ناخن ها درباره سلامتی شما چه می گویند

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

آیا می دانید که ناخن هایتان می توانند سرنخ هایی درباره سلامتی شما بدهند؟ در اینجا خواهیم دانست که رنگ سفید ، قرمز و یا موج دار بودن یا برآمدگی ناخن ممکن است نشانه ای از مریضی در بدن باشد. مشکلات کبد ، ریه و قلب ، می توانند در ناخن های شما ظاهر شوند. مطالعه موضوع ناخن ها و سلامتی را ادامه بدهید تا بدانید ناخن های شما چه رازهایی را ممکن است فاش کند.

ناخن ها و سلامتی

ناخن کمرنگ

ناخن های بسیار کم رنگ گاهی می توانند نشانه بیماری جدی باشند مانند: کم خونی نارسایی قلب بیماری کبد سوتغذیه

ناخن های سفید

اگر ناخن ها اکثراً سفید و دارای لبه های تیره تر هستند ، این می تواند مشکلات کبدی مانند هپاتیت را نشان دهد.

ناخن ها و سلامتی

ناخن های زرد

یکی از شایع ترین دلایل ناخن های زرد ، عفونت قارچی است. با بدتر شدن عفونت ، ممکن است صفحه ناخن جمع شود و ناخن ها ضخیم و فرو رفته شوند. در موارد کمیاب ، ناخن های زرد می توانند وضعیت جدی تری را مانند: بیماری شدید تیروئید ، بیماری ریه ، دیابت یا پسوریازیس را نشان دهند.

ناخن های کبود

ناخن هایی با رنگ مایل به آبی کبود ، می توانند به این معنی باشد که بدن اکسیژن کافی دریافت نمی کند. این دلیل می تواند یک مشکل ریه مانند آمفیزم را نشان بدهد. برخی از مشکلات قلبی می تواند با ناخن های کبودی همراه باشد.

ناخن های موج دار

اگر سطح ناخن موج دار یا نازک شده باشد ، این ممکن است نشانه اولیه پسوریازیس یا آرتروز التهابی باشد. تغییر رنگ ناخن متداول است. پوست زیر ناخن می تواند قهوه ای مایل به قرمز به نظر برسد.

ناخن های شکننده یا لایه لایه شده

ناخن های شکننده و لایه لایه، که به طور مکرر دچار ترک خوردگی یا شکاف شدن می شوند با بیماری تیروئید ارتباط دارند. ترک خوردگی یا تقسیم همراه با رنگ مایل به زرد ، به احتمال زیاد به دلیل عفونت قارچی است.

ناخن های چین خورده

اگر پوست اطراف ناخن هایتان قرمز و پف کرده هستند، این اتفاق ، به التهاب چین خوردگی ناخن معروف است. این ، ممکن است نتیجه لوپوس یا اختلال بافت همبند دیگری باشد. عفونت همچنین می تواند باعث قرمزی و التهاب چین های ناخن شود.

خط های تیره زیر سطح ناخن

خط های تیره زیر ناخن باید در اسرع وقت بررسی شود. بعضی اوقات در اثر ملانوم ، خطرناکترین نوع سرطان پوست ایجاد می شوند.

ناخن های چسبیده

ناخن جویدن شما ممکن است ، فقط یک عادت قدیمی باشد ، اما در برخی موارد این کار ، نشانه اضطراب مداوم است که می تواند از قابل درمان باشد. جویدن یا برداشتن ناخن نیز به اختلال وسواس-اجباری مرتبط نیز می تواند باشد. اگر نمی توانید این کار را متوقف کنید ، ارزش دارد با پزشک خود مشورت کنید.

ناخن ها فقط بخشی از پازل هستند

اگرچه تغییرات ناخن با بسیاری از شرایط همراه است ، اما این تغییرات به ندرت اولین علامت هستند. و بسیاری از ناهنجاری های ناخن بی ضرر هستند . همه افراد ناخن سفید مبتلا به هپاتیت نیستند. اگر نگران ظاهر ناخن ها و سلامتی خود هستید ، به پزشک یا متخصص پوست مراجعه کنید.

منبع: webmd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *