پاهای سرد نشانه چیست؟

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

پاهای سرد ممکن است پاسخ طبیعی بدن شما به درجه حرارت باشد ، اما گاهی اوقات می تواند مربوط به یک بیماری باشد که نیاز به درمان دارد. بیماری هایی دیابت گرفته تا کم خونی می توانند دمای پای شما را تحت تاثیر قرار دهند.

بسیاری از افراد در برهه ای از زندگی خود احساس سردی در پاها می کنند. برخی از علل آن موقت و بی ضرر هستند ، اما برخی دیگر می توانند نشان دهنده بیماری های جدی تری باشند.

علائم پاهای سرد

علائم دیگری که ممکن است همراه با سردی پاها ظاهر شوند و نشان دهنده یک وضعیت پزشکی باشند عبارتند از:

 • ضعف و درد در دست و پا
 • حساسیت به سرما
 • تغییر رنگ پوست هنگام سردی یا استرس
 • احساس بی حسی در هنگام گرم شدن یا کاهش استرس

علت مشکل پاهای سرد چیست؟

علت مشکل پاهای سرد چیست؟

دلایل مختلفی برای سرد شدن پا وجود دارد. گاهی اوقات ، ساده ترین دلیل کمبود گرما است. اگر شلوار جین و تی شرت دارید و پاهایتان برهنه است ، منطقی است که پاهایتان سرد شوند. با این حال ، دلایل دیگری نیز برای پاهای سرد وجود دارد.

دیابت نوع ۱ و ۲

دیابت نه تنها باعث پاهای سرد می شود ، بلکه باعث پایی می شود که به دلیل آسیب عصبی احساس سرما می کند. علائم دیگر ممکن است شامل بی حسی یا سوزن سوزن شدن پا شود. در صورت مشاهده هرگونه علائم آسیب عصبی در پا ، به پزشک خود مراجعه کنید و مراقبت های بیشتری را انجام دهید تا آن ها را از نظر بریدگی یا آسیب بررسی کنید.

نوروپاتی محیطی

این عارضه دیابت به اعصاب پای شما آسیب می رساند.افراد بدون دیابت نیز می توانند به نوروپاتی محیطی مبتلا شوند. برخی از مواردی که می تواند باعث ایجاد آن شود آسیب ، بیماریهای خود ایمنی ، الکلیسم ، کمبود ویتامین ها ، اختلالات مغز استخوان ، کم کاری تیروئید و داروها است.

بیماری عروق محیطی

این وضعیت جریان خون در پاها را کند یا مسدود می کند. گردش ضعیف می تواند پاهای شما را سرد کند. (ممکن است بدون دیابت به بیماری عروق محیطی مبتلا شوید. سیگار کشیدن ، فشار خون بالا ، کلسترول بالا و سن شانس ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.)

کم کاری تیروئید

تیروئید یک غده پروانه ای شکل در گردن ، ممکن است در سردی پا مقصر باشد. این غده هورمون هایی را تولید می کند که تقریباً بر تمام اندام های شما تأثیر می گذارد. هورمون ها همچنین به تبدیل غذا و اکسیژن به انرژی کمک می کنند. اگر تیروئید کم کار دارید ، تیروئید شما به اندازه کافی هورمون ترشح نمی کند. این می تواند به شما احساس سرما در همه جا ، از جمله پاهای شما بدهد.

بیماری یا پدیده رینود

رینود باعث واکنش بیش از حد بدن به سرما می شود. وقتی دما کاهش می یابد ، انگشتان دست و پا می توانند بی حس و یخ زده باشند. آن ها حتی گاهی اوقات رنگ خود را تغییر می دهند ، ابتدا کم رنگ و سپس آبی می شوند. با گرم شدن ، ممکن است احساس سوزش کرده و قرمز شوند. هوای سرد ، تهویه مطبوع و استرس یا اضطراب می تواند این حملات را به همراه داشته باشد.

اگر مبتلا به رینود هستید شریان های دست و پای شما دچار اسپاسم و باریک می شوند. این باعث می شود که خون به خوبی به انگشتان دست و پا و گاهی بینی ، لب ها ، گوش ها و نوک سینه ها حرکت نکند. بیماری رینود بیشتر در آب و هوای سرد شایع است و زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کند. دو نوع رینود وجود دارد:

رینود اولیه (بیماری رینود نیز نامیده می شود). این رایج ترین نوع از این دو نوع است و علائم خفیف تری نیز دارد.
رینود ثانویه (که به آن پدیده رینود یا سندرم رینود نیز گفته می شود). ممکن است جدی تر باشد و در سنین بالاتر رخ دهد. تعدادی از موارد مختلف مانند لوپوس ، آرتریت روماتوئید ، آسیب ها یا سندرم تونل مچ دست می توانند باعث ایجاد آن شوند. داروهایی مانند مسدود کننده های بتا برای فشار خون بالا و برخی داروهای میگرن نیز می توانند باعث ایجاد آن شوند.
در صورت ابتلا به رینود ، در صورت بروز زخم در انگشتان دست ، پا یا نواحی دیگر ، با پزشک خود تماس بگیرید. درمان سریع می تواند از آسیب جلوگیری کند.

کم خونی

پاهای سرد می تواند نشانه کم خونی باشد. این بدان معناست که بدن شما به اندازه کافی گلبول قرمز ندارد یا آنها به اندازه کافی سالم نیستند که بتوانند اکسیژن را از ریه ها به بقیه بدن شما برسانند.

در صورت بروز علائم کم خونی به پزشک مراجعه کنید ، زیرا می تواند نشانه بیماری دیگری باشد. درمان بستگی به نوع کم خونی شما دارد.

بیماری بوگرگر

بیماری بوگرگر نادر است ، اما اگر سیگار می کشید یا تنباکو می جوید و پاهای شما سرد است ، ممکن است این وضعیت دلیل آن باشد. این بیماری که با مصرف دخانیات مرتبط است باعث تورم رگ های خونی در دست و پا می شود. این جریان خون را کند می کند و می تواند باعث ایجاد لخته و ایجاد عفونت شود.

در صورت بروز علائم بیماری بوگرگر به پزشک مراجعه کنید. این بیماری در مردان بیشتر از زنان و در افراد زیر ۴۵ سال شایع است. تنها درمان بوگرگر ترک کامل دخانیات است.

کلسترول بالا

اگر کلسترول بالا دارید ممکن است در معرض خطر بیشتری از مشکلات گردش خون قرار بگیرید که منجر به سرد شدن کف پا می شود. اختلال در گردش خون نتیجه تجمع کلسترول و التهاب در عروق خونی است.

استرس

وقتی استرس دارید ، بدن شما خون را به سمت مرمز بدن منتقل و از دست و پای شما دور می کند.

گردش خون ضعیف

این موضوع یکی از شایع ترین علل سردی کف پا است. گردش خون ضعیف باعث می شود که خون گرم کافی به طور منظم به پای شما نرسد و آن ها را سردتر از بقیه بدن نگه دارد.

مشکلات گردش خون می تواند در نتیجه یک بیماری قلبی ایجاد شود ، جایی که قلب تلاش می کند خون را با سرعت کافی در بدن پمپ کند. گردش خون ضعیف می تواند نتیجه نشستن بیش از حد و یک شیوه زندگی بی تحرک باشد. اگر تمام روز برای کار پشت میز بنشینید ، ممکن است این را تجربه کنید. سیگار کشیدن همچنین می تواند باعث گردش خون ضعیف شود.

هم چنین بخوانید: فواید جالب هوای سرد برای سلامتی بدن

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

بسیاری از افراد در برهه ای از زندگی خود دچار پاهای سرد می شوند ، اما اگر فکر می کنید سردی پاها می تواند نشانه ای از چیزی جدی تر از نیاز به پتو باشد ، با پزشک خود تماس بگیرید. آن ها می توانند برخی آزمایش ها را انجام دهند تا از سلامت شما و پاهای شما اطمینان حاصل کنند. و در صورت شک ، همیشه می توانید جوراب های گرم اضافی بپوشید تا بلافاصله پاهای خود را گرم کنید.

در صورت احساس سرما و:

 • زخم در انگشتان پا و انگشتان دست که مدت زمان زیادی طول می کشد تا بهبود یابد
 • خستگی
 • تغییرات وزن
 • تب
 • درد مفاصل
 • هرگونه تغییر در پوست ، مانند بثورات پوستی یا ضخیم شدن پوست

همچنین اگر پاهایتان سرد می شود اما با لمس پوست احساس سرما نمی کند ، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. این می تواند نشانه بیماری عصبی باشد.

علت سرد شدن پا چگونه تشخیص داده می شود؟

علت سرد شدن پا

از آنجا که دلایل زیادی برای سرد شدن پا وجود دارد ، مراجعه به پزشک مهم است. آنها به تشخیص هرگونه بیماری زمینه ای احتمالی و درمان پیشنهاد می کنند. پزشک در مورد علائم و سابقه پزشکی شما سوال می کند و شما را معاینه می کند. آنها همچنین ممکن است آزمایشاتی را برای تایید یا رد مشکلات پزشکی که باعث سرد شدن کف پای شما می شود ، انجام دهند.

پزشک شما یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و با ضربه زدن روی نواحی مختلف پاهای شما به دنبال علائم ضربه یا آسیب عصبی می باشد. آن ها به احتمال زیاد دستور آزمایش خون می دهند که می تواند شرایطی مانند کم خونی ، دیابت یا کم کاری تیروئید را بررسی کند.

در صورت مشکوک بودن به بیماری قلبی یا گردش خون ضعیف ، پزشک شما ممکن است الکتروکاردیوگرام تجویز کند که به آن ها در ارزیابی عملکرد قلب شما کمک می کند. آن ها همچنین ممکن است. اگر آن ها متوجه شوند که بیماری عروق محیطی ممکن است علت پاهای سرد باشد ، سونوگرافی را برای بررسی جریان خون در عروق شما تجویز می کنند.

شرایطی که باعث سردی پا می شود چگونه درمان می شود؟

درمان ها بستگی زیادی به علت زمینه ای سردی پا دارد. به طور کلی ، پزشک احتمالاً ورزش منظم را برای بهبود گردش خون توصیه می کند. ورزش همچنین می تواند به درمان یا جلوگیری از سایر بیماری ها ، از جمله بیماری های قلبی کمک کند.

برخی از علل پاهای سرد مانند کم کاری تیروئید و کم خونی را می توان با دارو درمان کرد. ممکن است پزشک مسدود کننده های کلسیم را تجویز کند که می تواند به باز شدن رگ های خونی در شرایطی مانند رینود یا برخی بیماری های قلبی کمک کند.

درمان پاهای سرد

درمان پاهای سرد

جدا از این که آیا یک مشکل پزشکی باعث سردی پا می شود یا خیر ، چند روش برای گرم کردن پ وجود دارد:

 • جوراب یا دمپایی بپوشید
 • پاهای خود را بکشید یا حرکت دهید
 • سیگار را کنار بگذارید (نیکوتین باعث می شود خون به دست و پای شما نرسد)
 • کلسترول خود را از طریق رژیم غذایی و دارو کاهش دهید
 • استرس خود را کاهش دهید
 • برای بهبود گردش خون ، آهن ، ویتامین B12 و فولات بیشتری دریافت کنید

منبع: HEALTHLINE WEBMD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *