اید به اشتراک می گذارید ، ممکن است بیشتر نگران نحوه استقبال مردم باشید. وقتی ظاهر عمومی شما شامل ارائه چیز جدیدی است ، ممکن است احساس ناراحتی بیشتری در بیان موقعیت خود ، گرفتن سوال از مخاطبان یا برخورد با آن دسته از مخاطبانی که سعی می کنند سوراخ کنند ، داشته باشید.

مخاطبان جدید. شما ممکن است قبلاً تجربه صحبت در جمع و ارائه به مخاطبان آشنا را داشته باشید. به عنوان مثال ، ممکن است عادت داشته باشید که در مقابل متخصصان حوزه تخصصی خود صحبت کنید. با این حال ، هنگامی که مخاطب تغییر می کند ، ممکن است ترس ایجاد شود. اگر جلوی مخاطبی ایستاده اید که بسیار متفاوت از افرادی است که معمولاً با آنها صحبت می کنید ، ممکن است اعتماد به نفس شما کمی متزلزل شود.

۴٫ مهارت

در نهایت ، یکی دیگر از عوامل موثر در ترس از سخنرانی عمومی این است که چقدر در این زمینه مهارت دارید. در حالی که بسیاری از مردم خود را به طور طبیعی گوینده های خوب می دانند ، اما همیشه جایی برای رشد وجود دارد. افرادی که بر روی مهارت های خود کار می کنند ، به جای تکیه بر استعدادهای طبیعی ، گوینده هایی هستند که بیشتر از همه برجسته می شوند. رویکردهای متفاوتی برای افزایش این مهارت و افزایش شایستگی در سخنرانی عمومی وجود دارد. افزایش شایستگی منجر به افزایش اعتماد به نفس می شود ، که پادزهر موثری برای ترس است. با این وجود ، اعتماد به نفس به تنهایی به سخنرانی عمومی موثر تبدیل نمی شود.صحبت در جمعدر نهایت ، یکی دیگر از عوامل موثر در ترس از سخنرانی عمومی این است که چقدر در این زمینه مهارت دارید. در حالی که بسیاری از مردم خود را به طور طبیعی گوینده های خوب می دانند ، اما همیشه جایی برای رشد وجود دارد. افرادی که بر روی مهارت های خود کار می کنند ، به جای تکیه بر استعدادهای طبیعی ، گوینده هایی هستند که بیشتر از همه برجسته می شوند. رویکردهای متفاوتی برای افزایش این مهارت و افزایش شایستگی در سخنرانی عمومی وجود دارد. افزایش شایستگی منجر به افزایش اعتماد به نفس می شود ، که پادزهر موثری برای ترس است. با این وجود ، اعتماد به نفس به تنهایی به سخنرانی عمومی موثر تبدیل نمی شود.

منبع: PSYCHOLOGYTODAY

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *