پیری پوست چیست و اثرات آن چه مواردی هستند؟

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

پیری پوست بر اثر عوامل مختلفی مانند قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب، آب و هوای بد و عادت‌های بد اتفاق می افتد. اما ما می توانیم برای کمک به لطافت و شادابی پوست مان اقدامات لازم را انجام دهیم. در این مطلب با ما با توضیح پیری پوست و اثرات آن همراه باشید.

دلایل پیری پوست

پیری پوست به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • سبک زندگی
 • رژیم غذایی
 • وراثت
 • عادات شخصی

به عنوان مثال ، سیگار کشیدن می تواند رادیکال های آزاد، مولکول های اکسیژن سالم را که قبلاً سالم بودند ، تولید کند که اکنون بیش از حد فعال و ناپایدار هستند. رادیکال های آزاد به سلول ها آسیب می رسانند و از جمله موارد باعث چین و چروک زودرس می شوند. دلایل دیگری نیز وجود دارد.

پیری پوست

عوامل اصلی موثر در ایجاد چین و چروک پوستی شامل لکه بینی ، پیری طبیعی ، قرار گرفتن در معرض آفتاب (عکسبرداری) و آلودگی و از بین رفتن پشتیبانی زیرپوستی (بافت چربی بین پوست و عضله) است. از دیگر عواملی که در پیری پوست نقش دارند می توان به استرس ، حرکات روزانه صورت ، چاقی و حتی وضعیت خواب اشاره کرد.

هم چنین بخوانید: چگونگی رفع چین و چروک پوست با روش های ساده

تغییرات پوستی با افزایش سن

هر چه پیرتر می شویم ، تغییراتی از این دست به طور طبیعی اتفاق می افتد:

 • پوست خشن می شود.
 • پوست ضایعاتی مانند تومورهای خوش خیم ایجاد می کند.
 • پوست شل می شود از بین رفتن بافت الاستیک (الاستین) در پوست با افزایش سن باعث آویزان شدن شل پوست می شود.
 • پوست شفاف تر می شود. این امر به دلیل نازک شدن اپیدرم (لایه سطحی پوست) ایجاد می شود.
 • پوست شکننده تر می شود. این امر به دلیل صاف شدن ناحیه ای است که اپیدرم و درم (لایه پوست زیر اپیدرم) بهم می پیوندند.
 • پوست به راحتی کبود می شود. این به دلیل نازک شدن دیواره رگ های خونی است.
 • تغییرات زیر پوست نیز با افزایش سن مشهود است که عبارتند از: از دست دادن چربی زیر پوست در گونه ها ، شقیقه ها ، چانه ، بینی و ناحیه چشم ممکن است منجر به شل شدن پوست ، فرورفتگی چشم و ظاهر “اسکلتی” شود.
 • از دست دادن استخوان، بیشتر در اطراف دهان و چانه، ممکن است بعد از ۶۰ سالگی مشخص شود و باعث پوستی پوست اطراف دهان شود.
 • از بین رفتن غضروف در بینی باعث افتادگی نوک بینی و برجسته شدن ساختارهای استخوانی در بینی می شود.
پیری پوست

پیری پوست و نور آفتاب

قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بزرگترین عامل مقصر در پیری پوست است. با گذشت زمان ، اشعه ماورا بنفش خورشید (UV) به فیبرهای خاصی از پوست به نام الاستین آسیب می رساند. تجزیه الیاف الاستین باعث افتادگی ، کشیدگی و از بین رفتن قابلیت برگشت پوست پس از کشش می شود. همچنین کبودی پوست و پارگی به راحتی انجام می شود و بهبود آن بیشتر طول می کشد. بنابراین اگرچه ممکن است آسیب آفتاب در جوانی نشان داده نشود ، اما بعداً در زندگی ظاهر خواهد شد. هیچ چیز نمی تواند آسیب خورشید را کاملا برطرف کند ، اگرچه پوست گاهی اوقات می تواند خود را ترمیم کند.

لیزر همچنین می تواند برخی از آسیب ها را برگرداند. بنابراین ، هرگز برای محافظت از خود در برابر آفتاب و سرطان پوست دیر نیست. شما می توانید با دوری از آفتاب ، پوشاندن ، پوشیدن کلاه و ایجاد عادت در استفاده از ضد آفتاب ، تغییرات مرتبط با افزایش سن را به تأخیر بیندازید.

هم چنین بخوانید: چگونگی رفع چین و چروک پوست با روش های ساده

پیری پوست

عوامل موثر دیگر در پیری پوست

جاذبه ، حرکت صورت و وضعیت خواب از عوامل ثانویه ای است که به تغییرات پوست کمک می کند. هنگامی که پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد ، جاذبه باعث افتادگی ابروها و پلک ها ، شلی و پر بودن در زیر گونه ها و فک و لوب های گوش بلندتر می شود. خطوط ممکن است به صورت افقی بر روی پیشانی ، به صورت عمودی روی پوست بالای ریشه بینی یا به صورت خطوط کوچک خمیده روی شقیقه ها ، گونه های فوقانی و اطراف دهان ظاهر شوند. چین های خواب از نحوه قرارگیری سر روی بالش ناشی می شود و ممکن است بعد از از دست دادن قابلیت ارتجاعی پوست، بیشتر دیده شود. چین های خواب معمولاً در کنار پیشانی قرار دارند و از بالای ابروها تا خط مو نزدیک شقیقه ها و همچنین در وسط گونه ها شروع می شوند.

خوابیدن به پشت ممکن است این چین های خواب را بهبود بخشد یا از بدتر شدن آنها جلوگیری کند. افراد سیگاری بیشتر از افراد غیر سیگاری در همان سن ، رنگ چهره و سابقه قرار گرفتن در معرض آفتاب چین و چروک دارند. خشکی پوست و خارش شایع است. حدود ۸۵٪ افراد مسن دچار “خارش زمستانی” می شوند ، زیرا هوای داخلی بیش از حد گرم شده خشک است. از بین رفتن غدد چربی با افزایش سن ممکن است خشکی پوست را نیز بدتر کند. هر چیزی که باعث خشکی بیشتر پوست شود (مانند استفاده بیش از حد از صابون یا حمام گرم) مشکل را بدتر می کند. اگر پوست شما بسیار خشک و خارش دار است، به پزشک مراجعه کنید زیرا این شرایط می تواند بر روی خواب شما تأثیر بگذارد ، باعث تحریک پذیری شود و یا از علائم یک بیماری باشد. بعضی از داروها خارش را بدتر می کنند.

در این مطلب عوامل پیری پوست را بررسی کردیم. شما تا چه اندازه مواظب پوست خود هستید؟

منبع: WEBMD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *