نه گفتن به کودکان ! خوب است یا بد؟!

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

نه گفتن به کودکان ، کار جالبی نیست. شاید شما هر روز به کوکان خود بگویید نه! اما این کار شما اشتباه است و باید کار دیگری را انجام دهید تا فرزندتان به حرفتان گوش دهد و به شما آزار نرساند. با ما همراه باشید تا راهکار را به شما ارائه دهیم.

به این موضوع کمی بیندیشید که ناخود آگاه یکی به شما بگوید: نه! این کار را نکن. شما ممکن است کمی حیرت زده شوید و به خود بگویید برای چه این کار را نکنم؟ و در عوض چه کاری درست بود که باید انجام می دادم؟ کودکتان هم دقیقا همین گونه است و مطمئن باشید هنگامی که به بچه می گویید این کار را انجام بده بسیار تاثیر گذار تر است تا بگویید: نه! این کار انجام نده.

استفاده بیش از حد از “نه” اثر آن را ضعیف می کند

هنگامی که کودکان این کلمه را بیش از حد می شنوند؛ دیگر برایشان تکراری می شود. به طور مثال در طول روز می گویید به موبایل من دست نزن. البته نا گفته نماند که فزندتان بد تر تحریک می شود.

اگر فرزندتان به نه گفتن شما اهمیتی نمی دهد، وقت آن رسیده است که روش خود را عوض کنید؛ زیرا برای هنگامی که از خیابان رد می شود یا می خواهد به کتری داغ دست بزند، به آن نیاز دارید.

مثبت اندیش

به یاد داشته باشید که با فرزندتان با احترام و آرامش صحبت کنید؛ زیرا هنگامی که با داد یا پرخاشگری صحبت می کنید، نه تنها موضوع بهتر نمی شود بلکه کودکتان لجبازی نیز می کند. در تلاش باشید که بتوانید با او ارتباط بر قرار کنید و از هدف او با خبر شوید.

هم چنین بخوانید: معرفی ۵ زبان عشق ورزیدن به کودکان

به او شرایط را توضیح دهید، تا درک کند

به او توضیح دهید که اگر او، آن کار را انجام دهد نتیجه اش چه می شود. علت و نظر خود را بازگو کنید تا شرایط را درک کند.

به طور مثال: به او بگویید که ما باید با یکدیگر مهربان باشیم و همدیگر را نوازش دهیم و به او بگویید که گاز گرفتن و نیشگون گرفتن درد دارد و موجب آزار دیگران می شود.

یا مثال دیگر: اگر می خواهد رانندگی کند به او در شب بگویید من هم می خواهم همراه تو بیایم؛زیرا می خواهم رانندگی تو را ببینم. اینگونه می توانید او را هم به خود جذب کنید و اعتماد آن را بدست آورید.

گزینه های جایگزینی برای تغییر مسیر رفتارها ارائه دهید

به طور مثال اگر فرزندتان با موبایل بسیار بازی می کند به او یک اسباب بازی بدهید که خیلی از آن استفاده نکرده است و به او بگویید: بیا با هم بازی کنیم.

محل آرام و بی خطری را برای او برقرار کنید که نخواهید زیاد به او بگویید نه!

احساسات آنها را درک کنید

به آنها بگویید اگر که پرخاشگری کنند نمی توانند با کسی ارتباط بر قرار کنند. به آنها یاد بدهید که نفس عمیقی بکشند سپس به شما توضیح دهند که چه مشکلی دارند.

تلاش کنید که کلمات منفی مانند” نه ” با پرخاشگری را از فرزندانتان دور کنید. مطمئن باشید که راه حلی برای جلوگیری از کارشان وجود دارد. نا گفته نماند که نه گفتن به کودکان گاهی هم ضروری است و آنها باید یاد بگیرند که در زندگیشنان در برابر دیگران استفاده کنند.

منبع: LIFESAVVY

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *