نکات بهداشتی جلوگیری از ابتلا به کرونا در آسانسور

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

اصلی ترین شیوه پخش ویروس کرونا از طریق سرفه، عطسه و صحبت کردن است و دومین عامل اصلی، لمس کردن سطوح آلوده مانند دکمه آسانسور و سپس دست کشیدن به صورت خود است. در ادامه با ما همراه باشید تا بعضی از روش ها برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا  در آسانسور را با شما در میان بگذاریم.

فاصله اجتماعی را رعایت کنید

فاصله شما در آسانسور بسیار مهم است. ممکن است در آسانسور تعداد معینی را مشخص کرده باشند، کف آن را علامت زده و جهت ایستادن را تعیین کرده باشند و شما بایستی این قوانین را رعایت کنید.

اگر تعداد را مشخص نکرده اند، حداکثر تعداد ۴ نفر باشند و هر نفر در گوشه آسانسور بایستند. شما همچنین می توانید از نگهبانی یا رییس آنجا درباره تعداد افراد سوال بپرسید.

اگر احساس راحتی ندارید، سوار آسانسور نشوید

اگر شما در آسانسور بودید و احساس کردید فاصله ها رعایت نشده است یا فردی سعی دارد خودش را در آسانسور جا دهد، از آن مکان خارج شوید.

ماسک صورت بزنید

توصیه می شود حتما برای مکان هایی که می دانید فاصله ها رعایت نمی شوند ماسک استفاده کنید؛ زیرا بهترین راه برای محافظت از خود در آسانسور، استفاده از ماسک است. ماسک می تواند از گرفتن و انتقال دادن ویروس جلوگیری کند.

شما می توانید برای محافظت همزمان بینی، دهان و چشم خود از شیلد استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:شیلد یا ماسک؟ کدام بهتر است؟

دکمه آسانسور را لمس نکنید

شما می توانید از دستکش استفاده کنید ولی این نکته را در نظر داشته باشید که صورت خود را لمس نکنید. اگر دستکش ندارید، می توانید از آرنج خود برای دکمه آسانسور استفاده کنید و هنگامی که به خانه رسیدید لباس خود را بشویید. شما همچنین می توانید از دستمال استفاده کنید و همان موقع آن را دور بریزید. به یاد داشته باشید که دست خود را تا جای ممکن ضد عفونی کنید.

در آسانسور صحبت نکنید

صحبت کردن بلند باعث پخش شدید ویروس می شود. تا جایی که امکان دارد از صحبت کردن پرهیز کنید. اگر کسی از شما در آسانسور سوال کرد، می توانید با آرامی جواب دهید تا فرد ناراحت نشود.

در صورت امکان، از پله استفاده کنید

اگر می توانید از سوار شدن آسانسور جلوگیری و از پله استفاده کنید. برای راحتی کار، بالا و پایین شدن از پله را یک ورزش بدانید. این کار را از کم و با آرامی شروع کنید.

صعود از پله ها می تواند یک ورزش عالی برای کسانی باشد که می خواهند لاغر شوند.

توجه داشته باشید که پله ها هم می توانند خطرناک باشند؛ زیرا ممکن است که شلوغ باشند. در صورت شلوغ بودن فاصله را رعایت کنید و به میله ها دست نزنید. هنگامی هم که به مقصدتان رسیدید، دست و صورت خود را بشویید.

در این مطلب نکاتی به منظور جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا در آسانسور بیان شد. سعی کنید تا جایی که برایتان مقدور است از آسانسور استفاده نکنید یا اگر به آن نیاز دارید، از آسانسور خلوت استفاده کنید و از نگهبانی بخواهید که مراقب تعداد نفرات سوار شده، باشد.

منبع: READERSDIGEST

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *