پاک کردن لکه چسب از روی فرش و لباس

زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

چسب یکی از وسایل منزل است که کارایی بسیاری از جمله تعمیر وسایلی که شکسته شده اند تا امکان ساخت وسایل جدید را دارد . اما در عین حال، با وجود فواید بسیار اگر چسب به فرش یا پارچه بچسبد می تواند به آن ها آسیب برساند. بهترین روش برای پاک کردن لکه چسب از روی فرش و لباس چیست؟

خبر خوب این است که با لکه چسب، فرش و لباس خراب نمی شوند و روش های زیادی برای از بین بردن لکه های چسب وجود دارند. اخیرا اعضای The Spruce یک راهنمای کامل و جدید برای پاک کردن لکه چسب از روی فرش و لباس ارائه کرده اند که در این مطلب به بیان آن می پردازیم.

اصول پاک کردن چسب از روی فرش و لباس

پاک کردن برخی لکه های چسب دشوارتر از سایرین است. از آنجا که چسب ها برای اهداف خاصی فرموله می شوند ، ترکیب چسب آنها یکسان نیست و همین مساله باعث می شود برخی لکه های چسب به سختی پاک شوند. راهنمای The Spruce شما را از طریق پاک کردن هفت نوع مختلف چسب راهنمایی می کند:

 • چسب های تجاری
 • چسب ناخن
 • چسب براق
 • چسب گرم
 • سیمان لاستیکی
 • چسب فوق العاده
 • چسب مدرسه

آنچه شما نیاز دارید

قبل از شروع به فرآیند پاک کردن لکه، ابتدا این لوازم را جمع آوری کنید:

 • چاقوی کند یا خراشند پلاستیکی
 • پلاستیک یا کیسه یخ
 • حلال یا پاک کننده لکه
 • شوینده لباسشویی قوی

راهنمای خلاص شدن از شر چسب

در هر بخش از راهنما ، نحوه پاک کردن آن نوع خاص از چسب از جمله نوع شوینده موردنیاز و دمای مناسب آب برای شستشوی آن توضیح داده شده است. در بعضی موارد ، فرایند تمیز کردن یکسانی برای فرش و انواع مختلف پارچه جواب می دهد. در مواقع دیگر ، دستورالعمل های جداگانه ای برای واک کردن لکه چسب از روی فرش و لباس وجود دارد.

هم چنین بخوانید:بهترین ترفندهای تمیز کردن منزل

هر خانوده به طور مرتب از چسب ها برای چسباندن مواد به یکدیگر یا تعمیر وسایل خراب استفاده می کند. انواع مختلفی از چسب ها از چسب سفید ساده مدرسه تا سیمان لاستیکی وجود دارد. برخی چسب ها مانند چسب های تجاری ، چسب ناخن و باقی مانده برچسب به دلیل ترکیب چسب ها ، سخت تر از بقیه هستند. به هشت چسب مختلف و آنچه برای از بین بردن آنها از لباس و فرش نیاز است نگاهی بیندازید.

بیشتر اوقات می توان چسب ها را از لباس های قابل شستشو و فرش پاک کرد. اما اگر هر نوع چسبی روی لباسی با عنوان “dry clean” قرار گرفت ، به یک خشکشویی حرفه ای بروید و لکه را نشان دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

در بیشتر موارد ، برای همه این چسب ها و روش های تمیز کردن، در صورت ادامه لکه ، روش را تکرار کنید. پس از از بین رفتن لکه، لباس را مانند حالت معمول بشویید. اطمینان حاصل کنید که لباس را در خشک کن قرار ندهید تا لکه کاملا از بین برود.

چسب های تجاری که گاهی چسب های ساختمانی نیز نامیده می شوند ، از بین بردن آن ها از روی لباس یا مواد بسیار دشوار است.

نوع لکه: لکه مبتنی بر مواد شیمیایی
نوع شوینده: پاک کننده لکه و شوینده سنگین
دمای آب: با توجه به برچسب پارچه بشویید

هشدار
همیشه قبل از استفاده، هر حلال یا پاک کننده لکه را روی یک قسمت مخفی از لباس یا فرش آزمایش کنید. بهتر است قبل از استفاده ، رنگ آن را بررسی کنید.

نحوه پاک کردن لکه چسب های تجاری

 1. بگذارید چسب خشک شود
 2. قبل از اقدام به برداشتن چسب، اجازه دهید روی پارچه یا فرش خشک شود. سعی نکنید آن را پاک کنید. پاک کردن چسب مرطوب فقط باعث چسباندن عمیق الیاف می شود.
 3. چسب اضافی را پاک کنید
 4. با استفاده از لبه چاقوی کند یا سوهان پلاستیکی لکه های اضافی چسب را بردارید ، سپس اجازه دهید منطقه خشک شود.
 5. منطقه آسیب دیده را مسدود کنید
 6. پارچه را به مدت یک ساعت در فریزر قرار دهید. هنگامی که چسب جامد منجمد شد ، معمولاً می توانید قسمت عمده آن را از روی پارچه بشکنید.
 7. از بین بردن لکه با پاک کننده لکه
 8. در صورت باقی ماندن لکه ، محل را با حلال یا پاک کننده لکه تصفیه کنید.

نکته
اگر می خواهید چسب های تجاری را از روی فرش پاک کنید ، سعی کنید چسب را با مقداری قطعه یخ درون کیسه پلاستیکی منجمد کنید. پس از یخ زدگی ، سعی کنید چسب را جدا کنید. سپس طبق دستورالعمل ها از حلال چسب توصیه شده استفاده کنید. در صورت باقی ماندن لکه ، محل را با حلال یا پاک کننده لکه پاک کنید.

پاک کردن لکه چسب ناخن

چسب ناخن مصنوعی در اصل همان فرمول شیمیایی چسب قطره ای را دارد . ماده اصلی آن سیانو اکریلات است ، یک رزین اکریلیک که تقریباً بلافاصله پاک می شود. وقتی چسب قطره ای روی پارچه و فرش ریخت، وحشت نکنید وچسب را برندارید زیرا با این کار فقط آن را به اطراف پخش می کنید. قبل از اقدام به برداشتن چسب اجازه دهید خشک شود.

هشدار
برخی از پارچه ها نمی توانند در برابر پاک کننده لاک ناخن مقاومت کنند. پارچه های استات ، تری استات و موداکریلیک در مواد پاک کننده لاک ناخن ، استون یا مواد رقیق کننده رنگ حل می شوند. ابتدا برچسب های پارچه را بخوانید. اگر از مواد پاک کننده لاک ناخن روی این مواد استفاده می کنید ، باعث ایجاد سوراخ هایی می شود که قابل رفع نیستند. برای از بین بردن لکه چسب ناخن از این الیاف ، با یک خشکشویی حرفه ای مشورت کنید.

 • نوع لکه: بر پایه مواد شیمیایی
 • نوع مواد شوینده: مواد شوینده مخصوص لباسشویی یا مواد شوینده مایع ظرفشویی
 • دمای آب: با توجه به برچسب پارچه بشویید
 • زمان کار: ۱۰ دقیقه
 • کل زمان: ۱ ساعت و ۱۰ دقیقه

آنچه شما نیاز دارید

 • پاک کننده لاک ناخن بر پایه استون
 • سواب پنبه
 • پاک کننده لکه یا مواد شوینده لباسشویی سنگین
 • آب (برای فرش)
 • مواد شوینده مایع ظرفشویی (برای فرش)
 • سرکه سفید مقطر (برای فرش)
 • پارچه سفید ، حوله کاغذی یا اسفنج (برای فرش)
 • چاقوی آشپزخانه کند

چگونه چسب ناخن را از پارچه پاک کنیم

 1. پاک کننده را تست کنید
 2. یک پنبه را به پاک کننده لاک ناخن مبتنی بر استون آغشته کنید (مواد پاک کننده ملایم تری استات کار نمی کنند). آن را روی یک درز کوچک و داخلی امتحان کنید تا مطمئن شوید که پاک کننده لاک به پارچه یا فرش آسیب نمی رساند یا تغییر رنگ نمی دهد.
 3. چسب را آهسته ضربه بزنید
 4. از بیرون لکه به داخل کار کنید ، چسب سفت شده را با سواب آغشته کنید ، اجازه دهید سواب یک یا دو دقیقه روی چسب بماند.
 5. چسب را خراش دهید
 6. از چاقوی آشپزخانه کند برای از بین بردن چسب شل شده استفاده کنید. با برداشتن چسب ممکن است لازم باشد چندین بار این روند را تکرار کنید.
 7. لباس را بشویید
 8. هنگامی که احساس کردید تمام چسب از پارچه های قابل شستشو خارج شده است ، محل را با یک پاک کننده یا کمی مواد شوینده مخصوص شستن لباس تمیز کرده و مطابق برچسب مراقبت از پارچه ، بشویید.
 9. مطمئن شوید لکه از بین رفته است
 10. قبل از قرار دادن لباس در خشک کن ، لکه را بررسی کنید. در صورت وجود لکه ممکن است لازم باشد کار دیگری انجام دهید. خشک شدن روی حرارت زیاد باعث ایجاد لکه شده و از بین بردن آن غیرممکن است.

نکته
اگر لکه چسب ناخن روی فرش پیدا کردید ، یک محلول از یک فنجان آب گرم ، یک قاشق چای خوری مواد شوینده مایع ظرفشویی و دو قاشق غذاخوری سرکه سفید مقطر را مخلوط کنید و صبر کنید تا چسب خشک شود. سپس یک پارچه سفید تمیز ، حوله کاغذی یا اسفنج را در محلول آغشته کرده و یک اسکراب سریع به منطقه بدهید. لکه را با یک پارچه تمیزبرای شستشو به آب ساده آغشته کنید و سپس بگذارید محل لکه دار در هوا خشک شود.

چگونه می توان لکه های چسب اکلیلی را از بین برد

چسب اکلیلی یک محصول ترکیبی است که ماده براق آن از بین بردن لکه ها را دشوارتر می کند.

نوع لکه: لکه بر پایه پروتئین و رنگ
نوع شوینده: شوینده لباسشویی و سفید کننده پایه اکسیژن
دمای آب: مطابق با برچسب پارچه بشویید
زمان کار: ۱۰ دقیقه
کل زمان: ۸ ساعت

آنچه شما نیاز دارید

 • آب سرد
 • سفید کننده پایه اکسیژن
 • شوینده لباسشویی
 • پارچه سفید ، حوله کاغذی یا اسفنج (برای فرش)
 • چاقوی کند یا تراشند پلاستیکی سخت

چگونه چسب اکلیلی را از پارچه پاک کنیم

روش های از بین بردن چسب اکلیلی از پارچه های قابل شستشو ، بسته به اینکه چسب خیس است یا خشک شده، متفاوت است. دستورالعمل های زیر را مطالعه کنید.

 1. چسب اضافی را بردارید
 2. اگر چسب خشک است ، از چاقوی کند یا لبه کارت پلاستیکی برای پاک کردن بیشترین مقدار چسب خشک شده استفاده کنید ، سپس مراحل بعدی را که برای چسب مرطوب استفاده می شود ، دنبال کنید.
 3. با آب سرد خیس کنید
 4. با غوطه ور کردن محل با آب سرد شروع کنید. چسب سفید یک لکه پروتئینی است و آب گرم می تواند از بین بردن آن دشوارتر شود.
 5. یک راه حل سفید کننده ایجاد کنید
 6. در مرحله بعد ، محلول سفید کننده پایه اکسیژن و آب خنک را طبق دستورالعمل بسته مخلوط کنید.
 7. بگذارید لباس خیس بخورد
 8. لباس را کاملاً غرق کرده و اجازه دهید حداقل هشت ساعت خیس بخورد. این مرحله باعث حذف اجزای رنگ می شود.
 9. شستشو را انجام دهید یا مراحل حذف لکه را تکرار کنید
 10. اگر پس از خیساندن ، لکه از بین رفت ، طبق معمول بشویید. اگر لکه باقی ماند ، یک محلول تازه را مخلوط کرده و تکرار کنید.

نکته
برای پاک کردن لکه چسب اکلیلی از ابزاری با لبه کند استفاده کنید تا حد امکان لکه چسب از بین برود. سپس محلول سفید کننده اکسیژن و آب گرم را مخلوط کنید. محل لک شده را غوطه ور کرده و اجازه دهید محلول حداقل برای یک ساعت بماند. بعد از یک ساعت ، با یک پارچه خشک تمیز پاک کنید. در صورت باقی ماندن رنگ ، این کار را با محلول تازه سفید کننده اکسیژن تکرار کنید. پس از تمام شدن رنگ ، با آب ساده اسفنج بزنید و اجازه دهید فرش در هوا خشک شود.

چگونه لکه چسب حرارتی را از بین ببریم؟

هرگز سعی نکنید چسب داغ تازه را پاک کنید ، زیرا فقط لکه را بیشتر به الیاف فرو می برد.

 • نوع لکه: مبتنی بر پروتئین
 • نوع شوینده: Goo Gone یا استون و شوینده معمولی
 • دمای آب: با توجه به برچسب پارچه بشویید
 • زمان کار: ۱۰ دقیقه
 • کل زمان: ۱ ساعت تا یک شب (بستگی به روش انتخاب شده دارد)

آنچه شما نیاز دارید

 • Goo Gone یا استون
 • شوینده رختشویی منظم
 • گوش پاک کن
 • پارچه سفید
 • تکه های یخ در یک کیسه پلاستیکی (برای فرش)
 • چاقوی کند یا تراشنده پلاستیکی

چگونه لکه چسب حرارتی را از لباس پاک کنیم

 1. لباس را در فریزر قرار دهید
 2. اگر کمی وقت دارید ، قرار دادن پارچه آغشته به چسب در فریزر به مدت یک شب باعث می شود چسب داغ به اندازه کافی شکننده شود و بتواند با یک ابزار لبه مات یا ناخن انگشت پاک شود. از پاک کننده تجاری Goo Gone می توان برای از بین بردن باقی مانده لکه استفاده کرد و سپس پارچه را به طور معمول شست.
 3. استون را روی لکه بزنید
 4. اگر زمان کمتری دارید می توانید از استون برای از بین بردن چسب استفاده کنید. یک پنبه را به استون آغشته کنید. از بیرون لکه چسب به سمت داخل کار کنید ، همچنان که چسب از لباس شما به پنبه منتقل می شود ، دست خود را پاک کنید. هنگام انتقال چسب از یک سواب تمیز استفاده کنید و کار را ادامه دهید تا تمام آثار چسب از بین برود.

هشدار
بخاطر داشته باشید که از استون یا پاک کننده لاک ناخن نمی توان روی استات ، تری استات یا موداکریلیک استفاده کرد زیرا استون این پارچه ها را حل می کند. یک لباس لکه دار حاوی این مواد را به خشکشویی حرفه ای برسانید ، هیچ روشی برای از بین بردن چسب خانگی برای این پارچه ها بی خطر نیست.

۵٫ لباس را بشویید
۶٫ پس از برداشتن چسب ، لباس را طبق معمول بشویید.

نکته
اگر چسب داغ به فرش شما وارد شد ، آسانترین روش از بین بردن این است که چسب را با قرار دادن یک کیسه پلاستیکی پر از قطعه های یخ روی آن بزنید. به محض سفت شدن ، روی الیاف فرش می شکند. برای خراشیدن آن می توانید از چاقوی آشپزخانه کند استفاده کنید. اگر روش قطعه های یخ جواب نداد ، می توانید از استون روی فرش نیز استفاده کنید.

چگونه لکه سیمان لاستیکی را از بین ببریم؟

سیمان لاستیکی برای کاردستی عالی است اما می تواند لکه روی لباس ایجاد کند. مانند سایر چسب ها ، لکه را مالش ندهید زیرا باعث چسباندن چسب به داخل پارچه می شود.

 • نوع لکه: مبتنی بر پروتئین
 • نوع مواد شوینده: مواد شوینده لباسشویی سنگین
 • دمای آب: گرم
 • زمان کار: ۱۰ دقیقه
 • کل زمان: ۱ ساعت

آنچه شما نیاز دارید

 • پاک کننده لکه یا شوینده لباسشویی سنگین
 • سرکه سفید مقطر (برای فرش)
 • مواد شوینده مایع ظرفشویی (برای فرش)
 • پارچه تمیز (برای فرش)
 • چاقو کند یا سوهان پلاستیکی سخت

نحوه پاک کردن لکه سیمان لاستیکی از فرش

 1. سیمان اضافی را بردارید
 2. از ابزاری با لبه کند برای بلند کردن هرچه بیشتر سیمان لاستیکی استفاده کنید.
 3. یک محلول از بین برنده لکه را مخلوط کنید
 4. یک محلول از یک فنجان آب گرم ، یک قاشق چایخوری مواد شوینده مایع ظرفشویی و دو قاشق غذاخوری سرکه سفید مقطر را مخلوط کنید.
 5. منطقه آسیب دیده را اسکراب کنید
 6. یک پارچه تمیز را در محلول آغشته کنید و یک اسکراب سریع به منطقه بدهید.
 7. فرش را بشویید
 8. فرش را با یک پارچه تمیز آغشته به آب ساده بشویید.
 9. خشک شدن در هوا
 10. تمام فرش را در هوا خشک کنید و در صورت لزوم مراحل را تکرار کنید.

نکته
به دنبال حذف سیمان لاستیکی از لباس و پارچه هستید؟ این کار بسیار ساده است. با استفاده از لبه کند، تا حد ممکن سیمان لاستیکی را از سطح پارچه بردارید. محل را با استفاده از مواد پاک کننده لکه یا کمی مواد شوینده مخصوص لباس های شسته و سپس در داغترین آب مورد تایید پارچه بشویید.

پاک کردن لکه چسب قطره ای

چسب قطره ای شبیه چسب ناخن است و دستورالعمل های لکه برداری آن مشابه است. از آنجا که این روش شامل استون است ، توجه داشته باشید که برخی از پارچه های ساخته شده از پارچه های استات ، تری استات یا موداکریلیک می توانند در پاک کننده لاک ناخن (استون) حل شوند و رنگ کمرنگ تری ایجاد کنند. حتی اگر لباس فقط مخلوط استات باشد، یک سوراخ ایجاد می شود و قابل ترمیم نیست. برای از بین بردن لکه های هر یک از این پارچه ها با یک خشکشویی حرفه ای مشورت کنید.

 • نوع لکه: بر پایه مواد شیمیایی
 • نوع شوینده: شوینده لباسشویی و استون
 • دمای آب: مطابق با برچسب پارچه بشویید
 • معیارهای پروژه
 • زمان کار: ۱۵ دقیقه
 • کل زمان: ۱ ساعت

آنچه شما نیاز دارید

 • پاک کننده لاک ناخن بر پایه استون
 • سواب پنبه
 • شوینده لباسشویی سنگین
 • آب گرم (برای فرش)
 • مواد شوینده مایع ظرفشویی (برای فرش)
 • سرکه سفید مقطر (برای فرش)
 • ابزارها
 • پارچه تمیز (برای فرش)


نحوه حذف چسب قطره ای از روی لباس و پارچه

 • بگذارید چسب خشک شود
 • قبل از اقدام به پاک کردن چسب از روی پارچه ، اجازه دهید کاملاً خشک شود.
 • یک تست رنگی انجام دهید
 • یک پنبه را به پاک کننده لاک ناخن مبتنی بر استون آغشته کنید و سواب را روی درز داخلی بمالید تا مطمئن شوید که ماده پاک کننده به پارچه آسیب نمی رساند یا تغییر رنگ نمی دهد.
 • به لکه ضربه بزنید
 • برای جلوگیری از پخش شدن لکه ، از بیرون لکه تا قسمت داخلی آن را با سواب آغشته کنید. هنگام انتقال چسب از یک سواب تمیز استفاده کنید. شاید لازم باشد این روند را در دو طرف پارچه تکرار کنید.
 • پارچه را به صورت معمول بشویید
 • هنگامی که چسب برداشته شد ، کمی مواد شوینده لباسشویی سنگین به لکه آغشته کنید و طبق معمول آن را بشویید قبل از قرار دادن لباس در خشک کن ، لکه را بررسی کنید. ممکن است لازم باشد مراحل تمیز کردن را تکرار کنید. گرمای زیاد خشک کن باعث ایجاد لکه شده و از بین بردن آن غیرممکن است.

نکته
چسب قطره ای چسبیده روی فرش را می توان با همان روش تمیز کردن استون و پنبه پارچه پاک کرد. پس از از بین رفتن چسب ، محلول یک فنجان آب گرم ، یک قاشق چای خوری مواد شوینده مایع ظرفشویی و دو قاشق غذاخوری سرکه سفید مقطر را مخلوط کنید. با محلول یک اسکراب سریع به منطقه بدهید. آن را بشویید و اجازه دهید تا در هوا خشک شود.

از بین بردن لکه چسب سفید

خوشبختانه لکه های چسب سفید به راحتی پاک می شوند. چسب سفید یک لکه پروتئینی است که معمولاً با شستشو در آب سرد قبل از شستشو از بین می رود.

 • نوع لکه: مبتنی بر پروتئین
 • نوع شوینده: مواد شوینده منظم لباسشویی
 • دمای آب: سرد
 • زمان کار: ۱۰ دقیقه
 • زمان کلی: ۱۰ تا ۳۰ دقیقه ، به خشک بودن لکه بستگی دارد

آنچه شما نیاز دارید

 • آب سرد و روان
 • شوینده لباسشویی معمولی
 • دستمال
 • چاقوی کند یا ابزار تراشیدن
 • اسفنج

چگونه چسب سفید را از پارچه پاک کنیم

 • چسب اضافی را خراش دهید
 • اگر چسب خشک است ، از چاقوی کند یا لبه کارت پلاستیکی برای از بین بردن چسب خشک شده استفاده کنید و مراحل حذف چسب مرطوب را دنبال کنید.
 • غوطه ور کردن با آب سرد
 • ابتدا با غوطه ور کردن محل با آب سرد از پشت پارچه شروع به چسب زدن کنید.
 • پارچه را بشویید
 • پارچه را مثل همیشه بشویید.

نکته
برای پاک کردن لکه چسب سفید از فرش می توانید از روشی کاملاً مشابه استفاده کنید. لکه را با یک اسفنج مرطوب آغشته به آب ساده پاک کنید و سپس رطوبت اضافی را با حوله های کاغذی جذب کرده و اجازه دهید تا در هوا خشک شود.

منبع: THESPRUCE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *