وقتی هیچ چیز خوشحالمان نمی کند چه کار کنیم؟

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

آیا با این موقعیت مواجه شده اید که هیچ چیز خوشحالمان نمی کند ؟ شاید شما دست از کارهایی برداشته اید که قبلاً از آنها لذت می بردید ، نمی توانید صبح از رختخواب بیرون بیایید ، یا نسبت به آینده خود احساس ناامیدی یا سردرگمی پیدا کرده اید.

چه این احساسات گذرا باشند و چه نشانه ای از یک مشکل اساسی تر ، مهم است که اجازه ندهید احساسات شما بیشتر شود. آنچه ممکن است به عنوان افسردگی موقعیتی شروع شود می تواند به چیزی طولانی مدت تبدیل شود.

اگر شما هم با شرایطی روبرو شده اید که هیچ چیز خوشحالمان نمی کند و نمی دانیم در این مورد چه باید بکنیم ، در زیر ایده هایی وجود دارد که به شما کمک می کند خود را از وضعیتی که در آن قرار دارید خارج کنید.

وقتی هیچ چیز خوشحالمان نمی کند

ذهنیت خود را تغییر دهید

ممکن است بسیار ساده به نظر برسد ، اما برای برخی از افرادی که فقط احساس گذرا از عدم لذت دارند ، تغییر ذهنیت شما ممکن است تنها چیزی باشد که لازم است.

اگر احساس می کنید برای مدتی احساس خوشبختی خود را به تعویق می اندازید ، مهم است که از این بهانه برای جلوگیری از زندگی در لحظه حال خودداری کنید.

در حالی که ممکن است در گذشته اتفاقات بدی برای شما رخ داده باشد ، یا ممکن است در حال حاضر همه چیزهایی را که می خواهید در زندگی خود نداشته باشید ، باید بدانید هر کس داستانی دارد که بر قلب آنها سنگینی می کند.

نحوه تفکر شما در مورد داستان خود و نحوه بیرون آمدن از دنیا و زندگی با آن، چیزی است که شما را متمایز می کند.

هم چنین بخوانید: آیا لبخند زدن به معنای خوشحالی است؟

به نشخوار فکری پایان دهید و در حل مشکلات شرکت کنید

در مرحله بعد ، اگر متوجه شدید که آماده تغییر ذهنیت در مورد احساس خود هستید ، اقدامات مشخصی را می توانید برای رسیدن به آنجا انجام دهید.

یکی از کارهایی که افرادی که احساس ناراحتی می کنند انجام می دهند این است که در مورد احساس خود تجدید نظر کنند. آیا به این فکر می کنید که چرا هیچ چیز خوشحالمان نمی کند ؟

نشخوار کردن یک عادت است که می تواند خلق و خوی پایین یا احساس عدم لذت را بدتر کند. سعی کنید از افکار خود آگاه باشید و مراقب مواقعی باشید که به سمت تفکر منفی می روید.

از خود بپرسید چرا ناراحت هستم؟ برای تصدیق ، ارزیابی یا تغییر چه چیزی نیاز دارم؟ اگر از وضعیت خود شکایت کنید یا نشخوار فکری کنید، در واقع شما فقط خود را بدتر می کنید.

مشکلاتی را که می توانید حل کنید شناسایی کنید و برای حل آن ها اقدام کنید. با انجام اقدامات ، احساس بهتری خواهید داشت.

کمی ورزش کنید

سعی کنید حداقل چند بار در هفته ورزش کنید ، در حالت ایده آل هر بار ۳۰ دقیقه. ورزش باعث ترشح اندورفین در مغز شما می شود که به طور طبیعی احساس خوشبختی و شادی بیشتری در شما ایجاد می کند.

عادات سالم ایجاد کنید

مشابه ورزش منظم ، مطمئن شوید که در زندگی خود به عادت های سالم دیگری نیز مشغول هستید.

آیا روزانه آب کافی می نوشید؟ آیا هر روز غذای سالم می خورید و به طور مرتب ویتامین مصرف می کنید؟ غذاهای مضر، کافئین ، الکل و غیره به بدتر شدن خلق و خو کمک می کند ، احساس تنبلی ایجاد می کنند و شما را در حالت خلقی پایین نگه می دارند.

از سوی دیگر ، عادات سالم به شما یک پایه محکم می دهد که بر اساس آن می توانید شادی خود را در زندگی تقویت کنید. با اطمینان از انجام کارهای اساسی برای حفظ سلامت جسمی و سلامت روانی خود ، به خود فرصت دهید تا احساس بهتری داشته باشید.

مدیتیشن و یوگا را تمرین کنید

اگر متوجه شدید که نمی توانید با چیزهای شاد در زندگی خود ارتباط برقرار کنید ، سعی کنید یک تمرین مدیتیشن ویا یوگا را به همراه تمرینات تنفسی اضافه کنید.

داشتن یک تمرین منظم به شما کمک می کند تا احساسات منفی و استرس را از بین ببرید و باعث می شود در زندگی خود احساس آرامش ، شادی و آمادگی بیشتری داشته باشید.

ارتباط مجدد با شادی و خوشحالی برقرار کنید

در این مرحله ، ممکن است آماده باشید تا فعالیت های شاد را به زندگی خود اضافه کنید. قبلاً از انجام چه کاری لذت می بردید؟ چه انجام پروژه های هنری ، کار در باغ ، مطالعه ، تماشای فیلم یا سایر فعالیت ها ، هر روز یا هفته را به چیزهایی اختصاص دهید که شادی را برای شما به ارمغان می آورد.

در حالی که ممکن است فوراً تمایل به انجام این کارها نداشته باشید ، اقدام برای افزودن آن ها به زندگی شما در نهایت به تقویت روحیه شما و بازگرداندن شادی ای که قبلاً احساس کرده اید کمک می کند.

و اگر موانعی برای انجام کارهایی که قبلاً از آن ها لذت می بردید وجود دارد ، ببینید آیا فعالیت های جدیدی وجود دارد که می تواند جایگزین آن ها شود یا راه های دیگری برای انجام کارهایی که قبلاً انجام می دادید وجود دارد.

به عنوان مثال ، اگر قبلاً از قرارهای ناهار با دوستان لذت می بردید ، اما دیگر توانایی ملاقات با آن ها را ندارید ، ببینید آیا فعالیت اجتماعی دیگری وجود دارد که می توانید انجام دهید و برای شما لذت بخش باشد.

راهنمای حرفه ای را در نظر بگیرید

سرانجام ، اگر همه موارد بالا را امتحان کردیم و هنوز هم هیچ چیز خوشحالمان نمی کند چه کار کنیم؟ در آن مرحله ، ممکن است لازم باشد از کمک پزشک یا متخصص بهداشت روانی خود استفاده کنید.

از دست دادن لذت و انگیزه می تواند نشانه افسردگی بالینی باشد ، که گاهی اوقات می تواند علت بیولوژیکی داشته باشد.

افسردگی را می توان با درمان و یا دارو درمان کرد تا ذهن شما فرصتی برای احساس مثبت دوباره (از طریق انتشار مواد شیمیایی مثبت در مغز) داشته باشد.

سخن پایانی

اگر می بینیم که دیگر هیچ چیز خوشحالمان نمی کند ، باید با ذهنیت خود شروع کنیم ، سلامت جسمی و روحی خود را بررسی کنیم ، فعالیت هایی را که قبلاً برایمان لذت بخش بوده است را شروع کنیم و سپس وضعیت خود را بررسی کنیم.

اگر هنوز احساس کمبود لذت یا انگیزه می کنید ، ممکن است با افسردگی بالینی زندگی کنید ، این مشکلی نیست که بتوانید به تنهایی حل کنید.

به یاد داشته باشید که در صورت نیاز به کمک ، این کار اصلا شرم آور نیست. به خصوص اگر تمام پیشنهادات قبلی را بدون هیچ گونه بهبودی امتحان کرده اید ، مهم است که از پزشک خود یا یک متخصص سلامت روان برای کمک، کمک بگیرید.

منبع: VERYWELLMIND

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *