۸ راهکار کاهش استرس و مدیریت آن

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده است که به دلیل فشارهای مربوط به کار و زندگی دچار استرس و اضطراب شوید. این استرس در صورتی که زیاد از حد باشد، باعث اختلال در انجام کارهای شما می شود. در این مطلب با ما با معرفی ۸ راهکار کاهش استرس همراه باشید.

۱. به دیگران تکیه کنید و از آن ها کمک بخواهید

مطالعات روی حیوانات و انسان ها نشان می دهد که ارتباط اجتماعی می تواند به کاهش واکنش فیزیکی بدن در برابر استرس کمک کرده و حتی ایمنی بدن را تقویت کند. بنابراین با مجموعه ای از افراد در ارتباط باشید که می توانید در هنگام استرس و مشکلات به آن ها مراجعه کنید. آن چه که باعث ایجاد اضطراب در شما شده است را با یکی از دوستان خود در میان بگذارید و از آن ها راهنمایی بخواهید. از ارتباط با افراد پر توقع، بداخلاق و افسرده خودداری کنید.

راهکار کاهش استرس

هم چنین بخوانید: معرفی ۵ روش سریع کاهش استرس!!

۲. انجام کارها را به لحظات آخر موکول نکنید

این مورد هم یک راهکار کاهش استرس است: سعی کنید استرس های لحظه آخر را از بین ببرید. به عنوان مثال؛ برای قرار ملاقات ها ۱۵ دقیقه زودتر از خانه بیرون بروید ، سیستمی برای پرداخت قبض های خود تنظیم کنید (پرداخت ها را به صورت خودکار و آنلاین انجام دهید). با کمی برنامه ریزی قبلی می توانید بسیاری از استرس ها را از بین ببرید.

۳. یک ژورنال روزانه برای کارهای خود داشته باشید

در مورد روز خود، احساسات و اهداف شخصی خود فکر کنید. همه مواردی که به شما استرس وارد می کنند را در یک ژورنال یادداشت کنید، بنابراین می توانید الگوها را بشناسید و اقدامات مناسب را انجام دهید. نوشتن همچنین یک روش عالی برای آرامش بیشتر و انجام سریع تر کارها است.

راهکار کاهش استرس

هم چنین بخوانید: کاهش اضطراب و رفع استرس با چند روش ساده

۴. نظم داشته باشید

سعی کنید محلی را برای صورتحساب ها، اسناد و مدارک و نامه ها اختصاص دهید. مواردی که بیشتر از آن ها استفاده می کنید را در جایی بگذارید که به راحتی به آن ها دسترسی داشته باشید.. در پایان روز پنج دقیقه وقت خود را به مرتب کردن محل کار و زندگی خود اختصاص دهید. یک تقویم بلند مدت و یک لیست کارهای کوتاه مدت داشته باشید و انمام کارهای خود را از روی لیست بررسی کنید.

۵. کارهای خود را اولویت بندی کنید

راهکار کاهش استرس

بعد از نوشتن لیست کارهای خود، مواردی که اهمیت بسیار زیادی دارد را انتخاب کنید، سپس لیست را به نصف برسانید. اگر نمی توانید بعضی از کارها را حذف کنید ، سعی کنید شخص دیگری آن را انجام دهد. به عنوان مثال ، یک فرد را برای انجام کارهای حیاط استخدام کنید، یا از آشپزی صرف نظر کنید و غذا را از رستوران سفارش دهید.

هم چنین بخوانید:چگونه با انواع استرس مقابله کنیم؟

۶. زمانی را به خودتان اختصاص دهید

اولویت بیشتری به زمان آرامش خود بدهید. حداقل یک روز در میان این زمان را در برنامه خود بگنجانید. اگر مجبورید فعالیتی را قطع کنید تا وقت خود را به تفریح یا حمام رفتن اختصاص دهید، این کار را انجام دهید یا زمانی را صرف کتاب خواندن یا گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود اختصاص دهید.

۷. از حضور در مکان های شلوغ بپرهیزید

رفت و آمد خود را برای جلوگیری ازبرخورد با ترافیک برنامه ریزی کنید ، ۱۵ دقیقه قبل از زمان شلوغ شدن به ناهار بروید ، خرید مایحتاج خود را به صورت هفتگی انجام دهید و تا جایی که امکان دارد سعی کنید به صورت آنلاین خرید کنید.

راهکار کاهش استرس

۸.کمی بخندید

هنگام خندیدن ، ماده شیمیایی ای به نام اندورفین را به مغز خود می فرستید که درد را تسکین می دهد و احساس شادی را تقویت می کند. خنده همچنین قلب، ریه ها و عضلات را تحریک می کند و مقاومت شما را در برابر عفونت افزایش می دهد. اگر ۲۰ ثانیه بخندید ، بدن شما همان مقدار اکسیژن مفید برای کاهش استرس را دارد که در سه دقیقه ورزش هوازی دریافت می کند. به علاوه ، تقریباً غیرممکن است که هنگام خندیدن تنش داشته باشید. کاریکاتورها ، فیلم ها ، نمایش های تلویزیونی ، نویسندگان و کمیک هایی که باعث خنده شما می شوند را پیدا کنید.

در این مطلب ۸ راهکار کاهش استرس را معرفی کردیم، به نظر شما چه عواملی باعث افزایش استرس و اضطراب می شوند؟

منبع: READERSDIGEST

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *