هوشیاری بیش از حد به چه معنا است؟

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

اگر شما هم منتظر روی دادن بدترین اتفاقات هستید، همیشه شرایط سخت را تصور می کنید و نگرانی مداوم دارید جزو افرادی هستید که به هوشیاری بیش از حد مبتلا هستید. افرادی که هوشیاری بیش از حد دارند، دائماً تهدیدات را کنترل می کنند و از روی دادن سناریوهای بدترین اتفاقات جلوگیری می کنند.
افراد اغلب در دوران کودکی برای کنار آمدن با یک خانواده یا محیط ناپایدار ، بیش از حد مراقب هستند.
غلبه بر هوشیاری بیش از حد می تواند با محدود شدن ، شناخت عوامل محرک فرد ، تغییر گفتار شخصی و حل مشکل اصلی انجام شود.

کارا یکی از کاربران می گوید که همیشه در حالت آماده باش است: اگر ساعت ۳ صبح از خواب بیدار شودبدترین افکار به سراغش می آیند. او همیشه به آینده نگاه می کند، به آنچه ممکن است اتفاق بیفتد ، چه اشتباهی ممکن است رخ دهد، آیا این ترافیک بالقوه است ، صحبت هایی که برای کار باید انجام دهد یا آنچه که فروشنده ممکن است در صورت تلاش برای بازگرداندن محصولی که خریداری کرده است ، بگوید.

کارن بیش از حد هوشیار است. مغز او به گونه ای است که همیشه به جلو نگاه می کند ، همیشه به گوشه گوشه اتفاقات نگاه کند و خودش را برای بدترین حالت آماده کند. این مساله می تواند طاقت فرسا باشد. این امر می تواند او را از زندگی و قدردانی از لحظه فعلی باز دارد زیرا فکر او همیشه ۲۰ قدم جلوتر است.

هوشیاری بیش از حد به چه معنا است؟

آیا شما مانند کارن هستید؟ در این صورت ، این موضع مداوم مراقبت می تواند برای اطرافیان شما نیز ناامید کننده باشد. شما نگران هستید ، هرگز آرام نیستید ، همیشه چیزی هست که در مورد آن وسواس دارید. شخص دیگر احساس می کند که همیشه باید مراقب باشد شما را ناراحت نکند.

هم چنین بخوانید: کاهش اضطراب و نگرانی ؛ معرفی ۷ روش کاربردی

ریشه های هوشیاری بیش از حد

اگر اینگونه باشید ، احتمالاً در خانواده ای آشفته رشد کرده اید که در آن اوضاع هرگز از نظر عاطفی پایدار نبوده است، شاید مادر با اعتیاد دست و پنجه نرم می کند ، پدر دارای اختلال دوقطبی است یا والدین همیشه با هم مشاجره می کنند. یا بیشتر در محیطی بوده اید که دارای محله ناامن ، منطقه جنگی ، آسیب یک فاجعه طبیعی بوده است. این مساله می تواند یک ضربه مداوم آهسته و یا یک ضربه خاص ناگهانی باشد.

ریشه های هوشیاری بیش از حد

شما باید بدانید که چگونه با هوشیاری بیش از حد کنار بیایید. برخی افراد یاد گرفتند که عقب بروند و عقب بکشند ساکت شوند ، در اتاق های خود پنهان شوند. در مواجهه با دیگران ، آن ها یاد گرفتند که با احتیاط رفتار کنند.

مسئله این است که مانند بسیاری از مشکلات بزرگسالان ، آنچه در کودکی آموخته اید در دنیای بزرگسالان به درستی کار نمی کند. شما هنوز هم می توانید آن احساسات کودک خردسال را احساس کنید ، هنوز هم مجبور هستید به دنبال بدترین حالت بگردید و نسبت به واکنش های دیگران حساسیت بیش از حد دارید.

غلبه بر عادت هوشیاری بیش از حد

آنچه در کودکی آموختید انجام دهید مانند نرم افزار قدیمی در رایانه است. شما باید نرم افزار خود را ارتقا دهید و مغز خود را برای نسخه ۲٫۰ مجددا تنظیم کنید. در اینجا ۴ مرحله برای غلبه بر هوشیاری بیش از حد وجود دارد:

فاصله ذهنی ایجاد کنید

سیم کشی های قدیمی معمولاً نه تنها به این دلیل که مداوم به همان مدارها شلیک می کنید بلکه به دلیل اینکه از نظر روانشناسی با گذشته خود ارتباط را قطع نکرده اید، ادامه می یابد و مواردی مانند تجارت ناموفق، حسرت دوران کودکی و کینه توزی وجود دارد.

آن ها را استراحت دهید. اگر به اندازه کافی شجاع هستید و والدین یا شرکای قبلی هنوز زنده یا در دسترس هستند ، مکالمه با آنها را از طریق ایمیل یا تلفن یا به صورت حضوری یا همراه با یک درمانگر در نظر بگیرید ، جایی که می توانید سرانجام چیزهایی را از روی سینه خود بردارید ، اکنون شما می توانید بگویید این در مورد انتظار تغییر اساسی نیست. شما در حال حاضر کاری را انجام می دهید که در آن زمان قادر به انجام آن نبودید و تجربه ساده انجام آن ، شنیده شدن و همچنین نزدیک شدن شما به اضطراب ، به شما کمک می کند تا بالغ تر باشید.

غلبه بر عادت هوشیاری بیش از حد

عوامل محرک خود را بشناسید

بسیاری از کسانی که از کودکی هوشیاری بیش از حد را تجربه می کنند، در بزرگسالی دچار اختلال اضطراب عمومی می شوند. مغز شما همیشه در حال بررسی مشکلات احتمالی در صورت وجود است. اما برای بسیاری ، سطح رادار آنها بالا و پایین می رود.

نکته کلیدی در اینجا یادگیری این است که بدانید چه عواملی می تواند شما را تحریک کند و سپس تشخیص اینکه چه زمانی نگران می شوید و وارد حالت هشدار بیش از حد می شوید. شما می خواهید آن را قبل از اینکه زیاد شود و مهار آن سخت شود ، صید کنید. در اینجا می توانید به طور منظم در طول روز با خود چک کنید و ببینید اضطراب شما کجاست.

صحبت در مورد خود را تغییر دهید

رویکرد شناختی – رفتاری وقتی اضطراب خود را بیشتر می کنید تا یاد بگیرید چگونه خود را آرام کنید. باز هم ، این در مورد انجام کاری است که در کودکی به آن دست نیافته اید مانند اطمینان خاطر و حمایت عاطفی است. می بینید که در حال تجربه بدترین سناریوها هستید ، از نظر جسمی احساس اضطراب می کنید. وقت آرام شدن است. تکنیک هایی مانند تنفس عمیق ، حواس پرتی و وسایل آرام بخش مانند روزنامه نگاری ، گوش دادن به موسیقی ، و دوش گرفتن به آرامش کمک می کنند.

قاطع باشید و مسئله را حل کنید

هوشیاری بیش از حد ، نتیجه کنار آمدن در شرایطی است که نمی توانید مشکل را حل کنید ، اما فقط می توانید با آن کنار بیایید. اما اکنون شما یک فرد بزرگسال هستید. اگر مشکلی شما را آزار می دهد ، وقت آن است که قدم بردارید و آن را حل کنید.

هوشیاری بیش از حد ، معمول و قابل درک است اما نیازی به ادامه ندارد. با این راهکارها رویکرد قدیمی خود را تغییر دهید.

منبع: PSYCHOLOGYTODAY

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *