پیاده روی یا دویدن ؛ کدام یک بهتر است؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

پیاده روی یا دویدن ؟ حقیقت امر این است که هر دو شکل عالی ورزش های هوازی هستند. هیچ کدام لزوما بهتر از دیگری نیستند و بهترین انتخاب برای شما کاملاً به اهداف تناسب اندام و سلامتی شما بستگی دارد.

اگر می ­خواهید کالری بیشتری بسوزانید یا سریع لاغر شوید، دویدن انتخاب بهتری است. پیاده روی هم مزایای بی شماری از جمله کمک به حفظ وزن ایده آل برای سلامتی شما دارد.

ورزش منظم

فواید ورزش هوازی

انتخاب شما پیاده روی یا دویدن باشد تفاوتی ندارد زیرا پیاده روی و دویدن هر دو تمرین هوازی قلب و عروق یا ورزش “هوازی” هستند. برخی از فواید این نوع ورزش برای سلامتی عبارتند از:

  • کمک به حفظ و کاهش وزن
  • بالا بردن استقامت
  • تقویت سیستم ایمنی بدن
  • کمک به پیشگیری یا کنترل بیماری های مزمن
  • کمک به تقویت قلب
  • افزایش عمر

ورزش های هوازی برای سلامت روان شما نیز مفید است. یک مطالعه نشان داده است که سه بار ورزش متوسط در هفته به مدت ۳۰ دقیقه  اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد. همچنین می تواند روحیه و عزت نفس شما را بهبود بخشد.

هم چنین بخوانید: ۱۱ اشتباه رایج پیاده روی و نحوه برطرف کردن آن ها

محققان این مطالعه بیان کردند که لزوما نیازی نیست ۳۰ دقیقه مداوم و بدون وقفه ورزش کنید، بلکه می توانید این ۳۰ دقیقه را به ۳ بازه ی ۱۰ دقیقه ای بشکنید و در روز سه بار و به مدت ۱۰ دقیقه ورزش کنید که منجر به تقویت همان نتایج سلامت روان می شود.

پیاده روی یا دویدن ؛ آیا پیاده روی بهتر از دویدن است؟

پیاده روی هم بسیاری از مزایای مشابه دویدن را دارد. اما دویدن تقریباً دو برابر پیاده روی باعث سوزاندن کالری می شود.

پیاده روی

به عنوان مثال، کسی که ۱۶۰ پوند وزن دارد و با سرعت ۵ مایل در ساعت بدود، ۶۰۶ کالری می سوزاند. اما اگر همان شخص با سرعت ۳٫۵ مایل در ساعت پیاده روی سریع کند فقط ۳۱۴ کالری می سوزاند.

برای کاهش ۱ پوند، باید تقریباً ۳۵۰۰ کالری بسوزانید. بنابراین اگر هدف شما کاهش وزن است، دویدن انتخاب بهتری نسبت به پیاده روی است.

اگر تازه شروع به ورزش کرده اید و یا قادر به دویدن نیستید، پیاده روی می تواند به فرم بدن شما کمک کند. پیاده روی تقریباً برای تمام سطوح تناسب اندام مفید است. که این امر می تواند قلب شما را تقویت کند و در کل انرژی بیشتری به شما بدهد.

انتخاب پیاده روی یا دویدن برای کاهش وزن

سرعت و قدرت پیاده روی در مقابل دویدن

پیاده روی سریع، پیاده روی با سرعت معمولاً ۳ مایل در ساعت یا بیشتر است. در هنگام پیاده روی سریع ضربان قلب شما بالا می رود. با این روش می توانید کالری بیشتری نسبت به پیاده روی با سرعت معمول خود بسوزانید.

پیاده روی سریع معمولاً از ۳ مایل در ساعت تا ۵ مایل در ساعت در نظر گرفته می شود، اما بعضی از افراد بین ۷ تا ۱۰ مایل در ساعت پیاده روی سریع دارند. میزان کالری که توسط پیاده روی سریع سوزانده می شود معادل میزان کالری است که با آهسته دویدن سوزانده می شود. به عنوان مثال، پیاده روی سریع و آهسته دویدن به مدت یک ساعت و با سرعت ۴٫۵ مایل در ساعت هر دو به یک میزان منجر به کالری سوزی می شود.

هم چنین بخوانید: پیاده روی برای لاغری ؛ چگونه با پیاده روی لاغر شویم؟

برای یک تمرین موثر، سرعت را امتحان کنید. به این ترتیب که ابتدا سرعت خود را به مدت دو دقیقه افزایش دهید و سپس سرعت خود را کم کنید. پیاده روی سریع به اندازه دویدن کالری نمی سوزاند، اما می تواند یک تمرین موثر برای بالا بردن ضربان قلب، تقویت روحیه و بهبود تناسب اندام باشد.

ورزش منظم

پیاده روی با لباس سنگین

پیاده روی با لباس سنگین می تواند باعث افزایش کالری سوزانده شده در بدن شما شود. برای جلوگیری از آسیب دیدگی احتمالی، لباسی بپوشید که بیش از ۵ تا ۱۰ درصد از وزن بدن شما نباشد.

اگر به دنبال یک روش جایگزین برای کاهش وزن یا تقویت عضلات خود هستید، به جای آن پیاده روی با فاصله را امتحان کنید به این صورت که قبل از کاهش سرعت، برای مدت زمان مشخصی سرعت پیاده روی را بالا ببرید. و یا هنگام پیاده روی سعی کنید از دمبل های سبک وزن استفاده کنید.

پیاده روی در شیب در مقابل دویدن

منظور از پیاده روی در شیب، پیاده روی در سربالایی است. این نوع پیاده روی میزان کالری مشابهی با دویدن می سوزاند. همچنین پیاده روی در سربالایی نسبت به پیاده روی در یک سطح صاف، منجر به کالری سوزی بیشتری می شود.

پیاده روی

برای پیاده روی در شیب، می توانید به مناطقی که تپه وجود دارد، بروید و یا شیب تردمیل خود را تنظیم کنید و بر روی آن راه بروید. برای تمرین، شیب را به صورت ۵، ۱۰و ۱۵ درصد اضافه کنید. اگر تازه کار هستید می توانید به تدریج شروع کنید و تا ۱۵ درصد افزایش دهید.

هم چنین بخوانید: فواید پیاده روی ؛ روزانه ۱۵ دقیقه قدم بزنید

مزایا در مقابل آسیب ها

دویدن یک روش عالی برای تناسب اندام و کاهش وزن است. اما دویدن ورزشی است که تاثیر بالایی روی بدن شما می گذارد. این نوع تمرینات نسبت به تمریناتی که تاثیر کمتری بر بدن شما دارد، سخت تر هستند.

با گذشت زمان، دویدن ممکن است منجر به آسیب دیدگی هایی در شما شود. از جمله این آسیب دیدگی های رایج عبارتند از:

  • شکستگی تنشی استخوان
  • درد ساق پا
  • سندروم ایلیوتیبیال (ITB)

در حقیقت، خطر آسیب دیدگی مربوط به ورزش برای دوندگان نسبت به افرادی که پیاده روی می کنند، بسیار بیشتر است. افرادی که پیاده روی می کنند تقریباً ۱ تا ۵ درصد احتمال آسیب دیدگی برای آن ها وجود دارد، در حالی که این احتمال برای افرادی که می دوند بین ۲۰ تا ۷۰ درصد است.

پیاده روی یا دویدن

به منظور جلوگیری از احتمال آسیب دیدگی برای افرادی که می دوند، بایست اقداماتی انجام شود. از جمله این که مسافتی که قرار است بدوند را نباید خیلی سریع افزایش دهند بلکه باید چندین بار در طول هفته، مسافت را به تدریج زیاد کنند. همچنین این افراد می توانند به جای دو، پیاده روی را برگزینند چرا که  پیاده روی بسیاری از مزایای سلامتی دویدن را بدون خطرهای مشابه برای آسیب دیدگی به همراه دارد.

جمع بندی

هر دو پیاده روی یا دویدن شکل های بسیار خوبی از ورزش های هوازی هستند. هدف شما باید این باشد که هر هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی متوسط برای سلامتی خود داشته باشید.

اگر تازه می خواهید ورزش را شروع کنید و می خواهید تناسب اندام داشته باشید، پیاده روی یک انتخاب هوشمندانه است. ولی اگر می خواهید وزن کم کنید یا کالری بیشتری بسوزانید، دویدن را امتحان کنید.

اگر دویدن را تازه شروع کرده اید، با برنامه ای مانند اپلیکیشن Couch to 5k شروع کنید که بین راه رفتن و دویدن متناوب باشد. و به یاد داشته باشید که همیشه قبل از شروع یک تمرین جدید با پزشک خود مشورت کنید.

انتخاب شما کدام است؟ پیاده روی یا دویدن ؟

منبع: HEALTHLINE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *